Wirtualny spacer po muzeum
Muzeum można zwiedzać dwojako: tradycyjnie w budynku instytucji lub przez internet. Na stronach internetowych muzeum możemy oglądać nie tylko statyczne zdjęcia kolekcji, ale także poznawać wystawy z bliska, obejrzeć dokładnie każdy obiekt. Technologia wirtualnego spaceru zrewolucjonizowała sposób pokazywania wnętrz i wszystkich obiektów, które się tam znajdują. Wirtualne spacery to możliwość zwiedzania obiektów bez wychodzenia z domu.
Wygoda wirtualnego spaceru po muzeum
Tradycyjne zwiedzenie muzeum wiąże ze staniem w kolejce po bilety, podążaniem za przewodnikiem, przeciskaniem się pomiędzy innymi zwiedzającymi i brakiem możliwości obejrzenia każdego eksponatu z bliska i przeczytania informacji o nim w gablocie. Wirtualny spacer po muzeum likwiduje powyższe niedogodności. Wchodzimy na stronę wybranego muzeum i oglądamy spacer – dokładnie wszystkie pomieszczenia. Eksponaty są pięknie widoczne, a zwiedzający ma wrażenie, jakby w środku budynku i wszystko widział na żywo. Możemy pójść w dowolną stronę- zobaczyć, co chcemy. Zwiedzanie może trwać wiele godzin – nikt nie popędza, nie zasłania eksponatów, nie denerwuje robieniem zdjęć.
Zalety wirtualnego spaceru
Wirtualny spacer po muzeum możemy obejrzeć wiele razy i w każdym momencie – nie jesteśmy ograniczeni posiadaną gotówką i czasem otwarcia placówki. Nie trzeba wychodzić z domu – ze swojego komputera można każde muzeum na świecie. Nie musimy jechać do Paryża, aby zobaczyć Luwr. Wirtualny spacer po muzeum sprawił, że muzea stały się dostępne dla przeciętnego człowieka, który nie dysponuje tak dużą gotówką, aby jeździć po całym świecie, kupować bilet do wszystkich obiektów muzealnych, które chce zobaczyć. Muzea stały się dostępne dla szerszej publiczności. Zaletą nie do przecenienia jest to, że podczas wirtualnego spaceru po muzeum dzieci nie marudzą i nie nudzą się, nie biegają po muzeum, a nawet z zaciekawieniem oglądają obraz na ekranie komputera.
Lekcja sztuki i historii bez wychodzenia z domu
Wielu osobom zwiedzanie muzeum kojarzy się ze szkolną wycieczką, oprowadzaną przez przewodnika, która opowiada o historii miasta, słynnych ludziach lub wydarzeniach lub osobie, którym poświęcone jest muzeum. Opowieści przewodnika, chociaż bardzo ciekawe, a nawet fascynujące nie pozostawały w pamięci zbyt długo. Wycieczki nie zawsze rozbudzały miłość do sztuki i historii. Wirtualne spacery po muzeum rozbudzają zainteresowanie sztuką – można zobaczyć dowolny obiekt i spokojnie bez nerwów i pośpiechu oglądnąć każdy eksponat – dostrzec jego unikatowość i piękno. Zwiedzający, który zobaczył ekspozycję w internecie, chętnie przyjeżdża i ogląda „na żywo”. Można powiedzieć, że wirtualne spacery stały się elementami promocji muzeum i przyczyniły do rozpowszechniania idei poznawania sztuki, historii, przyrody, czy twórczości konkretnego literata, malarza lub muzyka. Wpływ wirtualnych spacerów po muzeum na kulturę jest niepodważalny.
Zmiana sposobu patrzenia na muzeum
Wirtualne spacery po muzeum zmieniły sposób patrzenia na centra sztuki- stały się to miejsce dostępne dla każdego, w których obiekty muzealne są atrakcyjnie eksponowane. Taki spacer można wykorzystać do nauki zdalnej lub standardowej w szkole.
Czym są wirtualne spacery?
To zdjęcia panoramiczne, wykonane z dbałością o każdy szczegół i odpowiednio złożone. Widz ma wrażenie, że jest we wnętrzu danego obiektu – wszystko wydaje się dostępne na wyciągnięcie ręki. Zwiedzający po prostu spaceruje po muzeum. Zdjęcia są realistyczne, wykonane w danym obiekcie.
Wirtualne spacery po muzeum szybko zyskały odbiorców. Ludzie lubią niesamowite muzea, ale nie we wszystkich mogą być osobiście. Wirtualny spacer po muzeum to okazja, aby w pochmurny dzień usiąść z najbliższymi przed ekranem monitora i zajrzeć do wybranego muzeum, opowiedzieć dzieciom o eksponatach, porozmawiać, o tym, które z prezentowanych przedmiotów najbardziej się im podobały i dlaczego.