Wirtualny spacer Gdańsk

Wirtualny spacer Gdańsk

wirtualny spacer GdańskHistoria Miasta jest bardzo bogata. Miasto jest powszechnie znane, warto jednak zobaczyć je z perspektywy wirtualnego spaceru.
Początki osadnictwa oraz „bursztynowy szlak”
Osada w miejscu istnienia dzisiejszego Gdańska powstała już w okresie młodszej epoki kamiennej (2500-1700 p.n.e.), a nawet wcześniej, gdyż znaleziono ślady:

  • kultury łużyckiej,

  • kultury ludności prasłowiańskiej,

  • okresu rzymskiego.

Rozwój Gdańska to tzw. „bursztynowy szlak”. W wyniku rozwoju handlu wzdłuż tego szlaku, około 975 roku nad rzeką Motławą z inicjatywy Mieszka I, wybudowano gród z portem. Po raz pierwszy pierwotna nazwa miasta została zapisana w rzymskim „Żywocie Św. Wojciecha” jako Gyddanyzc. Prawa miejskie Gdańsk otrzymał w 1236 roku z rąk księcia pomorskiego Świętopełka II.

Sprawdź pozytywne opinie o naszych usługach w wizytówce firmy
Wirtualny spacer w Google Moja firma

wirtualny spacer firma w Kielcach
matterport kielce

Z czym kojarzy się Gdańsk?

  • Morze bałtyckie, zatoka Gdańska

  • Stocznia Gdańska, Lech Wałęsa, Solidarność

  • Neptum

  • Muzeum II Wojny Światowej

  • Stare miasto, liczne zabytki, muzea.

Krzyżackie panowanie

Jednak dalsza historia Miasta to nękanie przez Krzyżaków, którzy w 1308 roku podstępnie opanowali gród i wybudowali nowy zamek. Jednak z drugiej strony, to Krzyżacy zorganizowali ośrodek miejski z rajcami i burmistrzem.

Gdańsk a Związek Hanzeatycki – Autonomia Miasta

Około roku 1400 roku Miasto Gdańsk, będące członkiem Związku Hanzeatyckiego, miało tak wysoką pozycję, że dorównywała mu tylko Lubeka.

Kolejny etap – Wojna 13-letnia doprowadziła do odzyskania przez Polskę Pomorza Gdańskiego, Warmii, Żuław i Ziemi Chełmińskiej, prowadzona była przez Polskę w dużym stopniu za gdańskie pieniądze i przy pomocy gdańskich wojsk i floty.

Bardzo ważny był rok 1457, kiedy to Król Polski Kazimierz Jagiellończyk ustanowił autonomię Gdańska nadając mu specjalne przywileje, co zapewniło rozkwit Miasta przez kolejne 300 lat.

W tym okresie Miasto miało prawo do:

  • bicia własnej monety,

  • kontroli żeglugi w porcie,

  • wolnego przewozu towarów z Polski i Litwy.

Jednak rozwój i coraz większa samodzielność Miasta budziła także niezadowolenie władców Rzeczypospolitej, którzy próbowali podporządkować sobie Gdańsk. Doszło nawet w 1577 roku, za panowania Stefana Batorego, do wojny z królem i Rzeczypospolitą. Nie ograniczyło to jednak dalszego rozwoju Miasta.

W XVII wieku rozpoczął się tzw. złoty okres Gdańska. W tamtym czasie wybudowano ponad 300 spichrzów oraz kamienice. Silna pozycja Gdańska miała wymiar międzynarodowy. Ponadto Gdańsk posiadał silne fortyfikacje, tak iż Szwedzi podczas wojny z Polską w XVII i XVIII wieku nie próbowali ich zdobyć.

Jednak działania wojenne miały wpływ na osłabienie Miasta, bowiem w wyniku wojen szwedzkich nastąpił zastój gospodarczy.

W okresie rozbiorów, Gdańsk został odcięty od reszty Polski. Ponadto król pruski Fryderyk II wprowadził blokadę gospodarczą Gdańska.

W wyniku wojen napoleońskich, od roku 1807 Gdańsk staje się Wolnym Miastem. Jego status został przypieczętowany w 1920 roku w wyniku postanowień Traktatu Wersalskiego oficjalnie powołano do istnienia Wolne Miasto Gdańsk. Jednak konflikt polityczny z państwem polskim, spowodował, że zaczęto stawiać na budowę i rozwój konkurencyjnego miasta i portu – Gdyni.

Gdańsk po II Wojnie Światowej

Dalsza, bardziej już znana historia Miasta to atak Niemców 1 września 1939 roku na Westerplatte i Pocztę Polską, które rozpoczęły II wojnę światową. W wyniku wojny Miasto Gdańsk zostało zniszczone, co miało miejsce w największym stopniu pod koniec wojny, podczas tzw. „wyzwolenia” miasta przez wojska radzieckie i polskie. Pozostałych jeszcze w Mieście, rodowitych gdańszczan wysiedlono do Niemiec, a na ich miejsce przesiedlano ludność ze wschodu, Pomorza i centralnej Polski.

Po wojnie Miasto Gdańsk rozwijało się dzięki rozbudowie Stoczni. Także z tego powodu podupadło w latach 90-tych wraz z decyzją jej zamknięcia.

Wcześniej jednak – Stocznia stała się symbolem sprzeciwu wobec władz komunistycznych. W wyniku protestów w latach 1968, 1970 i 1980 – tych powstała „Solidarność”.

Atrakcje Miasta Gdańsk – wirtualny spacer

Można zwiedzić najciekawsze miejsca w Gdańsku przy pomocy wirtualnego spaceru 3D.

1. Fontanna Neptuna w Gdańsku

650-kilogramowy posąg jest najbardziej charakterystyczną wizytówkę Gdańska. Pomnik powstał w 1633 roku.

2. Ratusz Głównego Miasta

Ratusz pochodzi z XIV wieku. Następnie był wielokrotnie rozbudowywany, tak, iż powstała obecna gotycko-renesansowa budowla. Największą wizytówka ratusza jest Wielka Sala Rady, zwana również Salą Czerwoną. Bardzo bogato zdobiona. Strop pokrywa 25 obrazów. Kolejną jest Sala Biała, którą ozdabiają portrety królów polskich oraz marmurowy kominek. Ratusz nie tylko pełnił funkcję administracyjną, ale jest budynkiem, w którym odbywały się:

  • sądy,

  • audiencje królewskie.

3. Droga Królewska w Gdańsku

Wiele ciekawych budynków znajduje się przy głównej ulicy Gdańska, nazywanej Drogą Królewską. Rozpoczyna się z jednej strony od słynnej Złotej Bramy, której historia związana jest z uroczystymi wjazdami polskich królów do miasta. Tradycję tą zapoczątkował Kazimierz Jagiellończyk w 1457 roku.

Wzdłuż tego historycznego Traktu kamienice budowali najbogatsi mieszkańcy miasta. Oprócz wspomnianej już Fontanny Neptuna, Ratusza, wzdłuż drogi można zobaczyć:

  • dom Uphagena przy ulicy Długiej,

  • słynny Dwór Artusa – najpiękniejsza gdańska kamienicy.

Tak, jak Toruń ma swojego słynnego Kopernika, tak Gdańsk – Gabriela Fahrenheita, urodzonego w Gdańsku. Stąd właśnie w Gdańsku można zobaczyć termometr Fahrenheita i barometr, wzorowane na oryginale z 1752 roku.

Tak, jak Drogę Królewską rozpoczyna Złota Brama, tak kończy ją Zielona Brama, prowadząca na Długie Pobrzeże.

Zobacz nasze ostatnie realizacje w okolicach. woj. Pomorskie

Realizowaliśmy projekty wirtualnego spaceru 3D w technologii Matterport  dla Muzeum II Wojny Światowej oraz multimedialne lekcje z quizami w oprogramowaniu 3dvista na podstawie zdjęć 360° z wirtualnego spaceru.

W pobliskim Tczewie realizowaliśmy wirtualny spacer 360°, zdjęcie z drona po halach magazynowych firmy 7R.

Mapa realizacji wirtualnych spacerów – nasze portfolio

województwo pomorskie wirtualny spacerWojewództwo pomorskie – największe miasta:

Gdańsk, Gdynia, Wejherowo, Pruszcz Gdański, Kartuzy, Słupsk, Puck, Starogard Gdański, Tczew, Chojnice, Kościerzyna, Lębork, Kwidzyn, Bytów, Malbork, Nowy Dwór Gdański, Sopot, Człuchów, Sztum

Wirtualny spacer 3D Matterport po mieszkaniu do remontu

W dobie cyfryzacji rynek nieruchomości prężnie korzysta z nowych technologii, a wirtualne spacery 3D to jeden z najlepszych przykładów na...
ekran led stoisko targowe

Wynajem ekranów led na targi eventy konferencje itp wydarzenia

Jak Ekran LED może przyspieszyć sukces twojego stoiska targowego W dynamicznym świecie targów, gdzie każda sekunda i najdrobniejszy szczegół mają znaczenie,...
wirtualny spacer FENX 07 01

Nabór wniosków na dotacje EU Kultura, Działania FENX.07.01 Infrastruktura kultury i turystyki kulturowej

Ruszył nabór do dotacji z funduszy europejskich na infrastrukturę kultury i turystyki kulturowej (czerwiec 2024) Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Instytucja...
wirtualny spacer cena utrzymania

Wirtualny spacer bez opłaty rocznej za utrzymanie ?

Utrzymanie wirtualnego spaceru Jeżeli obawiasz się dodatkowych, rocznych kosztów związanych z utrzymaniem wirtualnego spaceru, w niniejszym artykule przedstawimy metody, które pozwolą...
digitalizacja 3D wystawy IIDB

Digitalizacja 3D wystaw. IIDB dla Akademii Sztuk Pięknych

Realizacja digitalizacji 3D jako wirtualny spacer w technologii Matterport na Międzynarodowej Biennale Wzornictwa Wnętrz 2024 Międzynarodowa Biennale Wzornictwa Wnętrz, odbywająca się...
wirtualny spacer HoReCa dotacje na marketing

Wirtualny spacer z dotacji HoReCa. Nowoczesny marketing.

W branży HORECA, która obejmuje hotele, restauracje, pensjonaty, domy wczasowe, ośrodki i motele, znalezienie nowych sposobów na przyciągnięcie klientów jest...
obsługa stanowiska vr targi

Obsługa stanowiska VR na targach, eventach

Wirtualna rzeczywistość na targach – przenieś swoje stoisko na nowy poziom! Szukasz innowacyjnego sposobu na wyróżnienie się na tle konkurencji podczas...

Wirtualny Showroom – Nowoczesna Prezentacja osiągnięć i oferty Firm

W dobie cyfrowej transformacji, wirtualne showroomy stają się coraz bardziej popularne w różnych branżach, od instalacyjnej, poprzez fotowoltaikę, aż po...
marketing obiektu noclegowego

Odkryj przewagę wirtualnych spacerów w promocji Twojego obiektu noclegowego

Dziś mamy dla Was niezwykle istotny temat: jak efektywnie wykorzystać wirtualne spacery do marketingu obiektów noclegowych. Niezależnie od tego, czy...
wirtualny spacer dotacje

wirtualny spacer. Dotacje z funduszy regionalnych i europejskich

Wirtualne spacery 360° / 3D mogą być przydatne w wielu różnych dziedzinach, w tym w odbiorze realizacji zadania z dotacji,...