Wirtualny spacer Żywiec
Żywiec to miasto, które kojarzy się z Browarem i piwem oraz jeziorem żywieckim.
Jednak Żywiec oferuje także wiele innych atrakcji, gdyż jest to stolica Beskidu Żywieckiego. Ta beskidzka miejscowość łączy to co w regionie najlepsze – piękno gór, ludową tradycję, zabytki oraz inne atrakcje, które warto promować, wykorzystując do tego celu wirtualne spacery.
Sprawdź naszą ofertę
Sprawdź pozytywne opinie o naszych usługach w wizytówce firmy
Wirtualny spacer w Google Moja firma
Z czym kojarzy się Żywiec?
-
z piwem 😉
-
Muzeum Browaru
-
Stary i nowy zamek
-
Jezioro Żywieckie
- Góra Żar
Historia Żywca
Nie sposób opisać całej historii Żywca, tak jest bogata. Warto jednak sięgnąć do korzeni, prapoczątków, które nie zawsze są znane nawet samym mieszkańcom.
Kotlina Żywiecka, jak wskazują wykopaliska, była zamieszkiwana już w okresie kultury łużyckiej i puchowskiej. U zbiegu rzek Soły i Koszarawy pod koniec XIII wieku powstało miasteczko Żywiec, później Stary Żywiec, dziś miejsce znajdujące się na dnie Jeziora Żywieckiego w roku 1966, kiedy teraz ten został zalany po wybudowaniu zapory.
Dokładna data powstania miasta nie jest znana, albowiem nie zachował się akt lokacyjny. Wiadomo jedynie, że miasto powstało z osady wiejskiej, której ludność trudniła się hodowlą świń, z tego powodu, że okoliczne lasy bukowo-dębowe dostarczały obfitość pożywienia dla tych zwierząt. A ponieważ w okresie Wszystkich Świętych wypas bydła i świń był największy, w podzięce za udane hodowle, wybudowano pierwszy drewniany kościółek. Pierwsza wzmianka o istnieniu parafii i miasteczka pochodziz z lat 1325 – 1328. Z zapisków z tamtego okresu wiadomo, ze już w roku 1308 istniała w Żywcu parafia „parrochia ecclesie de Ziwicz”. W roku 1327 Żywiec był już miasteczkiem (oppidum).
Lokacja Żywca i jego ustrój wzorowane były na Oświęcimiu, a na okoliczność jubileuszu 700 – lecia powstania miasta przyjęto jako hipotetyczną datę lokacji rok 1268.
Aby przybliżyć historię Miasta, warto przytoczyć opis, jak wyglądało życie ówczesnych mieszkańców. Mieszczanie posiadali okoliczny las, mieli prawo połowu ryb w Sole i Koszarawie w każdą środę i piątek. Dbali o swoje interesy, gdyż Żywiec posiadał przywilej tzw. miejskiej mili ochronnej, co oznaczało zakaz osiedlania się w odległości jednej mili od granic miasta rzemieślnikom o pozamiejskim pochodzeniu. Miasto posiadało ławę sądową z prawem orzekania kary śmierci. Mieszczanie zwolnieni byli od cła, natomiast Miasto miało prawo pobierania myta od kupców handlujących solą.
Tak ciekawa przeszłość i historia Miasta i regionu winna być uwieczniona w formie Wirtualnego Spaceru.
Historia Żywca to Historia Browarów
W XIX wieku arcyksiążę Albrecht, twórca browaru oraz fascynat przemysłu i nowoczesności inwestował, jakbyśmy dzisiaj powiedzieli w proces industrializacji w swoich posiadłościach. Niedaleko swojej rezydencji w Żywcu założył kilka fabryk i manufaktur i to nie tylko związanych z produkcją piwa, ale wiele innych produktów, w szczególności takich jak:
-
fabryka kleju i mączki kostnej tzw. Kościarnia,
-
fabryka forniru,
-
pudełek do cygar,
-
fabryka wódek i rosolinów,
-
octownia.
Przez 93 lata browar był własnością Habsburgów żywieckich. Jak już wspomniano, założycielem i pierwszym właścicielem był arcyksiążę Albrecht Fryderyk Habsburg. Po jego śmierci majątek wraz z browarem przeszedł w ręce arcyksięcia Karola Stefana. Prowadził on browar 38 lat. W roku 1933 browar i zamkiem odziedziczył arcyksiążę Karol Olbracht.
Podczas II wojny światowej browar objęty został niemieckim zarządem komisarycznym, zmieniono wówczas jego nazwę na „Beskidenbrauerei Saybusch”. Niemcy nie zmienili receptur produkcji piwa, jednak chcieli zmienić, jakbyśmy współlcześnie powiedzieli znak firmowy Browatu – zamiast tańczącej pary w strojach ludowych miał to być wizerunek Tyrolczyka.
Nie sposób opisać całej historii browarnictwa na ziemiach żywieckich, a nawet samego Browaru w Żywcu, wiartualny spacer 3D może natomiast przybliżyć jego główne etapy rozwoju.
Co warto zobaczyć w Żywcu? wirtualny spacer
Miejsca, które warto odwiedzić w Żywcu.:
Obecnie Muzeum Miejskie, zbudowany w II połowie XV wieku prawdopodobnie przez Mikołaja Strzałę h. Kotwicz. Następnie zamek miała w posiadaniu rodzina Komorowskich. Pod koniec XV w. zamek został przekształcony w obronną fortecą, a następnie w II połowie XVI w. zamek zmienił się w renesansową rezydencję.
Wirtualny spacer po Żywcu warto zacząć od Muzeum Miejskiego, prezentującego historię, tradycję i żywiecką kulturę. Muzeum powstało w 1936 roku. Od 2005 roku jego główna siedziba znajduje się, jak już wspomniano wcześniej, w Starym Zamku. W muzeum obejrzeć można kilka wystaw.
Zwiedzając Zamek, warto zwrócić także uwagę na zabytkowe zabudowania zamkowe z czasów Komorowskich, Wielopolskich i Habsburgów, gdyż zamek zmieniał kilkakrotnie właścicieli.
Pałac Habsburgów – zwany Nowym Zamkiem, odmienna od Starego Zamku pod względem architektonicznym rezydencja, sięgająca czasów baroku, przebudowana na przełomie XIX i XX stulecia. W roku 1907 pałac odwiedziła królowa hiszpańska – Maria Krystyna Austriacka – siostra arcyksięcia Karola Stefana Habsburga.
W Nowym Zamku do roku 2012 mieszkała księżna Maria Krystyna – honorowa obywatelka miasta Żywca.
Nowy Zanek otoczony jest parkiem. Park nazywany jest także Parkiem Habsburgów. Został założony w XVIII wieku najpierw w stylu włoskim. Następnie na początku XIX wieku został przekształcony w park w stylu angielskim.
W latach 30-tych ubiegłego wieku, kobietą, która przekształciła park była Księżna Alicja Habsburg, która nawiązała współpracę z cienioną londyńską architektką ogrodów – Brendą Colvin. Ta znawczyni ogrodów dwiedziła Żywiec i wykonała projekty przekształcenia parku, które obejmowały między innymi takie elementy, jak:
-
rozarium zwane także ogrodem słonecznym
-
kamienne mostki
-
dziedziniec zewnętrzny z kamienną studnią i ozdobnymi schodami
-
oraz ogród skalny i wodny.
Atrakcją parku jest Domek Chiński, położony na Wyspie, który jest perłą małej architektury ogrodowej. Było to ulubione miejsce arcyksiążęcych dzieci, które traktowały go jako mały domek zabaw.
Warto przejść się po parku w ramach wirtualnego spaceru.
Z Rynkiem w Żywcu wiąże się ciekawa historia: Ponad 500 lat temu, po spaleniu Żywca miasto zostało przeniesione do miejsce obecnego rynku. Była to już trzecia zmiana topografii w historii, po Starym Żywcu i Rudzy.
Tu miały miejsce doniosłe wydarzenia historyczne, miejskie, cechowe i religijne oraz toczyło się życie codzienne, rzemieślnicze oraz targowe.
Rynek w Żywcu to nie tylko główny plac miasta otoczony wielobarwnymi kamienicami.
-
Jedną z atrakcji rynku jest Ratusz Miejski, któego pochodzenie datuje się na II połowę XIX wieku. Codziennie w samo południe z Ratusza rozlega się hejnał żywiecki.
-
Drugim, oprócz Ratusze wyróżniającym elementem rynku w Żywcu jest Dzwonnica.
Jest to budowla czterokondygnacyjna, z kamienia, pierwotnie była zbudowana z drewna, jednak kiedy spłonęła w 1721 roku, została przebudowana. Na szczycie dzwonnicy umieszczony jest charakterystyczny ruchomy kogucik oraz chorągiewka z herbem „Starykoń” rodu Wielkopolskich.
-
kolejnym charakterystycznym obiektem na Rynku w Żywcu jest pomnik Jana Pawła II.
Z zapisków jednego z kronikarzy wynikało, iż w XVI stuleciu w Żywcu swoją działalność miało aż 29 rzemieślników. Byli to szewcy, piekarze, kowale, sukiennicy, rzeźnicy, garncarze, tkacze i ślusarz, którzy na rynku mieszkali, pracowali i sprzedawali swoje produkty. Stąd na rynku organizowane były jarmarki i targi.
Pierwsze dwa jarmarki nadał miastu król Zygmunt I Stary już w Roku Pańskim 1518. Kolejne pojawiły się w wyniku działań władców – Stefana Batorego i Jana Kazimierza.
Jak widać jarmark to nie był tylko zwykły punkt sprzedaży towarów, ale musiał być ustanowiony przez władce, gdyż pochodziły z niego podatki i zyski.
Warto pospacerować po Rynku, mającym tak ciekawą historię, przy pomocy wirtualnego spaceru 3D, zwłaszcza w czasie, kiedy odbywa się jarmark.
Żywiec – perełką Beskidu Żywieckiego
Beskid Żywiecki – piękny i warty odwiedzenia zarówno wiosną, jak i latem czy jesienią. Zimą góskie krajobrazy także są niezapomniane. Piękne widoki, ośnieżone drzewa i szczyty, takie jak: Babia Góra (1725 m n.p.m.). Wędrówkę górskimi szlakami Beskidu Żywieckiego można rozpocząć z Przełęczy Krowiarki lub Zawoi.
-
Beskid Żywiecki należy do Zewnętrznych Karpat Zachodnich, a w ich obrębie, do Beskidów Zachodnich. Leży na pograniczu województwa śląskiego oraz małopolskiego, nieopodal granicy ze Słowacją. Sąsiaduje z Beskidem Śląskim na zachodzie, z Beskiem Małym na północy.
Oczywiście współcześnie dużą atrakcją regionu jest Jezioro Żywieckie, którego budowa spowodowała zalanie kilku wsi, w tym m.in. Zarzecza, Tresnej, Zadziela i Starego Żywca. Powierzchnia Jeziora Żywieckiego wynosi około 10 km2. Maksymalna głębokość wynosi 26,8 m, a zapora ma wysokość 39 m.
Atrakcje turystyczne i piękno Beskidu Żywieckiego warto utrwalić i zaprezentować przy pomocy wirtualnych spacerów.
Strategia rozwoju Miasta Żywiec i okolic
Żywiec, w związku ze swoim położeniem na obszarze Beskidu Żywieckiego stawia na turystykę i rekreację. Taka jest strategia i perspektywy rozwoju regionu oraz Miasta. Władze samorządowe za jeden z celów na lata 2018-2023 postawiły sobie realizację projektu nowej Pływalni Miejskiej w Żywcu. W tym celu podejmowane są starania, by uzyskać dofinansowania zewnętrzne z Ministerstwa Sportu oraz środków unijnych.
Kolejnym celem władz powiatu żywieckiego na lata 2021-2023 była budowa hali sportowej przy żywieckim I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Żywcu. Całkowity koszt inwestycji szacowany na 10,6 mln złotych. W założeniu miała to być jedna z najnowocześniejszych, pełnowymiarowych i ogólnodostępnych hal sportowych na Żywiecczyźnie. Obiekt będzie spełniał najnowocześniejsze standardy w zakresie gospodarki cieplnej i energetycznej (ogrzewanie fotowoltaiczne) oraz ma być dostosowany do osób niepełnosprawnych. Na tą inwestycję powiat otrzymał dofinansowanie w wysokości 3 mln złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na realizację przedmiotowej inwestycji.
Warto odwiedzić Żywiec i okolice, pochodzić pom górach w Beskidzie Żywieckiem, w czym pomoże wirtualny spacer.
Zobacz nasze ostatnie realizacje w okolicach. Województwo Śląskie
More Spacer:
Mapa realizacji wirtualnych spacerów – nasze portfolio
Na terenie Bialsko-białej i okolicach realizujemy systematycznie przy współpracy z agencją Dworak Nieruchomości, wirtualne spacery 3D po nieruchomościach na sprzedaż lub wynajem wraz ze zdjęciami z drona oraz filmami promocyjnymi z drona.
Województwo śląskie – największe miasta:
Katowice, Bielsko-Biała, Częstochowa, Gliwice, Rybnik, Cieszyn, Żywiec, Sosnowiec, Będzin, Tarnowskie Góry, Mikołów, Tychy, Zabrze, Dąbrowa Górnicza, Pszczyna, Wodzisław Śląski, Bytom, Ruda Śląska, Jaworzno, Zawiercie, Żory, Racibórz, Mysłowice, Lubliniec, Chorzów, Bieruń, Myszków, Jastrzębie-Zdrój, Kłobuck, Siemianowice Śląskie, Piekary Śląskie, Świętochłowice