Wirtualny spacer Przemyśl – Miasto Graniczne
Herb Przemyśla przedstawia na ciemnoniebieskiej tarczy herbowej niedźwiedzia brunatnego oraz złoty równoramienny krzyż kawalerski i złota królewska korona. Pod tarczą umieszczony jest napis Libera Regia Civitas, czyli Wolne Królewskie Miasto.
Herb Przemyśla jest jednym z najstarszych polskich herbów miejskich. Ma ponad 700-letnią historię. Jego początki związane są z uzyskaniem przez miasto przywileju lokacyjnego na prawie magdeburskim i powstaniem w 2. poł. XIV w. kancelarii miejskiej. Instytucja ta musiała posiadać pieczęć z herbem, aby uwiarygadniać dokumenty.
Symbolika w herbie
Herb Przemyśla zachowuje podstawowe reguły heraldyki. Uważa się, że herb i symbol niedźwiedzia symbolizuje moc i waleczność.
Istnieje kilka legend związanych z herbem Przemyśla:
-
pierwsza mówi o tym, iż legendarny założyciel Przemyśla – książę Przemysław w czasie łowów zobaczył niedźwiedzia na szczycie jednego ze wzgórz – co podobno uznał za wskazanie, gdzie ma założyć gród.
-
Inna legenda związana jest z napływem do grodu osadników z hanzeatyckich miast – Kolonii i Lineburga, ośrodków kultu św. Urszuli, a łacińska etymologia tego imienia to Ursula, od słowa niedźwiedzica – w średniowieczu uważanej za patronkę Przemyśla.