Wirtualny spacer Bydgoszcz
Bydgoszcz jest Miastem, które ma klimat miast północy, ze specyficznymi elementami zabudowy. Bydgoszcz nazywany bywa Wenecją Północy. Przepływająca przez miasto rzeka Brda oraz jej odnoga Młynówka, powodują, że Miasto ma specyficzny rzeczny klimat, a Także może się kojarzyć z miastami Hanzy, związku miast północnej Europy które rozwijały handel. Przyjeżdżający do Bydgoszczy turyści są często ogromnie zaskoczeni urokiem Miasta. Porównują je do Amsterdamu lub Wenecji.
Są też tacy, którzy porównują Bydgoszcz do Vancouver, z racji tego, iż w przeszłości podstawą rozwoju był port śródlądowy i rozwoj kolei. Barki i statki przewoziły dzięki portowi miejskiemu przewoziły ogromne ilości towaru. Miasto stało się również miejscem magazynowania towarów, podobnie jak port w Kanadzie. Inne jeszcze podobieństwa obydwu miast to transport kolejowy, którego rozwój datowany był na koniec wieku XIX.
Dzięki kolei obydwa miasta ogromnie się rozwinęły, napływali mowi mieszkańcy, rosła rola miasta. Innym jeszcze podobieństwem między Bydgoszczą a miastem Kanady jest ogromny miejski park, założony pod koniec ubiegłego wieku.
Bydgoszcz to Miasto mało znane i nie kojarzone z atrakcyjnymi miejscami, tymczasem Bydgoszcz ma swój urok, co warto promować przy wykorzystaniu wirtualnego spaceru.
Sprawdź naszą ofertę
Sprawdź pozytywne opinie o naszych usługach w wizytówce firmy
Wirtualny spacer w Google Moja firma
Z czym kojarzy się Bydgoszcz?
-
Wyspa Muzeów
-
Wenecja Bydgoska na Starym Mieście
-
Bydgoskie spichrze
-
Młyn Rothera
- Exploseum Factory
Bydgoszcz a inne Miasta
Bydgoszcz Wenecją Północy
Bydgoszcz, jak już wspomniano, nazywana jest Wenecją Północy. Przepływająca przez miasto rzeki nadają specyficznego klimatu i rzecznego charakteru. Liczne mostki i kładki są idealną scenerią na romantyczne spacery. na dodatek można podziwiać unikalną zabudowę, powstałą w drugiej połowie XIX wieku, a obecnie są pozostałością po ówczesnej przemysłowej części miasta, małych zakładach rzemieślniczych, które wykorzystywały rzekę Młynówkę jako źródło wody do produkcji. Zabudowania te są obecnie kompleksem restauracyjno-wypoczynkowym wyspy Młynówka. Wenecja Bydgoska to podobnie jak w Wenecji, budynki, które stały nad wodą. Taki ukłąd nieco zmodyfikowano, ale zabezpieczyć zabytkową zabudową przez negatywnym wpływem wody, tak jak w Wenecji. Zbudowano, w związku z tym bulwar, który nieco oddziela budynki od samej wody, chociaż należy pamiętać, że w przeszłości w Bydgoszczy wbijano pale drewniane i tworzono domy na wodzie. A zatem porównanie do Wenecji czy innych miast leżących częściowo na wodzie jest zasadne. Stąd także, z drugiej strony, porównanie do Amsterdamu, który także bywa nazywany, podobnie jak Bydgoszcz – „Wenecją Północy”, z uwagi na związki Miasta z wodą, odnogi i kanały.
Warto pokazać tak unikalne i w sumie mało znane Miasto, jakim jest Bydgoszcz przez pomocy wirtualnych spacerów 3D.
Nazwa Bydgoszcz i podobieństwa do Berlina
Bydgoszcz przez prawie 150 lat nosiła miano niemieckiego miasta Bromberg. W okresie zaboru pruskiego wybudowano Kanał Bydgoski, kolej. Dzięki połączeniu kolejowemu z Berlina do Bydgoszczy można było dojechać w ciągu 4 godzin, co powodowało, że dla niemieckich obywateli Miasto Bydgoszcz było atrakcyjne zarówno do osiedlania się, jak i prowadzenia biznesu. W tym czasie także rozbudowano najatrakcyjniejszą część Miasta o eleganckie Śródmieście. Miało to miejsce w połowie XIX wieki i trwało do początku XX wieku wraz z napływem coraz to bogatszych mieszkańców.
Miasto ma jednak wiele innych symboli nawiązujących do Berlina.
Dla przykładu w Bydgoskiej Dzielnicy Muzycznej, znajduje się symbol miasta – Łuczniczka – rzeźba zakupiona w 1910 roku. Autorem był niemiecki rzeźbiarz Ferdinand Lepcke, który stworzył kilka kopii, w tym jedną znajdującą się w Berlinie, na Berlińskiej Wyspie Muzeów.
Podobieństwa między „Wyspą Muzeów” w Berlinie, a podobną w Bydgoszczy jest tak duże, że używa się nawet potocznie tej samem nazwy, zamiast tej właściwej – czyli określenia „Wyspa Młyńska”.
Bydgoszcz a Sydney
Kolejne podobieństwo między Bydgoszczą a innym miastem znajdujemy w oparciu o budynek opery, który także leży nad wodą – podobnie jak w Australijskim Sydney.
W Bydgoszczy jest to budynek Opery Nova. Wkomponowana w zakole Brdy, stała się jednym z symboli miasta. Ale podobieństwa nie kończą się jedynie na położeniu obydwu oper – tej w Bydgoszczy i tej w Australijskim Sydney. Obydwie opery powstały bowiem w tym samym okresie – w latach 50-ych XX wieku. Obie inwestycje napotykały także na problemy budowlane i finansowe. Opera House została ukończona w około 10 lat, budgoska 3 razy więcej. Obie opery powstały na terenie dawnych miejskich zabudowań: w Sydney – na terenie byłej zajezdni tramwajowej, w Bydgoszczy na terenach po byłych magazynach wojskowych.
Bydgoszcz a Nowy York
Oprócz wcześniej opisanych podobieństw, jest jeszcze jedno, a mianowicie podobieństwo do Nowego Yorku. Tym co łączy obydwa miasta jest park. określany jako Bydgoski Central Park. Nie jest to zwykły Park, ale ogromne tereny zielone, podobnie jak w Nowym Yotku. Park w Bydgoszczy nazywa się Myślęcinek i są to naturalne tereny zielone – łąki i lasy, urokliwe stawy i pagórki oraz i liczne ścieżki dla pieszych i rowerzystów. Natomiast Mini Central Park znajduje się na wspomnianej już Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy.
Jak widać Miasto wykazuje ciekawe podobieństwa, co warto uwiecznić za pomocą wirtualnego spaceru.
Co warto odwiedzić w Bydgoszczy?
Do zabytków, oprócz tych już omówionych, które warto zwiedzić w Bydgoszczy korzystając z wirtualnych spacerów, należą:
1. Katedra Bydgoska
Bydgoska Fara w 2004 roku dekretem Ojca Świętego Jana Pawła II została podniesiona do rangi katedry nowopowołanej Diecezji Bydgoskiej. Dla Bydgoszczy była najważniejszym kościołem miejskim od wieków, gdyż odzwierciedla dzieje Miasta Bydgoszczy.
W Bydgoszczy w dawnych wiekach istniały inne kościoły, takie jak: kościół św. Idziego i kaplica zamkowa, w czasie kiedy Bydgoszcz nie była jeszcze miastem. W Bydgoszczy zaraz po lokacji miejskiej, w 1346 roku przystąpiono do budowy kościoła miejskiego, w pobliżu rynku i ratusza, który miał być wizytówką Miasta. Bydgoska Fara początkowo była drewniana. W wieku XV i XVI Bydgoszcz rozwijała się dynamicznie, głównie dzięki handlu zbożem, drewnem i wyrobami miejscowego rzemiosła, a także produkcji piwa bydgoskiego znanego nawet w hanzeatyckim Gdańsku. Bogacenie się Miasta Bydgoszcz, a także pożary spowodowały, że rozpoczęto budowę nowego, murowanego, gotyckiego kościoła.
Budowa trwała od 1466 do 1502 roku. Na patronów fary wybrano św. Mikołaja i św. Marcina, z uwagi na patronat nad handlem i rzemiosłem.
Fara została w późniejszych wiekach wzbogacona o ciekawe malowidła – w roku 1922-25, autorstwa Henryka Jackowskiego do projektu Stefana Cybichowskiego, które przypominają krakowskie malowidła w Kościele Mariackim.
W bydgoskiej Katedrze najważniejszym zabytkiem sztuki, a zarazem obiektem obdarzonym szczególnym kultem religijnym jest Madonna z Różą.
2. Bydgoskie spichlerze
Kolejnym oryginalnym zabytkiem Bydgoszczy są spichlerze nad Brdą, które stanowią logo i wizytówkę Miasta. Przypominają początki historii Miasta, gdzie podwójnie krzyżowały się szlaki handlowe z Wielkopolski na Pomorze oraz z Krajny na Mazowsze, a przy tym nad najważniejszym szlakiem handlowym, jakim była Wisła.
Spichlerze w dawnych wiekach służyły głównie do magazynowania zboża, aby w odpowiednim momencie, kiedy ceny były wyższe lub kiedy udało się go sprzedać, było transportowane do Gdańska. Stąd znaczenie tych zabytkowych spichlerzy.
W okresie rozbiorów Polski znaczenie handlu drogami wodnymi nie zmniejszyło się. Wzrost znaczenia Bydgoszczy doprowadziło do wybudowania w latach 1772-1800 Kanału Bydgoskiego do Noteci i Odry, oraz przekształcenie dawnej Wyspy Menniczej w Wyspę Młyńską. Na Wyspie wybudowano cały kompleks młynów i spichrzy związanych między innymi ze strategicznym znaczeniem Bydgoszczy z punktu widzenia wojskowego, stąd spichrze miały być także zabezpieczeniem dla armii pruskiej. Były to inne ogromne Spichrze Królewskie, zniszczone po II Wojny Światowej, na miejscu których powstała współczesna Opera Nova.
3. Ratusz w Bydgoszczy
Ratusz w Bydgoszczy ma ponad 400 lat. Oprócz Kościoła Farnego wraz z murami, stanowił nieodłączną część Miasta.
Początkowo związaną z zakonem o.o. Jezuitów i ich kolegium. Pierwsi jezuici pojawili się w Bydgoszczy już w 1616 roku. Ich misja kontrreformatorska wywołana była coraz większymi wpływami wyznań reformowanych (zwłaszcza w okolicy Bydgoszczy i na Krajnie).
W 1649 roku dzięki wsparciu ekonomicznemu biskupa Kaspra Działyńskiego, kanclerza koronnego i starosty bydgoskiego Jerzego Ossolińskiego, oraz zamożnych mieszczan bydgoskich, w zachodniej części bydgoskiego rynku jezuici wznieśli barokowy dwuwieżowy kościół, w którego pobliżu znajdował się budynek, który już w roku 1637 został przystosowany na cele szkolne. Po rozbudowie zamienił się w rezydencję w 1674, gdzie znajdowało się kolegium jezuickie.
Bydgoszcz na znacznie więcej ciekawych miejsc.
Warto zwiedzić zabytki Bydgoszczy w ramach wirtualnego spaceru 3D.
Perspektywy rozwoju Bydgoszczy
Strategia rozwoju 2030
Bydgoszcz zgodnie ze strategią ma być atrakcyjna gospodarczo.
Na terenie Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego trwa budowa nowoczesnego centrum badawczego firmy Kantata, w którym mają być prowadzone m.in. badania w kierunku wykorzystania technologii VR (wirtualnej rzeczywistości) oraz AR (rzeczywistości rozszerzonej) do optymalizacji biznesowych procesów operacyjnych. W ramach inwestycji zakupiony zostanie specjalistyczny sprzęt oraz oprogramowanie komputerowe. Wartość inwestycji szacowana jest na ponad 17 mln złotych, w tym prawie połowa ze środków unijnych.
Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny stanowi gospodarcze serce regionu. Oferuje tereny inwestycyjne na sprzedaż oraz pod dzierżawę. Część obszaru BPPT włączono do Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Warto zatem promować Bydgoszcz wykorzystując wirtualne spacery 3D.
Zobacz nasze ostatnie realizacje w okolicach. Kujawsko-Pomorskie
More Spacer:
Mapa realizacji wirtualnych spacerów – nasze portfolio
Województwo kujawsko pomorskie – największe miasta:
Aleksandrów Kujawski, Barcin, Brodnica, Brześć Kujawski, Bydgoszcz, Chełmno, Chełmża, Chodecz, Ciechocinek, Dobrzyń nad Wisłą, Gniewkowo, Golub-Dobrzyń, Górzno, Grudziądz, Inowrocław, Izbica Kujawska, Jabłonowo Pomorskie, Janikowo, Janowiec Wielkopolski, Kamień Krajeński, Kcynia, Koronowo, Kowal, Kowalewo, Pomorskie, Kruszwica, Lipno, Lubień Kujawski, Lubraniec, Łabiszyn, Łasin, Mogilno, Mrocza, Nakło nad Notecią, Nieszawa, Nowe Pakość, Piotrków Kujawski, Pruszcz, Radziejów, Radzyń Chełmiński, Rypin, Sępólno Krajeńskie, Skępe, Solec Kujawski, Strzelno, Szubin, Świecie, Toruń, Tuchola. Wąbrzeźno, Więcbork, Włocławek, Żnin