Wirtualny spacer Zator

Wirtualny spacer Zator

wirtualny spacer Zator firmaMiejscowość niedaleko Oświęcimia. Wirtualny spacer 3D nadaje się do promowania nie tylko dużych miast, ale także mniejszych miejscowości, czego przykładem może być zwiedzanie Zatoru.

Około roku 1179 kasztelania oświęcimska zaczęła należeć do śląska. Zator był wówczas wymieniony w zapiskach jako gród graniczny, który miał za zadanie ochronę szlaku handlowego z Krakowa na Śląsk. W 1292 roku Zator otrzymał prawa miejskie. Od 1327 roku region ten należał do Czech. W 1445 r. w wyniku podziału księstwa oświęcimskiego powstało samodzielne księstwo zatorskie. W miejscowości tej wybudowano książęcy zamek.

W miejscowości rozwijało się rzemiosło oraz hodowla ryb. W 1456 roku miejscowość powróciła do Polski jako lenno książęce. Mimo tego Zator wraz z przylegającymi okolicami należał do województwa krakowskiego. W wyniku potopu szwedzkiego, w latach 1655–1660 miejscowość została zniszczona i podupadła.

W czasie rozbiorów ziemia zatorska należała do Galicji, w zaborze austriackim.

Po II wojnie światowej miejscowość należała także w pewnym okresie do województwa bielskiego. Współcześnie należy do powiatu oświęcimskiego.

Sprawdź pozytywne opinie o naszych usługach w wizytówce firmy
Wirtualny spacer w Google Moja firma

wirtualny spacer firma w Kielcach
matterport kielce

Z czym kojarzy się Zator?

  • Parki rozrywki Energylandia i DinoZatorland

  • Zamek w Zatorze

  • Góra Żar

  • Kolej drezynowa w Regulicach

  • Rezerwat Lipowiec

Nazwa Zator

Skąd pochodzi nazwa?. Nazwa pochodzi od wyrazu zator oznaczającego „zablokowanie” lub „zwężenie” drogi lub nurtu rzeki.

Zator to mała miejscowość położona nad rzeką Skawą. Takich miasteczek jest wz Małopolsce sporo.

Jednak Zator jest wyjątkowy, gdyż był niegdyś Stolicą Księstwa Zatorskiego. O jego świetności świadczy zamek. Zator jest jednym z najstarszych miast na ziemiach polskich. Prawa miejskie Zator otrzymał w 1292 roku. W 1445 roku w wyniku podziału Księstwa Oświęcimskiego powstało Księstwo Zatorskie, którego księciem został Wacław I Zatorski, a stolicą Zator.

W 1456 roku księstwo zatorskie zostało włączone do Polski, a w 1494 roku ostatni książę zatorski sprzedał je królowi Janowi Olbrachtowi (zachowując prawo dożywotniego władania). Zamek w Zatorze był miejscem, które odwiedzali królowie polscy i gdzie odbywały się sejmiki szlacheckie.

Zabytki Zatoru

Zamek w Zatorze

Zamek nie jest oczywiście jedynie dziełem Potockich, ale mieli oni znaczący wpływ na jego współczesny kształt. Zamek był wielokrotnie przebudowywany. W XVI wieku przebudowano go w stylu renesansowym, kiedy to dodano piętrowe ogrody. W 1836 roku Aleksander Potocki zmienił zamek w romantyczną rezydencję szlachecką w stylu neogotyku angielskiego.

Warto zwiedzić to, co pozostało na Zamku oglądając komnaty i zgromadzone dzieła za pomocą wirtualnego spaceru 3D.

Potoccy zgromadzili w Zamku w Zatorze kolekcję godną magnackiej rezydencji. Znajdowały się tam takie eksponaty, jak:

  • dzieła sztuki, w tym rzeźby,

  • meble, rzeźby,

  • zbroje,

  • artefakty z Egiptu i Grecji.

Ogromna była też kolekcja obrazów, w tym dzieła tak znakomitych malarzy, jak:

  • Leonardo da Vinci,

  • Bacciarellego,

  • dzieła tak wielkiego mistrza, jak: Canaletto,

  • ale także mniej znanych w Polsce malarzy.

Oddzielną grupę eksponatów stanowiły takie pamiątki, jak:

  • srebrna taca królowej Bony,

  • pozłacane sztućce Napoleona,

  • róg myśliwski z kości słoniowej króla Augusta II,

  • siodła królów Sobieskiego i Batorego,

  • pas do ładownicy księcia Poniatowskiego i inne.

Na zamku znajdowała się także ogromna biblioteka.

Nie wszystko niestety zachowało się do naszych czasów, a obecny wygląd zamku jest tylko cieniem dawnej świetności. Warto jednak mimo wszystko odwiedzić Zator i zwiedzić zamek korzystając z wirtualnego spaceru 3D, gdyż takie miejsca mają swój urok i przypominają, że historia Polski jest bogata i wiele działo się w mniej znanych miejscowościach.

Obecnie Zamek znajduje się w zaniedbanym parku. Zamek stoi właściwie w centrum Zatoru, przy stromym stoku, nad rzeką Skawa. Zachowała się przy wjeździe na teren Zamku neogotycka brama z cegły z ciekawymi dekoracjami. Zamek ma surowy wygląd. Jest murowany i dwupiętrowy, zbudowany na planie prostokąta. Charakterystyczna jest czteropiętrowa wieża, znajdująca się przy frontowej ścianie.

Architektoniczna budowla zamku jest nietypowa. Posiada takie charakterystyczne elementy, jak:

  • zwieńczenie w postaci krenelaża,

  • łuki nad oknami przypominające tzw. „w ośli grzbiet”,

  • na piętrach gzymsy z arkadkami.

W sieni, przy wejściu do Zamku, znajduje się na posadzce Herb.

W zamku znajduje się kilka sal, które zachowały oryginalne dekoracje oraz nazwy, takie jak:

  • sala Paprociowa,

  • bluszczowa,

  • myśliwska,

  • złota, która do dnia dzisiejszego ozdobiona jest 14-karatowym złotem.

Oprócz tego, wędrując po Zamku z wirtualnym spacerem 3D, można zobaczyć także oryginalnie zachowane:

  • parkiety,

  • ozdobione malowidłami drzwi,

  • kominki, kasetony oraz stiukowe ornamenty,

  • malowidła na ścianach i sufitach.

Pomimo tego, że historia nie obeszła się z Zamkiem łagodnie, gdyż był niszczony, w tym rozgrabiony przez Niemców w 1939 roku. Po wojnie znajdowały się tutaj koszary i magazyny, do czego Zamek znakomicie się nadawał. Po wojnie, Zamek został dość szybko odbudowany – bowiem remont przeprowadzono już w roku 1961, przywracając zamkowi wygląd z 1836 roku. Przez pewien czas służył instytucjom nauki, ale od 2005 roku pozostaje nieudostępniony do zwiedzania, za wyjątkiem takich wydarzeń, jak Dni Zatora. Warto zatem tym bardziej zwiedzić Zamek korzystając z wirtualnego spaceru 3D.

Problemem związanym z Zamkiem były kwestie własnościowe, gdyż Rodzina Potockich chciała go odzyskać, co powodowało, że nierozwiązane kwestie właścicielskie nie sprzyjały odnowie i udostępnieniu Zamku szerszej publiczności.

Inne atrakcje Zatoru

Zator nie jest miejscowością całkowicie zapomnianą. Ale niekoniecznie dzięki zabytkom historycznym. Bardziej z powodu współczesnych atrakcji. Niezależnie jednak z jakiego powodu, warto zwiedzić Zator wykorzystując do tego celu wirtualny spacer 3D.

Energylandia

W tej miejscowości znajduje się największy Park Rozrywki w Europie, czyli Energylandia. Jest to atrakcja dla dzieci i rodzin, ale nie ulega wątpliwości, że takie miejsce także przyciąga turystów do tej miejscowości.

Trzeba także pamiętać, że Zator leży także niedaleko takich miejsc, jak: Oświęcim oraz Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. Zatem okolica nie jest całkowicie zapomniana.

Park Mitologii na Wodzie

Inną atrakcją Zatoru, mniej znaną niż wcześniej omówiona, jest Zatorski Park Mitologii na Wodzie, gdzie można obejrzeć:

  • figury bogów,

  • herosów,

  • czy potworów z mitologii greckiej.

Na dodatek można oglądać te atrakcje pływając na wodzie, stąd nazwa miejsca.

Jak widać, ilość atrakcji, jak na tak małą miejscowość jak Zator, jest znacząca. Każdy znajdzie coś dla siebie, a zwłaszcza rodziny z dziećmi.

Warto jednak promować historyczne atrakcje Zatoru z wykorzystaniem wirtualnego spaceru 3D.

Zobacz nasze ostatnie realizacje w okolicach. Województwo Małopolskie

More Spacer:

Mapa realizacji wirtualnych spacerów – nasze portfolio

Kraków to nasze Miasto, stąd pochodzimy tu mamy najwięcej realizacji, które możesz zobaczyć w portfolio, katalogu realizacji i mapie.

Województwo Małopolskie – największe miasta: Kraków, Wieliczka, Tarnów, Nowy Sącz, Wadowice, Nowy Targ, Myślenice, Oświęcim, Chrzanów, Limanowa, Bochnia, Olkusz, Brzesko, Sucha Beskidzka, Zakopane, Gorlice, Miechów, Proszowice, Krynica-Zdrój, Dąbrowa Tarnowska

Wirtualny spacer 3D Matterport po mieszkaniu do remontu

W dobie cyfryzacji rynek nieruchomości prężnie korzysta z nowych technologii, a wirtualne spacery 3D to jeden z najlepszych przykładów na...
ekran led stoisko targowe

Wynajem ekranów led na targi eventy konferencje itp wydarzenia

Jak Ekran LED może przyspieszyć sukces twojego stoiska targowego W dynamicznym świecie targów, gdzie każda sekunda i najdrobniejszy szczegół mają znaczenie,...
wirtualny spacer FENX 07 01

Nabór wniosków na dotacje EU Kultura, Działania FENX.07.01 Infrastruktura kultury i turystyki kulturowej

Ruszył nabór do dotacji z funduszy europejskich na infrastrukturę kultury i turystyki kulturowej (czerwiec 2024) Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Instytucja...
wirtualny spacer cena utrzymania

Wirtualny spacer bez opłaty rocznej za utrzymanie ?

Utrzymanie wirtualnego spaceru Jeżeli obawiasz się dodatkowych, rocznych kosztów związanych z utrzymaniem wirtualnego spaceru, w niniejszym artykule przedstawimy metody, które pozwolą...
digitalizacja 3D wystawy IIDB

Digitalizacja 3D wystaw. IIDB dla Akademii Sztuk Pięknych

Realizacja digitalizacji 3D jako wirtualny spacer w technologii Matterport na Międzynarodowej Biennale Wzornictwa Wnętrz 2024 Międzynarodowa Biennale Wzornictwa Wnętrz, odbywająca się...
wirtualny spacer HoReCa dotacje na marketing

Wirtualny spacer z dotacji HoReCa. Nowoczesny marketing.

W branży HORECA, która obejmuje hotele, restauracje, pensjonaty, domy wczasowe, ośrodki i motele, znalezienie nowych sposobów na przyciągnięcie klientów jest...
obsługa stanowiska vr targi

Obsługa stanowiska VR na targach, eventach

Wirtualna rzeczywistość na targach – przenieś swoje stoisko na nowy poziom! Szukasz innowacyjnego sposobu na wyróżnienie się na tle konkurencji podczas...

Wirtualny Showroom – Nowoczesna Prezentacja osiągnięć i oferty Firm

W dobie cyfrowej transformacji, wirtualne showroomy stają się coraz bardziej popularne w różnych branżach, od instalacyjnej, poprzez fotowoltaikę, aż po...
marketing obiektu noclegowego

Odkryj przewagę wirtualnych spacerów w promocji Twojego obiektu noclegowego

Dziś mamy dla Was niezwykle istotny temat: jak efektywnie wykorzystać wirtualne spacery do marketingu obiektów noclegowych. Niezależnie od tego, czy...
wirtualny spacer dotacje

wirtualny spacer. Dotacje z funduszy regionalnych i europejskich

Wirtualne spacery 360° / 3D mogą być przydatne w wielu różnych dziedzinach, w tym w odbiorze realizacji zadania z dotacji,...