fbpx

Wirtualny spacer Płock

wirtualny spacer PłockWirtualny spacer Płock

Płock – Miasto na skarpie

Jest Miastem wyjątkowym, położonym niezwykle malowniczo na pięknej, wysokiej skarpie, z której rozciąga się niepowtarzalny widok na Wisłę, który warto uwiecznić i zobaczyć w wersji wirtualnego spaceru 3D.
Miasto ma bogatą historię, związaną między innymi z płocką Katedrą. Jednak współcześnie kojarzone jest głównie z siedzibą Grupy Kapitałowej PKN ORLEN.

Sprawdź pozytywne opinie o naszych usługach w wizytówce firmy
Wirtualny spacer w Google Moja firma

wirtualny spacer firma w Kielcach
matterport kielce

Z czym kojarzy się Płock?

 • Rafineria Płock

 • Wzgórze Tumskie

 • Stary Rynek oraz Browar Tumski

 • Ogród zoologiczny

 • Zamek książęcy z XIV wieku

Historia Płocka

Płock jest jednym z najstarszych miast Polski. Początki sięgają X wieku. Na Wzgórzu Tumskim powstał wówczas ośrodek kultu pogańskiego. Wisła dawała duże możliwości rozwoju z powodu położenia Płocka na styku szlaków handlowych.

Miasto miało duże możliwości obronne, z powodu położenia na Wzgórzu.

Nazwa Miasta i pierwotne znaczenie

Na temat pochodzenia nazwy miasta jest wiele hipotez. Na podstawie jednej z nich, uważa się, że nazwa Płock pochodzi od wyrazu „płot”. Miasto bowiem spełniało rolę „obronną ze względu na swoje położenie, przed najazdami Prusaków i Litwinów. Ponadto wspierało dostawy dla wojska pierwszego polskiego króla – Bolesława Chrobrego.

Dalszy rozwój Płocka

Płock przechodził wiele różnych etapów rozwoju, w tym:

 • Około 1000 roku przybyli tutaj benedyktyni. W 1075 roku utworzono biskupstwo mazowieckie.

 • Po wygnaniu Bolesława Śmiałego, jego brat – Władysław Herman inwestował w rozwój miasta. Wówczas wybudowano katedrę romańską murowaną, co przyczyniło się do tego, iż Miasto było siedzibą kolejnych królów.

 • Od 1138 roku Płock stał się stolicą książąt Mazowieckich. Bardzo wiele Płock zawdzięcza Kazimierzowi Wielkiemu, który był zarówno królem Polski, jak i księciem płockim. Król nadawał mieszkańcom przywileje, w tym zwolnienie z czynszów, co przyczyniło się do dalszego rozwoju Miasta.

Bezpieczeństwo Miasta wynikało z nowoczesnych fortyfikacji, a wjazdu strzegły trzy bramy: Dobrzyńska, Bielska i Wyszogrodzka.

 • Wiek XV i XVI to okres, w którym Płock rozwijał się bardzo dynamicznie.

W tym czasie w Płocku funkcjonowały:

– wytwórnie sukna i płótna,

– młyny, spichrze i browary,

– rozwijało się rzemiosło. cechy rzemieślnicze.

Stopniowo rozwijało się także:

– szkolnictwo,

– życie kulturalne i artystyczne.

 • Wiek XVII nie był dla Miasta zbyt łaskawy. Dotknęły je:

– pożary,

– wojny szwedzkie.

Miasto stało się wyniszczone i wyludnione.

 • XIX i XX wiek – najpierw w okresie rozbiorów Płock należał do Prus, co powodowało, że podlegał germanizacji. Następnie Miasto było ośrodkiem ruchów patriotycznych. Znaczenie Płocka dla polskiej państwowości nadal było duże, gdyż odbyło się w tym Mieście ostatnie posiedzenie sejmu polskiego z okresu powstania listopadowego. Ważnym wydarzeniem w dziejach Płocka była wojna polsko-bolszewicka.

 • Podczas wojny polsko-bolszewickiej Płock otrzymał szczególne wyróżnienie – order Virtuti Militari za zwycięską obronę.

Wirtualny spacer po Starym Mieście – Płock współcześnie

Współcześnie Miasto nie miało wielkiego znaczenia, co się jednak zmieniło wraz z rozwojem Grupy PKN Orlen. Pierwotnie znajdował się tam jeden z największych w Polsce zakładów rafineryjnych. Zakłady były stopniowo rozbudowywane, a następnie powstała Grupa Kapitałowa. Jej coraz większy zasięg, w tym międzynarodowy, budowa wielu stacji PKN Orlen, przejęcia na Litwie i w Czechach spowodowały, że Płock zyskuje znaczenie strategiczne.

Jest także miastem, które zapewnia stabilne miejsca pracy, dobrze płatne dzięki rozwojowi rafinerii. Towarzyszy temu większa dbałość o ekologię, tak aby Miasto było przyjazne dla życia.

Co warto zwiedzić w Płocku?

Płock jest warty odwiedzenia przede wszystkim dlatego, że jest pięknie położony nad Wisłą. Stojąc na Skarpie, z której rozciąga się niepowtarzalny widok na Wisłę, która jest w tym miejscu bardzo szeroka.

Płock jest także już znany z licznych koncertów organizowanych w „muszli koncertowej, leżącej nad samą wodą. Obiekty te można zobaczyć na wirtualnym spacerze 3D.

Oprócz wspomnianych już wcześniej zabytków, takich jak Katedra z pięknymi, starymi wrotami, prawdopodobnie równie starymi co w Gnieźnie, warto także zobaczyć w Płocku:

Rynek w Płocku nie jest duży, ale ma swój „klimat”. Od Rynku odchodzi ulica w stronę skarpy nad Wisłą. Wzdłuż ulicy znajdują się niewysokie kamieniczki, może nie tak atrakcyjne, jak w niektórych miastach, raczej proste domy, ale nadające małomiasteczkowy, ciepły charakter. Po przebyciu ulicy i placu, dostajemy się nw pobliże Katedry.

Widok ze Skarpy

Kto jest pierwszy raz w Płocku i nie przejeżdża od razu drogą wzdłuż Wisły może liczyć na niesamowity widok ze Skarpy. Widok, który „zapiera dech w piersiach”. Zwłaszcza, że Skarpa pojawia się dość nagle i nieoczekiwanie i urywa się w dół.

Hejnał Płocki

Oryginalnym symbolem „Miasteczka” na Skarpie, bo taki charakter ma centrum Płocka, co jest atutem przy wielu miastach i miejscowościach, które rozbudowywane tracą swój urok i specyfikę – jest Hejnał.

Codziennie, tak jak w Krakowie, hejnał gra hejnalista z wieży ratuszowej na Starym Rynku. Oprócz tego, po odegraniu hejnału, można zobaczyć również odgrywaną przez kukiełki scenę pasowania Bolesława Krzywoustego na rycerza.

26 lutego 2008 roku. Rada Miasta nadała miastu szczególnie nobilitującą nazwę: „Stołeczne Książęce Miasto Płock”.

Zobacz nasze ostatnie realizacje w okolicach. Województwo mazowieckie

More Spacer:

Mapa realizacji wirtualnych spacerów – nasze portfolio

Województwo mazowieckie : Warszawa, Piaseczno
Pruszków, Ożarów Mazowiecki, Wołomin, Legionowo, Grodzisk Mazowiecki, Radom, Mińsk Mazowiecki, Otwock, Płock, Siedlce, Żyrardów, Nowy Dwór Mazowiecki, Grójec, Sochaczew, Ostrołęka, Wyszków, Garwolin, Płońsk, Ciechanów, Pułtusk, Kozienice, Węgrów, Ostrów Mazowiecka, Mława, Sierpc, Gostynin, Przasnysz, Maków Mazowiecki, Białobrzegi, Sokołów Podlaski, Szydłowiec, Przysucha, Zwoleń, Lipsko, Żuromin, Łosice

zdjecia 360 na booking com

Zdjęcia panoramiczne 360° na booking.com

W branży noclegowo-hotelarskiej konkurencja jest na porządku dziennym. W miejscowościach turystycznych jest po kilkadziesiąt ofert noclegowych. Turystów co prawda...
wirtualny spacer hotel

Wirtualny spacer – prezentacja obiektów noclegowych

Internet jest największą bazą informacyjną, dźwignią handlu i usług. Ofert jest tak wiele, że trzeba wyróżnić się w internecie....
fotograf wnętrz Kraków

Zdjęcia HDR nieruchomości

Środowisko fotografów od pewnego czasu spiera się na temat HDR -ciekawej techniki zdjęciowej, która dla jednych jest wyżyną sztuki...
wirtualny spacer pokoje na wynajem

Mieszkanie inwestycyjne – mieszkania na pokoje

Rynek nieruchomości przechodzi nieustanne przemiany. Nadal jest to opłacalna inwestycja kapitału, ponieważ ceny mieszkań rosną, a zainteresowanie klientów nie...
wirtualny spacer google

Fotograf Google – Wizytówka firmy w Google Maps

Jeszcze parę lat temu wystarczyło mieć stronę internetową, dodać kilka ogłoszeń na różnych portalach ogłoszeniowych i promocja w internecie...
interaktywny wirtualny spacer

Interaktywny wirtualny spacer 360°

Wirtualne spacery są doskonałą i nietuzinkową formą promocji miast, nieruchomości, firm, placówek oświatowych , szpitali, obiektów turystycznych, przestrzeni przemysłowych,...
wirtualny spacer deweloper

Oferta dla developerów Prezentacja osiedla i bloku mieszkalnego

Oferta dla developerów Prezentacja osiedla i bloku mieszkalnego CORDIA „Wirtualne spacery” są formą promocji, która doskonale nadaje się do wykorzystania przez...
wirtualny spacer vr

Wirtualny spacer VR – 3dvista Oculus offline

Wirtualne wycieczki zrewolucjonizowały myślenie o rzeczywistości wirtualnej. Stały się realizacją marzeń o zwiedzaniu świata bez wielkich kosztów podróży, nie...
wirtualny spacer elearning

Interaktywne szkolenie pracowników 360° E-learning

Bez kursów pracownicy nie podnoszą swoich kompetencji, a szef nie widzi, czy nie popełniają błędów. Dobrze, żeby były one...
wirtualny spacer elearning

Wirtualny spacer 360 stopni jako narzędzie do e-learningu, szkolenia bhp, szkoleń stanowiskowych

Czym jest Wirtualny Spacer 360° ? Wirtualny spacer 360o jest narzędziem, które ma wiele zalet oraz możliwości zastosowania. Jest wykorzystywany...