Mikrokawalerki to modne mieszkania przeznaczone dla konkretnej grupy osób: studentów, ludzi często zmieniających pracę i dla singli. Mikrokawalerki powstają jako inwestycje deweloperskie lub jako przeróbka z dużych mieszkań (tzw. flip / flkipowanie nieruchomości). Kupowanie kilku mieszkań i tworzenie z ich mikrokawalerek to dobry sposób na inwestycję w rynek nieruchomości.
Malutkie mieszkania to nieruchomości typowo pod inwestycję. Część właścicieli dużych mieszkań decyduje się podzielić je i urządzić mniejsze, jednopokojowe lokale. Z punktu widzenia właściciela nieruchomości tworzenie mikrokawalerek jest korzystne, ponieważ większe są zyski z wynajmu kilku mieszkań niż jednego.
Kiedy inwestycja w mikrokawalerki jest opłacalna?
O opłacalności inwestycji w mikrokawalerki decyduje przede wszystkim lokalizacja budynku – powinno być to centrum miasta lub dzielnica biznesowo- akademicka. Mikrokawalerkami zainteresowani są najemcy, którzy często zmieniają pracę lub pracują w danym miejscu na kontrakcie i nie planują zamieszkania na stałe w danym mieście. Wynajęcie mikrokawalerki to dobre rozwiązanie dla studentów, którzy nie mają zdolności kredytowej, ani środków na wynajęcie większego mieszkania, a chcą usamodzielnić się i rozpocząć życie na własny rachunek. Kultura korporacyjna , konieczność wyjazdów służbowych, przemieszczanie się między oddziałami firmy w różnych miastach sprzyjają wzrostowi popularności wynajmu mikrokawalerek. Bardziej opłacalne jest przerabianie dużych mieszkań na mikrokawalerki niż ich kupno z rynku pierwotnego.
Cena za metr kwadratowy mikrokawalerki jest wyższa od ceny standardowego mieszkania. Końcowa cena z pozoru wydaje się niższa dlatego, że mniejszy jest metraż lokalu.
Przerabianie mieszkania na mikrokawalerki
Zarabianie na nieruchomościach to stosunkowo pewna inwestycja. Zawsze znajdą się chętni na wynajem nawet mniejszych powierzchni mieszkalnych. Główną zasadą dzielenia mieszkań na mikrokawalerki jest takie poprowadzenie ścian, aby wydzielić miejsce na dwa zamykane na klucz wejścia, umożliwiające swobodne przechodzenie się między pokojami. W obu mieszkaniach musi znaleźć się łazienka i kuchnia. Konieczne jest doprowadzenie instalacji do dwóch części lokalu. Przy przerabianiu mieszkania
niezwykle istotny jest metraż i przedpokój, który stanowi część wspólną w mikromieszkaniach. Na wirtualnym spacerze po mieszkaniach przerobionych na mikrokawalerki widać rolę, jaką pełni przedpokój. W każdej mikrokawalerce musi być okno i dostęp światła słonecznego do mieszkania.
Układ pomieszczeń w mikrokawalerce
W mieszkaniach typu mikrokawalerki mamy najczęściej dwa pomieszczenia: pokój z aneksem kuchennym i łazienkę. W pokoju jest oczywiście kanapa, stolik, krzesło, niewielka szafa lub komoda. Z racji małej przestrzeni mikrokawalerki urządzone są minimalistyczne. Wirtualny spacer po
mieszkaniach przerobionych na mikromieszkania pokazuje, jak wygląda takie mieszkanie. Królową przestrzeni jest sofa, która wyróżnia się dzięki kolorowym poduszkom. Meble kuchenne mogą mieć dowolny kolor. Najczęściej wstawiane są meble kuchenne w kolorach naturalnego drewna oraz w
kolorze szarym i grafitowym. Dostępne są meble kolorach jaskrawych. W kwestii dekorowania ścian obowiązuje takie same zasady, jak w mieszkaniach o standardowej powierzchni. Pomocne w przechowywaniu rzeczy w mikrokawalerce są wszelkie regały i półki ścienne. Funkcjonalność mikrokawalerki zależy od właściwego urządzenia.
Wirtualny spacer po mieszkaniach przerobionych na mikrokawalerki może być źródłem inspiracji w urządzaniu tego typu wnętrz. Mikrokawalerki to oferta dla klienta o specyficznych potrzebach. Nie są opłacalną inwestycją, jeżeli mają być mieszkaniem docelowym dla klienta. Za to znakomicie sprawdzają się jako mieszkania do wynajęcia. Jak na razie, nie istnieją regulacje prawne odnośnie minimalnego metrażu mieszkania.
Zapotrzebowanie na mikrokawalerki raczej nie przeminie. W dużych miastach na tego typu mieszkania może nawet wzrastać w związku zmianami społecznymi.