Wirtualny spacer Łódź
Łódź przez wiele lat była niedoceniana, a obecnie coraz częściej przyciąga turystów. Współczesna Łódź to odnowione fabryki z czerwonej cegły, secesyjne kamienice, piękne parki, muzea i wiele innych atrakcji. Ale nadal spotkać można nieodnowione budynki. Jest to miasto pełne sprzeczności, które warto promować przy pomocy wirtualnego spaceru 3D.


Symbol Łodzi


Symbolem Miasta Łodzi jest oczywiście to, co wynika z jej nazwy.
Dewiza ŁODZI brzmi: EX NAVICULA NAVIS – z Łódeczki Łódź, co odzwierciedla fenomen rozwoju miasta. W roku 1821 była to osada fabryczna Łódka, a przed pierwszą Wojną światową Miasto liczyło już ponad pół miliona ludności.


Łódź w najnowszym wydaniu National Geographic Traveler


W listopadzie Łódź została wyróżniona przez prestiżowe międzynarodowe czasopismo National Geographic Traveler w światowym rankingu „Best of the World 2022” jako jedyne miejsce z Polski i znalazła się na okładce.
Historia Łodzi
Łódź, zwana polskim Manchesterem, stała się największym ośrodkiem przemysłu włókienniczego w Królestwie Polskim i drugim po Moskwie centrum włókiennictwa w Imperium Rosyjskim. Powstanie osady fabrycznej w Łodzi było częścią programu modernizacyjnego podjętego przez władze Królestwa Polskiego przed powstaniem listopadowym. Dalszy rozwój miasta wpisał się w strategię rozwoju ekonomicznego Królestwa Kongresowego na chłonnym rynku rosyjskim. Po powstaniu listopadowym, Łódź dzięki specjalizacji w produkcji bawełnianej w ciągu kilkunastu lat wyprzedziła pozostałe ośrodki produkcji włókienniczej.
Przy pomocy wirtualnego spaceru 3D warto byłoby pokazać historyczny rozwój Łodzi poprzez digitalizacje wystaw w licznych Muzeach, domach kultury i sztuki, galeriach obrazów i zdjęc.
Wiele czynników przesądziło o burzliwym rozwoju przemysłu łódzkiego:
-
polityka celna,
-
rynek rosyjski,
-
import nowoczesnej technologii z Zachodu,
-
rozbudowa kolei,
-
po uwłaszczeniu chłopów w 1864 roku – tania siła robocza.
Powstał wielokulturowy ośrodek miejski o specyficznym układzie urbanistycznym, z wyraźnie wyodrębnionymi dzielnicami wokół kompleksów pałacowo-fabrycznych.
Dawna Łódź to miasto kontrastów między bogactwem a nędzą. Nowoczesna infrastruktura miejska, np. tramwaje elektryczne, funkcjonowała przy braku kanalizacji. Portret miasta utrwalił Władysław Reymont w Ziemi obiecanej.
Andrzej Wajda, absolwent Łódzkiej Szkoły Filmowej, ekranizując w 1974 roku powieść Reymonta, nie musiał budować dekoracji. Dziewiętnastowieczne miasto i jego fabryki istniały. W tkance miasta pozostały jednak liczne ślady wielonarodowej i wielowyznaniowej struktury społecznej Miasta Łodzi.