Najciekawsze miejsca w Katowicach
Do najciekawszych miejsc w Katowicach zaliczyć można:
-
słynny spodek,
-
ale także nowo powstałe tuż obok Centrum Kongresowe, przypominające bryły węgla poprzetykane pasmami zieleni,
-
niedawno wybudowany biurowiec w tej samej okolicy, złożony z wystających 3 brył, którego wierzchołek kryje się we mgle w bardziej pochmurne dni,
-
i wreszcie także tuż obok trzy kolejne obiekty:
– wspomniana już Sala Koncertowa NOSPR,
– Muzeum Śląskie w ultra nowoczesnym design-ie białych, szklanych, matowych brył lodu, które podświetlone na tle dawnego Szybu Kopalni dają niepowtarzalne wrażenie, zwłaszcza wieczorem czy w nocy,
– i wokół tego obiektu tzw. Strefa Kultury.
Są to najbardziej zauważalne symbole dla osób, które przybywają do miasta od strony trasy i kierunku: Warszawa Częstochowa Katowice. A jednocześnie jest to samo centrum Miasta, które można na nowo odkrywać przy pomocy Wirtualnego Spaceru.
Rewitalizacja Miasta – wirtualny spacer po zabytkowych dzielnicach Miasta
Transformacja społeczno-gospodarcza w takich miastach, jak Katowice, centrach przemysłu skutkowała degradacją tkanki miejskiej w warstwie społecznej, ekonomicznej i przestrzennej. Proces rewitalizacji jest długofalowym wyzwaniem dla Miasta Katowice. Pierwsze działania w tym kierunku miały miejsce w Katowicach w 2005 roku, kiedy wdrożono pierwszy Program Rewitalizacji Miasta Katowice obejmujący obszar Centrum oraz Giszowiec – Nikiszowiec, którego efekty można byłoby przedstawić szerszej publiczności przy pomocy wirtualnych spacerów. Kontynuacją był Program Rewitalizacji Miasta Katowice na lata 2007-2013.
Strategia rozwoju Miasta „Katowice 2030”
Założenia Strategii „Katowice 2030” wpisują się w cele Krajowej Polityki Miejskiej 2023, których realizacja ma się przyczynić do tworzenia miast sprawnych, zwartych i zrównoważonych oraz spójnych, a w efekcie konkurencyjnych i silnych. Są one również zgodne z dokumentami regionalnego planowania strategicznego tj. Strategią Rozwoju Województwa Śląskiego ŚLĄSKIE 2020+ oraz Strategią ZIT Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.
Strukturę Strategii „Katowice 2030” wyznaczają strategiczne obszary, takie jak:
-
Jakość życia,
-
Metropolitalność i obszar śródmiejski,
-
Przedsiębiorczość i rozwój gospodarczy,
-
Transport i logistyka miejska.
Zgodnie z przyjętymi założeniami, Katowice mają kontynuować dynamiczny rozwój stając się:
usługowych i środowiskowych,
-
stolicą Górnego Śląska i Metropolii Górnośląskiej XXI wieku,
-
silnym ośrodkiem gospodarczym i centrum biznesowo-finansowym,
-
europejskim węzłem transportowo-logistycznym.
Studium Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Katowice – Cele
Do celów zagospodarowania przestrzennego Katowic należą:
-
krystalizacja struktury funkcjonalno-przestrzennej miasta,, integracja przestrzenna i funkcjonalna tkanki miejskiej,, wzrost kapitału urbanistycznego, wysoka jakość przestrzeni miejskiej i środowiska, równoważenie struktury przestrzennej i procesów rozwoju przestrzennego.
Wirtualny spacer 3D może pokazać jak zmienia się przestrzeń miejska na przestrzeni lat, w oparciu o materiały archiwalne oraz współczesne zdjęcia z różnych części Miasta Katowice oraz z perspektywy nagrań przy pomocy nowoczesnych technologii, takich jak:
- zdjęcia z drona,
- wirtualne filmy,
pokazujące wybrane części miasta z różnej perspektywy
Wirtualny spacer Katowice – atrakcyjne dla biznesu
Wirtualny spacer Katowice może doskonale służyć do zwiedzenia Miasta w formie wirtualnej, bez wychodzenia z domu, co może być przydatne dla osób, które zamierzają miasto odwiedzić w najbliższym czasie, jako turyści, ale także inwestorzy czy w celach biznesowych.
W Katowicach bowiem odbywało się i odbywa szereg ważnych międzynarodowych konferencji i kongresów biznesowych, takich jak:
-
coroczny EEC – European Economic Congress – Europejski Kongres Gospodarczy, organizowany od wielu lat, w tym
-
European Start-up Forum – część Kongresu, dotycząca tak popularnych współcześnie innowacyjnych form biznesu, jakimi są start-upy,
-
zorganizowany 2 lata temu Szczyt ONZ w Sprawie Zmian Klimatu – COP24,
-
czy niedawno zakończony XVI Cyfrowy Szczyt ONZ.
Takie imprezy mogą być z powodzeniem promowane w skali ogólnopolskiej czy ogólnoświatowej za pośrednictwem wirtualnego spaceru na stronach internetowych Miasta.
Wirtualny spacer Katowice – Co jeszcze warto zwiedzić?
Za pomocą wirtualnych spacerów możemy zwiedzić zabytkowe i nowoczesne dzielnice Katowic.
Chyba najciekawszym i najbardziej znanym miejscem do zwiedzenia w Katowicach jest Stary Nikiszowiec – zabytkowe osiedle górnicze, które kiedyś niszczało, a obecnie stało się chyba najbardziej rozpoznawalną wizytówką miasta.
Wirtualny spacer 3D po tym osiedlu mógłby stać się wizytówką Miasta Katowice.
Powstałe w latach 1908–1919 z inicjatywy koncernu górniczo-hutniczego Georg von Giesches Erben jako osiedle robotnicze dla górników kopalni Giesche (obecnie Wieczorek) wybudowane na terenie obszaru dworskiego Giszowiec.
Wirtualny spacer 360° – najciekawsze inwestycje
Najatrakcyjniejsze inwestycje developerskie – wirtualny spacer 3D
Z kolei za najciekawszą inwestycję developerską w ostatnich latach w Katowicach uznaje się Osiedle „Nowy Nikiszowiec” nawiązujące swoją kolorystyką i motywem róż, do zabytkowego „Starego Nikiszowca”.
Wirtualny spacer 360° po tym osiedlu mógłby pokazać, że osiedle to powinno być wzorem dla innych developerów, jak czerpać inspirację z tradycyjnego, historycznego budownictwa dla nowoczesnego designu w architekturze.
Mieszkania o bardzo wysokim standardzie architektonicznym powstają w ramach programu rządowego Mieszkania Plus. Nowy Nikiszowiec jest jednym z najlepszych przykładów na to, iż „budownictwo społeczne” może być ciekawie zaprojektowane i wykonane. A jaki jest efekt można obejrzeć przy pomocy wirtualnego spaceru 360°.
Inwestycja Nowy Nikiszowiec zaprojektowana została przez biuro 22ARCHITEKCI, koresponduje ze Starym Nikiszowcem, czyli wyjątkowym na skalę światową osiedlem zbudowanym dla pracowników pobliskiej kopalni Wieczorek.
Projektanci Nowego Nikiszowca zadbali o takie nawiązania do starszej wersji osiedla, jak:
- czerwone ramy od okien,
- charakterystyczne podcienie,
- elewację w kolorze ceglanym, wykonaną z tynku kwarcowego, ale także
- charakterystyczny motyw róż.
Podobieństwo obu osiedli widać także z góry, kiedy zastosujemy panoramiczny obraz 3D z dronów w ramach wirtualnego spaceru.
Architekci zaprojektowali Nowy Nikiszowiec tak, by każdy z trzech segmentów miał własne, wewnętrzne patio. W nawiązaniu do dawnych gospodarczych funkcji starego osiedla, na Nikiszowcu 2.0 powstały ogródki społeczne, gdzie mieszkańcy będą mogli uprawiać warzywa i inne rośliny.
Spacerując po wirtualnym osiedlu Nowy Nikiszowiec przy pomocy wirtualnego spaceru 3D, możemy zobaczyć, że jest to teren przyjazny dla mieszkańców, ale również osób z zewnątrz, przechodniów, gdyż cały teren jest ogólnodostępny, uzupełniony o dziedziniec i placyk z usługami.
Projekt został nominowany do prestiżowego konkursu im. Miesa Van Der Rohe, głównej nagrody architektonicznej Unii Europejskiej. To coś wyjątkowego, by inwestycja, która oferuje mieszkania o czynszu niższym niż rynkowy, miała taką jakość.
Wirtualny spacer z drona pozwala zauważyć, iż osiedle zostało zaprojektowane na planie kwartałów – jest to forma urbanistyczna, która bardzo sprzyja integracji mieszkańców.
Osiedle to zaliczono do 10 najlepszych inwestycji developerskich z ostatnich lat.