Wirtualny spacer Płock

Wirtualny spacer Płock

Płock – Miasto na skarpie

Jest Miastem wyjątkowym, położonym niezwykle malowniczo na pięknej, wysokiej skarpie, z której rozciąga się niepowtarzalny widok na Wisłę, który warto uwiecznić i zobaczyć w wersji wirtualnego spaceru 3D.
Miasto ma bogatą historię, związaną między innymi z płocką Katedrą. Jednak współcześnie kojarzone jest głównie z siedzibą Grupy Kapitałowej PKN ORLEN.

Sprawdź pozytywne opinie o naszych usługach w wizytówce firmy
Wirtualny spacer w Google Moja firma

Z czym kojarzy się Płock?

  • Rafineria Płock

  • Wzgórze Tumskie

  • Stary Rynek oraz Browar Tumski

  • Ogród zoologiczny

  • Zamek książęcy z XIV wieku

Historia Płocka

Płock jest jednym z najstarszych miast Polski. Początki sięgają X wieku. Na Wzgórzu Tumskim powstał wówczas ośrodek kultu pogańskiego. Wisła dawała duże możliwości rozwoju z powodu położenia Płocka na styku szlaków handlowych.

Miasto miało duże możliwości obronne, z powodu położenia na Wzgórzu.

Nazwa Miasta i pierwotne znaczenie

Na temat pochodzenia nazwy miasta jest wiele hipotez. Na podstawie jednej z nich, uważa się, że nazwa Płock pochodzi od wyrazu „płot”. Miasto bowiem spełniało rolę „obronną ze względu na swoje położenie, przed najazdami Prusaków i Litwinów. Ponadto wspierało dostawy dla wojska pierwszego polskiego króla – Bolesława Chrobrego.

Dalszy rozwój Płocka

Płock przechodził wiele różnych etapów rozwoju, w tym:

  • Około 1000 roku przybyli tutaj benedyktyni. W 1075 roku utworzono biskupstwo mazowieckie.

  • Po wygnaniu Bolesława Śmiałego, jego brat – Władysław Herman inwestował w rozwój miasta. Wówczas wybudowano katedrę romańską murowaną, co przyczyniło się do tego, iż Miasto było siedzibą kolejnych królów.

  • Od 1138 roku Płock stał się stolicą książąt Mazowieckich. Bardzo wiele Płock zawdzięcza Kazimierzowi Wielkiemu, który był zarówno królem Polski, jak i księciem płockim. Król nadawał mieszkańcom przywileje, w tym zwolnienie z czynszów, co przyczyniło się do dalszego rozwoju Miasta.

Bezpieczeństwo Miasta wynikało z nowoczesnych fortyfikacji, a wjazdu strzegły trzy bramy: Dobrzyńska, Bielska i Wyszogrodzka.

  • Wiek XV i XVI to okres, w którym Płock rozwijał się bardzo dynamicznie.

W tym czasie w Płocku funkcjonowały:

– wytwórnie sukna i płótna,

– młyny, spichrze i browary,

– rozwijało się rzemiosło. cechy rzemieślnicze.

Stopniowo rozwijało się także:

– szkolnictwo,

– życie kulturalne i artystyczne.

  • Wiek XVII nie był dla Miasta zbyt łaskawy. Dotknęły je:

– pożary,

– wojny szwedzkie.

Miasto stało się wyniszczone i wyludnione.

  • XIX i XX wiek – najpierw w okresie rozbiorów Płock należał do Prus, co powodowało, że podlegał germanizacji. Następnie Miasto było ośrodkiem ruchów patriotycznych. Znaczenie Płocka dla polskiej państwowości nadal było duże, gdyż odbyło się w tym Mieście ostatnie posiedzenie sejmu polskiego z okresu powstania listopadowego. Ważnym wydarzeniem w dziejach Płocka była wojna polsko-bolszewicka.

  • Podczas wojny polsko-bolszewickiej Płock otrzymał szczególne wyróżnienie – order Virtuti Militari za zwycięską obronę.

Wirtualny spacer po Starym Mieście – Płock współcześnie

Współcześnie Miasto nie miało wielkiego znaczenia, co się jednak zmieniło wraz z rozwojem Grupy PKN Orlen. Pierwotnie znajdował się tam jeden z największych w Polsce zakładów rafineryjnych. Zakłady były stopniowo rozbudowywane, a następnie powstała Grupa Kapitałowa. Jej coraz większy zasięg, w tym międzynarodowy, budowa wielu stacji PKN Orlen, przejęcia na Litwie i w Czechach spowodowały, że Płock zyskuje znaczenie strategiczne.

Jest także miastem, które zapewnia stabilne miejsca pracy, dobrze płatne dzięki rozwojowi rafinerii. Towarzyszy temu większa dbałość o ekologię, tak aby Miasto było przyjazne dla życia.

Co warto zwiedzić w Płocku?

Płock jest warty odwiedzenia przede wszystkim dlatego, że jest pięknie położony nad Wisłą. Stojąc na Skarpie, z której rozciąga się niepowtarzalny widok na Wisłę, która jest w tym miejscu bardzo szeroka.

Płock jest także już znany z licznych koncertów organizowanych w „muszli koncertowej, leżącej nad samą wodą. Obiekty te można zobaczyć na wirtualnym spacerze 3D.

Oprócz wspomnianych już wcześniej zabytków, takich jak Katedra z pięknymi, starymi wrotami, prawdopodobnie równie starymi co w Gnieźnie, warto także zobaczyć w Płocku:

Rynek w Płocku nie jest duży, ale ma swój „klimat”. Od Rynku odchodzi ulica w stronę skarpy nad Wisłą. Wzdłuż ulicy znajdują się niewysokie kamieniczki, może nie tak atrakcyjne, jak w niektórych miastach, raczej proste domy, ale nadające małomiasteczkowy, ciepły charakter. Po przebyciu ulicy i placu, dostajemy się nw pobliże Katedry.

Widok ze Skarpy

Kto jest pierwszy raz w Płocku i nie przejeżdża od razu drogą wzdłuż Wisły może liczyć na niesamowity widok ze Skarpy. Widok, który „zapiera dech w piersiach”. Zwłaszcza, że Skarpa pojawia się dość nagle i nieoczekiwanie i urywa się w dół.

Hejnał Płocki

Oryginalnym symbolem „Miasteczka” na Skarpie, bo taki charakter ma centrum Płocka, co jest atutem przy wielu miastach i miejscowościach, które rozbudowywane tracą swój urok i specyfikę – jest Hejnał.

Codziennie, tak jak w Krakowie, hejnał gra hejnalista z wieży ratuszowej na Starym Rynku. Oprócz tego, po odegraniu hejnału, można zobaczyć również odgrywaną przez kukiełki scenę pasowania Bolesława Krzywoustego na rycerza.

26 lutego 2008 roku. Rada Miasta nadała miastu szczególnie nobilitującą nazwę: „Stołeczne Książęce Miasto Płock”.

Zobacz nasze ostatnie realizacje w okolicach. Województwo mazowieckie

Mapa realizacji wirtualnych spacerów – nasze portfolio

Województwo mazowieckie : Warszawa, Piaseczno
Pruszków, Ożarów Mazowiecki, Wołomin, Legionowo, Grodzisk Mazowiecki, Radom, Mińsk Mazowiecki, Otwock, Płock, Siedlce, Żyrardów, Nowy Dwór Mazowiecki, Grójec, Sochaczew, Ostrołęka, Wyszków, Garwolin, Płońsk, Ciechanów, Pułtusk, Kozienice, Węgrów, Ostrów Mazowiecka, Mława, Sierpc, Gostynin, Przasnysz, Maków Mazowiecki, Białobrzegi, Sokołów Podlaski, Szydłowiec, Przysucha, Zwoleń, Lipsko, Żuromin, Łosice

KPO dla Kultury – Jak wykorzystać wirtualne spacery i wirtualne wystawy w ośrodkach kultury?

Digitalizacja kultury z grantów KPO ( Krajowy Plan Odbudowy). Wirtualny spacer, wirtualna wystawa. Coraz więcej instytucji kultury stawia na innowacyjne rozwiązania,...

Wirtualny spacer 3D Matterport po mieszkaniu do remontu

W dobie cyfryzacji rynek nieruchomości prężnie korzysta z nowych technologii, a wirtualne spacery 3D to jeden z najlepszych przykładów na...

Wynajem ekranów led na targi eventy konferencje itp wydarzenia

Jak Ekran LED może przyspieszyć sukces twojego stoiska targowego W dynamicznym świecie targów, gdzie każda sekunda i najdrobniejszy szczegół mają znaczenie,...

Nabór wniosków na dotacje EU Kultura, Działania FENX.07.01 Infrastruktura kultury i turystyki kulturowej

Ruszył nabór do dotacji z funduszy europejskich na infrastrukturę kultury i turystyki kulturowej (czerwiec 2024) Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Instytucja...

Wirtualny spacer bez opłaty rocznej za utrzymanie ?

Utrzymanie wirtualnego spaceru Jeżeli obawiasz się dodatkowych, rocznych kosztów związanych z utrzymaniem wirtualnego spaceru, w niniejszym artykule przedstawimy metody, które pozwolą...

Digitalizacja 3D wystaw. IIDB dla Akademii Sztuk Pięknych

Realizacja digitalizacji 3D jako wirtualny spacer w technologii Matterport na Międzynarodowej Biennale Wzornictwa Wnętrz 2024 Międzynarodowa Biennale Wzornictwa Wnętrz, odbywająca się...

Wirtualny spacer z dotacji HoReCa. Nowoczesny marketing.

W branży HORECA, która obejmuje hotele, restauracje, pensjonaty, domy wczasowe, ośrodki i motele, znalezienie nowych sposobów na przyciągnięcie klientów jest...

Obsługa stanowiska VR na targach, eventach

Wirtualna rzeczywistość na targach – przenieś swoje stoisko na nowy poziom! Szukasz innowacyjnego sposobu na wyróżnienie się na tle konkurencji podczas...

Wirtualny Showroom – Nowoczesna Prezentacja osiągnięć i oferty Firm

W dobie cyfrowej transformacji, wirtualne showroomy stają się coraz bardziej popularne w różnych branżach, od instalacyjnej, poprzez fotowoltaikę, aż po...

Odkryj przewagę wirtualnych spacerów w promocji Twojego obiektu noclegowego

Dziś mamy dla Was niezwykle istotny temat: jak efektywnie wykorzystać wirtualne spacery do marketingu obiektów noclegowych. Niezależnie od tego, czy...

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.