Wirtualny spacer Koszalin

Wirtualny spacer Koszalin

Historia Miasta

wirtualny spacer KoszalinKoszalin powstał w 1266 roku jako biskupstwo i stolica księstwa kamieńskiego. Pierwsza wzmianka pochodzi jednak już z roku 1214.

Geneza nazwy Miasta oraz Herb

Książę Bogusław II nadał wieś Cossalitz klasztorowi premonstrantów z Białoboków. Badacze twierdzą dziś, że była to zniekształcona, słowiańska nazwa Koszalice lub Koszelice. Trudno z całą pewnością stwierdzić skąd pochodzi nazwa Miasta. Jedna z legend mówi, że pochodzi:

  • od imienia Koszała czy Koszela – mężczyzny o imieniu wywodzącym się od słowa kosz.

  • inna – jakoby od słów „kosz pełen linów”, które rzekomo miały pochodzić z pobliskiego jeziora.

Koszalin wirtualny spacerHerb Miasta z kolei nie ma nic wspólnego z rybami. Jest to rycerz na białym koniu z następującymi elementami symbolicznymi:

  • proporcem z czerwonym gryfem pomorskim,

  • tarczą z białym orłem piastowskim.

Jednak dawny herb miał jeszcze inną symbolikę – była to głowa Św.Jana Chrzciciela.

Sprawdź pozytywne opinie o naszych usługach w wizytówce firmy
Wirtualny spacer w Google Moja firma

wirtualny spacer firma w Kielcach
matterport kielce

Z czym kojarzy się Koszalin?

  • Park Książąt Pomorskich

  • Góra Chełmska

  • Zabytki: Dom Kata, Kościół Zamkowy, Mury obronne

  • Katedra Niepokalanego Poczęcia NMP

Rozwój Miasta Koszalin

Koszalin, jak wiele innych, podobnych miast przechodził dramatyczne chwile. Były nimi wojny, pożary czy epidemie. Nie ominęły one Koszalina. I tak:

  • w 1535 roku wybuchła epidemia dżumy, w której zmarła więcej niż połowa mieszkańców,

  • w 1690 roku z kolei wystąpił wielki sztorm, który zniszczył port, a co gorsze kanał łączący Jezioro Jamno z morzem,

  • w 1718 wybuchł pożar, który zniszczył niemal całe miasto,

  • także kolejne wojny nie oszczędziły Miasta.

W roku 1831 Koszalin funkcjonował pod rządami burmistrza Augusta Ernsta Brauna. W 1820 roku rozebrano wschodnią część murów miejskich i wybudowano ponad 30 domów mieszkalnych tworzących między dzisiejszą ul. Grodzką i placem Wolności nową dzielnicę nazwaną przedmieściem Fryderyka Wilhelma. W 1827 roku rozebrano ponad stuletni ratusz i w jego miejscu wybudowano nowy. W tym okresie Koszalin rozwijał się gospodarczo.

W mieście powstawały nowe formy uprzemysłowienia, takie jak:

  • hamernie (warsztaty kowalskie z młotami napędzanymi mechanicznie),

  • odlewnie,

  • fabrykę maszyn rolniczych,

  • papiernię założoną w 1834 roku przez Heinricha Schlutiusa.

Historia Koszalina jest stosunkowo dobrze znana, także ta z wieków przeszłych. Jest tak dlatego, że w mieście tym żył znany ówcześnie Kronikarz – Johann David Wendland (1691–1756), który pochodził z mieszczańskiej rodziny. Napisał w języku niemieckim rodzaj encyklopedii, kompendium na temat Koszalina podzielone na dziesięć tematycznych rozdziałów. Co ważne, kronikarz ten opierał się na dokumentach, manuskryptach, które następnie spłonęły. Zatem jest to bardzo ważne źródło informacji o historii rozwoju Koszalina.

Atrakcje turystyczne – wirtualny spacer Koszalin

1. Ratusz

Ratusz wzniesiono w 1308 roku. Pierwszy budynek Ratusza spalił się w pożarze, wspomnianym już wcześniej, w 1504 roku. Obok Ratusza znajdował się pierwotnie pierwszy budynek sądu do 1591 roku i kwatera gwardii.

Nowy ratusz także spłonął w kolejnych dużym pożarze w 1718 roku. Odnaleziono jednak wówczas pieczęć Miasta, która przedstawiała:

  • bramę miejską oraz

  • osobę biskupa w szatach pontyfikalnych.

  • tarczę herbową z gryfem oraz z lwem.

Na pieczęci widniał napis: SIGILLUM CIVITATIS CUSSALIN.

2. Kościół i Katedra

Pierwsze wzmianki o budowie Kościoła, który następnie stał się Katedrą zawiera dokument wspomnianego już Kronikarza, który uważał, że obiekt pierwszego kościoła istniał już w 1331 roku. Ale dokument fundacyjny klasztoru cysterek z 1278 roku wspomina kościół parafialny, który był drewnianą świątynią.

W 1512 roku Kościół Mariacki w swoim wnętrzu posiadał:

  • XVI-wieczną ambonę,

  • ołtarz z 1708 roku z tryumfującym Chrystusem,

  • tryptyk Andreusa Wentzela z 1512 roku, z rzeźbionymi postaciami Maryi z Dzieciątkiem

Katedra natomiast istniała już w 1612 roku.

3. Domek Kata

Specyficzny budynek dobrze zachowany. Jedna z historycznych atrakcji Miasta.

Dom jest przykładem gotyckiej kamienicy z XV wieku. Jest symbolem niezależności mieszkańców wobec jurysdykcji. Budynek jest specyficzny, gdyż został zaprojektowany na bazie trapezu. Po okresie wojny przywrócono mu pierwotny wygląd. Jest to siedziba Teatru Propozycji „Dialog”.

4. Skansen Ziemi Jamneńskiej

Powstał w 1982 roku. W skansenie znajdują się eksponaty:

  • kultury jamneńskiej,

  • kultury pomorskiej,

  • sztuki ludowej i rękodzieła.

Jamno była to wieś, która kojarzona jest z tamtejszym jeziorem, położona na bagnach. Była trudno dostępna, gdyż można było się do niej dostać albo zimą, po lodzie, albo latem, w czasie suszy. Stąd przez długi czas zachowała się tam kultura i rękodzieło.

Do pozostałych zabytków, wartych zauważenia należą:

  • Mury obronne,

  • Muzeum w Koszalinie – powstało z inicjatywy Towarzystwa Naukowego. Za początek Muzeum uważa się rok 1912, kiedy odbyła się pierwsza wystawa w ratuszu staromiejskim. Początkowo muzeum (Heimatmuseum) funkcjonowało w pomieszczeniach Domu Miejskiego, następnie w 1929 roku, następnie jeszcze przed II wojną światową zyskało nową siedzibę.

  • Neogotycka poczta – znajduje się przy ul. Racławickiej. Powstała w 1884 roku. a w latach 1906-1908 dobudowano jeszcze skrzydła wschodnie.

  • Papugarnia.

Mimo, iż Miasto nie leży nad morzem, uznawane jest za centrum tej części Pomorza. Jest to Miasto posiadające duże obszary zieleni.

Park Książąt Pomorskich w Koszalinie. Powstał w XVII wieku a dzisiejszej formie w latach 1933-34. Jest to park miejski, złożony z 2 części, takich jak:

  • Część A – Staw Zamkowy z przepływającą przez niego rzeką Dzierżęcinką. Zobaczyć tu możemy najstarsze drzewo w Mieście – klon jawor.

  • Część B – bardziej rozłożysty na większej powierzchni – obejmuje około 3,65 ha z wieloma rzadkimi gatunkami drzew i krzewów.

Zobacz nasze ostatnie realizacje w okolicach. woj. Zachodniopomorskie

Mapa realizacji wirtualnych spacerów – nasze portfolio

Województwo zachodniopomorskie – największe miasta:

Szczecin, Koszalin, Stargard, Kołobrzeg, Police, Goleniów, Gryfice, Gryfino, Kamień Pomorski, Szczecinek, Myślibórz, Świnoujście, Sławno, Drawsko Pomorskie, Pyrzyce, Wałcz, Świdwin, Białogard, Choszczno, Łobez

wirtualny spacer KPO dotacje A2.5.1 NIMiT

Rusza II edycja Programu KPO dla Kultury!

Szansa na rozwój i wsparcie dla sektora kultury i przemysłów kreatywnych Z radością informujemy, że już w kwietniu bieżącego roku na...
cube online service google wirtualny spacer

Czy przedstawiciel Cube Online może przedstawiać się jako Google?

Zastanawiasz się, czy pracownik lub zewnętrzny przedstawiciel firmy Cube Online ma prawo podawać się za oficjalnego reprezentanta Google? Czy zdarzyło Ci...
wirtualny spacer 3dvista firma

Projekty interaktywne w oprogramowaniu 3dvista

Wirtualne spacery 360° – nowy wymiar interaktywnych prezentacji W dzisiejszych czasach technologia oferuje nam nieskończone możliwości prezentacji produktów, usług czy miejsc....
wirtualny spacer dom na sprzedaż

Nieruchomość na sprzedaż ? Zamów wirtualny spacer 3D

Zdecydowana większość osób, które zdecydowały się na naszą usługę wirtualnego spaceru 3D, przyznaje, że ta forma prezentacji nieruchomości znacznie podniosła...
kpo dotacjje granty stypendia

KPO dla Kultury – Jak wykorzystać wirtualne spacery i wirtualne wystawy w ośrodkach kultury?

Digitalizacja kultury z grantów KPO ( Krajowy Plan Odbudowy). Wirtualny spacer, wirtualna wystawa. Coraz więcej instytucji kultury stawia na innowacyjne rozwiązania,...

Wirtualny spacer 3D Matterport po mieszkaniu do remontu

W dobie cyfryzacji rynek nieruchomości prężnie korzysta z nowych technologii, a wirtualne spacery 3D to jeden z najlepszych przykładów na...
ekran led stoisko targowe

Wynajem ekranów led na targi eventy konferencje itp wydarzenia

Jak Ekran LED może przyspieszyć sukces twojego stoiska targowego W dynamicznym świecie targów, gdzie każda sekunda i najdrobniejszy szczegół mają znaczenie,...
wirtualny spacer FENX 07 01

Nabór wniosków na dotacje EU Kultura, Działania FENX.07.01 Infrastruktura kultury i turystyki kulturowej

Ruszył nabór do dotacji z funduszy europejskich na infrastrukturę kultury i turystyki kulturowej (czerwiec 2024) Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Instytucja...
wirtualny spacer cena utrzymania

Wirtualny spacer bez opłaty rocznej za utrzymanie ?

Utrzymanie wirtualnego spaceru Jeżeli obawiasz się dodatkowych, rocznych kosztów związanych z utrzymaniem wirtualnego spaceru, w niniejszym artykule przedstawimy metody, które pozwolą...
digitalizacja 3D wystawy IIDB

Digitalizacja 3D wystaw. IIDB dla Akademii Sztuk Pięknych

Realizacja digitalizacji 3D jako wirtualny spacer w technologii Matterport na Międzynarodowej Biennale Wzornictwa Wnętrz 2024 Międzynarodowa Biennale Wzornictwa Wnętrz, odbywająca się...