Wirtualny spacer Cieszyn

Cieszyn – miasto ponadregionalne

wirtualny spacer CieszynCieszyn jest Miastem międzykulturowym i ponadregionalnym. Raz należał do Polski, raz do Czech, a innym razem do Niemiec. Dlatego jest warty odwiedzenia korzystając z wirtualnych spacerów 3D.

Cieszyn w pierwszej dekadzie zeszłego stulecia pełnił funkcje administracyjne oraz reprezentacyjne dla regionu Śląska Cieszyńskiego. Nie podlegał tak silnej industrializacji, jak inne Miasta w Polsce i sąsiadujących Czechach. Okolice rynku charakteryzuje do dnia dzisiejszego system wąskich uliczek o średniowiecznych korzeniach.

Znaczenie Cieszyna stało się strategiczne w związku z podziałem Miasta na część leżącą po stronie polskiej, a część po stronie czeskiej oraz przejście graniczne, które funkcjonowało do momentu Układu z Schengen likwidującego wewnętrzne granice państw Unii Europejskiej.

Z czym kojarzą sie nam Cieszyn?

  • Wzgórze Zamkowe, Stare miasto
  • granica
  • Rotunda, Cieszyńska Weenecja
  • Pałac Myśliwski
  • Muzeum Śląska Cieszyńskiego, Muzeum Drukarstwa

Wirtualna rzeczywistość VR

Zamów wirtualny spacer w Cieszynie, każdy projekt można wyświetlić za pomocą zestawów do wirtualnej rzeczywistości VR np. Meta Oculus.

Wirtualna Rzeczywistość to jeden z najlepszych sposobów doświadczania przestrzeni Matterport. Matterport 3D zasila największą bibliotekę miejsc ze świata rzeczywistego w rzeczywistości wirtualnej. Załóż gogle VR i zwiedzaj muzea, zamki, pomniki, piękne domy i inne ekscytujące miejsca, tak jakbyś tam był.

Sprawdź pozytywne opinie o naszych usługach w wizytówce firmy
Wirtualny spacer w Google Moja firma

Cieszyn – początki osadnictwa

Zwiedzając Miasto za pomocą wirtualnego spaceru 3D warto zapoznać się z jego bogatą historią. Początki Miasta wiążą się z małą czeską wsią – Chotebuz, od której zaczęło się osadnictwo. Jest tam zrekonstruowany wczesnośredniowieczny gród słowiański, pochodzący najprawdopodobniej z II połowy X wieku. Na drugim brzegu Olzy także rozwijał się od pewnego czasu gród, nazywany obecnie „starym Cieszynem”. Być może gród istniał po obydwu stronach Olzy. Gród pierwotnie należał do Wielkich Moraw i Księstwa Czeskiego, następnie około 990 roku gród przeszedł pod władztwo Mieszka I. Gród był wyposażony w fortyfikacje umocnione drewniano-ziemnymi wałami. Gród pełnił bowiem funkcje obronne, był to rodzaj strażnicy, gdyż te rejony były narażone na różne najazdy. Należał do kasztelanii cieszyńskiej.

Co ciekawe Gród był wzmiankowany w buli papieża Hadriana IV z 1155 roku, z tego powodu, iż należał wówczas do wrocławskiego biskupa Waltera. Cieszyn był wówczas określany jako Tessin, która to nazwa była określeniem łacińsko-słowiańskim.

Kaplica grodowa

W mieście w tamtym czasie znajdowała się kaplica grodowa pod wezwaniem Świętego Mikołaja. Znajdowała się na wzgórzu i miała kształt rotundy z absydą. Przetrwała w niezmienionej formie i jest jednym z najlepiej zachowanych zabytków pochodzących z okresu romańskiego. Co do rozwoju samego Miasta do w roku 1223 było ono kasztelanią, należącą do województwa opolskiego. Pierwszym Kasztelanem był Kasztelan o imieniu Jan, który rządził w ówczesnym Cieszynie w latach 1228-39.

wirtualny spacer street view Cieszyn

Cieszyn – podzielone Miasto

W ramach wirtualnego spaceru Google Street View można zauważyć, iż Miasto jest podzielone. Mało kto jednak dziś pamięta jak do tego doszło? Formalnie decyzja o podziale Śląska Cieszyńskiego została podjęta 28 lipca 1920 roku na międzynarodowej konferencji w belgijskim Spa. Zwycięska w pierwszej wojnie światowej ententa postanowiła podzielić Śląsk Cieszyński granicą przebiegającą przez jego serce, samo centrum Cieszyna, określanego wówczas niemiecką nazwą Teschen.

W miejsce austriackiego Teschen pojawił się polski Cieszyn i czechosłowacki Český Těšin. Dlaczego doszło do podziału Cieszyna?

Premier Władysław Grabski zaakceptował podział tej części Śląska, starając się uspokoić sytuację na zapleczu frontu, gdyż w tym czasie Armia Czerwona zbliżała się do Warszawy. W Cieszynie krążyła w tamtym czasie anegdota o czeskim polityku, który podobno powiedział, że Polacy wezmą sobie cieszyńską wieżę piastowską, Czesi dworzec kolejowy po drugiej stronie rzeki Olzy i będzie po problemie. Problem bowiem polegał na tym, że słabe państwo polskie musiało bronić swojej integralności terytorialnej z kilku stron, z jednej strony w Wielkopolsce z powodu powstania, z drugiej – na Ukrainie, a w tym czasie Czesi wyparli Polaków na granicę rzeki Olzy. I tak, aby ustabilizować sytuację, mocarstwa w belgijskim SPA podjęli decyzję o tak dziwnym, sztucznym podziale z granicą przez środek Miasta i tak już zostało.

 

Cieszyn wirtualny spacer. Miasto ochrony zabytków

Zwiedzając Cieszyn z wirtualnym spacerem 3D możemy zauważyć, że władze Miasta przywiązują dużą wagę do ochrony zabytków. Miasto realizuje gminny program opieki nad zabytkami, w oparciu o ustawę o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, co polega między innymi na:

  1. włączeniu problemów ochrony zabytków do systemu zadań strategicznych, wynikających z koncepcji zagospodarowania przestrzennego,

  2. równoważenie celów, jakimi jest ochrona zabytków, z drugiej strony krajobrazu kulturowego i dziedzictwa archeologicznego, nie pomijając kwestii ochrony przyrody i równowagi ekologicznej,

  3. zahamowaniu procesów degradacji zabytków,

  4. promowanie zabytków oraz walorów krajobrazu kulturowego;

  5. zwiększanie atrakcyjności zabytków z punktu widzenia potrzeb społecznych, turystycznych i edukacyjnych, w formie np. organizacji imprez przyciągających zwiedzających,

  6. przyciąganie kapitału i korzystanie z różnych źródeł dofinansowania na cele związane z ochroną oraz opieką nad zabytkami,

Władze Miasta mają za cel zapewnienie trwałości i funkcjonalności dziedzictwa kulturowego Cieszyna.

Co jeszcze warto zwiedzić w Cieszynie?

Wirtualny spacer 3D może pozwolić na odwiedzenie najważniejszych zabytków Cieszyna oraz pokazanie, co jeszcze warto zwiedzić w tym Mieście. Wirtualny spacer zachęca w ten sposób do samodzielnego odwiedzenia Miasta.

Wśród zabytków, które warto obejrzeć w Cieszynie należą:

1. Teatr im. Adama Mickiewicza

Secesyjny budynek teatru powstał w 1910 roku. Został zaprojektowany przez architektów wiedeńskich Ferdynanda Fellnera i Fryderyka Helmera. Historia Teatru zazębia się z historią Miasta, które przechodziło „z rąk do rąk” – raz należało do Polski, innym razem do Niemiec. W latach 1910-1939 był własnością Niemieckiego Towarzystwa Teatralnego. Co ciekawe, w okresie w którym Cieszyn został włączony do II Rzeczypospolitej, w latach 1918-1939, Teatr udostępniał sale dla polskich przedstawień. W czasie okupacji teatrem zarządzał niemiecki urząd miasta. Po 1945 zyskał miano Teatru Polskiego w Bielsku – Białej. Teatr jako instytucja kultury prowadził działalność impresaryjną. Od 1993 r. zyskał nazwę Teatr im. Adama Mickiewicza. Teatr prezentuje różne gatunki sztuki:

  • spektakle operowe,

  • operetkowe,

  • baletowe,

  • prezentacje zespołów folklorystycznych,

  • recitale autorskie,

  • występy estradowe,

  • przedstawienia kabaretowe,

  • i wiele innych koncertów.

Warto brać udział w koncertach i przedstawieniach w Teatrze w Cieszynie, które promować można z wykorzystaniem wirtualnych spacerów 3D.

2. Zamek w Cieszynie

Zamek Cieszyn rozwijał się w kolejnych wiekach i można go podziwiać do dnia dzisiejszego. Z roku 1619 Kronikarz – Jakub Schickfus napisał, iż na Wzgórzu Zamkowym znajdowała się w owym czasie rezydencja książęca, a jednocześnie część Zamku miała fortyfikacje, czyli nadal pełniła funkcje obronne. Za czasów Kazimierza Wielkiego była to twierdza graniczna. Znajdowała się tam także okrągła baszta. W 1625 roku zmarł książę Fryderyk Wilhelm, a zarządzanie nad Zamkiem i ziemiami podległymi sprawowała jego siostra – Elżbieta Lukrecja. Jednak Cieszyn, a wraz z nim Zamek nie omijały także wojny i problemy. Między innymi w roku 1646 miała miejsce krwawa wojna religijna między katolikami a protestantami. Zamek wówczas doświadczył oblężenia przez korpus szwedzkiej kawalerii.

3. Szlakiem Cieszyńskiej Moderny

Cieszyn to nie tylko tradycyjne zabytki z dalekiej przeszłości, średniowiecza czy wojen szwedzkich, ale także nieco bardziej współczesne. Przykładem jest pomysł na zwiedzanie Cieszyna „Szlakiem Cieszyńskiej Moderny”, którego celem jest zwiedzanie budynków z początków XX wieku oraz ciekawych rozwiązań urbanistycznych. Warto zatem pospacerować Szlakiem Cieszyńskiej Moderny, ale też innych zabytków Cieszyna wykorzystując do tego Wirtualny Spacer 3D.

Zobacz nasze ostatnie realizacje w okolicach. Województwo Śląskie.

Mapa realizacji wirtualnych spacerów – nasze portfolio

Województwo śląskie – największe miasta:

Katowice, Bielsko-Biała, Częstochowa, Gliwice, Rybnik, Cieszyn, Żywiec, Sosnowiec, Będzin, Tarnowskie Góry, Mikołów, Tychy, Zabrze, Dąbrowa Górnicza, Pszczyna, Wodzisław Śląski, Bytom, Ruda Śląska, Jaworzno, Zawiercie, Żory, Racibórz, Mysłowice, Lubliniec, Chorzów, Bieruń, Myszków, Jastrzębie-Zdrój, Kłobuck, Siemianowice Śląskie, Piekary Śląskie, Świętochłowice

cube online service google wirtualny spacer

Czy przedstawiciel Cube Online może przedstawiać się jako Google?

Zastanawiasz się, czy pracownik lub zewnętrzny przedstawiciel firmy Cube Online ma prawo podawać się za oficjalnego reprezentanta Google? Czy zdarzyło Ci...
wirtualny spacer 3dvista firma

Projekty interaktywne w oprogramowaniu 3dvista

Wirtualne spacery 360° – nowy wymiar interaktywnych prezentacji W dzisiejszych czasach technologia oferuje nam nieskończone możliwości prezentacji produktów, usług czy miejsc....
wirtualny spacer dom na sprzedaż

Nieruchomość na sprzedaż ? Zamów wirtualny spacer 3D

Zdecydowana większość osób, które zdecydowały się na naszą usługę wirtualnego spaceru 3D, przyznaje, że ta forma prezentacji nieruchomości znacznie podniosła...
kpo dotacjje granty stypendia

KPO dla Kultury – Jak wykorzystać wirtualne spacery i wirtualne wystawy w ośrodkach kultury?

Digitalizacja kultury z grantów KPO ( Krajowy Plan Odbudowy). Wirtualny spacer, wirtualna wystawa. Coraz więcej instytucji kultury stawia na innowacyjne rozwiązania,...

Wirtualny spacer 3D Matterport po mieszkaniu do remontu

W dobie cyfryzacji rynek nieruchomości prężnie korzysta z nowych technologii, a wirtualne spacery 3D to jeden z najlepszych przykładów na...
ekran led stoisko targowe

Wynajem ekranów led na targi eventy konferencje itp wydarzenia

Jak Ekran LED może przyspieszyć sukces twojego stoiska targowego W dynamicznym świecie targów, gdzie każda sekunda i najdrobniejszy szczegół mają znaczenie,...
wirtualny spacer FENX 07 01

Nabór wniosków na dotacje EU Kultura, Działania FENX.07.01 Infrastruktura kultury i turystyki kulturowej

Ruszył nabór do dotacji z funduszy europejskich na infrastrukturę kultury i turystyki kulturowej (czerwiec 2024) Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Instytucja...
wirtualny spacer cena utrzymania

Wirtualny spacer bez opłaty rocznej za utrzymanie ?

Utrzymanie wirtualnego spaceru Jeżeli obawiasz się dodatkowych, rocznych kosztów związanych z utrzymaniem wirtualnego spaceru, w niniejszym artykule przedstawimy metody, które pozwolą...
digitalizacja 3D wystawy IIDB

Digitalizacja 3D wystaw. IIDB dla Akademii Sztuk Pięknych

Realizacja digitalizacji 3D jako wirtualny spacer w technologii Matterport na Międzynarodowej Biennale Wzornictwa Wnętrz 2024 Międzynarodowa Biennale Wzornictwa Wnętrz, odbywająca się...
wirtualny spacer HoReCa dotacje na marketing

Wirtualny spacer z dotacji HoReCa. Nowoczesny marketing.

W branży HORECA, która obejmuje hotele, restauracje, pensjonaty, domy wczasowe, ośrodki i motele, znalezienie nowych sposobów na przyciągnięcie klientów jest...