Mieszkanie inwestycyjne – mieszkania na pokoje
Rynek nieruchomości przechodzi nieustanne przemiany. Nadal jest to opłacalna inwestycja kapitału, ponieważ ceny mieszkań rosną, a zainteresowanie klientów nie maleje. Mieszkanie można wynajmować jako całość lub na pokoje. Wynajem mieszkania na pokoje jest korzystniejszy, ponieważ daje większą pewność zysków i z reguły są to wyższe przychody niż w przypadku wynajmowania mieszkania w całości. Wynajem mieszkań na pokoje to poszukiwana usługa wśród nieruchomości. Zwykle wynajmujący nie narzekają na brak zainteresowania ze strony najemców.
Lokatorzy mieszkań wynajmowanych na pokoje
Grupą docelową mieszkań inwestycyjnych wynajmowanych na pokoje są studenci, osoby rozpoczynające pracę w większym mieście daleko od swojego miejsca zamieszkania i pracownicy z zagranicy lub pracodawcy szukający zakwaterowania dla pracowników pochodzących z innych krajów. Studenci i osoby rozpoczynające karierę zawodową w dużym mieście poszukują najczęściej pokoju jednoosobowego, choć zdarzają się pary. Pracodawcy, którzy chcą wynająć pokoje dla swoich pracowników, są zainteresowani pokojami, w których może mieszkać od 2 do 5 osób.
Cechy mieszkania wynajmowanego na pokoje
Nie każde mieszkanie może wynajęte w taki sposób. Inwestycja jest opłacalna jedynie wtedy, kiedy mieszkanie jest w pełni rozkładowe, pokoje są osobne i zamykane. Jedna kuchnia i łazienka może przypadać na 5 osób. Można wynająć nawet dwuosobowe mieszkanie na pokoje i ulokować w każdym z pokoi parę lub po jednej osobie. Z takiej inwestycji i tak może być większy niż w wynajęcia całego mieszkania dwupokojowego. Analitycy rynku nieruchomości są zgodni, że mieszkanie inwestycyjne wynajmowane na pokoje powinno składać się z minimum trzech niezależnych pokoi. Istotna jest lokalizacja takiego mieszkania – powinno być w centrum miasta, ewentualnie w sąsiedztwie stref ekonomicznych lub uczelni. Mieszkanie na wynajem w powyższej lokalizacji to gotowiec inwestycyjny, który zapewni wysoki pobyt i krótki okres przestoju między wyprowadzeniem się jednego lokatora, a wynajęciem pokoju kolejnej osobie.
Umeblowanie mieszkania do wynajęcia na pokoje
Przed wynajęciem mieszkania na pokoje, trzeba nieruchomość przygotować do takiej inwestycji – to znaczy funkcjonalnie urządzić. W mieszkaniu inwestycyjnym wynajmowanym na pokoje powinna być wygodnie urządzona kuchnia i łazienka. Meble w pokojach powinny być ze średniej półki cenowej, ponieważ jest to kompromis między ceną, a jakością. Nie wolno zapomnieć o małym AGD, typu żelazko, suszarka do włosów, czajnik elektryczny, odkurzacz. Konieczną są: zastawa stołowa, suszarka na pranie i deska do prasowania. Ilość łóżek powinna być odpowiednia do ilości lokatorów w pokoju. Łóżka piętrowe odpadają. Niezbędne są: szafa, komoda, regał (lub funkcjonalna meblościanka) oraz po jednym biurku i krześle na osobę w pokoju. Musi być stały dostęp do internetu.
Wady mieszkania do wynajęcia na pokoje
W mieszkaniu inwestycyjnym wynajętym na pokoje spotykają się różni ludzie, którzy wcześniej nie byli znajomymi. Może to rodzić różnego rodzaju konflikty. Właściciel takiego mieszkania musi liczyć się z koniecznością podstawowych napraw i odświeżenia mieszkania. Wśród mogą zdarzyć się osoby, które przypadkowo lub celowo dokonają zniszczeń w pokoju lub pomieszczeniach wspólnych. Zdarzają się też opóźnienia w płatnościach lub niepłacenie przez jakiś czas. Lokatorzy mogą mieć konflikty z sąsiadami.
Mieszkanie wynajmowane turystom poprzez Booking.com lub Airbnb.com
Osoby mające mieszkania do wynajęcia w miejscowościach turystycznych często decydują się na wynajmowanie pokoi dla turystów. Bez trudno można znaleźć wielu nabywców w sezonie na mieszkania o każdym standardzie. Okres takiego wynajmu wynosi od kilku dni do 2 miesięcy. Wynajmując mieszkanie turystom, trzeba liczyć się z dużym nakładem pracy własnej – po każdym wynajmującym trzeba lokal wysprzątać i zmienić pościel oraz ręczniki.
Wynajmowanie mieszkań inwestycyjnych na pokoje to znacznie pewniejsza lokata kapitału niż wszelkie produkty bankowe, sztuka, czy złoto. Mieszkanie jest w obiegu i zarabia przez cały rok. Ze względu na utrudnienia w dostępie do kredytów mieszkaniowych i zaporowe ceny mieszkań, oferta wynajęcia pokoju zawsze będzie atrakcyjna dla określonej grupy potencjalnych lokatorów.
Niewątpliwie świetnym narzędziem promowania takich mieszkań jest nowoczesny wirtualny spacer 3D w technologii Matterport.
Zobacz przykładowe realizacje takich projektów
Wirtualny spacer mieszkanie
Mikro kawalerki
Dom pod klucz
Mieszkanie na pokoje
Mieszkanie studenckie
Luksusowa nieruchomość
Mieszkanie inwestycyjne
Gotowiec inwestycyjny
Więcej przykładów w Katalogu realizacji
Po zrealizowaniu usługi klient otrzymuje:
- wirtualny spacer Matterport
- wygenerowane rzuty 3D, rzuty 2D
- możliwość samodzielnego wymiarowania
- możliwość wygenerowania oddzielnych linków do każdego z pokoi
- zdjęcia 4k do dalszego wykorzystania w promowaniu nieruchomości
- zwiastun wideo generowany automatycznie
- zdjęcie 360° np. z zewnątrz mieszkania, na balkonie, przed budynkiem, na klatce schodowej etc.