fbpx

Wirtualny spacer Cieszyn

Cieszyn – miasto ponadregionalne

wirtualny spacer CieszynCieszyn jest Miastem międzykulturowym i ponadregionalnym. Raz należał do Polski, raz do Czech, a innym razem do Niemiec. Dlatego jest warty odwiedzenia korzystając z wirtualnych spacerów 3D.

Cieszyn w pierwszej dekadzie zeszłego stulecia pełnił funkcje administracyjne oraz reprezentacyjne dla regionu Śląska Cieszyńskiego. Nie podlegał tak silnej industrializacji, jak inne Miasta w Polsce i sąsiadujących Czechach. Okolice rynku charakteryzuje do dnia dzisiejszego system wąskich uliczek o średniowiecznych korzeniach.

Znaczenie Cieszyna stało się strategiczne w związku z podziałem Miasta na część leżącą po stronie polskiej, a część po stronie czeskiej oraz przejście graniczne, które funkcjonowało do momentu Układu z Schengen likwidującego wewnętrzne granice państw Unii Europejskiej.

Z czym kojarzą sie nam Cieszyn?

 • Wzgórze Zamkowe, Stare miasto
 • granica
 • Rotunda, Cieszyńska Weenecja
 • Pałac Myśliwski
 • Muzeum Śląska Cieszyńskiego, Muzeum Drukarstwa

Wirtualna rzeczywistość VR

Zamów wirtualny spacer w Cieszynie, każdy projekt można wyświetlić za pomocą zestawów do wirtualnej rzeczywistości VR np. Meta Oculus.

Wirtualna Rzeczywistość to jeden z najlepszych sposobów doświadczania przestrzeni Matterport. Matterport 3D zasila największą bibliotekę miejsc ze świata rzeczywistego w rzeczywistości wirtualnej. Załóż gogle VR i zwiedzaj muzea, zamki, pomniki, piękne domy i inne ekscytujące miejsca, tak jakbyś tam był.

 • Wirtualny spacer Katowice
 • Wirtualny spacer Gliwice
 • Wirtualny spacer Bytom
 • Wirtualny spacer Ruda Śląska
 • Wirtualny spacer Sosnowiec
 • Wirtualny spacer Dąbrowa Górnicza
 • Wirtualny spacer Mysłowice
 • Wirtualny spacer Jaworzno
 • Wirtualny spacer Zabrze
 • Wirtualny spacer Tychy
 • Wirtualny spacer Oświęcim
 • Wirtualny spacer Rybnik
 • Wirtualny spacer Bielsko Biała
 • Wirtualny spacer Żory
 • Wirtualny spacer Knurów
 • Wirtualny spacer Piekary Śląskie
 • Wirtualny spacer Chrzanów
 • Wirtualny spacer Trzebinia
 • Wirtualny spacer Olkusz
 • Wirtualny spacer Tarnowskie Góry

Sprawdź pozytywne opinie o naszych usługach w wizytówce firmy
Wirtualny spacer w Google Moja firma

Cieszyn – początki osadnictwa

Zwiedzając Miasto za pomocą wirtualnego spaceru 3D warto zapoznać się z jego bogatą historią. Początki Miasta wiążą się z małą czeską wsią – Chotebuz, od której zaczęło się osadnictwo. Jest tam zrekonstruowany wczesnośredniowieczny gród słowiański, pochodzący najprawdopodobniej z II połowy X wieku. Na drugim brzegu Olzy także rozwijał się od pewnego czasu gród, nazywany obecnie „starym Cieszynem”. Być może gród istniał po obydwu stronach Olzy. Gród pierwotnie należał do Wielkich Moraw i Księstwa Czeskiego, następnie około 990 roku gród przeszedł pod władztwo Mieszka I. Gród był wyposażony w fortyfikacje umocnione drewniano-ziemnymi wałami. Gród pełnił bowiem funkcje obronne, był to rodzaj strażnicy, gdyż te rejony były narażone na różne najazdy. Należał do kasztelanii cieszyńskiej.

Co ciekawe Gród był wzmiankowany w buli papieża Hadriana IV z 1155 roku, z tego powodu, iż należał wówczas do wrocławskiego biskupa Waltera. Cieszyn był wówczas określany jako Tessin, która to nazwa była określeniem łacińsko-słowiańskim.

Kaplica grodowa

W mieście w tamtym czasie znajdowała się kaplica grodowa pod wezwaniem Świętego Mikołaja. Znajdowała się na wzgórzu i miała kształt rotundy z absydą. Przetrwała w niezmienionej formie i jest jednym z najlepiej zachowanych zabytków pochodzących z okresu romańskiego. Co do rozwoju samego Miasta do w roku 1223 było ono kasztelanią, należącą do województwa opolskiego. Pierwszym Kasztelanem był Kasztelan o imieniu Jan, który rządził w ówczesnym Cieszynie w latach 1228-39.

wirtualny spacer street view Cieszyn

Cieszyn – podzielone Miasto

W ramach wirtualnego spaceru Google Street View można zauważyć, iż Miasto jest podzielone. Mało kto jednak dziś pamięta jak do tego doszło? Formalnie decyzja o podziale Śląska Cieszyńskiego została podjęta 28 lipca 1920 roku na międzynarodowej konferencji w belgijskim Spa. Zwycięska w pierwszej wojnie światowej ententa postanowiła podzielić Śląsk Cieszyński granicą przebiegającą przez jego serce, samo centrum Cieszyna, określanego wówczas niemiecką nazwą Teschen.

W miejsce austriackiego Teschen pojawił się polski Cieszyn i czechosłowacki Český Těšin. Dlaczego doszło do podziału Cieszyna?

Premier Władysław Grabski zaakceptował podział tej części Śląska, starając się uspokoić sytuację na zapleczu frontu, gdyż w tym czasie Armia Czerwona zbliżała się do Warszawy. W Cieszynie krążyła w tamtym czasie anegdota o czeskim polityku, który podobno powiedział, że Polacy wezmą sobie cieszyńską wieżę piastowską, Czesi dworzec kolejowy po drugiej stronie rzeki Olzy i będzie po problemie. Problem bowiem polegał na tym, że słabe państwo polskie musiało bronić swojej integralności terytorialnej z kilku stron, z jednej strony w Wielkopolsce z powodu powstania, z drugiej – na Ukrainie, a w tym czasie Czesi wyparli Polaków na granicę rzeki Olzy. I tak, aby ustabilizować sytuację, mocarstwa w belgijskim SPA podjęli decyzję o tak dziwnym, sztucznym podziale z granicą przez środek Miasta i tak już zostało.

Cieszyn wirtualny spacer. Miasto ochrony zabytków

Zwiedzając Cieszyn z wirtualnym spacerem 3D możemy zauważyć, że władze Miasta przywiązują dużą wagę do ochrony zabytków. Miasto realizuje gminny program opieki nad zabytkami, w oparciu o ustawę o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, co polega między innymi na:

 1. włączeniu problemów ochrony zabytków do systemu zadań strategicznych, wynikających z koncepcji zagospodarowania przestrzennego,

 2. równoważenie celów, jakimi jest ochrona zabytków, z drugiej strony krajobrazu kulturowego i dziedzictwa archeologicznego, nie pomijając kwestii ochrony przyrody i równowagi ekologicznej,

 3. zahamowaniu procesów degradacji zabytków,

 4. promowanie zabytków oraz walorów krajobrazu kulturowego;

 5. zwiększanie atrakcyjności zabytków z punktu widzenia potrzeb społecznych, turystycznych i edukacyjnych, w formie np. organizacji imprez przyciągających zwiedzających,

 6. przyciąganie kapitału i korzystanie z różnych źródeł dofinansowania na cele związane z ochroną oraz opieką nad zabytkami,

Władze Miasta mają za cel zapewnienie trwałości i funkcjonalności dziedzictwa kulturowego Cieszyna.

Co jeszcze warto zwiedzić w Cieszynie?

Wirtualny spacer 3D może pozwolić na odwiedzenie najważniejszych zabytków Cieszyna oraz pokazanie, co jeszcze warto zwiedzić w tym Mieście. Wirtualny spacer zachęca w ten sposób do samodzielnego odwiedzenia Miasta.

Wśród zabytków, które warto obejrzeć w Cieszynie należą:

1. Teatr im. Adama Mickiewicza

Secesyjny budynek teatru powstał w 1910 roku. Został zaprojektowany przez architektów wiedeńskich Ferdynanda Fellnera i Fryderyka Helmera. Historia Teatru zazębia się z historią Miasta, które przechodziło „z rąk do rąk” – raz należało do Polski, innym razem do Niemiec. W latach 1910-1939 był własnością Niemieckiego Towarzystwa Teatralnego. Co ciekawe, w okresie w którym Cieszyn został włączony do II Rzeczypospolitej, w latach 1918-1939, Teatr udostępniał sale dla polskich przedstawień. W czasie okupacji teatrem zarządzał niemiecki urząd miasta. Po 1945 zyskał miano Teatru Polskiego w Bielsku – Białej. Teatr jako instytucja kultury prowadził działalność impresaryjną. Od 1993 r. zyskał nazwę Teatr im. Adama Mickiewicza. Teatr prezentuje różne gatunki sztuki:

 • spektakle operowe,

 • operetkowe,

 • baletowe,

 • prezentacje zespołów folklorystycznych,

 • recitale autorskie,

 • występy estradowe,

 • przedstawienia kabaretowe,

 • i wiele innych koncertów.

Warto brać udział w koncertach i przedstawieniach w Teatrze w Cieszynie, które promować można z wykorzystaniem wirtualnych spacerów 3D.

2. Zamek w Cieszynie

Zamek Cieszyn rozwijał się w kolejnych wiekach i można go podziwiać do dnia dzisiejszego. Z roku 1619 Kronikarz – Jakub Schickfus napisał, iż na Wzgórzu Zamkowym znajdowała się w owym czasie rezydencja książęca, a jednocześnie część Zamku miała fortyfikacje, czyli nadal pełniła funkcje obronne. Za czasów Kazimierza Wielkiego była to twierdza graniczna. Znajdowała się tam także okrągła baszta. W 1625 roku zmarł książę Fryderyk Wilhelm, a zarządzanie nad Zamkiem i ziemiami podległymi sprawowała jego siostra – Elżbieta Lukrecja. Jednak Cieszyn, a wraz z nim Zamek nie omijały także wojny i problemy. Między innymi w roku 1646 miała miejsce krwawa wojna religijna między katolikami a protestantami. Zamek wówczas doświadczył oblężenia przez korpus szwedzkiej kawalerii.

3. Szlakiem Cieszyńskiej Moderny

Cieszyn to nie tylko tradycyjne zabytki z dalekiej przeszłości, średniowiecza czy wojen szwedzkich, ale także nieco bardziej współczesne. Przykładem jest pomysł na zwiedzanie Cieszyna „Szlakiem Cieszyńskiej Moderny”, którego celem jest zwiedzanie budynków z początków XX wieku oraz ciekawych rozwiązań urbanistycznych. Warto zatem pospacerować Szlakiem Cieszyńskiej Moderny, ale też innych zabytków Cieszyna wykorzystując do tego Wirtualny Spacer 3D.

Zobacz nasze ostatnie realizacje w okolicach. Województwo Śląskie.

More Spacer:

Mapa realizacji wirtualnych spacerów – nasze portfolio

Województwo śląskie – największe miasta:

Katowice, Bielsko-Biała, Częstochowa, Gliwice, Rybnik, Cieszyn, Żywiec, Sosnowiec, Będzin, Tarnowskie Góry, Mikołów, Tychy, Zabrze, Dąbrowa Górnicza, Pszczyna, Wodzisław Śląski, Bytom, Ruda Śląska, Jaworzno, Zawiercie, Żory, Racibórz, Mysłowice, Lubliniec, Chorzów, Bieruń, Myszków, Jastrzębie-Zdrój, Kłobuck, Siemianowice Śląskie, Piekary Śląskie, Świętochłowice

najlepszy fotograf nieruchomości Kraków

Fotografia wnętrz

Fotografia wnętrz jest specjalistyczną dziedziną fotografii. Jej popularność w Polsce dopiero rozpoczyna się i już wskazuje tendencję zwyżkową. Jest...
wcag 2.1 wirtualny spacer

Dostępność cyfrowa wirtualnych spacerów

Wirtualne spacery są coraz bardziej rozpowszechnioną formą promocji różnych instytucji i podmiotów. Szczególnie można je oglądać na stronach: muzeów (wirtualne...
zdjecia 360 na booking com

Zdjęcia panoramiczne 360° na booking.com

W branży noclegowo-hotelarskiej konkurencja jest na porządku dziennym. W miejscowościach turystycznych jest po kilkadziesiąt ofert noclegowych. Turystów co prawda...
wirtualny spacer hotel

Wirtualny spacer – prezentacja obiektów noclegowych

Internet jest największą bazą informacyjną, dźwignią handlu i usług. Ofert jest tak wiele, że trzeba wyróżnić się w internecie....
fotograf wnętrz Kraków

Zdjęcia HDR nieruchomości

Środowisko fotografów od pewnego czasu spiera się na temat HDR -ciekawej techniki zdjęciowej, która dla jednych jest wyżyną sztuki...
wirtualny spacer pokoje na wynajem

Mieszkanie inwestycyjne – mieszkania na pokoje

Rynek nieruchomości przechodzi nieustanne przemiany. Nadal jest to opłacalna inwestycja kapitału, ponieważ ceny mieszkań rosną, a zainteresowanie klientów nie...
wirtualny spacer google

Fotograf Google – Wizytówka firmy w Google Maps

Jeszcze parę lat temu wystarczyło mieć stronę internetową, dodać kilka ogłoszeń na różnych portalach ogłoszeniowych i promocja w internecie...
interaktywny wirtualny spacer

Interaktywny wirtualny spacer 360°

Wirtualne spacery są doskonałą i nietuzinkową formą promocji miast, nieruchomości, firm, placówek oświatowych , szpitali, obiektów turystycznych, przestrzeni przemysłowych,...
wirtualny spacer deweloper

Oferta dla developerów Prezentacja osiedla i bloku mieszkalnego

Oferta dla developerów Prezentacja osiedla i bloku mieszkalnego CORDIA „Wirtualne spacery” są formą promocji, która doskonale nadaje się do wykorzystania przez...
wirtualny spacer vr

Wirtualny spacer VR – 3dvista Oculus offline

Wirtualne wycieczki zrewolucjonizowały myślenie o rzeczywistości wirtualnej. Stały się realizacją marzeń o zwiedzaniu świata bez wielkich kosztów podróży, nie...