Wirtualny spacer Olsztyn

Wirtualny spacer Olsztyn

wirtualny spacer Olsztyn firmaPierwsza lokacja Olsztyna miała miejsce w 1353 roku. Druga lokacja miała miejsce w 1378 roku. Olsztyn założono w zaokrągleniu koryta Łyny, co samo w sobie pełniło funkcje obronne. Po dodatkowym przekopaniu fosy utworzono fortyfikacje. Warto zwiedzić Olsztyn, jego zabytki i okolice podążając za wirtualnym spacerem Google Street View.

Zabytki Olsztyna

Pozostałości murów miejskich

Olsztyn wirtualny spacerW mieście zachowały się zabytkowe mury miejskie, które powstały w II połowie XIV wieku, które połączone były z fortyfikacjami zamku Kapituły Warmińskiej. Zbudowane były z cegły oraz kamienia polnego. Wysokość była imponująca – nawet 9 metrów, a wewnątrz wjechać można było jedną z trzech bram:

  • Dolną,

  • Młyńską,

  • Górną.

Spośród wyżej wymienionych bram do dnia dzisiejszego zachowała się tylko Górna, która od XIX wieku nazywana była Wysoką Bramą. Ponadto w ramach fortyfikacji istniało kilka baszt. Od XVI wieku dobudowano równoległy ciąg murów z bastejami. Mury zaczęto likwidować pod koniec XVIII wieku, jednak do dnia dzisiejszego zachowały się ich fragmenty w różnych częściach miasta, które można zobaczyć zwiedzając część Starego Miasta podążając wirtualnym spacerem.

Sprawdź pozytywne opinie o naszych usługach w wizytówce firmy
Wirtualny spacer w Google Moja firma

wirtualny spacer firma w Kielcach
matterport kielce

Z czym kojarzy się Olsztyn?

  • Opony

  • Jezioro Ukiel

  • Obserwatorium astronomiczne i planetarium

  • Stare miasto, Wysoka Brama, Zamek Kapituły Warmińskiej

Olsztyn – Stare Miasto

Pozostałości fortyfikacji miejskich wyznaczają zasięg Starego Miasta w Olsztynie.

Na rynku znajduje się gotycki Stary Ratusz z końca XIV wieku, a po pożarze zostało odbudowane w latach 1623-24. Rynek z czterech stron otaczają pierzeje, a wokół rynku znajdują się kamienice z XVII i XVIII wieku z podcieniami. Po II wojnie światowej, kamienice odbudowano podwyższając kondygnacje i zmieniając styl na barokowy. Do najbardziej znanych kamienic w Olsztynie należą:

  • Burmistrzówka” – kamienica z XIV wieku.

  • Inna kamienica słynie z tego, że urodził się tam wybitny architekt Erich Mendelsohn (1887-1953).

  • najmłodszy jest stylizowany ciąg kamienic, wybudowany w 2002 roku przy Targu Rybnym.

Stary Ratusz

Stary Ratusz zajmuje centralne miejsce rynku. Ma charakter gotyckiej budowli. Najstarszą część wybudowano w II połowie XIV wieku, po tym, jak Olsztyn uzyskał prawa miejskie. Następnie Ratusz spalił się podczas pożaru miasta w 1620 roku, a następnie został odbudowany w latach 1623-24.

Od 1825 roku Ratusz stał się siedzibą sądu, co spowodowało z czasem, że Rada Miasta musiała poszukiwać innej siedziby. Rada powróciła do ratusza w 1880 roku, po tym, jak dla Sądu wybudowano nową siedzibę.

W latach 1927-28 do wewnętrznego dziedzińca dobudowano arkady. W roku 1945 Armia Czerwona spaliła Stary Ratusz, jednak po wojnie został odbudowany.

Unikalnym elementem Ratusza są zegary słoneczne umiejscowione na jego elewacji. Takie szczegóły i detale dekoracji zabytkowych budynków Starego Miasta można zobaczyć na wirtualnych spacerach 3D.

Nowy Ratusz

Olsztyn ma także drugi Ratusz. Jest to budowla architektury neorenesansowej, która jest siedzibą władz Olsztyna. W godzinach wieczornych budynek jest podświetlany. Ratusz ten powstał w 1806 roku po przebudowie XIV-wiecznego kościoła św. Krzyża. Został zaprojektowany przez architekta miejskiego Maxa Boldta i wybudowany w latach 1912-15. Budowla obejmuje czterokondygnacyjne skrzydła, wieżę z galeryjką i zegarem. Półkolisty portal zwieńczony jest historycznym herbem Olsztyna, który zobaczyć można podczas spaceru wirtualnego 3D.

Budowla posiada także pięć posągów symbolizujących cnoty obywatelskie, takie jak:

  • Sprawiedliwość,

  • Mądrość,

  • Piękno,

  • Siłę,

  • Pilność.

Oprócz tego na budowli znajduje się także symbolika czterech żywiołów.

Interesujące jest także wnętrze budowli. W sali sesyjnej znajduje się fresk na cześć 500-lecia II pokoju toruńskiego, po którym Warmia znalazła się w granicach Polski, jak również witraże przedstawiające ewolucję herbu miejskiego.

Z ratuszowej wieży można posłuchać wygrywanego hymnu miasta „O Warmio moja miła”.

Gotycki Zamek Kapituły Warmińskiej

Gotycki zamek to najstarszy zabytek stolicy Warmii i Mazur. Kiedyś mieszkał tutaj Mikołaj Kopernik, a współcześnie jest to siedziba Muzeum Warmii i Mazur.

Kapituła Warmińska rozpoczęła wznoszenie tej budowli około 1348 roku. Początkowo zamek składał z jednego, północnego skrzydła, następnie w II połowie XIV wieku dobudowano drugie, południowe skrzydło, a później 30-metrową okrągłą wieżę w połowie XV wieku.

Zamek pełnił w przeszłości funkcje obronne oraz funkcję skarbca kapituły Warmińskiej. W roku 1356 zamek próbowali zdobyć Litwini. Następnie do 1454 roku przejął do zakon krzyżacki.

Po bitwie pod Grunwaldem wojska polskie bez walki zajęły go na krótko, a potem wielokrotnie przechodził z rąk do rąk. Szczególnie słynną obroną zamku było oblężenie w 1521 roku, którą zorganizował Mikołaj Kopernik, który w latach 1516-21 dwukrotnie był administratorem dóbr Kapituły Warmińskiej. Po naszym słynnym astronomie została tutaj tablica astronomiczna na ścianie krużganku.

Stąd też niedaleko od zamku, przy wejściu na groblę można usiąść na ławeczce Kopernika. W pobliżu znajduje się także tzw. Magazyn Solny. Ten unikalny zabytek można zwiedzić przy pomocy wirtualnego spaceru 3D.

Magazyn Solny

Magazyn Solny to były koszary przeznaczone dla straży zamkowej. W wielu XIX magazyn był wykorzystywany do przechowywania soli i stąd pozostała nazwa.

Prostokątny budynek z czerwonej cegły, oparty o mury zewnętrzne zamku, powstał w XVI wieku. Składał się z:

  • dwóch izb mieszkalnych,

  • zbrojowni,

  • kuchni,

  • sieni,

  • magazynu na strychu.

Miał strategiczne położenie, gdyż znajdował się przy jedynej drodze do zamku Kapituły Warmińskiej. Podczas renowacji odkryto posadzki z XVI wieku, naczynia i urządzenia z epoki. Współcześnie część jest wykorzystywana do zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży organizowanych przez pracowników muzeum.

Muzeum Warmii i Mazur

Muzeum Warmii i Mazur mieści się we wspomnianym już wcześniej gotyckim zamku kapituły warmińskiej. W Muzeum – spacerując wraz z wirtualnym spacerem 3D – można zobaczyć:

  • eksponaty nawiązujące do życia Mikołaja Kopernika,

  • eksponaty z zakresu archeologii, historii i numizmatyki,

  • sztuki dawnej i współczesnej,

  • rzemiosła artystycznego, piśmiennictwa,

  • rzeźby gotyckiej,

  • malarstwa religijnego i wiele innych.

Muzeum powstało wiosną 1945 roku.

Koszary Dragonów

W końcu XIX wieku Olsztyn zyskał przydomek „Kasernepolis” czyli „miasta koszar”. Stacjonował tutaj i rozrastał się garnizon wojskowy, stąd powstawały tutaj kolejne zabudowania dla wojska – koszary. Najbardziej znane powstały w latach 1884-86 dla 10-ego Wschodniopruskiego Pułku Dragonów Króla Alberta Saskiego, elitarnej formacji kawaleryjskiej. Stacjonowało tutaj wówczas około 700 żołnierzy i oficerów oraz konie.

W późniejszych okresach budowano jeszcze kilka innych budynków garnizonów, zwłaszcza w okresie międzywojennym. W 1945 roku kompleks został spalony przez czerwonoarmistów. Odbudowany po wojnie, był wykorzystywany na magazyny.

W 2000 roku, kiedy nastała moda na rewitalizację zabudowań wojskowych, Koszary Dragonów zostały wpisane do rejestru zabytków i zaadaptowane do celów kulturalnych.

Oryginalnymi zabytkami Miasta, które można zobaczyć na wirtualnych spacerach 3D, są także wille i kamienice, w tym:

Willa Hermenau

Architektoniczna pamiątka po rodzinie Hermenau. Budynek powstał około roku 1900. Była to fabrykancka rodzina, do której należały min.:

  • cegielnia,

  • browar,

  • tartaki.

Eklektyczną, trójkondygnacyjną willę w stylu holenderskim zbudował Conrad Hermenau. Zginął niedaleko willi odpierając atak czerwonoarmistów w styczniu 1945 roku.

Secesyjna Kamienica Naujacka

Jest to secesyjna kamienica pochodząca z końca XIX wieku. Przypomina pałacyk z wieżyczkami, balkonami i witrażami w oknach. Wewnątrz zachowały się także:

  • piec kaflowy,

  • kuchnia węglowa.

W czasie II wojny światowej budynek należał do SS, a obecnie jest to siedziba Miejskiego Ośrodka Kultury.

Bazylika konkatedralna Św. Jakuba Apostoła

Jednym z sakralnych zabytków Olsztyna jest Bazylika Św. Jakuba, która została wybudowana na przełomie XIV i XV wieku po około 10-ciu latach budowy. Reprezentuje gotycki styl architektoniczny z czerwonej cegły. Posiada strzeliste, witrażowe okna, wieżę wybudowaną na planie kwadratu, która ma siedem kondygnacji oraz wraz z wierzchołkiem osiąga około 70 metrów. W 1721 r. przy wieży dobudowano dwie kaplice. Na przestrzeni wieków kościół był wielokrotnie przebudowywany. W 1807 roku napoleońskie wojska po bitwie pod Pruską Iławką zamknęły we wnętrzu kościoła około półtora tysiąca rosyjskich jeńców, którzy podpalili kościół. Odbudowany został w II połowie XIX wieku.

Na przełomie XIX i XX wieku organistą w kościele był późniejszy wybitny kompozytor Feliks Nowowiejski, stąd jest to świątynia w której organizuje się Olsztyńskie Koncerty Organowe.

W kościele znajdują się relikwie św. Wojciecha, które zostały przeniesione tutaj z Gniezna. Świątynia jest także grobowcem biskupów warmińskich. W roku 1992 kościół stał się archikatedrą, a następnie – od 2004 roku bazyliką mniejszą, dzięki papieżowi Janowi Pawłowi II. Warto zwiedzić Olsztyn osobiście lub spacerując szlakiem wirtualnego spaceru Google Street View.

Zobacz nasze ostatnie realizacje w okolicach. woj. Pomorskie

Mapa realizacji wirtualnych spacerów – nasze portfolio

Województwo warmińsko-mazurskie – największe miasta:

Olsztyn, Elbląg, Ostróda, Ełk, Iława, Szczytno, Giżycko, Mrągowo, Pisz, Kętrzyn, Działdowo, Bartoszyce, Lidzbark Warmiński, Braniewo, Nidzica, Nowe Miasto Lubawskie, Olecko, Węgorzewo, Gołdap

Wirtualny spacer 3D Matterport po mieszkaniu do remontu

W dobie cyfryzacji rynek nieruchomości prężnie korzysta z nowych technologii, a wirtualne spacery 3D to jeden z najlepszych przykładów na...
ekran led stoisko targowe

Wynajem ekranów led na targi eventy konferencje itp wydarzenia

Jak Ekran LED może przyspieszyć sukces twojego stoiska targowego W dynamicznym świecie targów, gdzie każda sekunda i najdrobniejszy szczegół mają znaczenie,...
wirtualny spacer FENX 07 01

Nabór wniosków na dotacje EU Kultura, Działania FENX.07.01 Infrastruktura kultury i turystyki kulturowej

Ruszył nabór do dotacji z funduszy europejskich na infrastrukturę kultury i turystyki kulturowej (czerwiec 2024) Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Instytucja...
wirtualny spacer cena utrzymania

Wirtualny spacer bez opłaty rocznej za utrzymanie ?

Utrzymanie wirtualnego spaceru Jeżeli obawiasz się dodatkowych, rocznych kosztów związanych z utrzymaniem wirtualnego spaceru, w niniejszym artykule przedstawimy metody, które pozwolą...
digitalizacja 3D wystawy IIDB

Digitalizacja 3D wystaw. IIDB dla Akademii Sztuk Pięknych

Realizacja digitalizacji 3D jako wirtualny spacer w technologii Matterport na Międzynarodowej Biennale Wzornictwa Wnętrz 2024 Międzynarodowa Biennale Wzornictwa Wnętrz, odbywająca się...
wirtualny spacer HoReCa dotacje na marketing

Wirtualny spacer z dotacji HoReCa. Nowoczesny marketing.

W branży HORECA, która obejmuje hotele, restauracje, pensjonaty, domy wczasowe, ośrodki i motele, znalezienie nowych sposobów na przyciągnięcie klientów jest...
obsługa stanowiska vr targi

Obsługa stanowiska VR na targach, eventach

Wirtualna rzeczywistość na targach – przenieś swoje stoisko na nowy poziom! Szukasz innowacyjnego sposobu na wyróżnienie się na tle konkurencji podczas...

Wirtualny Showroom – Nowoczesna Prezentacja osiągnięć i oferty Firm

W dobie cyfrowej transformacji, wirtualne showroomy stają się coraz bardziej popularne w różnych branżach, od instalacyjnej, poprzez fotowoltaikę, aż po...
marketing obiektu noclegowego

Odkryj przewagę wirtualnych spacerów w promocji Twojego obiektu noclegowego

Dziś mamy dla Was niezwykle istotny temat: jak efektywnie wykorzystać wirtualne spacery do marketingu obiektów noclegowych. Niezależnie od tego, czy...
wirtualny spacer dotacje

wirtualny spacer. Dotacje z funduszy regionalnych i europejskich

Wirtualne spacery 360° / 3D mogą być przydatne w wielu różnych dziedzinach, w tym w odbiorze realizacji zadania z dotacji,...