Wirtualny spacer Łódź
Łódź przez wiele lat była niedoceniana, a obecnie coraz częściej przyciąga turystów. Współczesna Łódź to odnowione fabryki z czerwonej cegły, secesyjne kamienice, piękne parki, muzea i wiele innych atrakcji. Ale nadal spotkać można nieodnowione budynki. Jest to miasto pełne sprzeczności, które warto promować przy pomocy wirtualnego spaceru 3D.
Symbol Łodzi
Symbolem Miasta Łodzi jest oczywiście to, co wynika z jej nazwy.
Dewiza ŁODZI brzmi: EX NAVICULA NAVIS – z Łódeczki Łódź, co odzwierciedla fenomen rozwoju miasta. W roku 1821 była to osada fabryczna Łódka, a przed pierwszą Wojną światową Miasto liczyło już ponad pół miliona ludności.
Łódź w najnowszym wydaniu National Geographic Traveler
W listopadzie Łódź została wyróżniona przez prestiżowe międzynarodowe czasopismo National Geographic Traveler w światowym rankingu „Best of the World 2022” jako jedyne miejsce z Polski i znalazła się na okładce.
Historia Łodzi
Łódź, zwana polskim Manchesterem, stała się największym ośrodkiem przemysłu włókienniczego w Królestwie Polskim i drugim po Moskwie centrum włókiennictwa w Imperium Rosyjskim. Powstanie osady fabrycznej w Łodzi było częścią programu modernizacyjnego podjętego przez władze Królestwa Polskiego przed powstaniem listopadowym. Dalszy rozwój miasta wpisał się w strategię rozwoju ekonomicznego Królestwa Kongresowego na chłonnym rynku rosyjskim. Po powstaniu listopadowym, Łódź dzięki specjalizacji w produkcji bawełnianej w ciągu kilkunastu lat wyprzedziła pozostałe ośrodki produkcji włókienniczej.
Przy pomocy wirtualnego spaceru 3D warto byłoby pokazać historyczny rozwój Łodzi poprzez digitalizacje wystaw w licznych Muzeach, domach kultury i sztuki, galeriach obrazów i zdjęc.
Wiele czynników przesądziło o burzliwym rozwoju przemysłu łódzkiego:
-
polityka celna,
-
rynek rosyjski,
-
import nowoczesnej technologii z Zachodu,
-
rozbudowa kolei,
-
po uwłaszczeniu chłopów w 1864 roku – tania siła robocza.
Powstał wielokulturowy ośrodek miejski o specyficznym układzie urbanistycznym, z wyraźnie wyodrębnionymi dzielnicami wokół kompleksów pałacowo-fabrycznych.
Dawna Łódź to miasto kontrastów między bogactwem a nędzą. Nowoczesna infrastruktura miejska, np. tramwaje elektryczne, funkcjonowała przy braku kanalizacji. Portret miasta utrwalił Władysław Reymont w Ziemi obiecanej.
Andrzej Wajda, absolwent Łódzkiej Szkoły Filmowej, ekranizując w 1974 roku powieść Reymonta, nie musiał budować dekoracji. Dziewiętnastowieczne miasto i jego fabryki istniały. W tkance miasta pozostały jednak liczne ślady wielonarodowej i wielowyznaniowej struktury społecznej Miasta Łodzi.
Sprawdź naszą ofertę
Sprawdź pozytywne opinie o naszych usługach w wizytówce firmy
Wirtualny spacer w Google Moja firma
Z czym kojarzy się nam Łódź?
-
Sztuka filmowa
-
Dworzec Łódź Fabryczna
-
Plac Wolności
-
Park Ocalałych
- Piotrkowska
- Planetarium
Wirtualny spacer 3D – atrakcje Łodzi
Do najciekawszych miejsc w Łodzi zaliczyć można:
-
PAŁAC IZRAELA POZNAŃSKIEGO – Łódzki Luwr. Pałac pochodzący z XIX wieku należał do bogatej rodziny fabrykantów, a współcześnie jest to siedziba Muzeum Łodzi. Barokowo-klasycystyczny pałac oferuje zwiedzającym możliwość obejrzenia secesyjnego wnętrza, malowideł ściennych, sztukaterii czy zabytkowych sprzętów. Odzwierciedla okres rewolucji przemysłowej, jaka miała miejsce w Łodzi w XIX wieku.
Warto zwiedzić Pałac i pokazać jego piękno przy pomocy wirtualnego spaceru 360°.
Oprócz pałaców dawnych fabrykantów, Łódź jest pełna muzeów:
-
MUZEUM MIASTA ŁODZI – pokazuje:
– przeszłość wielokulturowego miasta,
– powstanie przemysłu włókienniczego, który był głównym motorem rozwoju Łodzi, – jak wyglądało życie w wielokulturowej metropolii (Łódź do 1945 była najludniejszym miastem Polski).
-
CENTRALNE MUZEUM WŁÓKIENNICTWA – znajduje się na terenie dawnych zakładów fabryki Geyera, pierwszej fabryki w Europie, w której zainstalowana została maszyna parowa. W Muzeum można zapoznać się z procesem powstawania tkanin.
Warto przy pomocy wirtualnego spaceru 3D pokazać nie tylko rozwój, atrakcje Łodzi, ale także osiągnięcia techniki rewolucji przemysłowej w obszarze włókiennictwa, którego pionierem była Łódź.
Muzea kinematografii w Łodzi
Wśród Muzeów są także te związane z dorobkiem kinematografii Łodzi, w szczególności:
-
MUZEUM KINEMATOGRAFII – Historia polskiego filmu. Łódź jest stolicą polskiego kina, gdyż w Łodzi ma swoją siedzibę słynna tzw. “Filmówka” czyli polska szkoła filmowa, która wykształciła najbardziej znanych polskich reżyserów, operatorów czy aktorów. Łódzkie Muzeum Kinematografii prezentuje plakaty, zdjęcia, elementy scenografii i inne pamiątki związane z kinematografią.
-
ŁÓDŹ BAJKOWA – to bajkowy szlak turystyczny, który warto wypromować korzystając z możliwości wirtualnych spacerów 3D. Zwiedzając szlak, można przypomnieć sobie takich bohaterów dobranocek, jak: Miś Uszatek czy Kot Filemon, które to kreskówki powstały w łódzkim studiu Semafor/. Łódź Bajkowa to szereg pomników w różnych częściach miasta, które przedstawiają bajkowych bohaterów.
Miś Uszatek z Łodzi…
Rzeźba Misia Uszatka na Ulicy Piotrkowskiej. Wyprodukowany w studio Se-Ma-For.
Wirtualny spacer po Łodzi
Łódź to przede wszystkim sławna ulica Piotrkowska.
Najdłuższy deptak Polski i jedna z najdłuższych ulic w całej Europie. Wokół Piotrkowskiej koncentruje się życie Łodzi. To tutaj lub w pobliżu znajdują się wszystkie budynki administracji publicznej, banki oraz sklepy. Piotrkowską można spacerować, podziwiać zabytkowe kamienice czy skorzystać z oferty wielu restauracji, pubów oraz klubów.
Manufaktura w Łodzi – przykład rewitalizacji Miasta
Łódź to miasto rewitalizacji dawnych obiektów przemysłowych, co wpływa na wyjątkowość miasta. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc, które stało się wizytówką Łodzi jest Manufaktura.
Jest to były obiekt przemysłowy. Kiedyś znajdowała się tu między innymi przędzalnia z tkalnią i drukarni. Serwisowano również maszyny tkackie. Inwestor, chcąc połączyć dawny klimat i tradycję z nowoczesnością nadał obiektowi nazwę manufaktura nawiązującą do przeszłości.
Obiekt pełni obecnie funkcje centrum rozrywki, kultury i sztuki. Można tu znaleźć szereg atrakcji, z których chętnie korzystają mieszkańcy i turyści. Ten wyjątkowy kompleks handlowy, usługowy i rozrywkowy. Manufaktura jest przykładem wykorzystania architektury przemysłowej dla nowoczesnej funkcji. Olbrzymia powierzchnia sprawia, że obok licznych sklepów znalazło się tu miejsce na ośrodki kultury, takie jak muzea, teatr i kino czy dyskoteka. W ramach kompleksu funkcjonuje: Muzeum Sztuki MS2 oraz Muzeum Fabryki.
Warto zwiedzić Manufakturę przy pomocy wirtualnego spaceru 3D.
Współczesne atrakcje Łodzi – Wirtualny spacer Łódź
Wirtualny spacer 3D mógłby w czasie pandemii zastąpić turystom i rodzinom z dziećmi zwiedzanie Miasta w czasie rzeczywistym.
Strategia rozwoju Miasta Łodzi 2030
Łódź ma spójną wizję kierunku rozwoju.
Miasto przyciąga inwestorów dobrą lokalizacją, konkurencyjnymi cenami i dobrze wykwalifikowaną siłą roboczą. Stale dąży się do rewitalizacji miasta oraz poprawy jakości życia, między innymi dzięki inwestycjom współfinansowanym przez Unię Europejską.
Wirtualny spacer Łódź – centrum przemysłu
Wirtualny spacer po współczesnej Łodzi to także inne ślady post przemysłowe, które odzwierciedlają dwa kolejne obiekty:
Monopilis – dawny monopol wódczany
Dzisiejsze Monopolis, to dawny Monopol Wódczany powstały w 1902 r. – trzeci co do wielkości kompleks fabryczny, plasujący się za imperiami Scheiblera i Poznańskiego. Jak czytamy na stronie internetowej Monopolis: „W okresie największej świetności produkcja miesięczna wynosiła milion półlitrowych butelek wódek czystych i gatunkowych”.
Centralne Muzeum Włókiennictwa
Łódź najbardziej przyjaznym miejscem dla biznesu
Nie Praga, nie Berlin, a Łódź jest najbardziej przyjaznym miejscem dla biznesu w Środkowo-Wschodniej Europie w ramach Future of Emerging Europe Awards 2021. Po raz pierwszy tytuł ten trafia do miasta, które nie jest stolicą kraju. W ramach ocen Łodź zdobyła także tytuł „miasta inteligentnego”.
Miasta przyjazne dla biznesu (Business-Friendly Perception Index) wskazuje jury, w skład którego wchodzi ponad 100 ekspertów z dziedziny bezpośrednich inwestycji zagranicznych, doradców ds. wyboru lokalizacji oraz analityków lokalizacji. Grupa ta oceniła sto miast Środkowo-Wschodniej Europy liczących powyżej 200 tys. mieszkańców.
Eksperci oceniali miasta w ośmiu kategoriach:
-
marka,
-
potencjał ekonomiczny,
-
klimat biznesowy,
-
pula talentów,
-
rozwój smart city,
-
infrastruktura i łączność,
-
jakość życia,
-
wsparcie lokalnych władz.
Łódź zwyciężyła również w dwóch z wymienionych kategorii. Jest tu najlepszy klimat biznesowy i wsparcie władz lokalnych.
Warto byłoby promować Łódź przy pomocy wirtualnych spacerów zarówno w skali ogólnopolskiej, jak i międzynarodowej, pokazując atuty miasta w powyższych kategoriach.
Wirtualny spacer 360° – nowoczesne rozwiązania infrastrukturalne w Łodzi
Przykładem innowacyjnego rozwiązania w obszarze infrastruktury jest inwestycja, w której Łódź przenosi ul. Hasa pod ziemię. Na górze ma powstać przestrzeń dla pieszych na terenie Nowego Centrum Łodzi.
W ramach inwestycji, z podziemnego ciągu idącego niemal dokładnie w śladzie istniejącej ul. Hasa dostaniemy się bezpośrednio na parkingi siedmiu biurowców. Jezdnia znajdzie się sześć metrów pod powierzchnią. Połączy ona rejon dworca Łódź Fabryczna z sąsiadującą dawną elektrownią EC1, na terenie której utworzono obecnie placówkę kulturalną, co jest kolejnym przykładem na rewitalizację Miasta Łodzi.
Ulica będzie składała się z dwóch poziomów:
-
pod ziemią powstanie jezdnia dla samochodów,
-
nad nią będzie przyjazna dla mieszkańców przestrzeń z ławkami i drzewami.
Łódź – Centrum biznesu
Łódź to także atrakcyjna lokalizacja dla biznesu i co za tym idzie inwestycji w obszarze powierzchni biurowych. Przykładem jest Inwestycja Skanska – powierzchnie biurowe.