Wirtualny spacer Bielsko-Biała

Wirtualny spacer Bielsko-Biała

wirtualny spacer bielsko bialaBielsko-Biała leży na południu Polski niedaleko Beskidów, nad rzeką Białą.

Miasto popularne szczególnie zimą, kiedy to Beskidy przyciągają rzesze narciarzy na stoki w niedalekiej odległości, do różnych miejscowości Beskidów za Bielskiem.

Czasami określane jako Dwumiasto, gdyż złożone z Bielska oraz Białej.

Wirtualny spacer pozwoli nam przybliżyć specyfikę tego Miasta.

Sprawdź pozytywne opinie o naszych usługach w wizytówce firmy
Wirtualny spacer w Google Moja firma

wirtualny spacer firma w Kielcach
matterport kielce

Z czym kojarzy się Bielsko-Biała?

  • Grodzisko – pozostałości osady rolniczej

  • Dworzec kolejowy – jeden z najpiękniejszych w Polsce

  • Ratusz i stary Rynek

  • Muzeum w starej fabryce

  • Katedra Świętego Mikołaja

Historia Bielska-Białej

Rozwój i znaczenie Bielska-Białej

Oprócz Gór, Miasto kojarzone jest głównie z przemysłem motoryzacyjnym,, a obecnie rozwiniętą branżą automotive, niegdyś także przemysłem włókienniczym.

Znane także z produkcji filmowej bajek, takich jak Reksio.

Okres pandemii, który przyczynił się do znacznego zmniejszenia liczby turystów nie wpłynął korzystnie na rozwój Miasta, za wyjątkiem branży motoryzacyjnej, co do której dawny Fiat, następnie połączony w firmę FCA, a obecnie po fuzji Stellantis przekształcił się w Grupę kapitałową wielkich korporacji.

Nawiązanie do tradycji

Miasto atrakcyjne z punktu widzenia architektury z XIX i XX wieku postindustrialnej, budynków dawnych fabryk, położonych niemal w samym centrum, które usiłuje się przywrócić do dawnej świetności i znaleźć nowe funkcje.

Uroku Miastu dodają widoczne w tle łagodne pasma Beskidów.

Spacerując ulicami Bielska-Białej mijamy sąsiadujące ze sobą zabytki z różnych epok, budowle o różnorakiej funkcji i przeznaczeniu.

Bielsko-Biała określana czasami jako „mały Wiedeń” z uwagi na położenie w pobliżu gór oraz architekturę miasta z przełomu XIX i XX wieku. Do II wojny światowej było to przede wszystkim miasto Katolików, Ewangelików i Żydów.

Dzisiejsze Bielsko-Białą tworzą dwa niegdyś odrębne organizmy miejskie, a także 11 dawnych wiosek, przyłączanych stopniowo do miasta od 1925 do 1977 roku.

W XII w. powstał gród w obecnej dzielnicy Stare Bielsko, co wiązało się z napływem na teren Pogórza Śląskiego fali kolonistów niemieckich. Pierwsza wzmianka o Bielsku (mówiąca o nadaniu mieszczanom lasu „między Kamienicą a Mikuszowicami”) pochodzi z 1312 roku. Jako datę oficjalną powstania Miasta uznaje się rok 1327 roku. Pierwotnie Bielsko należało do królestwa Czech, a następnie w 1526 roku przeszło pod zarząd austriackich Habsburgów. Miasto leżące wówczas na pograniczu Śląska i Małopolski.

W latach 1642–1660 Bielsko i Biała były kilkakrotnie niszczone przez wojska szwedzkie. W 1686 r. Bielsko uzyskało przywilej na wolny skład sukna i to przyczyniło się do rozwoju sukiennictwa i płóciennictwa i wkrótce sukna bielskie uznawane były za najlepsze na Śląsku i w Czechach. W tym czasie powoli rozwijała się druga część Miasta – Biała, powstała w połowie XVI wieku na przeciwległym brzegu rzeki. W 1710 r. w Białej utworzono komorę celną, a w 1723 r. Biała otrzymała prawa miejskie. W połowie XVIII w. w obu miastach powstały pierwsze manufaktury. W 1752 r. państwo bielskie zakupił hrabia Aleksander Józef Sułkowski, następnie przekształcono je na mocy przywileju cesarskiego w księstwo.

W roku 1804 roku należała do Cesarstwa Austriackiego, które w 1867 roku przekształcono w Austro-Węgry, do któego oba miasta – Bielsko i Biała należały do 1918 roku. Likwidacja funkcjonującej przez ponad trzy stulecia granicy państwowej na rzece Białej zapoczątkowała proces zrastania się obu miast. Od połowy XIX wieku zaczęto używać nazwy „Bielsko-Biała”.

Warto zwiedzając Miasto przy pomocy wirtualnego spaceru, przyjrzeć się jego historii.

Dalsza historia Miasta

Dynamiczny rozwój przemysłu w Bielsku-Białej datuje się na rok 1810 r., kiedy to Joachim Adler otworzył w Białej pierwszą fabrykę włókienniczą. W 1849 r. uruchomiono połączenie kolejowe Bielska z Krakowem i Wiedniem, co jeszcze bardziej zdynamizowało dalszy rozwój Miasta. Proces industrializacji Bielska i Białej był związany z osadnictwem niemieckich i żydowskich przemysłowców. W XIX w. oba miasta były jednym z największych ośrodków przemysłowych monarchii habsburskiej. W 1871 r. zorganizowano tutaj wielką wystawę przemysłową.

W drugiej połowie XIX w. w miastach wprowadzono, jak byśmy obecnie powiedzieli innowacje technologiczne, uruchomiono centralę telefoniczną, wodociągi, elektrownię i gazownię. W 1890 r. w Białej doszło do powszechnego strajku robotniczego zorganizowanego przez socjalistów, w wyniku którego zginęło 11 robotników. Władze cesarskie stłumiły protesty robotnicze.

W 1895 r. w Bielsku uruchomiono linię tramwajową.

Po zakończeniu I wojny światowej Miasto ulegało kilkakrotnie podziałowi z powrotem na dwie części i zmieniało przynależność: Biała należała do Polski, natomiast o Bielsko i Śląsk Cieszyński wybuchł polsko-czeskiego konflikt zbrojny. W 1922 r. Bielsko znalazło się w obrębie województwa śląskiego. Biała natomiast została przyłączona do województwa krakowskiego.

Podczas II wojny światowej, we wrześniu 1939 r. Niemcy zajęli oba miasta, wcielając je do Rzeszy, a w 1945 r. w rejonie Bielska doszło do ciężkich walk niemiecko-sowieckich, po czym miasto zajęła Armia Czerwona. Następnie zdecydowano o ponownym rozdzieleniu Bielska i Białej. W roku 1951 r. nastąpiło ostateczne administracyjne połączenie obu miast w Bielsko-Białą. Sporna była jeszcze kwestia przynależności administracyjnej miasta, jednak ostatecznie zdecydowano o przynależności do województwa katowickiego.

W latach 50. i 60. XX wieku zbudowano kolejkę gondolową na Szyndzielnię, a w 1972 r. otwarto Fabrykę Samochodów Małolitrażowych oraz nagrywano serial rysunkowy dla dzieci Bolek i Lolek, który powstawał w bielskim Studio Filmów Rysunkowych od 1963 roku.

W 1975 r. Bielsko-Biała stała się stolicą nowego województwa bielskiego, jednak w roku 1999 straciła swój status i została przyłączona do województwa śląskiego.

Jak widać Miasto przeszło bogatą historię, co znajduje odzwierciedlenie w zabytkach, które można zwiedzić za pomocą wirtualnego spaceru.

Zabytki Bielska-Białej

Do zabytków, które warto zwiedzić w Bielsku-Białej korzystając z wirtualnych spacerów, należą:

1. Zabytkowy Dworzec PKP

Nieco zapomniany jako zabytek, ale jak wiele dworców w Polsce, z oryginalnymi malowidłami, warto zwrócić na nie uwagę, jeśli akurat podróżuje się pociągiem.

2. Zamek Książąt Sułkowskich

najbardziej widoczny zabytek, wznoszący się u wejścia do Starówki. Jest to dawna siedziba książąt cieszyńskich, wzniesiona w II połowie XIV wieku. Pierwotny zamek miał kształt prostokąta z dwoma basztami dostawionymi do murów miejskich. W kolejnych wiekach był rozbudowywany i przekształcany tak, iż zaczął bardziej pełnić funkcję rezydencji. I tak powstały skrzydła wschodnie i południowe z kaplicą zamkową, wówczas to zamek zyskał kształt nieregularnego czworoboku z wewnętrznym dziedzińcem. Został połączony z linią fortyfikacji miejskich oraz dobudowano ogród.

W latach 1855-64, wiedeński mistrz budowlany – Jan Pötzelmeyer zaprojektował nową eklektyczną, dwupiętrowa formę zamku, jaką znamy współcześnie.

Obecnie na Zamku w Bielsku Białej znajduje się siedziba Muzeum Historycznego.

3. Rynek Starego Miasta

Urokliwy Rynek Starego Miasta, do którego podchodzi się nieco pod górkę z każdej strony, z różnymi wąskimi uliczkami, kamieniczkami, sklepikami z ceramiką artystyczną oraz knajpkami. Obecnie większa część Rynku została odnowiona, z elementami nowoczesnego designu, min. przeszklonej kładki, co stanowi połączenie tradycji z nowoczesnością.

Na środku Rynku znajduje się Fontanna Neptuna oraz Pomnik Świętego.

Niedaleko Rynku usytuowana jest także Katedra Św. Mikołaja z nietypową wieżą, wzorowaną na dzwonnicy z Placu Św. Marka w Wenecji.

W pobliżu Rynku zwiedzić można Starą Fabrykę – Muzeum w dawnej fabryce sukna Buttnerów, gdzie można zobaczyć maszyny używane w przemyśle tkackim.

3. Zabytkowy Ratusz

Zabytkowy Ratusz powstał w XIX wieku, z potywem pszczół na fasadzie, symbolizujących pracowitość. Ratusz, zupełnie inaczej niż w większość Miast, nie znajduje się przy rynku głównym czy Starówce, ale w zupełnie innej części Miasta.

4. Kamienica pod Żabami

W Bielsku- Białej znajduje się wiele pięknych kamienic, jednak niewiele jest odnowionych, gdyż wiele należy do prywatnych właścicieli, których nie stać na remont.

Jedną z najsłynniejszych jest Kamienica pod Żabami. Jej nazwa pochodzi od rzeźby na fasadzie budynku, przedstawiającej dwie żaby elegancko ubrane. Jedna pali fajkę i pije wino, druga gra na mandolinie, a pomiędzy nimi stoi beczka wina. Była to reklama dawnej winiarni Rudolfa Nahowskiego,

5. Studio filmów rysunkowych

Bielsko-Biała słynie ze Studia Filmów Rysunkowych, gdzie powstały takie dobranocki, jak: Reksio, Bolek i Lolek czy kangurek Hip-Hop. Studio zaprasza na pokazy produkcji filmów animowanych dla grup zorganizowanych, jednak turyści indywidualni mogą dołączyć do grupy. Oczywiście w czasie pandemii występują ograniczenia.

Symbolem Bielska-Białej jest słynny Reksio, który doczekał się pomnika w jednym z najbardziej wyeksponowanych ulic Miasta, jak również Bolek i Lolek, którzy także zostali upamiętnieni w taki sam sposób.

Warto pokazać te słynne postaci najpopularniejszych polskich kreskówek za pomocą wirtualnego spaceru i odwiedzić najsłynniejsze miejsca w Bielsku-Białej.

Perspektywy rozwoju Bielska-Białej

Strategia rozwoju 2030

Jak niemal każde Miasto w Polsce, także Bielsko-Biała opracowała własną strategię rozwoju do roku 2030.

Jednym z elementów strategii jest dążenie do bardziej ekologicznego ogrzewania budynków w Mieście, gdyż sporo jest kamienic nieprzystosowanych do nowoczesnych technik grzewczych. Zatem bardzo ważne w strategii jest środowisko oraz zintegrowanie planowania przestrzennego Miasta.

Miasto powinno także starać się przyciąnąć większą liczbę turystów, bo wydaje się, że ci ostatnio omijają Bielsko-Białą, odkąd doprowadzono infrastrukturę drogową bezpośrednio do wielu okolicznych turystycznych miejscowości, Bielsko straciło na znaczeniu.

Warto zatem zainwestować w promocję Miasta, min. wykorzystując wirtualne spacery 3D.

Zobacz nasze ostatnie realizacje w okolicach. Województwo Śląskie

Mapa realizacji wirtualnych spacerów – nasze portfolio

Na terenie Bialsko-białej i okolicach realizujemy systematycznie przy współpracy z agencją  Dworak Nieruchomości, wirtualne spacery 3D po nieruchomościach na sprzedaż lub wynajem wraz ze zdjęciami z drona oraz filmami promocyjnymi z drona.

Województwo śląskie – największe miasta:

Katowice, Bielsko-Biała, Częstochowa, Gliwice, Rybnik, Cieszyn, Żywiec, Sosnowiec, Będzin, Tarnowskie Góry, Mikołów, Tychy, Zabrze, Dąbrowa Górnicza, Pszczyna, Wodzisław Śląski, Bytom, Ruda Śląska, Jaworzno, Zawiercie, Żory, Racibórz, Mysłowice, Lubliniec, Chorzów, Bieruń, Myszków, Jastrzębie-Zdrój, Kłobuck, Siemianowice Śląskie, Piekary Śląskie, Świętochłowice

kpo dotacjje granty stypendia

KPO dla Kultury – Jak wykorzystać wirtualne spacery i wirtualne wystawy w ośrodkach kultury?

Digitalizacja kultury z grantów KPO ( Krajowy Plan Odbudowy). Wirtualny spacer, wirtualna wystawa. Coraz więcej instytucji kultury stawia na innowacyjne rozwiązania,...

Wirtualny spacer 3D Matterport po mieszkaniu do remontu

W dobie cyfryzacji rynek nieruchomości prężnie korzysta z nowych technologii, a wirtualne spacery 3D to jeden z najlepszych przykładów na...
ekran led stoisko targowe

Wynajem ekranów led na targi eventy konferencje itp wydarzenia

Jak Ekran LED może przyspieszyć sukces twojego stoiska targowego W dynamicznym świecie targów, gdzie każda sekunda i najdrobniejszy szczegół mają znaczenie,...
wirtualny spacer FENX 07 01

Nabór wniosków na dotacje EU Kultura, Działania FENX.07.01 Infrastruktura kultury i turystyki kulturowej

Ruszył nabór do dotacji z funduszy europejskich na infrastrukturę kultury i turystyki kulturowej (czerwiec 2024) Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Instytucja...
wirtualny spacer cena utrzymania

Wirtualny spacer bez opłaty rocznej za utrzymanie ?

Utrzymanie wirtualnego spaceru Jeżeli obawiasz się dodatkowych, rocznych kosztów związanych z utrzymaniem wirtualnego spaceru, w niniejszym artykule przedstawimy metody, które pozwolą...
digitalizacja 3D wystawy IIDB

Digitalizacja 3D wystaw. IIDB dla Akademii Sztuk Pięknych

Realizacja digitalizacji 3D jako wirtualny spacer w technologii Matterport na Międzynarodowej Biennale Wzornictwa Wnętrz 2024 Międzynarodowa Biennale Wzornictwa Wnętrz, odbywająca się...
wirtualny spacer HoReCa dotacje na marketing

Wirtualny spacer z dotacji HoReCa. Nowoczesny marketing.

W branży HORECA, która obejmuje hotele, restauracje, pensjonaty, domy wczasowe, ośrodki i motele, znalezienie nowych sposobów na przyciągnięcie klientów jest...
obsługa stanowiska vr targi

Obsługa stanowiska VR na targach, eventach

Wirtualna rzeczywistość na targach – przenieś swoje stoisko na nowy poziom! Szukasz innowacyjnego sposobu na wyróżnienie się na tle konkurencji podczas...

Wirtualny Showroom – Nowoczesna Prezentacja osiągnięć i oferty Firm

W dobie cyfrowej transformacji, wirtualne showroomy stają się coraz bardziej popularne w różnych branżach, od instalacyjnej, poprzez fotowoltaikę, aż po...
marketing obiektu noclegowego

Odkryj przewagę wirtualnych spacerów w promocji Twojego obiektu noclegowego

Dziś mamy dla Was niezwykle istotny temat: jak efektywnie wykorzystać wirtualne spacery do marketingu obiektów noclegowych. Niezależnie od tego, czy...