Wirtualny spacer Tarnów
Uważane jest za drugie po Krakowie najatrakcyjniejsze miasto w Małopolsce, chociaż jest niedoceniane z uwagi na bliskość Krakowa, wciąż jest niedoceniane. A jednak tylko w Krakowie jest więcej zabytków niż w Tarnowie, gdzie można zobaczyć drewniane gotyckie kościółki, monumentalną katedrę, stare cmentarze, wyjątkowe muzea, zabytkowe budowle oraz rynek, uważany za perłę polskiego renesansu.
Warto zamówić wirtualny spacer 3D, aby pokazać atrakcje Tarnowa.
Sprawdź naszą ofertę
Sprawdź pozytywne opinie o naszych usługach w wizytówce firmy
Wirtualny spacer w Google Moja firma
Z czym kojarzy się nam Tarnów?
-
Góra Świętego Marcina
-
Brama Seklerska
-
Muzeum Etnograficzne
-
Bazylika Katedralna Narodzenia NMP
-
Stara Łaźnia
Tarnów wśród 15 najpiękniejszych mniejszych miast
Światowa sieć telewizyjna CNN, w swoim dziale dotyczącym podróży, zaliczyła Tarnów do 15 najładniejszych mniejszych miast w Europie, prezentując unikalne zdjęcie rynku Tarnowa z lotu ptaka. Mniejsze miasta Europy, do jakich zalicza się Tarnów mają równie piękną architekturę i bogate kulturowe dziedzictwo, co duże miasta.
Moda na zwiedzanie mniejszych miast w Polsce również nastała w ostatnim czasie. Małe miasta i miasteczka są urokliwe, a dzięki funduszom unijnym i zaradności władz samorządowych zyskały w ostatnich latach zupełnie nowy wizerunek.
Warto promować małe miasta, takie jak Tarnów przy pomocy wirtualnych spacerów.
Atrakcje w Tarnowie
Tarnów renesansowy
Tarnowska starówka, zwana perłą polskiego renesansu, jest jednym z najpiękniejszych przykładów renesansowego układu architektonicznego polskich miast.
Rynek Starego Miasta to wspaniała mieszanka stylów architektonicznych, i wiele przykładów żydowskiego dziedzictwa.
Położony w centrum miasta Rynek od początku stanowił miejsce koncentrowania się życia publicznego i handlowego.
Zabudowa, najpierw drewniana, od piętnastego wieku przyjmować zaczyna formę murowaną. Pożary, jakie nawiedzały miasto pod koniec XV wieku zniszczyły całą zabudowę handlową wewnątrz placu. Dzięki staraniom Jana Amora Tarnowskiego odbudowane domy przy rynku, wokół istniejącego już wtedy ratusza otrzymały reprezentacyjne formy, od XVI wieku przekształcając się w prawdziwie mieszczańskie kamienice z podcieniami. W wyniku wojen miasto przeżyło swój upadek, z którego starówka zaczęła podnosić się od drugiej połowy XVIII wieku.
Obecnie zabudowę rynku stanowią najczęściej dwupiętrowe kamienice prezentujące różne cechy stylowe architektury.
Wirtualny spacer po rynku w Tarnowie to niezapomniane wrażenia.
Tarnów żydowski
W roku 1785 w Tarnowie trzy czwarte mieszkańców stanowili Żydzi, a po kilkudziesięciu kolejnych latach niektóre kamienice w Rynku były własnością Żydów.
W drugiej dekadzie dziewiętnastego wieku zauważalna jest dalsza ekspansja żydowskiego osadnictwa w Tarnowie, chociaż część społeczności żydowskiej należała do biednych Żydów i zamieszkiwała w małych pomieszczeniach w najstarszym żydowskim kwartale miasta, stąd jedna z ulic była nazywana Żydowską.
Jednak historia Żydów Tarnowskich kończy się tragicznie właśnie na rynku, który w dniach 11 – 19 czerwca 1942 roku stał się miejscem masowego mordu tarnowskich Żydów.
Wirtualny spacer 3D – inne atrakcje Tarnów
Trasa wirtualnej wycieczki po Tarnowie powinna obejmować takie atrakcje, jak:
-
Ratusz w Tarnowie – Budynek ratusza, którego wysokość wynosi 18 metrów, zaś wysokość wieży 30 metrów, to budynek w stylu renesansowym. Pierwotny tarnowski Ratusz był budowlą gotycką. Współcześnie jedyny zachowany gotycki element architektoniczny, to ostrołukowe nadproże portalu z formowanej cegły w dzisiejszej sieni na parterze, niegdyś zapewne wejście do dawnego ratusza. Pierwsza wzmianka o istnieniu Ratusza w Tarnowie pochodzi z 1448 roku.
-
Dworzec w Tarnowie – dworzec kolejowy uważany za jeden z najpiękniejszych nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Został zbudowany w latach 1906-1910 na wzór dworca lwowskiego i prezentuje styl secesyjny.
-
Bazylika Katedralna Narodzenia NMP w Tarnowie – jest najważniejszym kościołem wzniesiona przed rokiem 1400, w miejscu drewnianego kościoła, a w ciągu kolejnych wieków wielokrotnie była przebudowywana. Obecnie to monumentalna, ceglana świątynia z 72-metrową wieżą. Największe wrażenie w bazylice robią stojące za ołtarzem dwa najwyższe w Europie pomniki nagrobne: w tym Rodu Tarnowskich. Na lewo do ołtarza znajduje się XVII-wieczna drewniana „Pieta” -Rzeźba Matki Boskiej Bolesnej.
-
Brama Seklerska w Tarnowie – już od średniowiecza Tarnów miał bliskie kontakty z Węgrami, gdyż przez miasto biegł szlak, którym transportowano węgierskie wina. Na zaproszenie Jana Amora Tarnowskiego w 1528 na tarnowski zamek przybył król węgierski Jan Zapolyi, który starał się odzyskać władzę. Następnie w ramach podziękowania ufundował ołtarz w tarnowskiej kolegiacie oraz nadał miastu 500 złotych węgierskich rocznego dochodu z ceł handlowych. W Tarnowie urodził się Józef Bem, generał, strateg, a także bohater Polski i Węgier.
-
Stara łaźnia i bima w Tarnowie – do tradycji żydowskiej miasta Tarnowa nawiązują specyficzne żydowskie budowle:
– tzw. mykwa wzniesiona w 1902 roku czyli dawna żydowska łaźnia rytualna. Zbudowano ją w rzucającym się w oczy stylu mauretańskim oraz
– tzw. bima, czyli podwyższenie, z którego czytano torę. Tylko tyle pozostało z pochodzącej z XVII-wieku najstarszej tarnowskiej synagogi.
Jest wiele innych historycznych atrakcji Tarnowa, ale także tych bardziej współczesnych, które warto zwiedzić w realu lub za pośrednictwem wirtualnego spaceru.
-
Ławeczka Poetów to kolejne oryginalne miejsce wśród atrakcji Tarnowa. Już od wielu lat siedzą na niej Zbigniew Herbert, Agnieszka Osiecka i Jan Brzechwa.
Wirtualny spacer – Tarnów Strategia rozwoju 2030
Analizując strategię rozwoju Tarnowa, warto zwrócić większą uwagę na promocję Miasta, do czego świetnie nadają się wirtualne spacery. Warto przy ich pomocy pokazać zarówno atuty Tarnowa, jak i szanse, ale i zagrożenia.
Atuty Tarnowa:
– niskie koszty życia w stosunku do okolicznych miast wojewódzkich,
– bliskość Krakowa,
– patriotyzm lokalny,
– zmiana jakościowa infrastruktury miasta,
– bogate tradycje historyczne i wielokulturowość miasta,
– tradycje sportowe – żużel
– specjalna strefa ekonomiczna,
Szanse:
– położenie przy ważnych szlakach komunikacyjnych: wschód-zachód,
– bliskość ośrodków wojewódzkich: Kraków, Rzeszów,
– bliskość atrakcji turystycznych: Beskidy, Bieszczady,
Zagrożenia:
– bliskość wspomnianych ośrodków wojewódzkich, które przyciągają kapitał inwestycyjny,
– odpływ młodych ludzi do większych ośrodków akademickich Kraków, Rzeszów, a co za tym idzie za pracą,
– odpływ firm z miasta,
– niekorzystne połączenia komunikacyjne północ-południe,
– słaba współpraca z okolicznymi miejscowościami w celu wspólnej strategii promocji.
Strategia Tarnowa 2020 i 2030
ukierunkowana jest na trzy grupy interesariuszy:
-
mieszkańców – aby zmniejszyć ich odpływ i poprawić ich poziom życia, miejsca pracy i atrakcje dla rodzin z dziećmi oraz możliwości kształcenia ludzi młodych na konkurencyjnym poziomie,
-
przedsiębiorcy – aby zapewnić rynek zbytu, przyjazne otoczenie dla prowadzenia biznesu, kapitał finansowy dla rozwoju lokalnej przedsiębiorczości, ale także przyciągnięcia inwestorów do specjalnej strefy,
-
turystów – rozwój infrastruktury turystycznej, aby turysta chciał się zatrzymać na dłużej, aby pozwiedzać miasto oraz okolice oraz unikalne propozycje atrakcji turystycznych.
Warto pokazać przy pomocy wirtualnych spacerów wszystkim tym grupom, jak wygląda Tarnów i jak może się rozwijać.
Tarnów: Aktywny, Komfortowy, Silny
Wirtualne spacery mogą pomóc wypromować miasto i pokazać jego atuty, które zachęcą do jego odwiedzenia nie tylko po drodze do Rzeszowa czy Krakowa.
Tarnów – Polski Biegun Ciepła
Tarnów znany jest jako „polski biegun ciepła”. Zostało to udowodnione w sposób naukowy. Przeanalizowano trzy parametry i w każdym Tarnów osiągał najlepsze wyniki:
-
najdłuższy okres wegetacyjny (ponad 225 dni),
-
najwyższa średnia roczna temperatura (9 st. C) i
-
najdłuższe lato termiczne (nawet 118 dni).