Wirtualny spacer Siedlce
Nazwa miasta
Nazwa miasta
Sprawdź pozytywne opinie o naszych usługach w wizytówce firmy
Wirtualny spacer w Google Moja firma
Zwiedzając Miasto przy pomocy wirtualnego spaceru 3D można zapoznać się także z jego historią. Najstarsza osada powstała prawdopodobnie w okresie IX-X wieku. Pierwsza wzmianka o wsi Siedlce pochodzi z 1448 r. Prawa miejskie zostały nadane w 1547 roku. W połowie XVII wieku Miasto dotknęły działania wojenne. W pierwszej połowie XVIII wieku zarządzał miastem i terenami wokół Ród Ogińskich. Rozwój nastąpił przede wszystkim dzięki przejęciu majątku przez Aleksandrę Ogińską. Podczas zaborów dochodziło do walk podczas powstania listopadowego oraz styczniowego. W czasie wojny w Siedlcach znajdowało się getto żydowskie, z którego wywieziono do Treblinki znaczną część diaspory żydowskiej Miasta.
Podobnie jak w innych miastach Siedlce także nie są pozbawione interesujących zabytków, które warto zwiedzić podążając wirtualnym spacerem 3D.
Jest to obszar wokół Pałacu Ogińskich, który został zbudowany około roku 1730 przez Kazimierza Czartoryskiego. Jest to obecnie siedziba Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Dużą rolę odegrała jedna z właścicielek – Aleksandra Ogińska, która w okresie 1779-1781 radykalnie przekształciła pałac. Projektantem był Stanisław Zawadzki, który rozbudował pałac w stylu klasycystycznym. Dobudowano dwa skrzydła poprzeczne oraz dodatkowe piętro. W pałacu zatrzymywał się król Stanisław August Poniatowski oraz Tadeusz Kościuszko. Kolejną właścicielką pałacu była Izabela Czartoryska, która oddała go państwu w zamian za dobra na Lubelszczyźnie. Pałac w Siedlcach stał się siedzibą władz, a po I wojnie światowej – siedzibą kurii biskupiej. Budynek został spalony podczas II wojny światowej.
Obok pałacu znajduje się pawilon ogrodowy, który powstał w II połowie XVIII wieku. Styl ogrodu określany jest jako gotyk romantyczny. Oprócz tego w ramach kompleksu znajduje się także Park miejski Aleksandria, w stylu włoskim. Jest to teren rekreacyjny, a w dawnych czasach istniały tutaj kanały, po których można było pływać łodziami. Kiedyś w parku wybudowano takie obiekty, jak:
teatr letni,
domek rybacki,
altany.
Tylko niektóre z nich pozostały i można je zwiedzić. Kompleks pałacowo-parkowy można obejrzeć z wykorzystaniem Wirtualnego Spaceru 3D.
Ratusz w stylu późnobarokowym powstał XVIII wieku. Budynek posiada ośmioboczną wieżę. Na wieży znajduje się figura Atlasa dźwigającego pozłacaną kulę ziemską. Potocznie postać jest nazywana przez mieszkańców Siedlec „Jackiem”. Rzeźba powstała dla Aleksandry Ogińskiej i był podobno wzorowany na postaci lokaja o tym imieniu. Z tego także powodu Ratusz jest czasami nazywany „Ratuszem pod Jackiem”. Obecnie jest tam Muzeum Regionalne.
W 2011 postawiono pamiątkę dla słynnego pisarza. Na ławeczce posadzono postać Stefana Żeromskiego, który był związany z tym Miastem. I chociaż odwiedzając to miejsce z wirtualnym spacerem 3D nie usiądziemy na ławeczce wraz z Żeromskim, ale możemy sobie przynajmniej wyobrazić, jak wielki pisarz na niej odpoczywał.
Muzeum Diecezjalne w Siedlcach powstało w 1918 roku. Inicjatorem był Biskup Henryk Przeździecki. Początkowo było to muzeum diecezji podlaskiej z siedzibą w Janowie Podlaskim. W 1924 roku muzeum zostało przeniesione do Siedlec. Siedzibą muzeum został budynek kurii biskupiej.
W Siedlcach można zobaczyć kościół św. Stanisława. Zaprojektowany przez Antoniego Solariego barokowa świątynia z elementami klasycystycznymi powstała w latach 1740-1749. Zbudowana na planie prostokąta.
W kościele znajduje się obraz Matki oskiej Śnieżnej, a w ołtarzach bocznych obrazy Szymona Czechowicza.
Jest to świątynia neogotycka zaprojektowana przez Zygmunta Zdańskiego i wybudowana w latach 1906-1912. Od 1924 roku Kościół uzyskał status Katedry i został siedzibą diecezji siedleckiej. Interesujące są organy, jakie znajdują się wewnątrz Katedry oraz dwie wieże na zewnątrz, które osiągają 75 m.
Jest to klasycystyczna kaplica św. Krzyża zaprojektowana przez Zygmunta Vogla i wybudowana w 1791 r. na zlecenie Aleksandry Ogińskiej. Konstrukcja budowli umiejscowiona została na planie ośmioboku. Charakteru nadają jej kolumny toskańskie. Ciekawym elementem jest ażurowa latarnia. W 1798 r. w krypcie została pochowana księżna Ogińska.
Powstał w 1869 r. jako cerkiew prawosławna w stylu bizantyjskim. Przebudowany w latach 1928-1933.
Na tym nie kończy się lista zabytków, które można zwiedzić w Siedlcach przy wykorzystaniu wirtualnych spacerów 3D. Do miejsc, które warto odwiedzić należą:
Lapidarium – pozostałości dawnego cmentarza z wielu XVII-ego,
Dzwonnica – powstała na zlecenie Aleksandry Ogińskiej w latach 1773-1776,
miała formę łuku triumfalnego z arkadami, współcześnie pozostały po niej jedynie budynki boczne, gdyż Niemcy ją zburzyli, kiedy nie mogły pod nią przejechać czołgi.
Kolumna toskańska – powstała w 1783 roku, podobnie jak wiele innych zabytków w Siedlcach – dzięki fundacji Aleksandry Ogińskiej w związku z planowanym przyjazdem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Miała wskazywać orszakowi króla drogę do pałacu Ogińskich.
W Siedlcach jest kilka innych zabytkowych budynków, które warto odwiedzić z wykorzystaniem wirtualnych spacerów 3D.
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.