Co warto odwiedzić w Bydgoszczy?
Do zabytków, oprócz tych już omówionych, które warto zwiedzić w Bydgoszczy korzystając z wirtualnych spacerów, należą:
Bydgoska Fara w 2004 roku dekretem Ojca Świętego Jana Pawła II została podniesiona do rangi katedry nowopowołanej Diecezji Bydgoskiej. Dla Bydgoszczy była najważniejszym kościołem miejskim od wieków, gdyż odzwierciedla dzieje Miasta Bydgoszczy.
W Bydgoszczy w dawnych wiekach istniały inne kościoły, takie jak: kościół św. Idziego i kaplica zamkowa, w czasie kiedy Bydgoszcz nie była jeszcze miastem. W Bydgoszczy zaraz po lokacji miejskiej, w 1346 roku przystąpiono do budowy kościoła miejskiego, w pobliżu rynku i ratusza, który miał być wizytówką Miasta. Bydgoska Fara początkowo była drewniana. W wieku XV i XVI Bydgoszcz rozwijała się dynamicznie, głównie dzięki handlu zbożem, drewnem i wyrobami miejscowego rzemiosła, a także produkcji piwa bydgoskiego znanego nawet w hanzeatyckim Gdańsku. Bogacenie się Miasta Bydgoszcz, a także pożary spowodowały, że rozpoczęto budowę nowego, murowanego, gotyckiego kościoła.
Budowa trwała od 1466 do 1502 roku. Na patronów fary wybrano św. Mikołaja i św. Marcina, z uwagi na patronat nad handlem i rzemiosłem.
Fara została w późniejszych wiekach wzbogacona o ciekawe malowidła – w roku 1922-25, autorstwa Henryka Jackowskiego do projektu Stefana Cybichowskiego, które przypominają krakowskie malowidła w Kościele Mariackim.
W bydgoskiej Katedrze najważniejszym zabytkiem sztuki, a zarazem obiektem obdarzonym szczególnym kultem religijnym jest Madonna z Różą.
Kolejnym oryginalnym zabytkiem Bydgoszczy są spichlerze nad Brdą, które stanowią logo i wizytówkę Miasta. Przypominają początki historii Miasta, gdzie podwójnie krzyżowały się szlaki handlowe z Wielkopolski na Pomorze oraz z Krajny na Mazowsze, a przy tym nad najważniejszym szlakiem handlowym, jakim była Wisła.
Spichlerze w dawnych wiekach służyły głównie do magazynowania zboża, aby w odpowiednim momencie, kiedy ceny były wyższe lub kiedy udało się go sprzedać, było transportowane do Gdańska. Stąd znaczenie tych zabytkowych spichlerzy.
W okresie rozbiorów Polski znaczenie handlu drogami wodnymi nie zmniejszyło się. Wzrost znaczenia Bydgoszczy doprowadziło do wybudowania w latach 1772-1800 Kanału Bydgoskiego do Noteci i Odry, oraz przekształcenie dawnej Wyspy Menniczej w Wyspę Młyńską. Na Wyspie wybudowano cały kompleks młynów i spichrzy związanych między innymi ze strategicznym znaczeniem Bydgoszczy z punktu widzenia wojskowego, stąd spichrze miały być także zabezpieczeniem dla armii pruskiej. Były to inne ogromne Spichrze Królewskie, zniszczone po II Wojny Światowej, na miejscu których powstała współczesna Opera Nova.
Ratusz w Bydgoszczy ma ponad 400 lat. Oprócz Kościoła Farnego wraz z murami, stanowił nieodłączną część Miasta.
Początkowo związaną z zakonem o.o. Jezuitów i ich kolegium. Pierwsi jezuici pojawili się w Bydgoszczy już w 1616 roku. Ich misja kontrreformatorska wywołana była coraz większymi wpływami wyznań reformowanych (zwłaszcza w okolicy Bydgoszczy i na Krajnie).
W 1649 roku dzięki wsparciu ekonomicznemu biskupa Kaspra Działyńskiego, kanclerza koronnego i starosty bydgoskiego Jerzego Ossolińskiego, oraz zamożnych mieszczan bydgoskich, w zachodniej części bydgoskiego rynku jezuici wznieśli barokowy dwuwieżowy kościół, w którego pobliżu znajdował się budynek, który już w roku 1637 został przystosowany na cele szkolne. Po rozbudowie zamienił się w rezydencję w 1674, gdzie znajdowało się kolegium jezuickie.
Bydgoszcz na znacznie więcej ciekawych miejsc.
Warto zwiedzić zabytki Bydgoszczy w ramach wirtualnego spaceru 3D.
Perspektywy rozwoju Bydgoszczy
Strategia rozwoju 2030
Bydgoszcz zgodnie ze strategią ma być atrakcyjna gospodarczo.
Na terenie Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego trwa budowa nowoczesnego centrum badawczego firmy Kantata, w którym mają być prowadzone m.in. badania w kierunku wykorzystania technologii VR (wirtualnej rzeczywistości) oraz AR (rzeczywistości rozszerzonej) do optymalizacji biznesowych procesów operacyjnych. W ramach inwestycji zakupiony zostanie specjalistyczny sprzęt oraz oprogramowanie komputerowe. Wartość inwestycji szacowana jest na ponad 17 mln złotych, w tym prawie połowa ze środków unijnych.
Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny stanowi gospodarcze serce regionu. Oferuje tereny inwestycyjne na sprzedaż oraz pod dzierżawę. Część obszaru BPPT włączono do Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Warto zatem promować Bydgoszcz wykorzystując wirtualne spacery 3D.