Wirtualny spacer po Starym Mieście – Płock współcześnie
Współcześnie Miasto nie miało wielkiego znaczenia, co się jednak zmieniło wraz z rozwojem Grupy PKN Orlen. Pierwotnie znajdował się tam jeden z największych w Polsce zakładów rafineryjnych. Zakłady były stopniowo rozbudowywane, a następnie powstała Grupa Kapitałowa. Jej coraz większy zasięg, w tym międzynarodowy, budowa wielu stacji PKN Orlen, przejęcia na Litwie i w Czechach spowodowały, że Płock zyskuje znaczenie strategiczne.
Jest także miastem, które zapewnia stabilne miejsca pracy, dobrze płatne dzięki rozwojowi rafinerii. Towarzyszy temu większa dbałość o ekologię, tak aby Miasto było przyjazne dla życia.
Co warto zwiedzić w Płocku?
Płock jest warty odwiedzenia przede wszystkim dlatego, że jest pięknie położony nad Wisłą. Stojąc na Skarpie, z której rozciąga się niepowtarzalny widok na Wisłę, która jest w tym miejscu bardzo szeroka.
Płock jest także już znany z licznych koncertów organizowanych w „muszli koncertowej, leżącej nad samą wodą. Obiekty te można zobaczyć na wirtualnym spacerze 3D.
Oprócz wspomnianych już wcześniej zabytków, takich jak Katedra z pięknymi, starymi wrotami, prawdopodobnie równie starymi co w Gnieźnie, warto także zobaczyć w Płocku:
Rynek w Płocku nie jest duży, ale ma swój „klimat”. Od Rynku odchodzi ulica w stronę skarpy nad Wisłą. Wzdłuż ulicy znajdują się niewysokie kamieniczki, może nie tak atrakcyjne, jak w niektórych miastach, raczej proste domy, ale nadające małomiasteczkowy, ciepły charakter. Po przebyciu ulicy i placu, dostajemy się nw pobliże Katedry.
Widok ze Skarpy
Kto jest pierwszy raz w Płocku i nie przejeżdża od razu drogą wzdłuż Wisły może liczyć na niesamowity widok ze Skarpy. Widok, który „zapiera dech w piersiach”. Zwłaszcza, że Skarpa pojawia się dość nagle i nieoczekiwanie i urywa się w dół.
Hejnał Płocki
Oryginalnym symbolem „Miasteczka” na Skarpie, bo taki charakter ma centrum Płocka, co jest atutem przy wielu miastach i miejscowościach, które rozbudowywane tracą swój urok i specyfikę – jest Hejnał.
Codziennie, tak jak w Krakowie, hejnał gra hejnalista z wieży ratuszowej na Starym Rynku. Oprócz tego, po odegraniu hejnału, można zobaczyć również odgrywaną przez kukiełki scenę pasowania Bolesława Krzywoustego na rycerza.
26 lutego 2008 roku. Rada Miasta nadała miastu szczególnie nobilitującą nazwę: „Stołeczne Książęce Miasto Płock”.