Wirtualny spacer Rybnik

Wirtualny spacer Rybnik

wirtualny spacer RybnikHistoria Miasta Rybnika

Historia Miasta związana jest z jego położeniem – raz należał do Polski, innym razem do Czech. Lokacja miasta na prawie niemieckim nastąpiła jeszcze przed 1308 rokiem. Rybnik przynależał do księstwa raciborskiego, później był stolicą wydzielonego księstwa rybnickiego. Od 1327 roku został lennem korony czeskiej. Rybnik rozwijał się jako lokalny ośrodek handlu i rzemiosła i nadal znany był z hodowli ryb. Rybnik jest mało znaną, niewielką miejscowością, stąd wirtualny spacer pozwala zwiedzić to miasto z każdego miejsca w Polsce.

Z czym kojarzą sie nam Rybnik?

  • Żużel
  • elektrownia w Rybniku, kopalnia
  • Bazylika Świętego Antoniego
  • Zalew Rybnicki
  • Plac Wolności

Wirtualna rzeczywistość VR

Zamów wirtualny spacer w Gliwicach, każdy projekt można wyświetlić za pomocą zestawów do wirtualnej rzeczywistości VR np. Meta Oculus.

Wirtualna Rzeczywistość to jeden z najlepszych sposobów doświadczania przestrzeni Matterport. Matterport 3D zasila największą bibliotekę miejsc ze świata rzeczywistego w rzeczywistości wirtualnej. Załóż gogle VR i zwiedzaj muzea, zamki, pomniki, piękne domy i inne ekscytujące miejsca, tak jakbyś tam był.

Sprawdź pozytywne opinie o naszych usługach w wizytówce firmy
Wirtualny spacer w Google Moja firma

Początki osadnictwa

O początkach osadnictwa na terenie dzisiejszego Rybnika niewiele wiadomo. Podobno na terenie dzisiejszego Miasta istniały trzy osady:

  • Zagrodniki,

  • Łony,

  • Rybinek.

Natomiast potwierdzone zapiski mówią o tym, iż na początku XIII wieku istniała tutaj już tylko osada Rybniki.

Wczesnośredniowieczny Rybnik był osadą służebną wobec kasztelanii raciborskiej.

Rybnik był osadą rybacką, gdyż wokół dzisiejszego Miasta, w okresie między XIV-XVII wiek znajdowało się już około trzysta zbiorników hodowlanych.

Ogromne znaczenie dla Rybnika miało pojawienie się klasztoru sióstr Norbertynek, pomiędzy 1188 a 1211 rokiem. Nie wiadomo jednak, dlaczego siostry wyniosły się z tej okolicy w późniejszym okresie. Natomiast tej okoliczności Rybnik zawdzięcza pierwsze wzmianki pisane na temat Rybnika i jego zabytków.

Dalsza historia Rybnika

W późniejszych okresach Rybnik przechodził „z rąk do rąk”.

W 1521 roku Rybnik przeszedł pod panowanie Piastów Opolskich. Następnie w roku 1526 na tronie czeskim zasiadła nowa dynastia Habsburgów. Zatem należał także okresowo do Czechów oraz austriackich władców, którzy w różnych okresach przejmowali te tereny.

W XVII i XVIII wieku Miasto było wielokrotnie niszczone z powodu wojen, w tym:

  • wojny trzydziestoletniej, która wybuchła w 1618, kiedy to państwo rybnickie pozostało wierne władcom Czech, dzięki czemu otrzymało przywileje, ale później zostało spustoszone przez nieprzychylne Habsburgom oddziały protestanckie.

Kolejnym ciekawym etapem w historii Rybnika był okres w II połowie XVIII wieku. W tym okresie rozwijał się nowoczesny przemysł. Stąd król pruski Fryderyk II Wielki chciał zakupić miasto oraz zamek. Finalizację tej transakcji zrealizował jego następca – Fryderyk Wilhelm II.

Tego rodzaju zmiany przynależności spowodowały, że Rybnik jest specyficznym Miastem.

Rybnik współcześnie

Współcześnie Rybnik jest stolicą aglomeracji rybnickiej. Należy obecnie do Górnego Śląska. Z Katowic jedzie się do niego przez takie miejscowości, jak:

  • Mikołów,

  • Żory.

Blisko jest także do Raciborza i granicy czeskiej. Zatem położenie jest dość strategiczne. Na dodatek Rybnik ma dobre połączenie kolejowe.

Nowa tożsamość wizualna Miasta Rybnik

Wiele miast w Polsce, poszukuje z jednej strony swoich korzeni, a z drugiej wypracowuje nowoczesny wizerunek.

Rybnik, należący do górnośląskich miast, przechodzi transformację. Przekształca się od kilku lat z miasta górniczo-hutniczego w nowoczesny ośrodek miejski, przyjazny dla mieszkańców. Częścią tych zmian jest nowa tożsamość wizualna, która nie odchodzi od tradycji i historii Miasta, gdyż nawiązuje do miejskiej heraldyki.

W 2017 władze Rybnika zleciły opracowanie nowoczesnego systemu identyfikacji wizualnej, opartego o miejski herb.

Ponieważ początkowo miasto słynęło z hodowli ryb, stąd nie tylko nazwa Miasta, ale także symbolika w miejskim herbie, w którym znajduje się wizerunek szczupaka. Zmiany polegały na tym, że rysunek ryby został uproszczony, tak aby „logo heraldyczne” można było łatwiej wykorzystywać w materiałach promocyjnych i graficznych Miasta.

Atrakcje turystyczne Rybnika

Warto zwiedzić Rybnik przy pomocy wirtualnego spaceru.

1. Rynek w Rybniku

Rynek w Rybniku ma tradycyjną historię, gdyż pełnił funkcje placu targowego. Do XIX wieku wokół rynku dominowała zabudowa drewniana i parterowa, a dopiero w drugiej połowie XIX wieku pojawiły się kamienice. Rynek ma także część zabudowy w stylu określanym jako funkcjonalizm.

2. Bazylika św. Antoniego

Kluczowym obiektem sakralnym w Rybniku jest Bazylika św. Antoniego, znajdująca się w centrum miasta. Została wybudowana na początku XX wieku.

3. Zamek w Rybniku

Zamek w Rybniku był w średniowieczu siedzibą książąt piastowskich. Badania archeologiczne pokazują, że pierwsza budowla znajdowała się tutaj już w XIII wieku. W XVI wieku stary budynek został rozebrany. Na jej miejscu wybudowano rezydencję. Budowla przez wieki służyła różnym celom i przebudowom. W efekcie współcześnie jest to przykład śląskiego klasycyzmu.

4. Zespół szpitalny Juliusz

Powstał w XIX wieku dzięki dofinansowaniu państwa, prywatnym darczyńcom oraz kościołowi. Do niedawna działał tam jeszcze szpital, ale stopniowo budynki były przekazywane, najpierw Miastu, a następnie na cele społeczne. Szczególnie zabytkowa była kaplica szpitalna z oryginalną kopułą, jednak pewne elementy budynku zostały okradzione przez złomiarzy. Miasto stara się jednak doprowadzić budynek do stanu użyteczności.

5. Kopalnia „Ignacy”

W Rybniku nadal działa kopalnia „Ignacy”, której część została udostępniona do zwiedzania. Powstała pod koniec XVIII wieku i obecnie jest jednym z najpopularniejszych obiektów turystycznych na Śląsku.

6. Jezioro Rybnickie

Jest to sztuczny zbiornik zbudowany dla położonej w pobliżu elektrowni. Jest również obiektem turystycznym, gdzie mieszkańcy Rybnika mogą korzystać ze sportów wodnych.

7. Muzeum w Ratuszu

W ratuszu przy rynku w Rybniku mieści się rybnickie muzeum, które dotyczy historii regionalnej oraz rozwoju przemysłu na tym terenie.

8. Park tematyczny nad Nacyną

Park nad Nacyną jest poświęcony nauce i technologii. Daje możliwości relaksu oraz innych atrakcji dla dzieci.

9. Kalwaria Golejowska

Kalwaria Golejowska to Droga Krzyżowa znajdująca się na trasie wokół Góry Grzybówka. Jest to ciekawy obiekt zarówno z punktu widzenia religijnego, jak i rekreacyjnego.

10. Śląskie „familoki”

Familoki to niewielkie bloki robotnicze zbudowane z czerwonej czy brunatnej cegły. Znajdują się głównie na Śląsku i można w nich obejrzeć, jak żyli robotnicy czy górnicy w dawniejszych dekadach.

Zobacz nasze ostatnie realizacje w okolicach. Województwo Śląskie.

Mapa realizacji wirtualnych spacerów – nasze portfolio

Województwo śląskie – największe miasta:

Katowice, Bielsko-Biała, Częstochowa, Gliwice, Rybnik, Cieszyn, Żywiec, Sosnowiec, Będzin, Tarnowskie Góry, Mikołów, Tychy, Zabrze, Dąbrowa Górnicza, Pszczyna, Wodzisław Śląski, Bytom, Ruda Śląska, Jaworzno, Zawiercie, Żory, Racibórz, Mysłowice, Lubliniec, Chorzów, Bieruń, Myszków, Jastrzębie-Zdrój, Kłobuck, Siemianowice Śląskie, Piekary Śląskie, Świętochłowice

Wirtualny spacer 3D Matterport po mieszkaniu do remontu

W dobie cyfryzacji rynek nieruchomości prężnie korzysta z nowych technologii, a wirtualne spacery 3D to jeden z najlepszych przykładów na...
ekran led stoisko targowe

Wynajem ekranów led na targi eventy konferencje itp wydarzenia

Jak Ekran LED może przyspieszyć sukces twojego stoiska targowego W dynamicznym świecie targów, gdzie każda sekunda i najdrobniejszy szczegół mają znaczenie,...
wirtualny spacer FENX 07 01

Nabór wniosków na dotacje EU Kultura, Działania FENX.07.01 Infrastruktura kultury i turystyki kulturowej

Ruszył nabór do dotacji z funduszy europejskich na infrastrukturę kultury i turystyki kulturowej (czerwiec 2024) Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Instytucja...
wirtualny spacer cena utrzymania

Wirtualny spacer bez opłaty rocznej za utrzymanie ?

Utrzymanie wirtualnego spaceru Jeżeli obawiasz się dodatkowych, rocznych kosztów związanych z utrzymaniem wirtualnego spaceru, w niniejszym artykule przedstawimy metody, które pozwolą...
digitalizacja 3D wystawy IIDB

Digitalizacja 3D wystaw. IIDB dla Akademii Sztuk Pięknych

Realizacja digitalizacji 3D jako wirtualny spacer w technologii Matterport na Międzynarodowej Biennale Wzornictwa Wnętrz 2024 Międzynarodowa Biennale Wzornictwa Wnętrz, odbywająca się...
wirtualny spacer HoReCa dotacje na marketing

Wirtualny spacer z dotacji HoReCa. Nowoczesny marketing.

W branży HORECA, która obejmuje hotele, restauracje, pensjonaty, domy wczasowe, ośrodki i motele, znalezienie nowych sposobów na przyciągnięcie klientów jest...
obsługa stanowiska vr targi

Obsługa stanowiska VR na targach, eventach

Wirtualna rzeczywistość na targach – przenieś swoje stoisko na nowy poziom! Szukasz innowacyjnego sposobu na wyróżnienie się na tle konkurencji podczas...

Wirtualny Showroom – Nowoczesna Prezentacja osiągnięć i oferty Firm

W dobie cyfrowej transformacji, wirtualne showroomy stają się coraz bardziej popularne w różnych branżach, od instalacyjnej, poprzez fotowoltaikę, aż po...
marketing obiektu noclegowego

Odkryj przewagę wirtualnych spacerów w promocji Twojego obiektu noclegowego

Dziś mamy dla Was niezwykle istotny temat: jak efektywnie wykorzystać wirtualne spacery do marketingu obiektów noclegowych. Niezależnie od tego, czy...
wirtualny spacer dotacje

wirtualny spacer. Dotacje z funduszy regionalnych i europejskich

Wirtualne spacery 360° / 3D mogą być przydatne w wielu różnych dziedzinach, w tym w odbiorze realizacji zadania z dotacji,...