Wirtualny spacer Kalisz

Wirtualny spacer Kalisz

Kalisia – najstarsze Miasto w Polsce?

wirtualny spacer Kalisz firmaKalisz to miasto Wielkopolski w dolinie rzeki Prosny. Znajdowało się na „Szlaku Bursztynowym” – na szlaku z imperium rzymskiego nad Bałtyk. Dowodem jest wzmianka o tej osadzie w II wieku n.e. odnotowana przez aleksandryjskiego uczonego – Klaudiusza Ptolemeusza w jego dziele „Geografia”, w którym zapisał istnienie miejscowości „Kalisia”. Stąd Kalisz jest uważany za najstarsze miasto w Polsce.

Z drugiej jednak strony, niektórzy badacze twierdzą, że Ptolemeusz miał na myśli inną miejscowość położoną na terenie dzisiejszej Słowacji, a nie Kalisz. Trudno współcześnie dociec, kto ma rację.

Nie ulega jednak wątpliwości, że Kalisz był także wiązany z tzw. kulturą przeworską i stąd wiadomo, że osadnictwo w tym rejonie było bardzo dawne.

Wczesnośredniowieczny gród około IX/X-XIII wieku należał do największych piastowskich ośrodków grodowo-miejskich.

Sprawdź pozytywne opinie o naszych usługach w wizytówce firmy
Wirtualny spacer w Google Moja firma

wirtualny spacer firma w Kielcach
matterport kielce

Z czym kojarzy się Kalisz?

  • Szlak kulinarny Kaliskie Smaki

  • Katedra pw. św. Mikołaja Biskupa

  • Fontanna Noce i Dnie

  • Mała elektrownia wodna

  • Most Kamienny

W drugiej połowie IX wieku wzniesiono w miejscu dzisiejszego Kalisza gród plemienny, rozbudowany w okresie wczesnopiastowskim. Kalisz w okresie wczesnośredniowiecznym odgrywał ogromną rolę w państwie piastowskim. Podobno zatrzymał się tutaj przyszły święty Wojciech.

Następnie gród kaliski był prężnym ośrodkiem politycznym, gospodarczym i religijnym, mieszkał tutaj Mieszko III Stary, został nawet tutaj pochowany w podziemiach kolegiaty. W Kaliszu zlokalizowana była książęca mennica. Około 1257 r. książę Bolesław Pobożny nadał miejscowości prawa miejskie na prawie średzkim.

Kalisz posiada unikalny układ urbanistyczny, który cechuje wrzecionowaty układ 2 ulic handlowych, przeciętych systemem przecznic, z centralnie usytuowanym prostokątnym rynkiem.

Kalisz był miastem wielokulturowym. Statut Kaliski nadawał przywileje miejscowym Żydom przez Bolesława Pobożnego w 1264 roku.

W XV i XVI wieku przybył tutaj zakon jezuitów, który około roku 1583 ufundował kolegium i kościół. Wówczas przypadał rozkwit miasta. Następnie miasto trawiły liczne wojny i pożary, które w XVII i XVIII wieku zahamowały rozwój Kalisza.

W 1706 r. w pobliżu Kalisza doszło do bitwy między wojskami szwedzkimi i rosyjskimi. Kalisz został poważnie zniszczony, po czym nastąpił gwałtowny upadek gospodarczy miasta.

Zmianę korzystnych warunków gospodarczych i politycznych dla Kalisza przyniosło powstanie listopadowe. Upadek powstania było niekorzystne dla miasta. Zahamowany został rozwój manufaktur włókienniczych. Nastąpiła stagnacja miasta.

Następnie szczególnym okresem było panowanie pruskie w latach 1793-1806.

Po upadku Księstwa Warszawskiego w 1815 r. Kalisz znalazł się w granicach Królestwa Polskiego i stanowił ważny ośrodek administracyjny, gospodarczy i kulturalny.

Podczas I Wojny Światowej Miasto zostało zniszczone. Podczas II Wojny Światowej Kalisz wcielony został do tzw. Kraju Warty.

Po wojnie, w latach 1975-1998 Kalisz był stolicą województwa kaliskiego. Później jednak miasto znalazło się w województwie wielkopolskim.

Kalisz ma niepowtarzalny klimat. Warto zatem zwiedzić Kalisz korzystając z wirtualnego spaceru 3D.

Kalisz wielokulturowy

Kalisz jest bardzo ciekawym miastem z punktu widzenia wielokulturowości.

  • W Kaliszu już pod koniec XIII wieku osiadła spora liczba emigrantów niemieckojęzycznych, jednak mieszczaństwo niemieckie dość szybko polonizowało się.

  • Co do Żydów, to książę Bolesław Pobożny w 1264 wydał tzw. Statut Kaliski, który brał Żydów pod opiekę książęcą, gdyż pełnili ważne funkcje bankierskie, kupieckiei rzemieślnicze.

  • W połowie XVIII wieku pojawili się w Kaliszu emigranci z historycznej Macedonii, którzy uciekali przed prześladowaniami tureckimi. W Kaliszu zyskując dzięki swej działalności uznanie i wysoką pozycję zawodową wśród mieszczaństwa. Diaspora macedońska uległa bardzo szybkiej polonizacji.

  • Kolejną grupą migrantów byli rzemieślnicy trudniący się włókiennictwem z Niemiec, ewangelicy.

  • W późniejszym okresie w Kaliszu pojawili się również rosyjscy wojskowi i urzędnicy, który należeli do prawosławnych mieszkańców miasta.

Kalisz był zatem miastem wielokulturowym i wielonarodowym, w którym 2/3 mieszkańców mówiło w innych językach niż polski.

Zamożni fabrykanci: Weigtowie, Repphanowie, Deutschmannowie, Fuldowie, Schnerrowie poprzez nabywanie majątków ziemskich wchodzili w elitarny krąg kaliskiego ziemiaństwa.

Przemiany przechodziła liczna kaliska społeczność żydowska. Niewielka część, zazwyczaj znakomicie wykształcona ulegała polonizacji, zdarzały się przypadki konwersji religijnej.

Warto zwiedzić zabytki Kalisza i poszukać śladów wszystkich jej mieszkańców z różnych kultur, korzystając z wirtualnych spacerów Google Street View.

Zabytki Kalisza

Pałac Komisji Województwa Kaliskiego

Dawny Pałac Gubernatorski to najbardziej okazały budynek klasycystyczny w Kaliszu. Co ciekawe, że budynek posiadał centralne ogrzewanie. Budynek posiada bogatą dekorację, w tym girlandy i wieńce, które symbolizują zwycięstwo.

Fabryka kaliskich lalek

Kalisz początkowo słynął z włókiennictwa, a przed II wojną światową także z produkcji koronek i fortepianów oraz zabawek. Niejaki Szrajer zdobył serce córki przedsiębiorcy, a po ślubie w 1901 roku awansował na stanowisko dyrektora fabryki i rozwinął zabawkarski biznes. Lalki były z tyłu głowy oznaczane rosyjskimi literkami SZ – jak Szrajer i FI – jak Fingerhut. W tym czasie Kalisz był stolicą guberni Cesarstwa Rosyjskiego, a lalki były sprzedawane na rosyjski rynek. Fabryka kaliska była pierwszą rosyjską fabryką lalek porcelanowych.

Fabryka oficjalnie została założona w roku 1884 i była najstarszą fabryką lalek w Polsce. Lalki zbudowane były z drewnianego korpusu ze stawami kulkowymi, a głowa z masy ceramicznej.

Oprócz tego w fabryce produkowano także zabawki:

  • pluszowe,

  • celuloidowe,

  • drewniane,

  • instrumenty,

  • piłki,

  • samochody,

  • klocki.

Lalki miały charakterystycznie malowane lub szklane oczy oraz czerwone usta.

Jedna z kamienic secesyjnych w Kaliszu należała do rodziny Szrajerów. W czasie I wojny światowej fabryka została zniszczona, a następnie odbudowana. Lalki były wówczas nadal produktem drogim i luksusowym. Po I wojnie Lalki były oznaczane wówczas literami ASK w odwróconym trójkącie.

Po śmierci Adama Szrajera w 1934 roku fabryka przeszła w ręce jego synów, ale wyemigrowali do USA. Podczas II wojny światowej fabrykę przejął Niemiec Theodor Reinke i produkował lalki z sygnaturą TR. Po wojnie zakład został znacjonalizowany i produkował lalki do czasów współczesnych. Były sprzedawane w Cepelii.

Schron Przeciwatomowy

Schron został wybudowany w okresie tzw. zimnej wojny. Schron miał zapewnić zabezpieczenie dla około 50 osób na 30 dni. Schron miał niezależny system centralnego ogrzewania, system wentylacji, agregat prądotwórczy oraz łączność telefoniczną. Schron można zwiedzać.

Spacerując po Mieście wirtualnym spacerem każdy znajdzie coś dla siebie.

Zobacz nasze ostatnie realizacje w okolicach. Województwo wielkopolskie

Mapa realizacji wirtualnych spacerów – nasze portfolio

Województwo wielkopolskie – największe miasta:

Poznań, Konin, Kalisz, Ostrów Wielkopolski, Gniezno, Leszno, Piła, Szamotuły, Września, Wągrowiec, Słupca, Oborniki, Turek, Kościan, Nowy Tomyśl, Jarocin, Śrem, Koło, Środa Wielkopolska, Kępno, Krotoszyn, Ostrzeszów, Gostyń, Czarnków, Wolsztyn, Złotów, Pleszew, Rawicz, Grodzisk Wielkopolski, Chodzież, Międzychód

kpo dotacjje granty stypendia

KPO dla Kultury – Jak wykorzystać wirtualne spacery i wirtualne wystawy w ośrodkach kultury?

Digitalizacja kultury z grantów KPO ( Krajowy Plan Odbudowy). Wirtualny spacer, wirtualna wystawa. Coraz więcej instytucji kultury stawia na innowacyjne rozwiązania,...

Wirtualny spacer 3D Matterport po mieszkaniu do remontu

W dobie cyfryzacji rynek nieruchomości prężnie korzysta z nowych technologii, a wirtualne spacery 3D to jeden z najlepszych przykładów na...
ekran led stoisko targowe

Wynajem ekranów led na targi eventy konferencje itp wydarzenia

Jak Ekran LED może przyspieszyć sukces twojego stoiska targowego W dynamicznym świecie targów, gdzie każda sekunda i najdrobniejszy szczegół mają znaczenie,...
wirtualny spacer FENX 07 01

Nabór wniosków na dotacje EU Kultura, Działania FENX.07.01 Infrastruktura kultury i turystyki kulturowej

Ruszył nabór do dotacji z funduszy europejskich na infrastrukturę kultury i turystyki kulturowej (czerwiec 2024) Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Instytucja...
wirtualny spacer cena utrzymania

Wirtualny spacer bez opłaty rocznej za utrzymanie ?

Utrzymanie wirtualnego spaceru Jeżeli obawiasz się dodatkowych, rocznych kosztów związanych z utrzymaniem wirtualnego spaceru, w niniejszym artykule przedstawimy metody, które pozwolą...
digitalizacja 3D wystawy IIDB

Digitalizacja 3D wystaw. IIDB dla Akademii Sztuk Pięknych

Realizacja digitalizacji 3D jako wirtualny spacer w technologii Matterport na Międzynarodowej Biennale Wzornictwa Wnętrz 2024 Międzynarodowa Biennale Wzornictwa Wnętrz, odbywająca się...
wirtualny spacer HoReCa dotacje na marketing

Wirtualny spacer z dotacji HoReCa. Nowoczesny marketing.

W branży HORECA, która obejmuje hotele, restauracje, pensjonaty, domy wczasowe, ośrodki i motele, znalezienie nowych sposobów na przyciągnięcie klientów jest...
obsługa stanowiska vr targi

Obsługa stanowiska VR na targach, eventach

Wirtualna rzeczywistość na targach – przenieś swoje stoisko na nowy poziom! Szukasz innowacyjnego sposobu na wyróżnienie się na tle konkurencji podczas...

Wirtualny Showroom – Nowoczesna Prezentacja osiągnięć i oferty Firm

W dobie cyfrowej transformacji, wirtualne showroomy stają się coraz bardziej popularne w różnych branżach, od instalacyjnej, poprzez fotowoltaikę, aż po...
marketing obiektu noclegowego

Odkryj przewagę wirtualnych spacerów w promocji Twojego obiektu noclegowego

Dziś mamy dla Was niezwykle istotny temat: jak efektywnie wykorzystać wirtualne spacery do marketingu obiektów noclegowych. Niezależnie od tego, czy...