fbpx

Wirtualny spacer Wałbrzych

Wirtualny spacer Wałbrzychwirtualny spacer Wałbrzych firma

Wałbrzych określany jako „Miasto wśród gór”. Niemiecka nazwa Miasta – Waldenburg. Miasto na prawach powiatu na południowym zachodzie Polski, w województwie dolnośląskim nad rzeką Pełcznicą. Warto zwiedzić to miasto osobiście jak i za pomocą wirtualnego spaceru 360°.

Sprawdź pozytywne opinie o naszych usługach w wizytówce firmy
Wirtualny spacer w Google Moja firma

wirtualny spacer firma w Kielcach
matterport kielce

Z czym kojarzy się nam Wałbrzych?

 • Zamek Książ

 • Rynek, Plac Magistracki i Ratusz

 • Pałac Czettritzów

 • Muzeum porcelany

 • Stara Kopalnia – Centrum Nauki i Sztuki

Historia Wałbrzycha

Historia Wałbrzycha sięga XII wieku. Pierwszą historyczną wzmiankę znaleziono w dokumencie z 1305 r. „Liber fundationis Episcopatus Wratislavienis”, według którego Wałbrzych był wówczas parafią, nosił miano Waldenberc i znajdował się we władaniu książąt świdnicko-jaworskich. Jeden z kronikarzy ówczesnych Ephraina Ignatiusa Naso podawał, że leśna osada istniała w miejscu dzisiejszego Miasta w 1191 roku.

Mieszkańcy osady zajmowali się między innymi hodowlą bydła.

Od roku 1278 historia Wałbrzycha związana była z księstwem świdnickim, a następnie z księstwem świdnicko -jaworskim. W tym okresie rozpoczęto także wydobywanie srebra i ołowiu oraz węgla kamiennego, co ustalono na podstawie tego, gdzie i kiedy wydobywano różne surowce.

Jednak Wałbrzych to nie tylko kopalnie.

W okolicach dzisiejszego dworca kolejowego Wałbrzych Miasto odkryto źródła mineralne już w 1375 r., a Stary Zdrój (Alt Wasser) na przełomie XVIII/XIX wieku stał się znanym uzdrowiskiem.

W latach 1402 – 1426 Wałbrzych (wówczas już Waldenburg) otrzymał prawa miejskie. Od II połowy XV wieku miasto przechodziło z rąk do rąk, będąc własnością między innymi:

 • króla węgierskiego Macieja Korwina,

 • Władysława Jagiellończyka,

 • a także kolejnych rodów, między innymi trafił do rodziny von Czettritz na prawie 250 lat.

Przełom XV i XVI wieku był dla Wałbrzycha niespokojny, podobnie jak w całej Polsce, gdyż:

 • dochodziło do wojen husyckich,

 • rozbojów dokonywanych przez rycerzy i rozbójników,

 • klęsk żywiołowych i epidemii.

W 1738 roku wieku miasto za sumę 40 tys. talarów przeszło w ręce nowych właścicieli, którymi stali się Hochbergowie, znani z historii właściciele Zamku Książ. Zarządzali Wałbrzychem do roku 1808, kiedy to zgodnie z edyktem króla puskiego likwidowano własność prywatną całych miast, a wprowadzano nowoczesną, jak na tamte czasy koncepcję samorządu miejskiego.

Po okresie wojen napoleońskich rozpoczął się okres dynamicznego rozwoju Wałbrzycha. Doprowadzono linie kolejową do miasta, zaczęły się rozwijać:

 • kopalnie i koksownie,

 • budynki publiczne i przemysłowe,

 • budowano kamienice,

 • pojawiły się tramwaje.

Pojawiły się pierwsze zakłady, takie jak:

 • mechaniczna przędzalnia w roku 1818 r. czy

 • fabryka porcelany „Wałbrzych” w 1845 r.

Zatem Wałbrzych to nie tylko kopalnie.

Po II wojnie światowej nastąpił proces wysiedlania Niemców i osiedlania się w Wałbrzychu Polaków pochodzących z:

 • byłych terenów wschodnich II Rzeczypospolitej,

 • polskich górników, którzy wcześniej wyemigrowali do Francji, Westfalii i Belgii.

W okresie powojennym zmienił się również układ przestrzenny miasta, gdyż włączono dzielnice i osady, które leżały w pobliżu.

Po 1990 roku w wyniku przemian zlikwidowano kopalnie. Powolo miasto przekształcało się, a bardziej współcześnie w okolicy Wałbrzycha powstała Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna.

Wizerunek Wałbrzycha znacznie się zmienił. Od podupadającego miasta, Wałbrzych stał się miastem bardziej nowoczesnym.

Warto pokazać bogatą historię Miasta przy pomocy wirtualnych spacerów.

Ciekawostki i najnowsze odkrycia

Najbardziej znany z bardziej lub mniej prawdziwych legend z czasów II Wojny Światowej.

I to nie tylko ze „złotego pociągu”, który jak wynika z badań stał się znakiem identyfikacyjnym dla Miasta Wałbrzych, a nawet jest uznawany jako tzw. „produkt regionalny”. Ale nie wszyscy wiedzą, że pod terenami Miasta znajduje się około 200 km labiryntów oraz niedoszła kwatera Adolfa Hitlera.

Zatem wirtualny spacer mógły pokazać wiele ciekawych tajemnic Wałbrzycha.

Co chwilę znajduje się w tym mieście jakieś nowe odkrycie. Przykładem może być schron w Centrum Miasta pod Przychodnią czy inny schron pod parkiem – są to kolejne, nowe atrakcje Wałbrzycha. Co ciekawe nie brakuje pomysłów, jak zagospodarować te nowe miejsca, pamiętające dramatyczne czasy wojenne czy powojenne.

Pierwsze oddziały 21 Armii I Frontu Ukraińskiego wkroczyły do Wałbrzycha 8 maja 1945 roku.

Histora Wałbrzycha warta jest uwiecznienia za pomocą wirtualnego spaceru.

Mimo, że od tego czasu upłynęło wiele lat, to nadal znajduje się w Wałbrzychu różne ciekawostki historyczne i to nie tylko z okresu wojny.

Jednym z ostatnich odkryć jest Ksiąga Wałbrzycha z 1850 roku, która być może zostanie przetłumaczona na współczesny język. Jest to tzw. Księga kurenda, w której zamieszczane były urzędowe pisma i zarządzenia obejmujące dzisiejszy powiat Wałbrzyski. Ostatni wpis księgi dotyczy roku 1924. Pomimo, iż był to spis urzędowy najważniejszych aktów prawnych i pism, jakich wiele w codziennym funkcjonowaniu Urzędu Miasta, jednak wiele, ale z perspektywy tak długiego czasu jest to niezwykle cenne znalezisko, pokazujące codzienne życie ówczesnego miasta.

Kurenda oznacza tak, jak w dzisiejszych czasach Okólnik, czyli zbiór pism, kierowanych do osób zainteresowanych, których dotyczyła decycje ówczesnych urzędników.

Z czego jeszcze znany jest Wałbrzych?

Jest wiele miejsc związanych z Wałbrzychem, ale najbardziej znany jest Zamek Książ.

Zamek Książ to trzeci co do wielkości zamek w Polsce.

Wśród komnat tego zamku, w formie wirtualnego spaceru dostępne są:

 • Salon Zielony,

 • Salon Chiński,

 • Salon Biały.

Oprócz tego zwidzieć można przy okazji tunel podziemny i betonową sztolnię.

Inne miejsca w Wałbrzychu, warte uwiecznienia za pomocą wirtualnego spaceru to:

 • Rynek – na którym znajdują się kamienice: „Pod Kotwicą”, „Pod Trzema Różami” czy „Pod Atlantami”,

 • Plac Magistracki i Ratusz – obok właściwego Rynku, znajduje się drugi, który jest jednsak określany mianem placu, na których mieści się Ratusz,

 • Kolegiata Aniołów Stróżów w Wałbrzychu – idąc wąskimi uliczkami można dotrzeć do świątyni, która jest określana jako „Kolegiata Najświętszej Maryi Panny Bolesnej i św. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu” jest charakterystyczną budowlą miasta – wysoka, ze szpiczastą wieżą, z czerwonej cegły. Pierwszy kościół znajdował się w tym miejscu już w roku 1440 roku. Kiedy pod koniec wieku do Wałbrzycha przybywali kolejni górnicy, stary kościół rozebrano i wybudowano nowy, bardziej okazały, nowy, który został następnie podniesiony do rangi kolegiaty, w czasach bardziej współczesnych,

 • Muzeum Porcelany w Wałbrzychu, z której Wałbrzych słynie, podobnie jak z wydobycia węgla, do tego stopnia, że porcelana była określana jako białe złoto Wałbrzycha, a trzeba pamiętać, iż w dawnych wiekach, porcelana była bardzo droga i cenna, a jej skład był pilnie strzeżony. W Muzeum Porcelany w Wałbrzychu znaleźć można unikalne zbiory zastaw porcelanowych z różnych okresów historycznych,

 • Park Wielokulturowy Stara Kopalnia – to kompleks budynków po starej kopalni, który jest symbolem historii Wałbrzycha opartej na węglu, określanych jako czarne złoto Wałbrzycha,

 • Pałac Czettritzów – jak już wspomniano wcześniej, Ród ten zasłużył się dla rozwoju Wałbrzycha, jest to trzypiętrowy budynek w środku miasta. Wewnątrz warto obejrzeć zabytkową klatkę schodową oraz ciekawe mini-fontanny w ścianach korytarza, ogrodzone ozdobną kratą, z których płynie woda. Warto także zwrócić uwagę, iż na tyłach pałacu, od strony parku, znajdują się dwie wille. W jednej z nich aż do swojej śmierci mieszkała księżna Daisy Hochberg von Pless, ostatnia właścicielka zamku Książ.

Poznaj najciekawsze miejsca oraz zabytki Wałbrzycha, oglądając wirtualne spacery 3 D.

Okolice Wałbrzycha

Wałbrzych w przeszłości pretendował do miasta uzdrowiska w latach 20-tych. Później jednak był kojarzony z górnictwem.

Kopalnie – symbol Wałbrzycha

Kopalnie istniały w Wałbrzychu od średniowiecza, zamknięto je dopiero w latach 90-tych.

Nie sposób pominąć tego okresu historii miasta, gdyż od tego momentu Wałbrzych podupadł. Ostatni wózek z kopalni „Julia” wyjechał w 1996 r., ale w jej miejscu powstało ogromne centrum muzealno-wystawiennicze – Stara Kopalnia. Nieuniknione jest, iż niektóre post-industrialne miejscowości, takie jak Walbrzych nie mogly pogodzić się z tym, że nie ma możliwości nadal utrzymywać kopalni, bo stały się nierentowne. Niemniej jednak problem utraty miejsc pracy był w Mieście i okolicach bardzo poważny.

Reinfustrializacja okolic Wałbrzycha

Stara Kopalnia znalazła się na Europejskim Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego, skupiającym ponad 1000 europejskich obiektów przemysłowych o wyjątkowym znaczeniu. Wśród polskich zabytków znajduje się 7 obiektów:

 • wałbrzyska kopalnia,

 • Exploseum z Bydgoszczy,

 • Manufaktura z Łodzi,

 • Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach,

 • Tyskie Browarium,

 • Kopalnia Guido z Zabrza,

 • Muzeum Browaru.

Warto byłoby nagrać i zaprezentować najciekawsze postindustrialne obiekty w Polsce, w tym Kopalnię w Wałbrzychu.

Strategia rozwoju Miasta i regionu

W roku 2020 Gmina Wałbrzych złożyła Propozycję Projektu: „Wałbrzych – zielone miasto szans” na ponad 45 mln zł w ramach II etapu naboru wniosków do Programu „Rozwój Lokalny” finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021.

W ramach projektu zaproponowano:

Plan Rozwoju Lokalnego (PRL)

Plan Rozwoju Instytucjonalnego (PRI).

Kolejnym etapem jest Plan Rozwoju Lokalnego i Plan Rozwoju Instytucjonalnego Wałbrzycha na lata 2020-2025.

Przygotowano także Plan Rozwoju Sudety 2030, którego celem jest realizacja różnego rodzaju wspólnych inicjatyw między poszczególnymi miastami i miejscowościami regionu, w tym z udziałem Wałbrzycha, między innymi w obszarach takich jak:

 • Ścieżki/szlaki rowerowe,

 • Infrastruktura komunalna,

 • Oznakowanie atrakcji turystycznych,

 • i wiele innych.

W przypadku Wałbrzycha wskazano na szczególną konieczność:

 • rozwoju infrastruktury,

 • dostępności komunikacyjnej,

 • wspierania rozwoju przedsiębiorczości,

 • poprawa jakości edukacji i kształcenia.

 • dostępności usług publicznych

Szczególnym problemem Miasta Wałbrzych jest odpływ mieszkańców, zwłaszcza młodych z miasta. Wydaje się jednak, że miasto ma pewne sukcesy w tym obszarze.

Warto zwiedzić Wałbrzych korzystając z wirtualnego spaceru w technologii 3D.

Zobacz nasze ostatnie realizacje w okolicach. Województwo dolnośląskie

More Spacer:

Mapa realizacji wirtualnych spacerów – nasze portfolio

Województwo dolnośląskie – największe miasta: Wrocław, Legnica, Jelenia Góra, Trzebnica, Świdnica, Oleśnica, Kłodzko, Wałbrzych, Oława, Lubin, Środa Śląska, Bolesławiec, Dzierżoniów, Zgorzelec, Głogów, Polkowice, Wołów, Ząbkowice Śląskie, Strzelin, Jawor, Lubań, Milicz, Lwówek Śląski, Kamienna Góra, Złotoryja, Góra

najlepszy fotograf nieruchomości Kraków

Fotografia wnętrz

Fotografia wnętrz jest specjalistyczną dziedziną fotografii. Jej popularność w Polsce dopiero rozpoczyna się i już wskazuje tendencję zwyżkową. Jest...
wcag 2.1 wirtualny spacer

Dostępność cyfrowa wirtualnych spacerów

Wirtualne spacery są coraz bardziej rozpowszechnioną formą promocji różnych instytucji i podmiotów. Szczególnie można je oglądać na stronach: muzeów (wirtualne...
zdjecia 360 na booking com

Zdjęcia panoramiczne 360° na booking.com

W branży noclegowo-hotelarskiej konkurencja jest na porządku dziennym. W miejscowościach turystycznych jest po kilkadziesiąt ofert noclegowych. Turystów co prawda...
wirtualny spacer hotel

Wirtualny spacer – prezentacja obiektów noclegowych

Internet jest największą bazą informacyjną, dźwignią handlu i usług. Ofert jest tak wiele, że trzeba wyróżnić się w internecie....
fotograf wnętrz Kraków

Zdjęcia HDR nieruchomości

Środowisko fotografów od pewnego czasu spiera się na temat HDR -ciekawej techniki zdjęciowej, która dla jednych jest wyżyną sztuki...
wirtualny spacer pokoje na wynajem

Mieszkanie inwestycyjne – mieszkania na pokoje

Rynek nieruchomości przechodzi nieustanne przemiany. Nadal jest to opłacalna inwestycja kapitału, ponieważ ceny mieszkań rosną, a zainteresowanie klientów nie...
wirtualny spacer google

Fotograf Google – Wizytówka firmy w Google Maps

Jeszcze parę lat temu wystarczyło mieć stronę internetową, dodać kilka ogłoszeń na różnych portalach ogłoszeniowych i promocja w internecie...
interaktywny wirtualny spacer

Interaktywny wirtualny spacer 360°

Wirtualne spacery są doskonałą i nietuzinkową formą promocji miast, nieruchomości, firm, placówek oświatowych , szpitali, obiektów turystycznych, przestrzeni przemysłowych,...
wirtualny spacer deweloper

Oferta dla developerów Prezentacja osiedla i bloku mieszkalnego

Oferta dla developerów Prezentacja osiedla i bloku mieszkalnego CORDIA „Wirtualne spacery” są formą promocji, która doskonale nadaje się do wykorzystania przez...
wirtualny spacer vr

Wirtualny spacer VR – 3dvista Oculus offline

Wirtualne wycieczki zrewolucjonizowały myślenie o rzeczywistości wirtualnej. Stały się realizacją marzeń o zwiedzaniu świata bez wielkich kosztów podróży, nie...