Wirtualny spacer Zamość

Wirtualny spacer Zamość – Padwa Północy

Zamość wirtualny spacerWirtualny spacer po Zamościu można dostarczyć wiele niepowtarzalnych wrażeń, możemy zwiedzić słynny rynek i ratusz, ale też zapuścić się w mniej znane wąskie uliczki i odkryć piękno kamieniczek, które niekoniecznie znajdują się jedynie na samym rynku.

Zamość wirtualny spacer firmaMiasto znalazło się na liście UNESCO, a dokładnie Stare Miasto zostało na nią wpisane w roku 2012. Nazywane „Padwą Północy” czy „Perłą Renesansu”. Było to prywatne Miasto założone przez Jana Zamoyskiego. Tenże Kanclerz i Hetman Wielki Koronny chciał zbudować miasto idealne, które założył w roku 1580. W roku 1589 Zamość stał się stolicą Ordynacji Zamojskiej. „Złoty wiek” Zamościa przypadał na wiek XVII. Zamość przechodził także ciężkie czasy, najazdy Chmielnickiego oraz wojsk szwedzkich. Miasto jednak wyszło z tych ataków zwycięsko. Dopiero za czasów Księcia Józefa Poniatowskiego doszło do jego zdobycia w roku 1809 roku. Zamość został wówczas przyłączony do Księstwa Warszawskiego, ale w dość krótkim czasie został przejęty przez Rosjan. W sumie Zamość przeszedł 5 oblężeń.

Sprawdź pozytywne opinie o naszych usługach w wizytówce firmy
Wirtualny spacer w Google Moja firma

wirtualny spacer firma w Kielcach
matterport kielce

Z czym kojarzy się Zamość?

  • Rynek w Zamościu – idealny kwadrat, Ratusz

  • Twierdza Zamość, Arsenał i Prochownia

  • Kościół Rzymskokatolicki pw. Zwiastowania NMP

  • Urzekające Kamienice ormiańskie

  • Pałac Zamoyskich oraz Pomnik Jana Zamoyskiego

Zabytki

1. Twierdza Zamość

Wirtualny spacer na pewno znakomicie nadaje się do zwiedzania ogromnej Twierdzy Zamość. Jest tam bowiem wiele zakamarków oraz świetnie zachowanych fragmentów, do których można dotrzeć z kamerą. Twierdza powstała w latach 1580-1618. Wybudowana przez Jana Zmoyskiego. Jest to włoska forma fortyfikacyjna obejmującą zamek oraz miasto, dostosowana do ukształtowania terenu. Kompozycja ma kształt zamknięty dośrodkowy, obejmuje obwód bastionowo – kurtynowy oraz fortyfikacje zewnętrzne. Obwód twierdzy składa się z wielu elementów składowych. Cała twierdza otoczona była fosą, zbudowana została z czerwonej cegły i piaskowca. Po powstaniu styczniowym przestała być wykorzystywana do celów wojskowych i znajdowały się tam: więzienie i magazyny.

2. Zespół Katedralny

Zespół Katedralny składa się z czterech budynków:

  • dzwonnicy

  • infulatki

  • wikarówki

  • i najważniejszej – Katedry/Kolegiaty, opisanej odrębnie.

3. Zespół Pałacowo-Parkowy Zamoyskich

Wirtualny spacer 3D pozwala na zwiedzenie wszystkich części dużego kompleksu, jakim jest Zespół Pałacowo-Parkowy. Składa się on z pałacu, dwóch pawilonów, dwóch oficyn, dwóch stajni, arsenału oraz tylnej oficyny połączonej galeriami z pałacem. Z jednej strony otoczony parkiem, z drugiej fosą, kiedyś z wodą, a obecnie pokryty zielenią. Pałac, pawilony oraz oficyny tworzą kompleks w układzie podkowy. Częścią pałacu są dwie galerie , połączone z oficyną. W przeszłości wokół pałacu znajdował się park.

4. Ratusz i Rynek

Chyba najbardziej znaną wizytówką Miasta jest reprezentacyjny Ratusz. Został on zaprojektowany w 1591 roku. Projektanci to Bernard Morando, Michał Belter, Jan Jaroszewicz i Jan Wolff. Ratusz to budowla w stylu renesansowo-barokowym. W latach 1639-1651 został gruntownie przebudowany poprzez:

  • podwyższenia poziomu korpusu,

  • rozbudowanie podcieni.

W 1770 roku zamontowano zegara na wieży. Budynek złożony jest z prostokątnego korpusu 3-kondygnacyjnego i schodów wiodących do wejścia głównego na poziomie drugiej kondygnacji. Jest to chyba najbardziej charakterystyczny element budowli. Schody składają się z dwóch symetrycznych ramion. Schody uzupełnione są przez balustradę schodów oraz taras. W ścianie Ratuszu wykuty został w piaskowcu herb miasta. Budynek został zbudowany z cegły, a dach pokryty blachą.

Ratusz znajduje się na dużym Rynku. W sumie w Zamościu znajdują się 3 rynki. Ten największy to Rynek Wielki, który ma kształt kwadratu o bokach 100 metrów. 2 mniejsze rynki, to Rynek Solny oraz Wodny. Na Rynku Wielkim znajdują się liczne kamienice, w tym manierystyczno-barokowe budynki. Kamienice te mają podcienie i są bogato zdobione płaskorzeźbami oraz ornamentami.

Do najpiękniejszych kamienic należą te przy ulicy ormiańskiej, w szczególności można wymienić:

  • kamienica Pod Madonną lub Sołtanowska. Charakterystyczna jest płaskorzeźba przedstawiająca Madonnę z Dzieciątkiem, która depcze smoka.

  • kamienica Pod Małżeństwem lub Szafirowa,

  • kamienica Pod Aniołem, Pod Lwami lub Bartoszewiczów, na której znajdują się figury lwa oraz smoka,

  • kamienica Rudomiczowska, należąca do profesora dawnej Akademii Zamojskiej, budynek z najwyższymi attykami.

Wirtualny spacer 3D pozwala na pokazanie wszystkich detali ornamentyki kamieniczek i ich niewątpliwego uroku.

5. Katedra/Kolegiata pw. Zmartwychwstania Pańskiego

Kościół wybudowany został w latach 1587-98, następnie uzupełniono sklepienia o dekoracje. Był to budynek murowany, o układzie bazylikowym. Złożony z 3 naw. Prezbiterium było zamknięte wielobocznie oraz kolebkowe prezbiterium, z bogatą dekoracją sztukatorską. Nad prezbiterium znajduje się inskrypcja: „Domina Mea Virgo…”. Dekoracje na sklepieniach przyjmowały formę:

  • ornamentów, opartych na motywach klasycznych (ornament jajownikowy, żłobkowy, astragalowy i inne),

  • motywy roślinne (pęki kwiatowo-owocowe),

  • głowy ludzkie (w okolicach chóru),

  • postacie aniołów i inne motywy dekoracyjne.

Wewnątrz znajdowały się nagrobki i epitafia, w tym płyta nagrobna Jana Zamoyskiego z 1618 roku.

6. Muzeum Broni i Fortyfikacji „Arsenał” w Zamościu

Pierwszy arsenał w tym Mieście został zbudowany pod koniec XVI wieku, niedaleko od Pałacu Zamoyskich. Po to go zbudowano, aby Hetman Zamoyski miał, gdzie składować zdobycze i pamiątki z licznych wypraw. Nowy arsenał powstał w I poł. XVII wieku. Później, po pożarze, powstał jeszcze jeden.

Od roku 1984 jest to Muzeum Fortyfikacji i Broni „Arsenał”.

7. Akademia Zamoyska

Akademia Zamojska – Hippaeum Zamoscianum została założona w 1594 r. w Zamościu przez kanclerza wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego. Była to wyższa szkoła humanistyczna. Papież Klemens VIII zatwierdził powołanie Akademii w formie stosownej bulli. Akademia była pierwszą prywatną uczelnią, a czwartą wyższą uczelnią w Rzeczypospolitej. Według koncepcji jej fundatora miała być “szkołą obywatelską” (schola civilis) przygotowującą młodzież do pełnienia obowiązków publicznych w służbie Rzeczypospolitej. Uczelnia została powołana w dniu 3 III 1595 roku. To z okazji jej powstania, Fundator wypowiedział znane słowa: “Takie są rzeczpospolite, jakie ich młodzieży chowanie…”

Jak widać Zamość to Miasto pełne zabytków, do których należy nie tylko słynny Ratusz, co można zobaczyć na wirtualnym spacerze 3D.

Zabytki Lublina

Do zabytków, które warto zwiedzić w Lublinie korzystając z wirtualnych spacerów, należą:

1. Zamek w Lublinie i Muzeum Narodowe

Muzeum Narodowe w Lublinie ma swoją siedzibę na lubelskim zamku, gmachu, którego historia sięga jeszcze XII wieku. Na zamku można zwiedzić:

  • kaplicę Trójcy Świętej z freskami bizantyjsko-ruskimi

  • basztę z tarasem widokowym.

Muzeum Narodowe w Lublinie wystawia wiele ciekawych eksponatów, w tym z zakresu: archeologii, etnografii, sztuki, historii, militariów, numizmatyki i inne.

Wśród wystaw stałych można obejrzeć zbiory:

  • Uzbrojenie Polskie i Obce XIV-XX w.

  • Polskie Malarstwo Historyczne i Batalistyczne

  • Sztuka Zdobnicza Polska i Obca

  • Galerię Malarstwa Obcego XVII-XIX w.

Warto zwiedzić Zamek w Lublinie i podziwiać wystawy w ramach wirtualnego spaceru 3D.

2. Klasztor Ojców Dominikanów

Dominikanie znależli swoją siedzibę w Lublinie od 1230 roku. Ich pierwsza świątynia była drewniana, następnie wybudowany został kościół pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Męczennika, który od 1967 roku otrzymał tytuł bazyliki mniejszej. Jako że przez wiele lat w kościele przechowywano fragment Krzyża Świętego, kościół nazywany jest też Bazyliką Relikwii. Kościół można powiedziać zwiedzając Stare Miasto w Lublinie. Dominikanie umożliwiają również zwiedzanie skarbca i klasztoru .

3. Stare Miasto w Lublinie

Stare miasto w Lublinie to przede wszystkim odzyskujących swój dawny blask renesansowe kamienice. Do najpiękniejszych należą:

  • kamienica Klonowica,

  • kamienica Lubomelskich,

  • kamienica Wieniawskich.

Z niektórych kamiec spoglądają na nas dawni mieszkańcy kamienic, a to za sprawą powiększonych, przedwojennych portretów polskich i żydowskich mieszkańców kamienic, które zostały znalezione na strychu jednego z budynków. Do tej pory nie wiadomo, kimbyli i jaki spotkał ich los.

Ciekawym obiektem na Rynku Starego Miasta jest Trybunał Koronny, który pełnił funkcję najwyższego sądu szlachty ruskiej i małopolskiej. Na Starym Mieście znajduje się także kościół franciszkanów. Odkryto tam i zabezpieczono fundamenty nieistniejącego już kościoła św. Michała, który pełnił funkcję kościoła farnego.

4. Brama Krakowska

Jednym z najbardziej charakterystycznych budynków w Lublinie jest Brama Krakowska. Strzeże wejścia do lubelskiego Starego Miasta. Powstanie Bramy Krakowskiej jest związane z najazdami Tatarów w XIV wieku. Po tym, jak miasto zostało splądrowane, zostało otoczone murami obronnymi z bramami. Jedną z nich jest Brama Krakowska, a w średniowieczu posiadała zwodzony most. Brama to budowla gotycka o charakterze obronnym. Miała niższe przedbramie oraz bramę właściwą z ośmioboczną wieżą. W roku 1782 Brama Krakowska zyskała barokowy hełm, na którym widać monogram króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Od lat 60. XX wieku w Bramie Krakowskiej mieści się Muzeum Historii Miasta Lublina.

5. Centrum Spotkania Kultur w Lublinie

pierwotnie chciano wybudować teatr operowy z salą widowiskowo-kongresową, mogącą pomieścić tysiąc osób. Miał został wybudowany monumentalny gmach, ale w latach 80. XX wieku budowę przerwano, a niedokończony budynek był nazwany przez mieszkańcó Lublina „Teatrem w Budowie”. Dopiero w latach 90-tych dokończono budowę częściowo,

pod siedzibę Państwowej Filharmonii Lubelskiej oraz Teatru Muzycznego. W całości został dokończony w 2016 roku, kiedy to zdecydowano o utworzeniu Centrum Spotkania Kultur. W CSK można wysłuchać koncertów, zobaczyć spektakle teatralne. Swoje miejsce znalazły tam:

  • kino csk,

  • akademia kina csk,

  • vod kina csk,

  • klub muzyczny csk,

  • miejska pasieka artystyczna csk,

  • sklepik kulturalny csk,

  • „Scena w Budowie” festiwal scenografii i kostiumów.

Zatem miedzkańcy Lublina mają szeroką gamę imprez kulturalnych do wyboru.

Warto zwiedzić to miejsce za pośrednictwem wirtualnego spaceru 3D.

Perspektywy rozwoju Lublina

Strategia rozwoju 2030

Współczesny Lublin przyjął logo „Miasto inspiracji”.

Strategia miasta to wizja jego rozwoju, która ma sprawić, że Lublin będzie najlepszym miejscem do życia, pracy i nauki w zakreślonym przedziale czasu.

Z końcem 2021 r. upływa okres obowiązywania aktualnej strategii rozwoju Lublina.

Miasto Lublin chce zaangażować w rozwój swoich mieszkańców. Dlatego punktem kluczowym strategii jest założenie partycypacji społecznej, wyrażającej się w dialogu, udziale mieszkańców w procesach decyzyjnych. Mieszkańcy Lublina mają być współautorami strategii, a przedstawiciele władz miasta mają być jedynie animatorami, odpowiedzialnych za jej realizację.

Problemem Lublina, jak wielu polskich miast jest wyludnienie. Zatem trzeba podjąć kroki, aby przyciągnąć i zatrzymać tutaj mieszkańców, zwłaszcza młodych.

Lublin w 2030 roku ma być średniej wielkości polską i europejską metropolią, dobrze postrzeganą w kraju i za granicą, wyróżniająca się jako ośrodek akademicki, miasto kultury i przestrzeń rozwoju nowoczesnej gospodarki – taka wizja miasta została określona w Strategii. Lublin ma być pełen zieleni, ma dawać mieszkańcom wiele możliwości rozwoju. Ma być miastem, w którym każdy będzie mile widziany.

Warto zatem promować Lublin i zachęcać mieszkańców do pozostania, wykorzystując wirtualne spacery 3D.

Zobacz nasze ostatnie realizacje w okolicach. Województwo lubelskie

Mapa realizacji wirtualnych spacerów – nasze portfolio

Województwo lubelksie – największe miasta:

Lublin, Zamość, Biała Podlaska, Puławy, Chełm, Biłgoraj, Lubartów, Świdnik, Łuków, Kraśnik, Tomaszów Lubelski, Łęczna, Krasnystaw, Ryki, Hrubieszów, Opole Lubelskie, Radzyń Podlaski, Janów Lubelski, Parczew, Włodawa

wirtualny spacer HoReCa dotacje na marketing

Wirtualny spacer z dotacji HoReCa. Nowoczesny marketing.

W branży HORECA, która obejmuje hotele, restauracje, pensjonaty, domy wczasowe, ośrodki i motele, znalezienie nowych sposobów na przyciągnięcie klientów jest...
obsługa stanowiska vr targi

Obsługa stanowiska VR na targach, eventach

Wirtualna rzeczywistość na targach – przenieś swoje stoisko na nowy poziom! Szukasz innowacyjnego sposobu na wyróżnienie się na tle konkurencji podczas...

Wirtualny Showroom – Nowoczesna Prezentacja osiągnięć i oferty Firm

W dobie cyfrowej transformacji, wirtualne showroomy stają się coraz bardziej popularne w różnych branżach, od instalacyjnej, poprzez fotowoltaikę, aż po...
marketing obiektu noclegowego

Odkryj przewagę wirtualnych spacerów w promocji Twojego obiektu noclegowego

Dziś mamy dla Was niezwykle istotny temat: jak efektywnie wykorzystać wirtualne spacery do marketingu obiektów noclegowych. Niezależnie od tego, czy...
wirtualny spacer dotacje

wirtualny spacer. Dotacje z funduszy regionalnych i europejskich

Wirtualne spacery 360° / 3D mogą być przydatne w wielu różnych dziedzinach, w tym w odbiorze realizacji zadania z dotacji,...
nieruchomości z drona

Wirtualny spacer 360° prezentacja okolicy nieruchomości z drona

Wirtualny spacer 360° z drona Wirtualny spacer 360° z drona to doskonała forma zaprezentowania okolicy nieruchomości w ofercie na sprzedaż. Dzięki...
wirtualny spacer 3dvista

Wirtualny spacer 3dvista

Oprogramowanie 3dvista to potężne narzędzie do tworzenia projektów typu wirtualny spacer, prezentacje, quizy, gry i zabawy 360° etc Wirtualne spacery są...
najlepszy fotograf nieruchomości Kraków

Fotografia wnętrz

Fotografia wnętrz jest specjalistyczną dziedziną fotografii. Jej popularność w Polsce dopiero rozpoczyna się i już wskazuje tendencję zwyżkową. Jest to...
wcag 2.1 wirtualny spacer

Dostępność cyfrowa wirtualnych spacerów

Wirtualne spacery są coraz bardziej rozpowszechnioną formą promocji różnych instytucji i podmiotów. Szczególnie można je oglądać na stronach:muzeów (wirtualne muzea), wystaw...
zdjecia 360 na booking com

Zdjęcia panoramiczne 360° na booking.com

W branży noclegowo-hotelarskiej konkurencja jest na porządku dziennym. W miejscowościach turystycznych jest po kilkadziesiąt ofert noclegowych. Turystów co prawda nie...