Wirtualny spacer – atrakcje turystyczne
Historia i znaczenie Miasta było także związane z połączeniem kolejowym. Bowiem Piotrków Trybunalski leżał na linii kolei warszawsko-wiedeńskiej.
Od czego zacząć zwiedzanie?
Warto zatem zacząć zwiedzanie Miasta od wirtualnego spaceru 3D, dzięki czemu zobaczymy takie obiekty, jak:
Zwiedzając Miasta można natknąć się na:
Piotrkowska Starówka
Jest to malowniczy średniowieczny układ urbanistyczny z zabytkowymi kościołami. Wśród budynków wokół Rynku zobaczyć można:
-
zamek Zygmunta Starego, gdzie odbywały się Trybunały Koronne,
-
budynek dawnej Wielkiej Synagogi, gdzie obecnie mieści się Biblioteka Miejska.
Turystyczny obraz Miasta
Miasto nie ma zbyt wielu atrakcji turystycznych, ale stara się ciekawymi pomysłami przyciągnąć mieszkańców oraz turystów do zwiedzania. Przykładem jest organizacja spacerów z przewodnikiem po Piotrkowie Trybunalskim.
-
pierwszym może być zwiedzanie Miasta pod tytułem: „Słodkie życie Piotrkowa”. Zwiedzający poznają historyczne miejsca, w tym przypadku znane w przeszłości lokalne cukiernie.
-
drugim spacerem jest „Trakt Wielu Kultur”:
Piotrków Trybunalski jest miastem, którego historię współtworzyli przedstawiciele wielu narodów i kultur, oprócz Polaków, żyli tutaj:
– Rosjanie,
– Żydzi,
– Niemcy,
– Ormianie,
– Grecy,
– Romowie.
Była to wyjątkowa wielokulturowość, zwłaszcza przed Wojną.
Diagnoza rozwoju Miasta
Ponieważ Piotrków Trybunalski nie ma wielkich atutów rozwojowych. Należy do wielu, niewielkich Miast w Polsce, których znaczenie pozostaje stricte lokalne. Jednak Władze starają się wykorzystać te możliwości, jakie niosą ze sobą programy oraz nacisk na rozwój lokalny.
Podstawą dalszych decyzji rozwojowych jest kompleksowa diagnoza, czyli szansa na rozwój i poprawę standardu życia w Piotrkowie Trybunalskim. Stąd w roku 2019 r. Urząd Miasta zorganizował warsztaty strategiczne dotyczące zdiagnozowania głównych problemów oraz wyzwań dla miasta.
Plany i priorytety dostosowano do kryteriów Programu „ROZWÓJ LOKALNY”, wspierającego małe i średnie miasta w kierunku zrównoważonego rozwoju i w podniesieniu standardu życia mieszkańców.
Analiza dotyczyła rozwoju miejscowości pod kątem:
Największy potencjał wskazano w obszarze zagospodarowania jeziora Bugaj, znajdującego się w obrębie miasta.
W trakcie warsztatu strategicznego, nawiązano dialog z mieszkańcami aktywnie uczestniczącymi w życiu Piotrkowa. Celem było ustalenie, jakie są potrzeby mieszkańców. To pozwoliło wypracować mapę priorytetów rozwojowych Piotrkowa Trybunalskiego, a także zidentyfikować inne jeszcze elementy potencjału Miasta. Władze Piotrkowa wykazują holistyczne podejście do rozwoju Miasta, w takich obszarach jak:
– przebudowa elektrociepłowni,
– zwiększenie bezpieczeństwa na drogach,
– inwestycje,
– tras turystycznych, jak np. zorganizowanie zwiedzania Wieży Ciśnień, z której można podziwiać widok Miasta z perspektywy kilku metrów nad ziemią.