fbpx

Wirtualny spacer Rybnik

Wirtualny spacer Rybnik

wirtualny spacer RybnikHistoria Miasta Rybnika

Historia Miasta związana jest z jego położeniem – raz należał do Polski, innym razem do Czech. Lokacja miasta na prawie niemieckim nastąpiła jeszcze przed 1308 rokiem. Rybnik przynależał do księstwa raciborskiego, później był stolicą wydzielonego księstwa rybnickiego. Od 1327 roku został lennem korony czeskiej. Rybnik rozwijał się jako lokalny ośrodek handlu i rzemiosła i nadal znany był z hodowli ryb. Rybnik jest mało znaną, niewielką miejscowością, stąd wirtualny spacer pozwala zwiedzić to miasto z każdego miejsca w Polsce.

Z czym kojarzą sie nam Rybnik?

 • Żużel
 • elektrownia w Rybniku, kopalnia
 • Bazylika Świętego Antoniego
 • Zalew Rybnicki
 • Plac Wolności

Wirtualna rzeczywistość VR

Zamów wirtualny spacer w Gliwicach, każdy projekt można wyświetlić za pomocą zestawów do wirtualnej rzeczywistości VR np. Meta Oculus.

Wirtualna Rzeczywistość to jeden z najlepszych sposobów doświadczania przestrzeni Matterport. Matterport 3D zasila największą bibliotekę miejsc ze świata rzeczywistego w rzeczywistości wirtualnej. Załóż gogle VR i zwiedzaj muzea, zamki, pomniki, piękne domy i inne ekscytujące miejsca, tak jakbyś tam był.

 • Wirtualny spacer Katowice
 • Wirtualny spacer Gliwice
 • Wirtualny spacer Bytom
 • Wirtualny spacer Ruda Śląska
 • Wirtualny spacer Sosnowiec
 • Wirtualny spacer Dąbrowa Górnicza
 • Wirtualny spacer Mysłowice
 • Wirtualny spacer Jaworzno
 • Wirtualny spacer Zabrze
 • Wirtualny spacer Tychy
 • Wirtualny spacer Oświęcim
 • Wirtualny spacer Rybnik
 • Wirtualny spacer Bielsko Biała
 • Wirtualny spacer Żory
 • Wirtualny spacer Knurów
 • Wirtualny spacer Piekary Śląskie
 • Wirtualny spacer Chrzanów
 • Wirtualny spacer Trzebinia
 • Wirtualny spacer Olkusz
 • Wirtualny spacer Tarnowskie Góry

Sprawdź pozytywne opinie o naszych usługach w wizytówce firmy
Wirtualny spacer w Google Moja firma

Początki osadnictwa

O początkach osadnictwa na terenie dzisiejszego Rybnika niewiele wiadomo. Podobno na terenie dzisiejszego Miasta istniały trzy osady:

 • Zagrodniki,

 • Łony,

 • Rybinek.

Natomiast potwierdzone zapiski mówią o tym, iż na początku XIII wieku istniała tutaj już tylko osada Rybniki.

Wczesnośredniowieczny Rybnik był osadą służebną wobec kasztelanii raciborskiej.

Rybnik był osadą rybacką, gdyż wokół dzisiejszego Miasta, w okresie między XIV-XVII wiek znajdowało się już około trzysta zbiorników hodowlanych.

Ogromne znaczenie dla Rybnika miało pojawienie się klasztoru sióstr Norbertynek, pomiędzy 1188 a 1211 rokiem. Nie wiadomo jednak, dlaczego siostry wyniosły się z tej okolicy w późniejszym okresie. Natomiast tej okoliczności Rybnik zawdzięcza pierwsze wzmianki pisane na temat Rybnika i jego zabytków.

Dalsza historia Rybnika

W późniejszych okresach Rybnik przechodził „z rąk do rąk”.

W 1521 roku Rybnik przeszedł pod panowanie Piastów Opolskich. Następnie w roku 1526 na tronie czeskim zasiadła nowa dynastia Habsburgów. Zatem należał także okresowo do Czechów oraz austriackich władców, którzy w różnych okresach przejmowali te tereny.

W XVII i XVIII wieku Miasto było wielokrotnie niszczone z powodu wojen, w tym:

 • wojny trzydziestoletniej, która wybuchła w 1618, kiedy to państwo rybnickie pozostało wierne władcom Czech, dzięki czemu otrzymało przywileje, ale później zostało spustoszone przez nieprzychylne Habsburgom oddziały protestanckie.

Kolejnym ciekawym etapem w historii Rybnika był okres w II połowie XVIII wieku. W tym okresie rozwijał się nowoczesny przemysł. Stąd król pruski Fryderyk II Wielki chciał zakupić miasto oraz zamek. Finalizację tej transakcji zrealizował jego następca – Fryderyk Wilhelm II.

Tego rodzaju zmiany przynależności spowodowały, że Rybnik jest specyficznym Miastem.

Rybnik współcześnie

Współcześnie Rybnik jest stolicą aglomeracji rybnickiej. Należy obecnie do Górnego Śląska. Z Katowic jedzie się do niego przez takie miejscowości, jak:

 • Mikołów,

 • Żory.

Blisko jest także do Raciborza i granicy czeskiej. Zatem położenie jest dość strategiczne. Na dodatek Rybnik ma dobre połączenie kolejowe.

Nowa tożsamość wizualna Miasta Rybnik

Wiele miast w Polsce, poszukuje z jednej strony swoich korzeni, a z drugiej wypracowuje nowoczesny wizerunek.

Rybnik, należący do górnośląskich miast, przechodzi transformację. Przekształca się od kilku lat z miasta górniczo-hutniczego w nowoczesny ośrodek miejski, przyjazny dla mieszkańców. Częścią tych zmian jest nowa tożsamość wizualna, która nie odchodzi od tradycji i historii Miasta, gdyż nawiązuje do miejskiej heraldyki.

W 2017 władze Rybnika zleciły opracowanie nowoczesnego systemu identyfikacji wizualnej, opartego o miejski herb.

Ponieważ początkowo miasto słynęło z hodowli ryb, stąd nie tylko nazwa Miasta, ale także symbolika w miejskim herbie, w którym znajduje się wizerunek szczupaka. Zmiany polegały na tym, że rysunek ryby został uproszczony, tak aby „logo heraldyczne” można było łatwiej wykorzystywać w materiałach promocyjnych i graficznych Miasta.

Atrakcje turystyczne Rybnika

Warto zwiedzić Rybnik przy pomocy wirtualnego spaceru.

1. Rynek w Rybniku

Rynek w Rybniku ma tradycyjną historię, gdyż pełnił funkcje placu targowego. Do XIX wieku wokół rynku dominowała zabudowa drewniana i parterowa, a dopiero w drugiej połowie XIX wieku pojawiły się kamienice. Rynek ma także część zabudowy w stylu określanym jako funkcjonalizm.

2. Bazylika św. Antoniego

Kluczowym obiektem sakralnym w Rybniku jest Bazylika św. Antoniego, znajdująca się w centrum miasta. Została wybudowana na początku XX wieku.

3. Zamek w Rybniku

Zamek w Rybniku był w średniowieczu siedzibą książąt piastowskich. Badania archeologiczne pokazują, że pierwsza budowla znajdowała się tutaj już w XIII wieku. W XVI wieku stary budynek został rozebrany. Na jej miejscu wybudowano rezydencję. Budowla przez wieki służyła różnym celom i przebudowom. W efekcie współcześnie jest to przykład śląskiego klasycyzmu.

4. Zespół szpitalny Juliusz

Powstał w XIX wieku dzięki dofinansowaniu państwa, prywatnym darczyńcom oraz kościołowi. Do niedawna działał tam jeszcze szpital, ale stopniowo budynki były przekazywane, najpierw Miastu, a następnie na cele społeczne. Szczególnie zabytkowa była kaplica szpitalna z oryginalną kopułą, jednak pewne elementy budynku zostały okradzione przez złomiarzy. Miasto stara się jednak doprowadzić budynek do stanu użyteczności.

5. Kopalnia „Ignacy”

W Rybniku nadal działa kopalnia „Ignacy”, której część została udostępniona do zwiedzania. Powstała pod koniec XVIII wieku i obecnie jest jednym z najpopularniejszych obiektów turystycznych na Śląsku.

6. Jezioro Rybnickie

Jest to sztuczny zbiornik zbudowany dla położonej w pobliżu elektrowni. Jest również obiektem turystycznym, gdzie mieszkańcy Rybnika mogą korzystać ze sportów wodnych.

7. Muzeum w Ratuszu

W ratuszu przy rynku w Rybniku mieści się rybnickie muzeum, które dotyczy historii regionalnej oraz rozwoju przemysłu na tym terenie.

8. Park tematyczny nad Nacyną

Park nad Nacyną jest poświęcony nauce i technologii. Daje możliwości relaksu oraz innych atrakcji dla dzieci.

9. Kalwaria Golejowska

Kalwaria Golejowska to Droga Krzyżowa znajdująca się na trasie wokół Góry Grzybówka. Jest to ciekawy obiekt zarówno z punktu widzenia religijnego, jak i rekreacyjnego.

10. Śląskie „familoki”

Familoki to niewielkie bloki robotnicze zbudowane z czerwonej czy brunatnej cegły. Znajdują się głównie na Śląsku i można w nich obejrzeć, jak żyli robotnicy czy górnicy w dawniejszych dekadach.

Zobacz nasze ostatnie realizacje w okolicach. Województwo Śląskie.

More Spacer:

Mapa realizacji wirtualnych spacerów – nasze portfolio

Województwo śląskie – największe miasta:

Katowice, Bielsko-Biała, Częstochowa, Gliwice, Rybnik, Cieszyn, Żywiec, Sosnowiec, Będzin, Tarnowskie Góry, Mikołów, Tychy, Zabrze, Dąbrowa Górnicza, Pszczyna, Wodzisław Śląski, Bytom, Ruda Śląska, Jaworzno, Zawiercie, Żory, Racibórz, Mysłowice, Lubliniec, Chorzów, Bieruń, Myszków, Jastrzębie-Zdrój, Kłobuck, Siemianowice Śląskie, Piekary Śląskie, Świętochłowice

najlepszy fotograf nieruchomości Kraków

Fotografia wnętrz

Fotografia wnętrz jest specjalistyczną dziedziną fotografii. Jej popularność w Polsce dopiero rozpoczyna się i już wskazuje tendencję zwyżkową. Jest...
wcag 2.1 wirtualny spacer

Dostępność cyfrowa wirtualnych spacerów

Wirtualne spacery są coraz bardziej rozpowszechnioną formą promocji różnych instytucji i podmiotów. Szczególnie można je oglądać na stronach: muzeów (wirtualne...
zdjecia 360 na booking com

Zdjęcia panoramiczne 360° na booking.com

W branży noclegowo-hotelarskiej konkurencja jest na porządku dziennym. W miejscowościach turystycznych jest po kilkadziesiąt ofert noclegowych. Turystów co prawda...
wirtualny spacer hotel

Wirtualny spacer – prezentacja obiektów noclegowych

Internet jest największą bazą informacyjną, dźwignią handlu i usług. Ofert jest tak wiele, że trzeba wyróżnić się w internecie....
fotograf wnętrz Kraków

Zdjęcia HDR nieruchomości

Środowisko fotografów od pewnego czasu spiera się na temat HDR -ciekawej techniki zdjęciowej, która dla jednych jest wyżyną sztuki...
wirtualny spacer pokoje na wynajem

Mieszkanie inwestycyjne – mieszkania na pokoje

Rynek nieruchomości przechodzi nieustanne przemiany. Nadal jest to opłacalna inwestycja kapitału, ponieważ ceny mieszkań rosną, a zainteresowanie klientów nie...
wirtualny spacer google

Fotograf Google – Wizytówka firmy w Google Maps

Jeszcze parę lat temu wystarczyło mieć stronę internetową, dodać kilka ogłoszeń na różnych portalach ogłoszeniowych i promocja w internecie...
interaktywny wirtualny spacer

Interaktywny wirtualny spacer 360°

Wirtualne spacery są doskonałą i nietuzinkową formą promocji miast, nieruchomości, firm, placówek oświatowych , szpitali, obiektów turystycznych, przestrzeni przemysłowych,...
wirtualny spacer deweloper

Oferta dla developerów Prezentacja osiedla i bloku mieszkalnego

Oferta dla developerów Prezentacja osiedla i bloku mieszkalnego CORDIA „Wirtualne spacery” są formą promocji, która doskonale nadaje się do wykorzystania przez...
wirtualny spacer vr

Wirtualny spacer VR – 3dvista Oculus offline

Wirtualne wycieczki zrewolucjonizowały myślenie o rzeczywistości wirtualnej. Stały się realizacją marzeń o zwiedzaniu świata bez wielkich kosztów podróży, nie...