Amfiteatr został udostępniony dla turystów. Można go zatem zwiedzać bezpłatnie w określonych godzinach, za wyjątkiem okresu przed przygotowaniem do koncertów.
Po Amfiteatrze można się przejść m.in. po deskach sceny czy widowni. Pod widownią Amfiteatru mieści się Muzeum Polskiej Piosenki.
W okolicy Amfiteatru, można odpocząć w pobliżu pozostałości po fosie otaczającej zamek Piastowski.
Co jeszcze warto zwiedzić w Opolu?
Rynek w Opolu
Rynek w opolu nie jest może miejscem szczególnie wyróżniającym się, gdyż jak na większości rynków posiada Ratusz. Jego specyfiką jest, że jego pierwowzorem był florencki pałac Vecchio. W najbliższej okolicy Ratusza stoi pomnik księcia Kazimierza I Opolskiego na koniu, tego samego, który dokował pierwszej lokacji miasta na początku XIII wieku.
Na opolskim rynku znajduje się także Aleja Gwiazd, gdzie można znaleźć symbole wielu znanych artystów, Warto byłoby uwiecznić to miejsce przy pomocy wirtualnego spaceru 3D. Ponadto, jak każdy rynek ten opolski ma wiele kawiarni i miejsc, w których można przysiąść i zamówić coś dobrego.
Wyspa Pasieka z Wieżą Piastowską w Opolu
Wieża Piastowska – symbol Opola, położona jest na Wyspie określanej jako Pasieka. Jest to ta sama charakterystyczna wieża, która jest widoczna podczas koncertów w Amfiteatrze Opolskim. Ma 42 metry wysokości i powstała już w średniowieczu i była częścią gotyckiego zamku Piastów, który został wyburzony przez Niemców w 1928 roku, w czasie, kiedy Opole należało do Niemiec, postanowili go wyburzyć jako przestarzałą budowlę. W wyniku protestów mieszkańców, pozostała jedynie wieża, która o mało co a także zostałaby usunięta, gdyż zagrażała bezpieczeństwu z powodu naruszenia fundamentów.
Udało się ją jednak zachować do dnia dzisiejszego, chociaż jest nieco pochylona.
Dawniej wieża służyła za więzienie. Aby z niego wyjść, należalo wykupić się solą, a sól była wówczas bardzo droga. Soli miało być tyle, ile ważył więzień.
Współcześnie wchodząc na wieżę po 160 stopniach, możemy obejrzeć mała lokalną ekspozycję historyczną, a na jej szczycie dobrze widoczna jest panorama Opola.
Zamek Górny w Opolu
Zamek Górny była to siedziba opolskich Piastów, powstał w XIV wieku, za czasów księcia Władysława II Opolczyka, który mieszkał w nim wraz z żoną. Po ich śmierci zamek zmienił właściciela i przeszedł w ręce biskupa Jana Kropidło, a następnie zostałł przejęty przez Habsburgów.Obecnie część, jaka pozostała po Zamku jest dostępna dla turystów.
Wzgórze Uniwersyteckie w Opolu
Wzgórze Uniwersyteckie nazywane jest Opolskim Akropolem. Jest to to samo wzgórze, na którym z jednej strony stoi Zamek Górny. Na wzgórzu niedawno utworzono tzw. Skwer Artystów z rzeźbami, ukazującymi słynnych Polaków.
Pomnik Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego
Pomnik znajduje się na ulicy Krakowskiej, obok filharmonii. Jest to kobieta, która symbolizuje Nike i żubr – symbol walki i polskości. Pomnik waży 4 tony – więcej i powstał z betonu i stali.
Obiekty sakralne w Opolu czy posiadają już Wirtualny spacer ?
Katedra w Opolu
Katedra Podwyższenia Krzyża Świętego to najważniejszy obiekt sakralny w Opolu, wysoka na ponad 70 metrów. Katedra jest wyjątkowym obiektem sakralnym, gdyż jej wiek datuje się na rok 1002. Oczywiście wówczas katedra nie była tak okazała, gdyż był to wówczas drewniany kościółek wzniesiony przez Bolesława Chrobrego. Formę murowaną kościół przyjął dopiero w wieku XIII.
Kościół Franciszkański
Kolejnym obiektem sakralnym w Opolu jest gotycki kościół klasztorny Św. Trójcy, który znajduje się między rynkiem i Wyspą Pasieka. Kościół został zbudowany 600 lat temu, chociaż wieżę dobudowano w 1899 roku. Kościół ma dużę znaczenie historyczne, gdyż znajdują się w nim sarkofagi książąt opolsko-raciborskich i trumny Piastów Opolskich.
Inne interesujące obiekty w Opolu
Pomnik Musioła
Niedaleko Mostu Zamkowego, znajduje się pomnik Karola Musioła. Powstał stosunkowo niedawno w 2008 roku, odlany z brązu. Jest osoba uhonorowana lokalnie, gdyż zasłużył się bardzo dla Miasta. Był założycielem Towarzystwa Przyjaciół Opola, z jegom inicjatywy powstał opolski amfiteatr oraz Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki, który został zorganizowany pierwszy raz w 1963 roku.
Muzeum Śląska Opolskiego
Muzeum Śląska Opolskiego zlokalizowane jest w najstarszym domu mieszczańskim w Opolu, na Małym Rynku, niedaleko Wzgórza Uniwersyteckiego. W Muzeum zorganizowano ekspozycję, dotyczącą początków osadnictwa na terenie opolskiego i historię powstania samego Miasta. Na bazie odkryć archeologicznych, w formie multimedialnej można podziwiać najdawniejszą historię Opola. W ramach wystawy można podziwiać zbroje rycerskie oraz stroje regionalne.
Unikalne obiekty w Opolu
Wenecja Opolska
Prze Opole przepływają: Odra oraz Młynówka. Ta druga nadaje części Opola niepowtarzalny urok. przy ulicy Piastowskiej. Młynówka jest to starorzecze Odry, tworzące słynną Wenecję Opolską, bowiem wzdłuż rzeki, na samem jej nurtem zbudowano kolorowe kamieniczki, co przypomina Weneckie klimaty.
Wenecja Opolska leży wdłuż ulicy Piastowskiej.
Opolski Ogród Zoologiczny
Opolski Ogród Zoologiczny jest kolejnym miejscem, które warto odwiedzić w Opolu.
To jedna z głównych atrakcji Opola, które przyciąga nie tylko mieszkańców, ale także turystów nawet z Czech i Słowacji.
Znajduje się na Wyspie Bolko i zajmuje powierzchnię 30,31 hektara i jest schronieniem dla ponad 1500 zwierząt reprezentujących 290 gatunków.
Zoo jest tak zaprojektowane, aby dzieci mogły bez problemu obserwować zwierzęta, a także ich karmienie w określonych godzinach.
Chechą charakterystyczną opolskiego Zoo jest sztuczna wyspa, która jest wybiegiem dla gibonów oraz pawilon małp. Szczególnie interesujący jest także wybieg dla uchatek kalifornijskich, dla których trzeba było wysypać 30 ton soli. Uchatki można obserwować ze specjalnego przeszklonego tarasu na świeżym powietrzu lub jaskini, która jest przeszklona, tak iż widać pływające foki. Jest to wyjątkowa atrakcja i nie ma takiej drugiej w Polsce.
Inną atrakcją jest nowoczesny pawilon dla 400 gatunków płazów i gadów.
Papugarnia w Opolu
Obok Zoo jest jeszcze jedna podobna atrakcja w Opolu – jest to papugarnia.
W papugarni można oglądać kilkadziesiąt papug różnych gatunków, rozmiarów i kolorów.
Szczególnie przyjemne jestm kiedy ptaki siadają odwiedzającym na ramieniu. Można także pokarmić papugi, gdyż w papugarni otrzymuje się pojemnik z pokarmem.
Chyba nie ma w Polsce drugiego takiego miejsca.
Warto zwiedzić te wszystkie atrakcje Opola i uwiecznić przy pomocy wirtualnego spaceru.