Wirtualny spacer Jelenia Góra
Nazwa Miasta jest jasna i nawiązuje do dumnego zwierzęcia, jakim jest jeleń, jakich mnóstwo było w lasach w dawnych wiekach. Jest to symbol wielu miast w Polsce, z uwagi na polowania na jelenie. Wiąże się z nimi przeważnie jakaś oryginalna legenda. A jak jest zatem z Jelenią Górą? Skąd pochodzi nazwa?
Herb Jeleniej Góry to, na srebrnej tarczy herbowej, znajdujący się czerwony jeleń, stojący na trzech górach koloru zielonego. Zwierzę trzyma trzy złote żołędzie połączone jedną zieloną szypułką, co przypomina listek koniczyny.
Według legendy osadę założył Bolesław Krzywousty w 1108 roku, który podczas polowania, zobaczył Jelenia na wzgórzu, którego obrał sobie za symbol miasta.
Innym symbolem Miasta jest zabytkowy tramwaj, który nawiązuje do historii XIX-wiecznych tramwajów wożących kuracjuszy między jeleniogórskim dworcem a uzdrowiskiem Warmbrunnen, czyli dzisiejszymi.
Jelenia Góra jest znana także z międzynarodowego festiwalu teatrów ulicznych, który to festiwal odbywa się w Jeleniej Górze od 1983 roku.
Sprawdź naszą ofertę
Sprawdź pozytywne opinie o naszych usługach w wizytówce firmy
Wirtualny spacer w Google Moja firma
Z czym kojarzy się nam Jelenia Góra?
-
Wieża widokowa „Grzybek”
-
Baszta Grodzka w Jeleniej Górze
-
Rynek Jeleniogórski (Plac Ratuszowy)
-
Bazylika św. Erazma i św. Pankracego
- Baszta i Brama Wojanowska
Atrakcje turystyczne Jeleniej Góry
Do atrakcji turystycznych w Jeleniej Górze należą:
-
Baszta Grodzka i Baszta Zamkowa
-
Kaplica św. Anny i Brama Wojanowska
-
Sanktuarium pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego
Do innych miejsc, wartych odwiedzenia osobiście lub przy pomocy wirtualnych spacerów należą:
-
Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze
-
Skansen Uzbrojenia Wojska Polskiego
-
Kirkut w Jeleniej Górze
-
Zamek Chojnik
Wirtualny spacer 3D pozwala zwiedzać i promować atrakcje turystyczne Jeleniej Góry.
Rynek i Ratusz
Rynek Jeleniej Góry to centralny punkt miasta, na którym znajduje się, jak to często bywa, Ratusz. Budynek ten powstał w XVIII-wieku. Jest połączony galerią z rzędem kamieniczek, określanych ,,siedmioma domkami”. Przed Ratuszem znajduje się Fontanna Neptuna. Skąd się wzięła taka nietypowa atrakcja, skoro Jelenia Góra nie leży nad morzem? Mianowicie jeleniogórscy mieszczanie handlowali tkaninami, które docierały do morza i były wysyłane następnie dalej.
Baszta Grodzka i Baszta Zamkowa
Jelenia Góra była kiedyś otoczona przez mury, które miały nawet 36 baszt. Dwie największe baszty, jakie zachowały się do naszych czasów, to:
-
baszta Grodzka,
-
baszta Zamkowa, która niegdyś była więzieniem, a obecnie jest to wspaniały punkt widokowy na Karkonosze.
Katedra św. Erazma i Pankracego
Bazylika świętych Erazma i Pankracego jest najstarszym kościołem w Jeleniej Górze.
Kaplica św. Anny i Brama Wojanowska
Kaplica św. Anny miała niegdyś funkcję obronną oraz religijną. Znajduje się w pobliżu Bramy Wojanowskiej, która otwiera Jelenią Górę na ziemie wokół Miasta. Brama posiada charakterystyczne herby: Jeleniej Góry, Śląska i Prus.
Cerkiew prawosławna św Piotra i Pawła
Jelenia Góra i jej historia to, podobnie jak w przypadku innych miejscowości regionu, kwestie przesiedlenia ludności ze wschodu. Tereny te były określane jako „Ziemie Odzyskane”. Stąd w Mieście powstała tuż po wojnie, w roku 1948, Cerkiew w budynku, w którym pierwotnie znajdował się kościół.
Warto przypominać historię Miasta i regionu wykorzystując wirtualny spacer 3D.
Niedaleko od cerkwi znajdują się dwa krzyże pokutne. Taki krzyż pokutny najczęściej fundował morderca w miejscu zbrodni lub na skrzyżowaniu dróg w ramach odkupienia swoich czynów. Później krzyże te były przenoszone w pobliże kościołów. Te konkretne dwa krzyże, wiążą się podobno z jedną zbrodnią, to jest zabiciem dorosłego i dziecka. Narzędzia zbrodni pokazano na krzyżu. Są to miecz i kusza.
Sanktuarium pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego
Zbudowane na początku XVIII wieku. Jest to unikalna świątynia, która pokazuje bogactwo mieszczan Jeleniej Góry – fundatorów Sanktuarium. W świątyni znajdują się lapidaria oraz kaplice grobowe.
Miasto było miejscem konfliktów między katolikami i protestantami. W 1707 roku podpisano umowę między królem Szwecji a cesarzem Imperium Habsburskiego, która zmusiła katolików do zwrócenia protestantom części kościołów, które wcześniej przejęli.
W świątyni można zobaczyć tablice nagrobne wykute są w formie tkaniny, co symbolizuje rozwój handlu tkaninami na tym terenie. Oprócz tego, ciekawym zabytkiem jest lapidarium pastora Gottloba Adolpha, który zginął podczas burzy od uderzenia pioruna w 1745 roku, w czasie kiedy wygłaszał kazanie. Na pamiątkę wykuto tego rodzaju scenę na lapidarium.
Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze
Muzeum Karkonoskie prezentuje historię i etnografię regionu, od czasów starożytnych i średniowiecznych. Okolice Jeleniej Góry mają bogatą historię. Rozwijało się tutaj hutnictwo szkła, rozwijał się przemysł. Karkonosze mają też wiele swoich tajemnic. Stąd Muzeum ma duże znaczenie dla prezentacji historii i geografii regionu.
Dolina Pałaców i Ogrodów
Warto odwiedzić z wykorzystaniem wirtualnych spacerów nie tylko Jelenią Górę, ale także okolice, w tym wspaniale odnowione pałace i ogrody. Niedaleko bowiem od Jeleniej Góry można zwiedzić wiele ciekawych obiektów.
Dolina Pałaców i Ogrodów jest położona w Kotlinie Jeleniogórskiej, pomiędzy Rudawami Janowickimi, a Karkonoszami na którym znajduje się niemal 30 obiektów. Są to bardzo różnorodne pałace i zamki, w tym:
-
siedziby rycerskie i szlacheckie,
-
średniowieczne wieże mieszkalne i zamki,
-
renesansowe dwory,
-
barokowe pałace,
-
XIX-wieczne kompleksy pałacowo-parkowe.
Większość z nich zostało odnowiona. Część jest udostępniona jako Muzea, inne oferują noclegi jako nowoczesne hotele czy SPA. Wszystkie nadają unikalnego charakteru regionowi. Obiekty te są znakomicie wkomponowane w naturalne walory krajobrazu, stąd są tak malownicze i unikalne. W najbardziej znanych zamieszkiwali: Habsburgowie, Hohelzollernowie, Czartoryscy czy inne rody magnackie. Inne należały do mniej znanych właścicieli. Niedawno jeszcze zniszczone i podupadające, obecnie odrestaurowane.
Należą do nich min.:
-
Pałac w Bukowcu,
-
Pałac w Cieplicach,
-
Dwór Czarne w Jeleniej Górze,
-
Pałac Paulinum w Jeleniej Górze,
-
Dwór w Mniszkowie,
-
Pałac w Sobieszowie i wiele innych.
Warto zwiedzić tak unikalny region wokół Jeleniej Góry korzystając z wirtualnych spacerów 3D.