Atrakcje turystyczne w Słupsku. Wirtualny spacer
Miasto ma szereg atrakcji turystycznych, które warto zwiedzić z wirtualnym spacerem 3D.
1. Ratusz Słupski
Wizytówką miasta jest Ratusz Słupski, siedziba władz miejskich od daty powstania w 1901 roku. W Ratuszu zobaczyć można między innymi:
-
Gabinet prezydenta miasta Słupska – posiada 12 ścian z unikalnymi ponad 100-letnimi,
-
gazowy żyrandol,
-
monumentalne malowidła przedstawiające między innymi:
– alegorię nadania praw miejskich,
– Targ Rybny w Słupsku,
– wyładunek w porcie w Ustce,
W Ratuszu można także zobaczyć symbol Słupska – słupski Bursztynowy Niedźwiadek Szczęścia.
Ratusz znajduje się w centralnej części miasta, zamykając obszerny plac Zwycięstwa od zachodu.. Z udostępnionej dla turystów wieży ratuszowej podziwiać można wspaniałą panoramę miasta.
Burmistrz Słupska – Hans Matthes, który pełnił funkcję burmistrza w latach 1893-1905, wydał na jego budowę sumę dwukrotnie przekraczającą kwotę przeznaczoną na ten cel przez Radę Miejską. Wydał bowiem 600 tys. marek zamiast 300 tys. Ratusz był zbyt duży, jak na potrzeby ok. 30-tysięcznego Słupska.
2. Baszta Czarownic / Galeria Sztuki Współczesnej
Baszta Czarownic została wybudowana w latach 1411-1415. Nazwa pochodzi od tego, iż w XVII wieku pełniła ona funkcję więzienia dla kobiet posądzanych o czary., z których część stracono. W 1651 roku o czary posądzono dwie dwórki księżnej Anny de Croy – Scholastyka i Runga, które zostały stracone. Ostatnią ofiarą świętej Inkwizycji była służąca z Rowów – Anna Kosbad w 1714 roku. Inną jeszcze ofiarą inkwizycji, która została rozsławiona była Trina Papisten (Kathrin Zimmermann), spalona na stosie w roku 1701. W XIX wieku baszta była wykorzystywana jako magazyn, a w XX wieku do celów mieszkalnych. Od lat 70-tych budynek jest wykorzystywany na galerię sztuki w roku 1975.
Galeria „Baszta Czarownic” została utworzono przez Biura Wystaw Artystycznych (BGSW). Składa się z trzech poziomów, które w sumie obejmują 86m2 powierzchni wystawienniczej. Można tam zobaczyć następujące ekspozycje:
3. Polska Filharmonia Sinfonia Baltica w Słupsku
W Mieście możemy zwiedzić najważniejsze zabytki przemieszczając się według planu wycieczki w ramach wirtualnego spaceru 3D. Jest to Filharmonia im. Wojciecha Kilara powstała w 1977 roku. Działalność Filharmonii polega na:
-
organizacji koncertów orkiestry, która jest podstawą tej instytucji,
-
organizacją wydarzeń muzycznych,
-
edukacją muzyczną młodych ludzi,
-
zarządzaniu rynkiem impresaryjnym.
Warte podkreślenia jest, że w Słupsku odbywa się co roku Festiwal Pianistyki Polskiej. Instytucja ta ma znaczny dorobek fonograficzny, gdyż wydała około 30 płyt.
4. Park Krajobrazowy „Dolina Słupi”
Wokół Słupska promowana jest także turystyka. W okolicy płynie Rzeka Słupia, która jest atrakcyjna zwłaszcza dla kajakarzy i wędkarzy. Zbudowano na tym obszarze regionalną sieć szlaków rowerowych i pieszych.
Jak widać Słupsk ma wiele nieodkrytych dla turystów z innych części Polski atrakcji, które zachęcają do przyjazdu lub obejrzenia podążając wirtualnym spacerem Google street view, 3D Matterport, 360° VR .