Wirtualny spacer Toruń
Toruń jest jednym z najstarszych miast Polski – prawa miejskie uzyskał w 1232 roku. Powstał w miejscu szczególnym, przy przeprawie przez Wisłę.
Początki osadnictwa miały miejsce na terenie dzisiejszej toruńskiej starówki – w miejscu tzw. „Wyspy”. Miała ona ochronne położenie i dodatkowo otoczona była wałem, co zapewniało bezpieczeństwo pierwszym osadnikom. Kiedy powstały mury miejskie obszar ten graniczył z dzisiejszym Rynkiem, w którym osiedlali się najbogatsi kupcy i rajcy.
W późniejszym okresie, Toruń był miastem królewskim i hanzeatyckim, a do jego rozwoju przyczyniło się także to, iż w roku 1365 otrzymał prawo składu.
Sprawdź naszą ofertę
Sprawdź pozytywne opinie o naszych usługach w wizytówce firmy
Wirtualny spacer w Google Moja firma
Z czym kojarzy się Toruń?
-
Toruńskie Pierniki
-
Mikołaj Kopernik
-
Średniowieczne Stare miasto i nadwiślański bulwar
-
o. Tadeusz Rydzyk oraz Radio Maryja
- Muzeum Okręgowe Toruń i inne liczne muzea
Symbole Miasta Torunia
Symbolem tego miasta jest Wielki Astronom – Mikołaj Kopernik oraz powszechnie toruńskie pierniki. Dwa symbole Miasta, które warto odwiedzić wirtualnie poprzez spacery w 3D na stronie.
Toruńskie Pierniki
W Centrum Torunia znajduje się jedyny w swoim rodzaju sklep – sklep z Toruńskimi Piernikami, który przetrwał nawet od czasów poprzedniego systemu, kiedy niemal niczego nie było w sklepach, ale w Toruniu można było zawsze kupić te jedyne w swoim rodzaju smakołyki słynne na całą Polskę i Świat.
Skąd się wzięły?
Właściwie powinny nazywać się nie „pierniki”, ale „katarzynki”, gdyż jak mówi legenda córka toruńskiego młynarza – Katarzynka, przygotowując ucztę na przyjazd króla do Torunia, dodała miodu do chleba i ciast. Smakowały tak bardzo, iż król zaczął promować toruńskie pierniki w całej Europie.
Muzeum Toruńskiego Piernika
W Toruniu dla wielbicieli pierników atrakcją jest interaktywne Muzeum Toruńskiego Piernika, gdzie można zapoznać się z:
-
historią toruńskich pierników produkowanych przez lokalne zakłady, cukierników, którzy oprócz umiejętności cukierniczych, byli niezwykłymi artystami,
-
zwiedzający sami mogą zrobić swój piernik,
-
lub udekorować już wypieczony.
Warto zatem odwiedzić Muzeum Piernika!
Mikołaj Kopernik a Miasto Toruń
Mikołaj Kopernik to nie tylko pomnik stojący w samym centrum Miasta. W rzeczywistości nazywał się Nicolaus Copernicus i żył w latach 1473-1543.
Skąd Kopernik wziął się w Toruniu?
Nie każdy wie, skąd Mikołaj Kopernik wziął się w Toruniu. Jego Ojciec – także Mikołaj Kopernik senior był kupcem krakowskim i zajmował się handlem miedzią.
Toruń był w tamtym czasie centrum handlu należącym do Miast Hanzeatyckich, w tym monopolistą w handlu miedzią, stąd Ojciec Wielkiego Astronoma przeniósł się do tego Miasta i tutaj urodził się Kopernik Junior.
Chociaż jest znany jako astronom, miał jeszcze kilka innych profesji, takich jak:
-
matematyk,
-
ekonomista,
-
lekarz,
-
duchowny.
Był zatem wszechstronny. Do dzisiaj jest to najbardziej znany torunianin, ale przede wszystkim jeden z najwybitniejszych naukowców w dziejach ludzkości.
Być może Toruń nie byłby tak znanym miastem, gdyby nie postać Mikołaja Kopernika. Jak wiadomo Kopernik zyskał największą sławę dzięki teorii heliocentrycznej, co przyczyniło się do zmiany paradygmatów i rewolucyjnego przełomu w nauce. Miało to wpływ na wszystkie właściwie dziedziny współczesnej nauki. Mimo, iż przypuszcza się, iż urodził się 19-ego lutego 1473 roku. Co ciekawe, data ta została ustalona po jego śmierci w oparciu o wyliczenia astrologiczne, którą to dziedziną także się zajmował. Prawdopodobnie Kopernik urodził się w jednym z domów należących do Koperników, ale lokalizacja nie jest do końca pewna, mimo iż wiadomo, że Rodzina Koperników była w posiadaniu kilku nieruchomości w tym mieście. Bardzo wiele elementów z jego życia nie jest znanych, między innymi nie wiadomo:
-
Czy był Polakiem czy też Niemcem?
-
Czy studiował tylko w Toruniu?
-
Gdzie został pochowany?
Tak czy inaczej Toruń wiele zawdzięcza temu wybitnemu Astronomowi, dużo zabytków w Toruniu można zwiedzać online za pomocą wirtualnego spaceru.
Atrakcje Torunia – wirtualny spacer 3D
Miejsca i obiekty w Toruniu związane z Kopernikiem
Toruń można zwiedzać przy pomocy wirtualnego spaceru 3D podążając szlakiem Kopernika czyli od miejsca do miejsca naznaczonego najstarszą historią Miasta. Zwiedzić można w ten sposób:
-
nie tylko prawdopodobne miejsce jego narodzin,
-
chrzcielnicę,
-
tablicę pamiątkową z 1589 roku,
-
marmurowe popiersie Kopernika z 1766 roku, które jest uważane za najstarszy Jego pomnik na świecie,
-
Planetarium oraz Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Mikołaja Kopernika – które jest uznane za centrum astrofizyki i astronomii gwiezdnej w Polsce;
-
jak i sama Uczelnia nazwana jego imieniem, uznawana za najstarszą w Polsce w tym regionie, z chyba najbardziej związanym z Kopernikiem – Wydziałem Fizyki i Astronomii,
-
i wreszcie najbardziej znany inny pomnik Mikołaja Kopernika, o którym wspomniano na wstępie – znajdujący się na Rynku.
Jak widać, miejsca naznaczone pamiątkami związanymi z tym słynnym Astronomem jest w Toruniu wiele.
Inne atrakcje Torunia
Na Rynku w Toruniu, oprócz Pomnika Kopernika zobaczyć warto wykorzystując wirtualne spacery 3D, takie obiekty, jak:
Zobacz nasze ostatnie realizacje w okolicach. Kujawsko-Pomorskie
More Spacer:
Mapa realizacji wirtualnych spacerów – nasze portfolio
Województwo kujawsko pomorskie – największe miasta:
Aleksandrów Kujawski, Barcin, Brodnica, Brześć Kujawski, Bydgoszcz, Chełmno,, Chełmża, Chodecz, Ciechocinek, Dobrzyń nad Wisłą, Gniewkowo, Golub-Dobrzyń, Górzno, Grudziądz, Inowrocław, Izbica Kujawska, Jabłonowo Pomorskie, Janikowo, Janowiec Wielkopolski, Kamień Krajeński, Kcynia, Koronowo, Kowal, Kowalewo, Pomorskie, Kruszwica, Lipno, Lubień Kujawski, Lubraniec, Łabiszyn, Łasin, Mogilno, Mrocza, Nakło nad Notecią, Nieszawa, Nowe Pakość, Piotrków Kujawski, Pruszcz, Radziejów, Radzyń Chełmiński, Rypin, Sępólno Krajeńskie, Skępe, Solec Kujawski, Strzelno, Szubin, Świecie, Toruń, Tuchola. Wąbrzeźno, Więcbork, Włocławek, Żnin