Wirtualny spacer Bytom
Bytom jest to jedno z najstarszych miast Górnego Śląska. Region podlega od niedawna wielu zmianom, co można obejrzeć na wirtualnym spacerze 3D.
Pochodzenie nazwy Miasta
Jest kilka legend co do pochodzenia nazwy Miasta. Jedna z nich mówi, że Kazimierz Odnowiciel powracając z Krakowa ze swoim oddziałem, zobaczył zgliszcza osady, więc zapytał czy „Był tu nieprzyjaciel?” Stąd podobno pochodziła nazwa pierwotnie odmieniana jako: „Byltu”, „Bytu”, „Bytum”, „Bytom”. Inna etymologia nazwy Miasta, między innymi: od imienia: „Byto”, ewentualnie od słowa „być” – bydź, które w dawnych wiekach oznaczało Mansio czyli siedzibę.
Sprawdź naszą ofertę
Sprawdź pozytywne opinie o naszych usługach w wizytówce firmy
Wirtualny spacer w Google Moja firma
Z czym kojarzy się Bytom?
-
Kolej wąskotorowa
-
Kościół św. Małgorzaty
-
Opera Śląska
-
Muzeum Górnośląskie
- Tramwaj 38
Historia Miasta Bytomia
Warto zwiedzić Miasto Bytom korzystając z wirtualnego spaceru 3D.
Po raz pierwszy wzmianka o osadzie pojawiła się w XII wieku. Leżała na wzgórzu, w pobliżu rzeki. Bytom położony jest w centrum Wyżyny Śląskiej, na Wyżynie Miechowickiej, części Płaskowyżu Bytomsko-Katowickiego. W okolicy znajdowały się podmokłe tereny, co powodowało, że lokalizacja miała znaczenie obronne. W 1254 roku Bytom uzyskał prawa miejskie na prawie magdeburskim. Cztery lata później franciszkanie założyli tu swój klasztor oraz wznieśli kościół. Później powstało księstwo bytomskie, na którego czele stanął Kazimierz Bytomski z dynastii Piastów, W 1355 roku wygasła linia Piastów na tym terenie, co spowodował rozdrobnienie księstwa. W 1430 roku miasto zdobyli Husyci, którzy je spustoszyli. Następnie przeszło ono w ręce Habsburgów, z dynastii Hohenzollernów i Donnersmarcków. Znaczenie miasta wiązało się z burzliwą historią Górnego Śląska, które nie zawsze należało do Polski.
Rozwój przemysłu w Bytomiu
W 1697 roku gród zyskał status Wolnego Państwa Stanowego. XIX wiek stanowił dla miasta początek reformy administracyjnej i powołanie do życia licznych zakładów przemysłowych.
-
w 1821 roku powstała huta cynku Klara,
-
następnie huta Rosamunda,
-
w 1831 kopalnia rudy żelaza Magdalena,
-
oraz huta żelaza Pokój w roku 1835.
W mieście i okolicach rozwijał się przemysł już w okresie zaborów, a po wojnie Miasto stało się jednym z największych centrów Górnego Śląska. Zlokalizowanych było w tym mieście i okolicach kilka kopalń oraz dwie huty.
Opera bytomska i inne zabytki Bytomia
Oprócz tego Bytom stał się znany z powodu lokalizacji Opery Śląskiej.
Warto zwiedzić zabytki Bytomia przy pomocy wirtualnych spacerów 3D.
Do zabytków Bytomia możemy bowiem zaliczyć:
-
Budynek Opery Śląskiej w stylu klasycystycznym,
-
kamienice o różnych stylach: secesyjne, neorenesansowe, neogotyckie i eklektyczne.
Warto promować Bytom, gdyż ma wiele ciekawych zabytków, które nie są powszechnie znane. Jego historię można prześledzić podczas wirtualnego spaceru 3D.
Miasto Bytom ma bogatą historię, w tym:
-
25 sierpnia 1920 roku podpisano w Bytomiu umowę kończącą II powstanie śląskie. Po plebiscycie z 20 marca 1921 roku większa część miasta i powiatu znalazła się w granicach Niemiec.
-
W nocy z dnia 9 na 10 listopada miała tu miejsce tzw. Noc kryształowa, która przyniosła pogrom Żydów, bojkoty sklepów żydowskich i spalenie głównej synagogi.
-
27 stycznia 1945 Miasto „wyzwoliła” Armia Czerwona, która zniszczyła część obiektów przemysłowych.
-
18 marca 1945 roku nastąpiło oficjalne przekazanie go polskiej administracji i miały miejsce przesiedlenia Polaków z Kresów Wschodnich.
Stąd Bytom to nie tylko Ślązacy.
Ciekawostki Bytomia
Promując Miasto Bytom można przedstawić przy pomocy wirtualnych spacerów 3D, ciekawostki na temat tego Miasta. Ciekawostki związane z Bytomiem:
-
w Bytomiu istnieje zabytkowa linia tramwajowa, najkrótsza w Polsce i w Europie,
-
pierwsza biologiczna oczyszczalnia ścieków na terenie Niemiec, która powstała w 1903 roku,
-
wieża ciśnień z 1934 roku, zbudowana na specjalnych fundamentach z powodu szkód górniczych,
-
pierwszy Sanepid utworzony w 1905 roku na potrzeby Królewskiego Instytutu Higieny w Niemczech;
-
pływalnia kryta zbudowana jako obiekt rezerwowy na potrzeby Igrzysk Olimpijskich w Berlinie w 1936 roku,
-
podziemny schron przeciwlotniczy w Bytomiu dla uczniów pobliskiej szkoły,
-
wiele zabytkowych budynków poniemieckich, takich jak:
– budynek Sądu Cywilnego (Civilgericht),
– budynek Starostwa Powiatowego (Landratsamt),
– dawny budynek Policji (Polizeitamt).
– budynek dawnego Banku Rzeszy,
– dawny budynek siedziby Polskiego Komisariatu Plebiscytowego, gdzie działał Komisarz Wojciech Korfanty.
Budynki poniemieckie są warte obejrzenia z wykorzystaniem wirtualnego spaceru 3D.
Budowle sakralne Bytomia
-
W 1721 roku zbudowano Kaplicę Świętego Ducha, wzorowaną na Kaplicy Bożego Grobu w Jerozolimie, stąd zaprojektowano ją na planie ośmioboku.
-
W Bytomiu znajduje się także Parafia pw. Świętego Jacka, która wiąże się ze średniowieczną legendą. Podobno Świętemu Jackowi rozwiązał się różaniec, a spadające paciorki różańca wpadły do źródełka. Na pamiątkę w XVIII wieku wybudowano drewnianą kaplicę, a następnie w 1801 murowany kościołek.
-
Kolejną budowlą sakralną w Bytomiu jest romański kościół św. Małgorzaty wybudowany w roku 1165. Jego fundatorem był Książę Bolesław Kędzierzawy.
Bytom jest jednym z najstarszych miast Polski i Górnego Śląska początkowo przynależał politycznie do Małopolski. Później w 1177 roku przeszedł na rzecz księcia raciborsko-cieszyńskiego. Następnie w 1289 roku Bytom stał się częścią Królestwa Czech.
Zatem Bytom to nie tylko Miasto pogórnicze, ale ma bogatą, zróżnicowaną historię, co warto prezentować w ramach wirtualnych spacerów 3D.
Zobacz nasze ostatnie realizacje w okolicach. Województwo Śląskie
More Spacer:
Mapa realizacji wirtualnych spacerów – nasze portfolio
Na terenie Bialsko-białej i okolicach realizujemy systematycznie przy współpracy z agencją Dworak Nieruchomości, wirtualne spacery 3D po nieruchomościach na sprzedaż lub wynajem wraz ze zdjęciami z drona oraz filmami promocyjnymi z drona.
Województwo śląskie – największe miasta:
Katowice, Bielsko-Biała, Częstochowa, Gliwice, Rybnik, Cieszyn, Żywiec, Sosnowiec, Będzin, Tarnowskie Góry, Mikołów, Tychy, Zabrze, Dąbrowa Górnicza, Pszczyna, Wodzisław Śląski, Bytom, Ruda Śląska, Jaworzno, Zawiercie, Żory, Racibórz, Mysłowice, Lubliniec, Chorzów, Bieruń, Myszków, Jastrzębie-Zdrój, Kłobuck, Siemianowice Śląskie, Piekary Śląskie, Świętochłowice