Wirtualny spacer Oświęcim

Wirtualny spacer Oświęcim

wirtualny spacer Oświęcim firmawirtualny spacer streetview OświęcimMiasto jest chyba najbardziej znane zarówno w Polsce, jak i na świecie, z powodu historii II Wojny Światowej i Obozu oświęcimskiego. Warto jednak pokazać różne miejsca zabytkowe Miasta. Oświęcim na przełomie XIX i XX wieku był centrum emigracji, gdyż zamieszkiwali oni przejściowo w tym mieście, skąd organizowano im dalszą drogę do Niemiec, Ameryki, Brazylii i Kanady. W 1917 roku powstała tutaj osada, w której mieszkali uchodźcy i powstańcy ze Śląska, później w okresie międzywojennym mieściły się tutaj koszary. To tutaj w 1940 roku w osadzie barakowej Niemcy utworzyli obóz KL Auschwitz.

Sprawdź pozytywne opinie o naszych usługach w wizytówce firmy
Wirtualny spacer w Google Moja firma

wirtualny spacer firma w Kielcach
matterport kielce

Z czym kojarzy się nam Oświęcim?

  • Obóz zagłady Auschwitz-Birkenau

  • Muzeum Zamek w Oświęcimiu, wieża widokowa, tunel pod zamkiem

  • Rynek w Oświęcimiu

  • Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych

  • Bulwary nad rzeką Sołą

Zwiedzanie Miasta Oświęcim

Wieża obronna w Oświęcimiu

Wieża obronna to najstarsza budowla w Oświęcimiu, pochodząca z początków XIII-ego wieku. Zbudowana została nad brzegiem rzeki Soły. Gotycka wieża jest jedną z najstarszych budowli ceglanych w Małopolsce i najwyższym zachowanym murem gotyckim na południu Polski.

Z wieży można podziwiać panoramę Miasta oraz okolic. Była to wieża obronna, a część dolna była więzieniem. Kiedyś wchodziło się do niej po drewnianych

schodach. Wieża obronna wraz z położonym obok zamkiem do dziś stanowią symbole Oświęcimia.

Muzeum Zamek w Oświęcimiu

Osadnictwo w miejscu, w którym współcześnie znajduje się Oświęcim pojawiło się w XIV wieku. Były to zabudowania drewniane i często niszczone i palone przez najeźdźców.

Następnie w XVI wieku wybudowano Zamek, którego pozostałości możemy oglądać do dzisiaj.

Pod zamkiem w Oświęcimiu znajdują się dwa zabytkowe tunele:

  • jeden – został wybudowany pod koniec XVIII wieku w czasie zaboru austriackiego,

  • drugi – wybudowany przez Niemców w latach 1940-44.

W ich oparciu zaprojektowano interaktywną Trasę Historyczną „Gra o Niepodległość”.

Kaplica św. Jacka w Oświęcimiu

Kaplica św. Jacka Odrowąża to najstarszy zabytek sakralny w Oświęcimiu. Pochodzi z pierwszej połowy XIV wieku i pierwotnie było to miejsce narad i modlitw dominikanów, które określano mianem kapitularza. Współcześnie zabudowanie to część Zakładu Salezjańskiego im. św. Jana Bosko.

W kaplicy podczas renowacji odsłonięto na tynkach odkryto XVI- i XIX-wieczne polichromie świętych.

Rynek Główny w Oświęcimiu

Układ urbanistyczny Oświęcimia pochodzi z przełomu XIV oraz XV wieku i jest wpisany do rejestru zabytków. W XIV wieku rynek w Oświęcimiu był pierwotnie placem targowym. Wokół rynku znajdują się XIX-wieczne kamieniczki.

Najbardziej znaną jest kamienica Ślebarskich przypominająca piętrowy pałacyk. Została wybudowana na początku XIX wieku przez ks. Michała Ślebarskiego, W sąsiednim budynku natomiast znajdował się hotel, w którym w roku 1915 roku zatrzymał się Józef Piłsudski.

Muzeum Ratusz w Oświęcimiu

Ratusz został zbudowany w 1872 roku, w którym współcześnie ma siedzibę muzeum miejskie,w którym prezentuje się 800 lat historii miasta. Można między innymi zobaczyć dawne cele więzienne, które warto zwiedzić przy pomocy wirtualnych spacerów.

Mało kto wie, że przed wojną w Oświęcim słynął z produkcji samochodów, którymi jeździli między innymi Jan Kiepura.

Synagoga

Trzeba pamiętać, że Niemcy zlokalizowali Obóz nieprzypadkowo w tej okolicy. W 1939 roku w mieście znajdowało się około 20 synagog i żydowskich domów modlitwy, gdyż 60% ówczesnych mieszkańców stanowili Żydzi. Jednym z takich obiektów jest Synagoga wybudowana pomiędzy rokiem 1913 a 1918 przez Stowarzyszenie Studiujące Misznę. Jest to tzw. dom modlitwy z miejscem edukacji religijnej.

Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu

Wirtualne spacery 3D daje możliwości przypomnienia naszej najbardziej bolesnej historii, która niejednokrotnie jest współcześnie interpretowana odmiennie. Obóz Auschwitz jest wyjątkowym świadectwem historii, symbolem wojny, ludobójstwa i Holokaustu. W Muzeum zachowano autentyczne:

  • bocznice kolejowe i rampy,

  • komory gazowe,

  • baraki więźniarskie,

  • fotografie i dokumenty,

  • ubrania więźniarskie i rzeczy osobiste zabierane więźniom przy wjeździe do obozu.

Obóz Auschwitz początkowo był przeznaczony dla więźniów politycznych, których pierwszy transport przywieziono z więzienia w Tarnowie 14 czerwca 1940 roku. Od 1942 roku KL Auschwitz był największym z niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i ośrodków Zagłady. Niemcy więzili tutaj i zamordowali ponad 1,1 miliona ludzi, w tym:

  • Żydów,

  • Polaków,

  • Romów,

  • i osób innej narodowości.

Obecnie tutejsze Muzeum składa się z 2 części obozu:

  1. Auschwitz I i

  2. Auschwitz II-Birkenau.

Obie części leżą w odległości około 3,5 kilometra i miały nieco inną specyfikę. Pierwsza – to ceglaste budynki z czerwonej cegły, druga – obóz złożony z drewnianych baraków.

Wokół obozu znajdowały się niemieckie:

  • zakłady przemysłowe i warsztaty,

  • magazyny,

  • biura i zaplecze techniczne obozu,

W tych miejscach pracowali Ci więźniowie, którzy nie zostali zgładzeni od razu, podczas wstępnej selekcji więźniów na rampie, której dokonywali esesmani.

Współcześnie muzeum znajduje się na terenie około 200 hektarów, na których zlokalizowane są takie obiekty, jak:

  • pozostałości komór gazowych, wypełnione ludzkimi prochami,

  • baraki więźniarskie,

  • bloki: 4, 5, 6, 7 i 11, gdzie zgromadzono takie eksponaty jak:

– prycze więzienne,

– zdjęcia więźniów,

– ubrania i buty,

Można także zobaczyć filmy dokumentalne z chwil oswobodzenia obozu. wile po wyzwoleniu obozu.

Od wielu lat muzeum odwiedzają miliony ludzi, w tym pochodzenia żydowskiego oraz byłych więźniów. Tereny byłego KL Auschwitz-Birkenau zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

27 stycznia został ustanowiony przez ONZ Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Warto zwiedzić Obóz Zagłady z wykorzystaniem wirtualnego spaceru 3D.

Symbole Obozu zagłady

Symbolami obozu są tory kolejowe rampy głównej, które mijają tzw. Bramę Śmierci znajdującą się pośrodku długiego budynku z cegły. Oprócz tego charakterystycznym elementem jest drewniana wieżyczka strażnicza. Charakterystyczne jest ogrodzenie z drutu kolczastego oraz metalowa brama z napisem Arbeit macht frei czyli hasło obozowe „Praca czyni wolnym”, dające pozory nadziei dla przybywających tutaj nowych więźniów.

Co ciekawe, a nie każdy o tym wie, że w skład kompleksu obozowego Auschwitz-Birkenau wchodziło ponad czterdzieści podobozów.

Trzeba także przywołać w tym miejscu dane, iż w obozie Auschwitz-Birkenau i jego podobozach ponad połowa więźniów zginęła z powodu:

  • złych warunków,

  • brutalnego traktowania,

  • wycieńczenia pracą,

  • głodu,

  • epidemii,

  • zbrodniczych eksperymentów medycznych,

  • egzekucji.

Więźniowie dzieleni byli na różne kategorie według narodowości oraz przyczyn zesłania do obozu i w zależności od tego byli różnie traktowani.

Natomiast od 1942 r. obóz w Birkenau stał się miejscem zagłady europejskich Żydów, którzy prosto z transportu byli kierowani do komór gazowych, nawet bez rejestrowania, stąd trudno było ustalić dokładne szacunki osób, które straciły tutaj życie zatrutych cyklonem B. Na pewno byli to Żydzi z niemal wszystkich krajów Europy.

Jednak nawet w tak beznadziejnej sytuacji, niektórzy więźniowie działali w konspiracji obozowej, do których zadań należała:

  • pomoc innych więźniom,

  • przekazywanie informacji na zewnątrz, dzięki czemu świat dowiedział się o zbrodniach Niemców w obozie, co do czego nie chciano początkowo wierzyć.

Trzeba także wspomnieć, że więźniów zatrudnionych przy krematoriach także od czasu do czasu likwidowano jako niewygodnych świadków. Z tych powodów, a także z powodu oporu przeciwko zbrodni, w roku 1944 zorganizowali oni bunt.

Członkowie Sonderkommando wysadzili w powietrze jedno z krematoriów i podjęli próbę ucieczki. Jednak taki bunt nie zakończył się sukcesem.

Obóz wyzwoliła Armia Czerwona 27 stycznia 1945 roku, jednak Niemcy nieco wcześniej zarządzili ewakuację obozu. Wycieńczeni więźniowie szli na piechotę, był mróz i wielu z nich zginęło, stąd określa się tą ewakuację jako „marsze śmierci”.

Tak ogromne zbrodnie, jakie miały miejsce w Obozie w Oświęcimiu nigdy nie powinny być zapomniane.

Zobacz nasze ostatnie realizacje w okolicach. Województwo małopolskie

More Spacer:

Mapa realizacji wirtualnych spacerów – nasze portfolio

Województwo małopolskie – największe miasta:
Kraków, Wieliczka, Tarnów, Nowy Sącz, Wadowice, Nowy Targ, Myślenice, Oświęcim, Chrzanów, Limanowa, Bochnia, Olkusz, Brzesko, Sucha Beskidzka, Zakopane, Gorlice, Miechów, Proszowice, Dąbrowa Tarnowska

digitalizacja 3D wystawy IIDB

Digitalizacja 3D wystaw. IIDB dla Akademii Sztuk Pięknych

Realizacja digitalizacji 3D jako wirtualny spacer w technologii Matterport na Międzynarodowej Biennale Wzornictwa Wnętrz 2024 Międzynarodowa Biennale Wzornictwa Wnętrz, odbywająca się...
wirtualny spacer HoReCa dotacje na marketing

Wirtualny spacer z dotacji HoReCa. Nowoczesny marketing.

W branży HORECA, która obejmuje hotele, restauracje, pensjonaty, domy wczasowe, ośrodki i motele, znalezienie nowych sposobów na przyciągnięcie klientów jest...
obsługa stanowiska vr targi

Obsługa stanowiska VR na targach, eventach

Wirtualna rzeczywistość na targach – przenieś swoje stoisko na nowy poziom! Szukasz innowacyjnego sposobu na wyróżnienie się na tle konkurencji podczas...

Wirtualny Showroom – Nowoczesna Prezentacja osiągnięć i oferty Firm

W dobie cyfrowej transformacji, wirtualne showroomy stają się coraz bardziej popularne w różnych branżach, od instalacyjnej, poprzez fotowoltaikę, aż po...
marketing obiektu noclegowego

Odkryj przewagę wirtualnych spacerów w promocji Twojego obiektu noclegowego

Dziś mamy dla Was niezwykle istotny temat: jak efektywnie wykorzystać wirtualne spacery do marketingu obiektów noclegowych. Niezależnie od tego, czy...
wirtualny spacer dotacje

wirtualny spacer. Dotacje z funduszy regionalnych i europejskich

Wirtualne spacery 360° / 3D mogą być przydatne w wielu różnych dziedzinach, w tym w odbiorze realizacji zadania z dotacji,...
nieruchomości z drona

Wirtualny spacer 360° prezentacja okolicy nieruchomości z drona

Wirtualny spacer 360° z drona Wirtualny spacer 360° z drona to doskonała forma zaprezentowania okolicy nieruchomości w ofercie na sprzedaż. Dzięki...
wirtualny spacer 3dvista

Wirtualny spacer 3dvista

Oprogramowanie 3dvista to potężne narzędzie do tworzenia projektów typu wirtualny spacer, prezentacje, quizy, gry i zabawy 360° etc Wirtualne spacery są...
najlepszy fotograf nieruchomości Kraków

Fotografia wnętrz

Fotografia wnętrz jest specjalistyczną dziedziną fotografii. Jej popularność w Polsce dopiero rozpoczyna się i już wskazuje tendencję zwyżkową. Jest to...
wcag 2.1 wirtualny spacer

Dostępność cyfrowa wirtualnych spacerów

Wirtualne spacery są coraz bardziej rozpowszechnioną formą promocji różnych instytucji i podmiotów. Szczególnie można je oglądać na stronach:muzeów (wirtualne muzea), wystaw...