Wirtualny spacer Lublin
Lublin odzyskuje swoją świetność. Przepiękny zamek czy kamieniczki na starówce, niegdyś zaniedbane, cieszę oko nawet jeśli nie wszystko w Lublinie jest idealnie odnowione, ale tym bardziej warto podziwiać ich autentyczny wygląd.
Lublin, z uwagi na położenie przez długi czas nie był doceniany.
Wirtualny spacer pozwoli nam przybliżyć specyfikę tego Miasta. Lublin to Miasto z bogatą przeszłością.
Skąd wywodzi się nazwa Lublin? Jeżeli chodzi o nazwę miasta istnieje na ten temat kilka teorii. Pierwsza mówi, iż nazwa Lublin, pochodzi od prawdopodobnego założyciela miasta, który miał na imię Lubel. Z kolei w kronikach Wincentego Kadłubka, znaleźć możemy informację, iż nazwa miasta pochodzi od imienia siostry Juliusza Cezara, założycielki miasta – Julii.
Sprawdź naszą ofertę
Sprawdź pozytywne opinie o naszych usługach w wizytówce firmy
Wirtualny spacer w Google Moja firma
Z czym kojarzy się Lublin?
-
Stare Miasto, Zamek Lubelski
-
Zalew Zemborzycki
-
Bazylika oo. Dominikanów
-
Muzeum Narodowe, Muzeum Wsi Lubelskiej, Państwowe Muzeum na Majdanku
- Wieża Trynitarska
Historia Lublina
Lublin miastem jarmarków – Lublin za czasów Kazimierza Jagiellończyka, w 1474 r. stał się stolicą nowego województwa lubelskiego i otrzymał wówczas przywilej organizowania 4 targów rocznie.
Na osiem lub szesnaście dni (w zależności od daty) zjeżdżali się do Lublina kupcy z całej Europy, którzy niezależnie od tego, z którego kierunku przybywali i którym szlakiem hanslowym się przemieszczali, mieli obowiązek zatrzymać się w mieście ze swoimi towarami. Przybywali więc do Lublina kupcy z całej Europy.
Dzięki temu Lublin się bogacił i zyskiwał na znaczeniu nie tylko w Polsce, ale także zagranicą. Był to “złoty wiek” Lublina, który jednak skończył się w XVII wieku wraz z wojnami. Tradycja jarmarków jest do dziś utrzymywana w Lublinie, gdyż organizowane są tego rodzaju wydarzenia.
Bogata historia Lublina
Lublin był Miastem, w którym wydarzyło się wiele istotnych wydarzeń z punktu widzenia historii Polski.
Za czasów I Rzeczypospolitej Lublin był miastem królewskim, stąd jego znaczenie było większe niż miast należących do Biskupów czy rycerzy. Pierwsza wzmianka o Lublinie pojawiła się w I połowie XIII wieku, ale znacznie później Lublin zaczął się intensywniej rozwijać.
Unia lubelska
Lublin był miastem wielu wydarzeń historycznych. Jednym z nich było zawarcie unii lubelskiej 1 lipca 1569 roku pomiędzy Koroną Królestwa Polskiego i Wielkim Księstwem Litewskim. W wyniku tego wydarzenia powstała Rzeczpospolita Obojga Narodów.
Hołd Pruski
W Lublinie także miało miejsce inne wydarzenie, 19 lipca 1569 roku książę pruski złożył hołd lenny przed Zygmuntem II Augustem.
Warto zwiedzając Miasto przy pomocy wirtualnego spaceru, przyjrzeć się jego historii.
Dalsza historia Miasta
Lublin wielokrotnie był niszczony, podczas potopu szwedzkiego czy najazdów kozackich
Co ciekawe Lublin znajdował się nie tylko pod zaborem rosyjskim, ale także był zajmowany przez wojska niemieckie i austrowęgierskie podczas I wojny światowej.
Podczas II wojny światowej, Niemcy zamknęli Katolicki Uniwersytet Lubelski, aresztowali wielu profesorów, przedstawicieli inteligencji, nauczycieli, duchownych. Podczas Nadzwyczajnej Akcji Pacyfikacyjnej aresztowano kilkaset osób, przedstawicieli inteligencji, a około 500 z nich brutalnie zamordowano, poprzez rozstrzelanie we wsi znajdującej się pod Lublinem. Wcześniej przetrzymywani byly w więzieniu utworzonym na Zamku Lubelskim.
Po wojnie Lublin stał się siedzibą Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego. Po wojnie powstały liczne uczelnie, takie jak: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowkiej, a następnie Uniwersytet Medyczny i Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, a także Politechnika Lubelska
Jak widać Miasto przeszło bogatą historię, co znajduje odzwierciedlenie w zabytkach, które można zwiedzić za pomocą wirtualnego spaceru.
Zabytki Lublina
Do zabytków, które warto zwiedzić w Lublinie korzystając z wirtualnych spacerów, należą:
1. Zamek w Lublinie i Muzeum Narodowe
Muzeum Narodowe w Lublinie ma swoją siedzibę na lubelskim zamku, gmachu, którego historia sięga jeszcze XII wieku. Na zamku można zwiedzić:
-
kaplicę Trójcy Świętej z freskami bizantyjsko-ruskimi
-
basztę z tarasem widokowym.
Muzeum Narodowe w Lublinie wystawia wiele ciekawych eksponatów, w tym z zakresu: archeologii, etnografii, sztuki, historii, militariów, numizmatyki i inne.
Wśród wystaw stałych można obejrzeć zbiory:
-
Uzbrojenie Polskie i Obce XIV-XX w.
-
Polskie Malarstwo Historyczne i Batalistyczne
-
Sztuka Zdobnicza Polska i Obca
-
Galerię Malarstwa Obcego XVII-XIX w.
Warto zwiedzić Zamek w Lublinie i podziwiać wystawy w ramach wirtualnego spaceru 3D.
2. Klasztor Ojców Dominikanów
Dominikanie znależli swoją siedzibę w Lublinie od 1230 roku. Ich pierwsza świątynia była drewniana, następnie wybudowany został kościół pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Męczennika, który od 1967 roku otrzymał tytuł bazyliki mniejszej. Jako że przez wiele lat w kościele przechowywano fragment Krzyża Świętego, kościół nazywany jest też Bazyliką Relikwii. Kościół można powiedziać zwiedzając Stare Miasto w Lublinie. Dominikanie umożliwiają również zwiedzanie skarbca i klasztoru .
3. Stare Miasto w Lublinie
Stare miasto w Lublinie to przede wszystkim odzyskujących swój dawny blask renesansowe kamienice. Do najpiękniejszych należą:
-
kamienica Klonowica,
-
kamienica Lubomelskich,
-
kamienica Wieniawskich.
Z niektórych kamiec spoglądają na nas dawni mieszkańcy kamienic, a to za sprawą powiększonych, przedwojennych portretów polskich i żydowskich mieszkańców kamienic, które zostały znalezione na strychu jednego z budynków. Do tej pory nie wiadomo, kimbyli i jaki spotkał ich los.
Ciekawym obiektem na Rynku Starego Miasta jest Trybunał Koronny, który pełnił funkcję najwyższego sądu szlachty ruskiej i małopolskiej. Na Starym Mieście znajduje się także kościół franciszkanów. Odkryto tam i zabezpieczono fundamenty nieistniejącego już kościoła św. Michała, który pełnił funkcję kościoła farnego.
Jednym z najbardziej charakterystycznych budynków w Lublinie jest Brama Krakowska. Strzeże wejścia do lubelskiego Starego Miasta. Powstanie Bramy Krakowskiej jest związane z najazdami Tatarów w XIV wieku. Po tym, jak miasto zostało splądrowane, zostało otoczone murami obronnymi z bramami. Jedną z nich jest Brama Krakowska, a w średniowieczu posiadała zwodzony most. Brama to budowla gotycka o charakterze obronnym. Miała niższe przedbramie oraz bramę właściwą z ośmioboczną wieżą. W roku 1782 Brama Krakowska zyskała barokowy hełm, na którym widać monogram króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Od lat 60. XX wieku w Bramie Krakowskiej mieści się Muzeum Historii Miasta Lublina.
5. Centrum Spotkania Kultur w Lublinie
pierwotnie chciano wybudować teatr operowy z salą widowiskowo-kongresową, mogącą pomieścić tysiąc osób. Miał został wybudowany monumentalny gmach, ale w latach 80. XX wieku budowę przerwano, a niedokończony budynek był nazwany przez mieszkańcó Lublina „Teatrem w Budowie”. Dopiero w latach 90-tych dokończono budowę częściowo,
pod siedzibę Państwowej Filharmonii Lubelskiej oraz Teatru Muzycznego. W całości został dokończony w 2016 roku, kiedy to zdecydowano o utworzeniu Centrum Spotkania Kultur. W CSK można wysłuchać koncertów, zobaczyć spektakle teatralne. Swoje miejsce znalazły tam:
-
kino csk,
-
akademia kina csk,
-
vod kina csk,
-
klub muzyczny csk,
-
miejska pasieka artystyczna csk,
-
sklepik kulturalny csk,
-
„Scena w Budowie” festiwal scenografii i kostiumów.
Zatem miedzkańcy Lublina mają szeroką gamę imprez kulturalnych do wyboru.
Warto zwiedzić to miejsce za pośrednictwem wirtualnego spaceru 3D.
Perspektywy rozwoju Lublina
Strategia rozwoju 2030
Współczesny Lublin przyjął logo „Miasto inspiracji”.
Strategia miasta to wizja jego rozwoju, która ma sprawić, że Lublin będzie najlepszym miejscem do życia, pracy i nauki w zakreślonym przedziale czasu.
Z końcem 2021 r. upływa okres obowiązywania aktualnej strategii rozwoju Lublina.
Miasto Lublin chce zaangażować w rozwój swoich mieszkańców. Dlatego punktem kluczowym strategii jest założenie partycypacji społecznej, wyrażającej się w dialogu, udziale mieszkańców w procesach decyzyjnych. Mieszkańcy Lublina mają być współautorami strategii, a przedstawiciele władz miasta mają być jedynie animatorami, odpowiedzialnych za jej realizację.
Problemem Lublina, jak wielu polskich miast jest wyludnienie. Zatem trzeba podjąć kroki, aby przyciągnąć i zatrzymać tutaj mieszkańców, zwłaszcza młodych.
Lublin w 2030 roku ma być średniej wielkości polską i europejską metropolią, dobrze postrzeganą w kraju i za granicą, wyróżniająca się jako ośrodek akademicki, miasto kultury i przestrzeń rozwoju nowoczesnej gospodarki – taka wizja miasta została określona w Strategii. Lublin ma być pełen zieleni, ma dawać mieszkańcom wiele możliwości rozwoju. Ma być miastem, w którym każdy będzie mile widziany.
Warto zatem promować Lublin i zachęcać mieszkańców do pozostania, wykorzystując wirtualne spacery 3D.