Wirtualny spacer Chełm – na pograniczu Ukrainy i Białorusi
Z drugiej strony Miasto słynie z wydobycia kredy. Leży nad rzeką Uherką, lewym dopływem Bugu.
Z drugiej strony Miasto słynie z wydobycia kredy. Leży nad rzeką Uherką, lewym dopływem Bugu.
Sprawdź pozytywne opinie o naszych usługach w wizytówce firmy
Wirtualny spacer w Google Moja firma
Kreda! Chełmskie Podziemia Kredowe
Plac Łuczkowskiego
Góra Chełmska
Zamek w Krupem
Jest to kolejne Miasto, które ma w swoim Herbie niedźwiedzia na tle trzech zielonych dębów i wzgórza. Jego wygląd nawiązuje do historycznego herbu ziemi chełmskiej, znanego od XIV wieku. Pierwotnie herb zawierał tylko głowę niedźwiedzia. W późniejszych wiekach na herbie pojawiała się cała sylwetka niedźwiedzia, ale jeszcze bez drzew.
Obecna wersja herbu pojawiła się w XIX wieku. Współczesna wersja herbu została ustanowiona przez Radę Miejską 28 kwietnia 1994 roku, a dodano do niego koronę stanisławowską zwieńczoną krzyżem.
Flaga miasta złożona jest z dwóch pasów poziomych, z których górny jest biały, a dolny – zielony. Na białym tle znajduje się herb miasta.
Chełm jest Miastem pełnym ciekawostek historycznych. W różnych okresach odkrywano tutaj różne historyczne artefakty z różnych epok.
Chełm ma wyjątkową historię. Początki osadnictwa w tym regionie sięgają epoki paleolitycznej. Na przełomie VII i VIII wieku zamieszkiwał te obszary związek plemienny Lędzian. W X wieku znajdował się już w tym miejscu gród drewniano-kamienny. W 1392 roku Chełm uzyskał prawa miejskie. W XV wieku znaczenie Miasta wzrosło, gdyż zlokalizowane były tutaj 3 sądy szlacheckie:
grodzki,
ziemski chełmski,
ziemski horodelski.
Było to kiedyś Miasto styku trzech kultur:
polskiej,
ruskiej,
żydowskiej.
Miasto ma znaczne dziedzictwo historyczne. Do zabytków sakralnych należą:
Bazylika pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny, której początki sięgają XIII wieku,
Stare Miasto, którego budowa rozpoczęła się w czasach księcia Daniela Romanowicza (1201-1264),
Synagoga świadcząca o wielokulturowej przeszłości miasta,
Cerkiew Prawosławna pw. św. Jana Teologa z XIX wieku,
Zespół dawnego Seminarium Unickiego i Cerkiew pw. św. Mikołaja.
Na Górze Chełmskiej zajmuje najlepiej widoczny zabytek – późnobarokowa bazylika pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny, która została wybudowana w latach 1736–1757 jako katedra unicka. W X wieku znajdowała się tam inna świątynia z ikoną słynącą z cudów. Było to malowidło naciągnięte na cyprysową deskę, które pochodziło z 988 roku z Kijowa i zostało przywiezione do cerkwi na Górze Chełmskiej po jej wybudowaniu. Malowidło w roku 1651 zabrał król Jan Kazimierz, aby towarzyszyło mu w wyprawach wojennych. Ku pamięci tych wydarzeń zrobiono ołtarz ze sceną hołdu rycerstwa polskiego przed obrazem Matki Boskiej Chełmskiej po zwycięstwie nad Kozakami i Tatarami pod Beresteczkiem w 1651 roku. W roku 1765 miała miejsce uroczysta koronacja wizerunku.
Największą atrakcją Chełma są, znajdujące się pod starówką, korytarze dawnej kopalni kredy. Wydobycie kredy miało miejsce od najdawniejszych czasów. Ponieważ wydobycie nie miało miejsce na skalę przemysłową, gdyż w dawnych wiekach nie było współczesnej technologii, wydobyciem zajmowali się mieszczanie. Stąd powstał labirynt komór i korytarzy na kilku poziomach, można powiedzieć, że „podziemne miasto”. Warto zwiedzić ten labirynt w formie Wirtualnego Miasta 3D.
W latach 70-tych doszło do zapadnięcia się jednej z ulic w centrum miasta i wówczas podjęto prace restauracyjne i zorganizowano ścieżkę umożliwiającą zwiedzanie podziemnych korytarzy. Podziemny spacer można odbyć z przewodnikiem przez około godzinę. Droga wiedzie białymi korytarzami, gdzie możemy spotkać się z Bieluchem – duchem podziemi, podobnym do duchów wielu innych kopalni. Postać Bielucha możemy znaleźć na produktach nabiału, pochodzących z miejscowej mleczarni, a kupić je możemy w sklepach w całej Polsce.
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.