fbpx

Wirtualny spacer Nowy Targ

Wirtualny spacer Nowy Targ

wirtualny spacer Nowy Targ firmaWarto odwiedzić Nowy Targ, położony niedaleko Krakowa, korzystając z wirtualnego spaceru. Nowy Targ to najstarsze i największe miasto Podhala, dawniej stolica regionu, ale nadal określany Stolicą Podhala. Jest to zarazem najstarsze miasto regionu.

Najwcześniejsze wzmianki o Nowym Targu pochodzą z XIII wieku, kiedy to zakon Cystersów z pobliskiego Ludźmierza założył osadę w miejscu obecnego Miasta, nazywaną wówczas mianem Stare Cło, zapewne z powodu już wówczas kluczowego znaczenia w obszarze handlu. W 1346 roku miasto było lokowane na prawie magdeburskim przez Kazimierza Wielkiego.

Dzięki swojemu położeniu Nowy Targ stał się świetnym miejscem handlowym. Tutaj przecinały się szlaki handlowe, prowadzące na południe – przede wszystkim między Krakowem a Węgrami, z którymi Polacy utrzymywali ożywione kontakty.

W XV wieku miasto stało się siedzibą starosty i prężnym ośrodkiem administracyjnym.

Sprawdź pozytywne opinie o naszych usługach w wizytówce firmy
Wirtualny spacer w Google Moja firma

wirtualny spacer firma w Kielcach
matterport kielce

Z czym kojarzy się Nowy Targ?

 • Jest po drodze do Zakopanego

 • Muzeum Podhalańskie

 • Rezerwat Przyrody „Bór na Czerwonem”

 • Nowotarskie lody

 • Kościoły: Św. Katarzyny, Św. Anny, Najświętszego Serca Pana Jezusa

Nowy Targ – historyczna nazwa

Nowy Targ miał prawo do organizowania cotygodniowych targów, a dwa razy do roku odbywały się tu duże jarmarki. Stąd też zapewne nazwa Miasta.

W XIX wieku miasto było nie tylko centrum gospodarczym Podhala, lecz również kulturalnym i edukacyjnym.

Jak wiele miast o tak historycznych korzeniach, Nowy Targ posiada rynek, otoczony zabytkowymi kamienicami z ratuszem i Muzeum Podhalańskim.

Przy pomocy wirtualnego spaceru możemy zwiedzić Miasto i obejrzeć historyczny Rynek.

Bardziej współczesna historia miasta a osoba Jana Pawła II

Nowsza historia miasta wiąże się z Osobą Jana Pawła II. Z racji tego, że Nowy Targ jest położony niedaleko Krakowa, a jednocześnie blisko gór, częstym jego gościem bywał Jan Paweł II. Karol Wojtyła bardzo lubił chodzić po górach, zanim jeszcze został Papieżem. Przyszły papież bywał w Nowym Targu ze swoimi studentami, skąd rozpoczynali kilkudniowe wędrówki po Gorcach. Później jako biskup i kardynał Wojtyła także bywał w stolicy Podhala. W roku 1979 roku już jako papież Jan Paweł II, na nowotarskim lotnisku odprawił uroczystą mszę świętą dla ponad miliona zgromadzonych wiernych, co było momentem przełomowym dla dalszej historii Polski i upadku komunizmu.

W tym historycznym miejscu można zwiedzić:

 • Kaplicę Papieską pod Turbaczem, która jest jedną z największych atrakcji turystycznych w Gorcach. Powstała w 1979 roku bez zgody ówczesnych władz. Podstawę kaplicy wzorowano na Krzyżu Virtuti Militari a została wybudowana właśnie dla uczczenia wizyty papieża.

W Nowym Targu warto zwiedzić jeszcze ekspozycję poświęconą Janowi Pawłowi II mieszczącą się w Muzeum Podhalańskim jeśli nie osobiście, to przy pomocy wirtualnego spaceru.

Można zobaczyć:

 • odręcznie napisany życiorys

 • przekonać się, jakie oceny na studiach zdobywał przyszły papież

 • z jaką oceną złożył egzamin magisterski.

Największe wrażenie na zwiedzających sprawiają znane z przekazów telewizyjnych dwa eksponaty o charakterze relikwii:

 • gałązka palmy, którą Jan Paweł II w niedzielę palmową po raz ostatni błogosławił wiernych zgromadzonych na Placu świętego Piotra

 • fragment krzyża, który Ojciec Święty trzymał podczas drogi krzyżowej w Wielki Piątek.

Kolej w Nowym Targu a znaczenie miasta

Nowy Targ miał w przeszłości nieco bardziej strategiczne znaczenie, gdyż stanowił istotny punkt komunikacyjny na linii Kraków-Zakopane.

Linię kolejową do Zakopanego otwarto w 1899 roku, a do Suchej Góry w 1904 roku. W Nowym Targu wybudowano także potrzebną ówcześnie infrastrukturę kolejową, potrzebną do obsługi parowozów, między innymi:

 • parowozownię

 • wieżę wodną i żuraw wodny.

Trzeba pamiętać o całej historii Podhala, gdzie w okresie międzywojennym znakomici artyści, malarze i inne znane osoby często podróżowały tą trasą albo przejeżdżały przez Nowy Targ w drodze do Zakopanego czy innych turystycznych miejscowości, bo góry i chodzenie po górach były niezwykle atrakcyjne.

Zatem zwiedzając czy przejeżdżając przez Nowy Targ, warto przypomnieć ten istotny okres dla życia Miasta, a także pokazać te często zapomniane miejsca przy pomocy wirtualnego spaceru.

W latach 80-tych zaczęto likwidować to połączenie kolejowe, a po nasypie kolejowym poprowadzono ścieżkę rowerową Szlaku Wokół Tatr z Nowego Targu do Suchej Góry.

Zatem ta historyczna trasa kolejowa stała się swego rodzaju atrakcją turystyczną.

Odrestaurowana została w roku 2018 wieża wodna, w której pozostawiono oryginalne elementy wyposażenia oraz zaprezentowano ekspozycję przedstawiającą dzieje nieistniejącej już linii kolejowej. Wieża stała się także miejscem promocji kultury, organizuje się tutaj wystawy sztuki wystawy sztuki, gdyż jest to siedziba Miejskiego Centrum Kultury Nowego Targu.

Warto wykorzystując wirtualne spacery prezentować tak unikalne miejsca i zabytki infrastruktury, o których nie mówi się zbyt wiele i nawet lokalni mieszkańcy nie zawsze o nich wiedzą czy pamiętają.

Unikalna architektura Miasta

Warto pokazać przy pomocy wirtualnego spaceru 3D unikalną architekturę miasta.

W okresie międzywojennym ocena dzielnica Nowego Targu znana jako Kowaniec, a wcześniej po prostu wieś, miała duże znaczenie dla miasta i powstawały w niej wspaniałe wille drewniane i murowane. Obecnie jest to część miasta najbardziej atrakcyjna turystycznie, gdyż pozostały tutaj zabytkowe wille w stylu zakopiańskim.

Co jeszcze warto zwiedzić w Nowym Targu

Nowy Targ nie jest współcześnie dużym miastem, więc trudno znaleźć tutaj tak dużą ilość atrakcji turystycznych, jak chociażby w Krakowie.

Ale warto polecić jeszcze zwiedzenie osobiście lub za pomocą wirtualnego spaceru takie obiekty, jak:

 • Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego – zlokalizowane w budynku Ratusza Nowego Targu prezentuje eksponaty z życia mieszczan i rzemiosła Nowego Targu, między innymi: kuśnierstwa, tkactwa, bednarstwa i innych. Możemy tutaj także obejrzeć zbiory sztuki, twórczości ludowej czy wspomnianą już wcześniej ekspozycję przypominającą związki Nowego Targu z Osobą Jana Pawła II.

 • Kościół Św. Annywchodzi w skład obiektów w ramach szlaku architektury drewnianej województwa małopolskiego, do którego należy ponad 250 drewnianych kościołów, dworów i willi. Zabytkowy XV wieczny drewniany kościół św. Anny znajduje się na nowotarskim cmentarzu. Jest to modrzewiowy kościółek, a jego historia jest związana z legendą. Mówi ona o tym, że kościółek miał powstać jako zadośćuczynienie za zbójeckie napady. Kościółek mógł być częścią osady, która istniała przed Nowym Targiem. Do XVIII wieku kościół nie posiadał wieży, która została dobudowana.

 • Jarmark w Nowym Targu – od którego wywodzi się nazwa miasta, a który odbywa się dwa razy w tygodniu i przyciąga kupców z Podhala oraz ze Słowacji. Można na nim kupić wyroby góralskie czy słynne kożuchy.

W czasie Święta Św. Katarzyny patronki miasta jarmark jest szczególną atrakcją.

Jednak największym zainteresowaniem cieszą się okolice Nowego Targu, skąd blisko jest do Bukowiny czy Białki Tatrzańskiej, słynnych turystycznie z powodu atrakcji dla narciarzy oraz stosunkowo niedawno wybudowanych Term. Warto skorzystać z relaksujących kąpieli. Nowy Targ jest zatem świetną bazą wypadową nie tylko w atrakcyjne górskie miejscowości, ale także na Słowację.

Oprócz tego zwłaszcza od wiosny do jesieni można spróbować wędrówek po górach, gdyż Nowy Targ stawia na turystykę pieszą, która jak już wspomniano, ma swoją tradycję w mieście i okolicach. Jest tak nie tylko z powodu Papieża, który swoją osobą i zamiłowaniem do chodzenia po górach wypromował Miasto i Region, ale nie był pierwszym, który odkrył Gorce i ich potencjał turystyczny.

Turystyka piesza rozwijała się w Nowym Targu od XIX wieku. Przyczynili się do tego prekursorzy Seweryn Goszczyński czy Wincenty Pol. W nowym Targu powstało dość wcześnie:

 • Górskie Pogotowie Ratunkowe oraz

 • Towarzystwo Tatrzańskie.

Dwa, najbardziej popularne górskie szlaki z Nowego Targu to:

 • Szlak zielony: Kowaniec –Polana Brożek – Bukowina – Turbacz o długości 9 km. . Szlak

 • Szlak żółty: Kowaniec – Hrube – Kaplica Papieska – Turbacz o długości 8 kilometrów.

Warto zatem pokazać wykorzystując wirtualne spacery 3D nie tylko atrakcje Nowego Targu, ale także jego okolic i całego Podhala.

Strategia rozwoju Nowego Targu

Nowy Targ był trzecim miastem, w którym opracowywano strategię rozwoju w ramach szerszej koncepcji rozwoju regionu w związku z regionalnym programem operacyjnym na lata 2021-2027. W tym celu, podczas pierwszej tury debaty regionalnej, odbywały się spotkania w 7 miastach regionu, oprócz Nowego Targu.

Z udziałem parlamentarzystów, radnych samorządu oraz innych reprezentantów samorządów lokalnych, przedsiębiorców, przedstawicieli organizacji pozarządowych ustalano strategiczne cele rozwoju poszczególnych miast na kolejne lata.

Wśród kluczowych przedsięwzięć strategicznych na najbliższe lata wymienić można:

 • Podnoszenie rangi i wartości Nowego Targu jako stolicy Podhala, co wynika z subregionalnego charakteru oraz potencjału miasta,

 • Nowy Targ jest postrzegany już obecnie jako prężnie rozwijający się ośrodek gospodarczy, administracyjno-usługowy i akademicki, gdyż w Mieście znajduje się niepubliczna Uczelnia Wyższa,

 • W Nowym Targi planuje się utworzenie Podhalańskiego Centrum Sportów Lodowych,

 • Nowy Targ ma się stać Podhalańską Stolicą Kultury.

Wirtualne spacery mogą pomóc w realizacji tej strategii oraz promocji Miasta oraz Regionu.

Zobacz nasze ostatnie realizacje w okolicach. Województwo Małopolskie

More Spacer:

Mapa realizacji wirtualnych spacerów – nasze portfolio

Wirtualny spacer dedykowany

W Nowym targu zwykle bywamy po drodze na Podhale, gdzie realizujemy zwykle zlecenia na wirtualny spacer 3D.
Mieliśmy przyjemność realizować projekt dla firmy Bruk-Bet. Stworzyliśmy wirtualny ogród kostki brukowej – showroom Ramex

Województwo Małopolskie – największe miasta: Kraków, Wieliczka, Tarnów, Nowy Sącz, Wadowice, Nowy Targ, Myślenice, Oświęcim, Chrzanów, Limanowa, Bochnia, Olkusz, Brzesko, Sucha Beskidzka, Zakopane, Gorlice, Miechów, Proszowice, Dąbrowa Tarnowska

najlepszy fotograf nieruchomości Kraków

Fotografia wnętrz

Fotografia wnętrz jest specjalistyczną dziedziną fotografii. Jej popularność w Polsce dopiero rozpoczyna się i już wskazuje tendencję zwyżkową. Jest...
wcag 2.1 wirtualny spacer

Dostępność cyfrowa wirtualnych spacerów

Wirtualne spacery są coraz bardziej rozpowszechnioną formą promocji różnych instytucji i podmiotów. Szczególnie można je oglądać na stronach: muzeów (wirtualne...
zdjecia 360 na booking com

Zdjęcia panoramiczne 360° na booking.com

W branży noclegowo-hotelarskiej konkurencja jest na porządku dziennym. W miejscowościach turystycznych jest po kilkadziesiąt ofert noclegowych. Turystów co prawda...
wirtualny spacer hotel

Wirtualny spacer – prezentacja obiektów noclegowych

Internet jest największą bazą informacyjną, dźwignią handlu i usług. Ofert jest tak wiele, że trzeba wyróżnić się w internecie....
fotograf wnętrz Kraków

Zdjęcia HDR nieruchomości

Środowisko fotografów od pewnego czasu spiera się na temat HDR -ciekawej techniki zdjęciowej, która dla jednych jest wyżyną sztuki...
wirtualny spacer pokoje na wynajem

Mieszkanie inwestycyjne – mieszkania na pokoje

Rynek nieruchomości przechodzi nieustanne przemiany. Nadal jest to opłacalna inwestycja kapitału, ponieważ ceny mieszkań rosną, a zainteresowanie klientów nie...
wirtualny spacer google

Fotograf Google – Wizytówka firmy w Google Maps

Jeszcze parę lat temu wystarczyło mieć stronę internetową, dodać kilka ogłoszeń na różnych portalach ogłoszeniowych i promocja w internecie...
interaktywny wirtualny spacer

Interaktywny wirtualny spacer 360°

Wirtualne spacery są doskonałą i nietuzinkową formą promocji miast, nieruchomości, firm, placówek oświatowych , szpitali, obiektów turystycznych, przestrzeni przemysłowych,...
wirtualny spacer deweloper

Oferta dla developerów Prezentacja osiedla i bloku mieszkalnego

Oferta dla developerów Prezentacja osiedla i bloku mieszkalnego CORDIA „Wirtualne spacery” są formą promocji, która doskonale nadaje się do wykorzystania przez...
wirtualny spacer vr

Wirtualny spacer VR – 3dvista Oculus offline

Wirtualne wycieczki zrewolucjonizowały myślenie o rzeczywistości wirtualnej. Stały się realizacją marzeń o zwiedzaniu świata bez wielkich kosztów podróży, nie...