fbpx

Projekty - Kościół św. Krzyża w Warszawie

Portfolio

Kościół św. Krzyża w Warszawie

Kościół Warszawa swkrzyż wirtualny spacer wirtualny spacer Kościół świętego Krzyża w Warszawie Kościół wirtualny spacer Kościół św. Krzyża w Warszawie wirtualna wycieczka Kościół pw Świętego Krzyża w Warszawie wirtualny spacer święty krzyż bazylika
Project Description

Wirtualny spacer po Kościele pw. Świętego Krzyża w Warszawie

Mieliśmy przyjemność zrealizować wirtualną wycieczkę po wnętrzu Bazyliki Świętego Krzyża – kościół znajdujący się przy ul. Krakowskie Przedmieście 3, w dzielnicy Śródmieście w Warszawie. Jest to imponująca Monumentalna, barokowa świątynia Zgromadzenia Księży Misjonarzy w samym centrum Stolicy.

Bryła obiektu zbudowana na planie krzyża łacińskiego, z transeptem i pozorną kopułą na skrzyżowaniu naw z transeptem, w większości wg projektu Józefa Szymona Bellottiego. Kościół jest jednonawowy, a boczne kaplice tworzą pseudonawy, połączone ze sobą arkadowym przejściem. Wg założeń tworzą one przeplatające się strefy cienia i światła, symbolicznie tworząc walkę dobra ze złem. Świątynia ta brała udział w niejednej burzy dziejowej i był świadkiem wielkich wydarzeń historycznych w życiu stolicy i Polski. W tym kościele spoczywają prochy nie tylko zasłużonych misjonarzy, takich jak: Lambert aux Couteaux, Bartłomiej Tarło czy Gabriel Baudouin. Leżą tu między innymi Adam Kazimierz Czartoryski i Stanisław Małachowski. Przez trzy lata w dolnym kościele stała trumna ze zwłokami księcia Józefa Poniatowskiego, zanim została przewieziona do Krakowa i złożona na Wawelu. Znajdują się też tutaj serca Fryderyka Chopina i Władysława Reymonta. Stąd żegnano przed ostatnią drogą Stanisława Kostkę Potockiego, Edwarda Odyńca, Stanisława Moniuszkę, Karola Szymanowskiego, Pawła Jasienicę i wielu innych.

Zobacz również ostatnie nasze realizacje w katalogu przykładów z kategorii Sakralne

Inne projekty w portfolio