Zielona Góra Wirtualny spacer
Miasto ma ciekawą nazwę nawiązującą do góry. Czy zatem w tym mieście mamy górę. Zielona Góra oraz region, który reprezentuje słynie z produkcji wina. W ostatnich latach, z uwagi na zmiany klimatu, uprawa winorośli w tym regionie staje się coraz bardziej powszechna. Warto zwiedzić nie tylko samo Miasto, ale i okolice podążając wirtualnym spacerem 3D, jednak na degustację wina trzeba przyjechać osobiście.
Sprawdź naszą ofertę
Sprawdź pozytywne opinie o naszych usługach w wizytówce firmy
Wirtualny spacer w Google Moja firma
Z czym kojarzy się Zielona Góra?
-
Palmiarnia
-
Stare Miasto z deptakiem
-
Uniwersytet Zielonogórski
-
Wina, winogrona, winnice, Winobranie
Z czego słynie Zielona Góra?
1. Palmiarnia
Znajduje się na wzgórzu nazywanym Winnym Wzgórzem.
Konkatedra Św. Jadwigi to późnogotycki kościół z elementami architektury w stylu gotyckim, renesansowym oraz klasycystycznym. Do tego wewnątrz znajduje się barokowy chór ozdobiony wizerunkami świętych.
Muzeum Etnograficzne w Ochli jest to placówka naukowo-badawcza i oświatowa powstała w 1982 r. na miejscu Zielonogórskiego Parku Etnograficznego. Złożone z 4 działów, takich jak:
-
dział budownictwa ludowego,
-
dział kultury technicznej,
-
dział strojów i tkanin,
-
dział sztuki.
Skansen obejmuje około 8.000 zabytków kultury ludowej, w tym około 100 obiektów w formie budowli czy elementów architektonicznych.
4. Ratusz
Ratusz znajduje się na Rynku i powstał w XVI wieku. Od tego miejsca warto rozpocząć zwiedzanie Miasta z wykorzystaniem wirtualnego spaceru 3D.
5. Stare Miasto
Stare Miasto w Zielonej Górze datowane jest na początek XIII wieku. Rynek ma kształt prostokątny oraz sześć uliczek, otoczonych murami miejskimi. Współcześnie jest tam o wiele więcej ciekawych miejsc i urokliwych uliczek. Zatem jest to ciekawy punkt do zwiedzania Miasta przy pomocy Wirtualnego Spaceru 3D.
6. Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej
Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej tradycyjnie zaprojektowana na planie krzyża. Ołtarz pochodzi z 1749 roku. Wewnątrz znajduje się:
-
rokokowa chrzcielnica z 1755 roku,
-
ambona z połowy XVIII wieku,
-
organy z 1906 roku.
Jest to Muzeum, które posiada wiele eksponatów związanych ze stosowaniem prawa w dawnych wiekach. Tego rodzaju ekspozycje znajdują się w Polsce w różnych miejscach, najczęściej na zamkach, np. w Chęcinach k/Kielc. Jednak to Muzeum ma jedną z większych kolekcji eksponatów, prezentujących:
-
system wymierzania kar,
-
metody tortur w średniowieczu,
-
bardziej nowoczesne eksponaty prezentujące narzędzia egzekwowania prawa.
Tradycyjne miejsca i święta związane z winobraniem
8. Bachuski – symbole Zielonej Góry
Zielona Góra, podobnie jak niektóre inne Miasta w Polsce, ma swoje symbole, o czym nie każdy wie. Są to Bachuski czyli dzieci boga Bachusa. Był on bogiem wina, a ponieważ Zielona Góra słynęła i słynie coraz bardziej z upraw winorośli i produkcji wina, to ten uroczy symbol jest odpowiedni dla Miasta. Są to na dodatek małe „skrzaty”, nazywane pieszczotliwie:
-
Mzkuś,
-
Ciekawek,
-
Odpadek,
-
Winolubikus.
Warto zwiedzić Zieloną Górę Szlakiem Bachusków – czyli małych skrzatów „spacerując” Wirtualnym Spacerem 3D, gdyż każdy z nich znajduje się nie w miejscach przypadkowych, ale w tych najbardziej wartych zwiedzenia, takich jak między innymi: pod Ratuszem, przy Palmiarni czy w różnych miejscach na Rynku. Tego rodzaju figurki zachęcają do zwiedzania Miasta, zwłaszcza rodziców z dziećmi. Niejednokrotnie trudno je znaleźć, stąd opracowano nawet specjalną mapę, którą można zdobyć w Centrum Informacji Turystycznej albo pobrać z Internetu. Uatrakcyjnia to całą ścieżkę turystyczną.
9. Winne Wzgórze
Miejsce to znajduje się w pobliżu starego Miasta. Jest to wzgórze porośnięte winoroślą, a jej zabytkowy charakter wynika z tego, że jest to winnica z 200-letnią tradycją. Jest to miejsce, z którego rozciągają się niesamowite widoki i stąd jest to znakomite miejsce na spacery. Znajduję się tam również Palmiarnia.
10. Muzeum Wina
Muzeum Wina jest unikalnym muzeum o tej tematyce na terenie Polski. Łączy ze sobą eksponaty, pochodzące z przedwojennego Heimatmuseum w Zielonej Górze oraz ze zbiorów Muzeum Ziemi Lubuskiej.
Wystawy stałe prezentują:
-
pracę nw winnicy,
-
organizację piwnicy winiarskiej,
-
proces produkcji wina.
Warto zwiedzić Muzeum korzystając z wirtualnego spaceru 3D. I tutaj znów w wielu miejscach możemy spotkać rzeźby Bachusa.
Przy wejściu do Muzeum widać z daleka symbole Muzeum – dna beczek ze znakami firmowymi wytwórni „Grempler&Co” – najstarszej w Niemczech wytwórni win musujących oraz Lubuskiej Wytwórni Win w Zielonej Górze.
Od 2015 r. w Muzeum Wina są prezentowane także wystawy czasowe z cyklu „Winnice lubuskie. Wczoraj i dziś”.
W ramach stałej wystawy zrekonstruowano linię technologiczną produkcji wina, w tym takie urządzenia, jak:
-
napędzana silnikiem elektrycznym miazgownica,
-
prasy winiarskie,
-
filtry,
-
urządzenia do korkowania i etykietowania.
Oprócz tego można zobaczyć także przedmioty służące do uprawy winorośli oraz zbiorów winogron.
11. Obchody Święta Winobrania
Tradycje uprawy winorośli i produkcji wina w tym regionie przekłada się na obchody Święta Winobrania. Tradycja ta sięga XIV wieku. Współcześnie święto wiąże się z szeregiem ciekawych imprez nawiązujących do tradycji, takich jak:
-
imprezy muzyczne,
-
taneczne,
-
filmowe,
-
sportowe.
W Mieście organizowane są także winne wycieczki po mieście, w ramach których można poznać nie tylko historię Miasta, ale także zwiedzić Muzeum Wina oraz zapoznać się z historią jego uprawy oraz metodami wytwarzania tego trunku.
Na pewno wirtualny spacer 3D zachęci Państwa do odwiedzenia Zielonej Góry i okolic.
Zobacz nasze ostatnie realizacje w okolicach. woj. lubuskiego
Mapa realizacji wirtualnych spacerów – nasze portfolio
Województwo lubuskie – największe miasta:
Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski, Żary, Nowa Sól, Świebodzin, Żagań, Słubice, Międzyrzecz, Krosno Odrzańskie, Sulęcin, Strzelce Krajeńskie, Wschowa