Wirtualny spacer Mielec

Wirtualny spacer Mielec

wirtualny spacer Mielec firmaMielec jest to miasto zlokalizowane nad rzeką Wisłoką, około 60 km od Rzeszowa. Miasto ma ponad 500 lat. Od połowy XIX wieku stał się regionalnym centrum społeczno-gospodarczym. Pod względem liczby ludności Mielec jest czwartym najważniejszym miastem w województwie podkarpackim – po Rzeszowie, Stalowej Woli i Przemyślu.

Gmina Mielec należy jest także częściowo do ziemi sandomierskiej i od XVI wieku słynie z eksportu produkcji leśnej. Rzeka miała także znaczenie strategiczne z punktu widzenia handlu i transportu śródlądowego, gdyż tym szlakiem wodnym transportowano drewno. W okolicy schodziły się szlaki handlowe z różnych kierunków, w tym tzw. trakt krakowski.

Sprawdź pozytywne opinie o naszych usługach w wizytówce firmy
Wirtualny spacer w Google Moja firma

wirtualny spacer firma w Kielcach
matterport kielce

Z czym kojarzy się nam Mielec?

  • Przemysł lotniczy

  • Spływ kajakowy Wisłoką

  • Pałac Oborskich w Mielcu

  • Kościół św. Mateusza z przełomu XVII i XVIII wieku

  • Sala królewska

Rozwój Miasta Mielca

W wiekach XIV, XV i XVI rozwijał się także handel zbożem. W XVI wieku promowano karczmarstwo oraz bartnictwo, a następnie pasiecznictwo – współcześnie powiedzielibyśmy pszczelarstwo. Rozwijała się także hodowla ryb.

W wieku XVII-ym tereny te zostały zniszczone w wyniku licznych wojen, w tym:

  • potopu szwedzkiego,

  • najazdu Rakoczego,

  • rokoszu Lubomirskiego,

  • wojny północnej konfederacji barskiej.

Rozwojowi tych terenów nie sprzyjał ucisk chłopów, którzy byli bardzo biedni.

Od XVII wieku nastąpił znaczny rozwój piwowarstwa i browarnictwa na tych obszarach. O tym, że branża ta stała się wiodąca przez kilka wieków niech świadczy fakt, iż w połowie XIX wieku w okolicach Mielca znajdowało się 11 gorzelni. W tym okresie jednak rozwijało się także rzemiosło, takie jak:

  • tkactwo oraz sukiennictwo,

  • krawiectwo oraz kuśnierstwo,

  • szewstwo, rymarstwo, wyrób kapeluszy słomkowych,

  • kowalstwo, kołodziejstwo oraz bednarstwo,

  • koszykarstwo oraz garncarstwo,

  • olejarnie oraz garbarnie.

Z uwagi na tereny zalewowe, aby zabezpieczyć chłopów przed utrata zboża powstały w roku 1792 spichlerze gromadzkie. Spichlerz był funduszem zbożowym przeznaczonym do obsiewu gruntów w wypadku katastrof, stąd chłopi mieli oddawać do nich pewną część zboża. Było to nowatorskie, innowacyjne rozwiązanie.

Z czasem, około roku 1897, po długotrwałych deszczach doszło do tak poważnych powodzi, że zarządzono wykonanie kanałów osuszających z funduszy publicznych, które osiągnęły długość 77 km.

Następnie w wyniku wojen region podupadł. Po I wojnie nadal rozwijała się branża browarnicza i gorzelnie. W roku 1925 uruchomiona została cegielnia. Po I wojnie światowej, dynamicznie rozwijał się przemysł, w tym lotniczy. Kluczowa była budowa zakładów lotniczych w Mielcu, gdzie wyprodukowano między innymi 6 sztuk bombowca Łoś. W czasie II wojny światowej Niemcy traktowali te tereny jako zaplecze dostaw zboża. Już 2 września samoloty niemieckie zrzuciły pierwsze bomby na Mielec.

Współczesny rozwój Miasta

Początki lotnictwa w Mielcu – Bracia Działowscy

W 2008 roku Mielec obchodził 70-lecie przemysłu lotniczego, jednak tradycje lotnicze są znacznie dłuższe, co warto prześledzić przy pomocy wirtualnego spaceru 3D . Z tej okazji odbyły się uroczyste obchody, w tym:

  • pokazy lotnicze,

  • zwiedzanie zakładów lotniczych,

  • zwiedzanie lotniska.

  • piknik lotniczy.

Jak to się stało, że mała miejscowość stała się centrum lotnictwa?

Początki lotnictwa w Mielcu to zasługa 2 braci pasjonatów lotnictwa: Stanisława i Mieczysława Działowskich, mieszkańców Mielca. W czasie I Wojny światowej, w Mielcu pojawili się żołnierze austriaccy z balonem obserwującym z powietrza ruchy wojsk. Młody Stanisław Działowski dotarł z żołnierzami do Wiednia, gdzie został przygarnięty przez małżeństwo. Młodego chłopca zapisali do szkoły lotniczej, a w 1916 roku wstąpił na ochotnika do lotnictwa tamtejszej armii, gdzie został mechanikiem. Po powrocie do Polski, która odzyskała niepodległość, Stanisław wstąpił do 2 Batalionu Lotniczego w Krakowie. Wraz ze szkołą pilotów został przeniesiony do Bydgoszczy, gdzie razem z bratem kształcili się na pilotów. Jednak ich główne zainteresowania to konstruowanie. Wspólnie skonstruowani szybowiec określany jako „Bydgoszczanka”. Ta konstrukcja nie była doskonała, ale bracia stali się znani wśród konstruktorów lotniczych w Polsce.

Następnie opracowali model awionetki, jednak nie było ich stać na silnik. Dopiero szewc zdecydował się im pomóc i zakupił silnik oraz śmigło. Samolot oblatano 1 lutego 1926 roku i możliwości samolotu wydawały się obiecujące. Następnie bracia zdobyli licencje pilota: najpierw Stanisław – w 1926 roku, a niedługo potem brat Mieczysław. Ze swoim samolotem bracia zostali zaproszeni na wystawę w Warszawie, gdzie Stanisław poleciał samolotem, czym stali się jeszcze bardziej znani i popularni. Jednak podczas powrotnej drogi wybuch silnik, ale wszystko skończyło się szczęśliwie, bo pilot wylądował awaryjnie.

Stanisław był już wówczas pilotem oblatywaczem i uzyskał wsparcie ze strony dowództwa 2 Pułku, w którym latał oraz ze strony Ministerstwa Spraw Wojskowych, stąd zaczął pracować nad ulepszoną wersją samolotu. Nie zwyciężyła ona w kolejnym konkursie, ale jak twierdzą świadkowie tamtych czasów tylko przez układy. Jednak także to nie zniechęciło Stanisława do dalszych prób konstrukcyjnych, pomimo problemów finansowych. W 1927 roku Działowski powrócił do Mielca, gdzie zaoferowano mu pomoc finansową w zamian za to, że na jednym z samolotów znajdzie się herb Miasta.

Dalej mieszkańcy Mielca dokonali niemożliwego – zbierali fundusze na sfinansowanie rozwoju lotnictwa w Mielcu, sprzedawali znaczki, organizowali festyny lotnicze, powołali Komitet budowy lotniska.

Po I wojnie tradycja lotnicza przełożyła się na rozwój branży lotniczej w Mielcu. Bracia nadal zajmowali się doskonaleniem swoich konstrukcji samolotów. Brali udział w pokazie we Lwowie, gdzie zastała ich II Wojna Światowa. Po wybuchu wojny jako ochotnik wraz z synem Stanisławem zgłasza się do 6 Pułku Lotniczego we Lwowie, a stamtąd przez Francję do Anglii, gdzie jego syn został uczniem w fabryce samolotów, natomiast Ojciec latał jako pilot RAF w lotach patrolowych nad kanałem La Manche. Ranny zmarł w marcu 1942 roku. Jednak pamięć i tradycje lotnicze w Mielcu nie zaginęły.

Trzeba podkreślić, że dzięki obydwu braciom Działowskim, pierwsza wytwórnia samolotów w Mielcu powstała 1938 roku i od tego momentu datuje się rozwój branży lotniczej w tym mieście.

Wirtualny spacer 3D daje szerokie możliwości promowania Miasta oraz jego niezwykłej historii, związanej z lotnictwem.

Nowoczesny klaster lotniczy

Współcześnie w Mielcu zlokalizowana jest Specjalna Strefa Ekonomiczna EURO-PARK MIELEC, która wypromowała w skali międzynarodowej firmy branży lotniczej i pokrewnych, tworząc swego rodzaju klastry. Klaster w Mielcu w branży lotniczej jest powiązany z podobnymi w regionie podkarpackim, w:

  • w Rzeszowie,

  • w Świdniku.

  • W Tarnobrzegu.

Wspólnie z PZL Mielec tworzą tzw. „klaster Dolina Lotnicza”.

Warto promować Mielec i jego szczególną historię rozwoju lotnictwa.

Zobacz nasze ostatnie realizacje w okolicach. Województwo podkarpackie

Mapa realizacji wirtualnych spacerów – nasze portfolio

Województwo podkarpackie – największe miasta: Rzeszów, Krosno, Dębica, Mielec, Łańcut, Jarosław, Przemyśl, Stalowa Wola, Jasło, Tarnobrzeg, Sanok, Przeworsk, Kolbuszowa, Ropczyce, Strzyżów, Leżajsk, Nisko, Brzozów, Lesko, Lubaczów, Ustrzyki Dolne

W tym województwie zrealizowaliśmy kilkanaście projektów, największy dla Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu – wykonaliśmy dla tej instytucji stronę www wraz ze sklepem, skanowanie 3D digitalizacja Dworu Marii Konopnickiej oraz budynku dawnego Spichlerza gdzie odbywają się wystawy czasowe, wirtualny spacer 360° po zabytkowym okolicznym parku oraz film promujący muzeum. Wszystkie te realizacje można oglądać na stronie muzeum www.muzeumzarnowiec.pl

digitalizacja 3D wystawy IIDB

Digitalizacja 3D wystaw. IIDB dla Akademii Sztuk Pięknych

Realizacja digitalizacji 3D jako wirtualny spacer w technologii Matterport na Międzynarodowej Biennale Wzornictwa Wnętrz 2024 Międzynarodowa Biennale Wzornictwa Wnętrz, odbywająca się...
wirtualny spacer HoReCa dotacje na marketing

Wirtualny spacer z dotacji HoReCa. Nowoczesny marketing.

W branży HORECA, która obejmuje hotele, restauracje, pensjonaty, domy wczasowe, ośrodki i motele, znalezienie nowych sposobów na przyciągnięcie klientów jest...
obsługa stanowiska vr targi

Obsługa stanowiska VR na targach, eventach

Wirtualna rzeczywistość na targach – przenieś swoje stoisko na nowy poziom! Szukasz innowacyjnego sposobu na wyróżnienie się na tle konkurencji podczas...

Wirtualny Showroom – Nowoczesna Prezentacja osiągnięć i oferty Firm

W dobie cyfrowej transformacji, wirtualne showroomy stają się coraz bardziej popularne w różnych branżach, od instalacyjnej, poprzez fotowoltaikę, aż po...
marketing obiektu noclegowego

Odkryj przewagę wirtualnych spacerów w promocji Twojego obiektu noclegowego

Dziś mamy dla Was niezwykle istotny temat: jak efektywnie wykorzystać wirtualne spacery do marketingu obiektów noclegowych. Niezależnie od tego, czy...
wirtualny spacer dotacje

wirtualny spacer. Dotacje z funduszy regionalnych i europejskich

Wirtualne spacery 360° / 3D mogą być przydatne w wielu różnych dziedzinach, w tym w odbiorze realizacji zadania z dotacji,...
nieruchomości z drona

Wirtualny spacer 360° prezentacja okolicy nieruchomości z drona

Wirtualny spacer 360° z drona Wirtualny spacer 360° z drona to doskonała forma zaprezentowania okolicy nieruchomości w ofercie na sprzedaż. Dzięki...
wirtualny spacer 3dvista

Wirtualny spacer 3dvista

Oprogramowanie 3dvista to potężne narzędzie do tworzenia projektów typu wirtualny spacer, prezentacje, quizy, gry i zabawy 360° etc Wirtualne spacery są...
najlepszy fotograf nieruchomości Kraków

Fotografia wnętrz

Fotografia wnętrz jest specjalistyczną dziedziną fotografii. Jej popularność w Polsce dopiero rozpoczyna się i już wskazuje tendencję zwyżkową. Jest to...
wcag 2.1 wirtualny spacer

Dostępność cyfrowa wirtualnych spacerów

Wirtualne spacery są coraz bardziej rozpowszechnioną formą promocji różnych instytucji i podmiotów. Szczególnie można je oglądać na stronach:muzeów (wirtualne muzea), wystaw...