Wirtualny spacer Poznań

Wirtualny spacer Poznań

Poznań to jedno z najstarszych i największych miast w Polsce, jest historyczną stolicą regionu Wielkopolskiego, w którym powstawała polska państwowość.

Warto zwiedzić Poznań w ramach wirtualnego spaceru.

Sprawdź pozytywne opinie o naszych usługach w wizytówce firmy
Wirtualny spacer w Google Moja firma

Z czym kojarzy się Poznań?

  • zegar z koziołkami

  • Katedra Poznańska

  • Ruiny Palatium i Kościół Najświętszej Marii Panny

  • Stary Rynek i Ratusz

  • Rogalowe Muzeum Poznania

Historia Poznania

Powstanie i nadanie praw miejskich

Historia Poznania sięga IX wieku, kiedy to na Ostrowie Tumskim powstał w rozlewiskach Warty i Cybiny warowny gród książęcy oraz osada, która z czasem zaczęła się rozbudowywać. W X w. Poznań był najważniejszym obok Gniezna grodem Polan i siedzibą Mieszka. W 968 roku założono w Poznaniu pierwsze w kraju biskupstwo i rozpoczęto budowę katedry. W XIII wieku książę Przemysł I ustanowił Poznań stolicą Wielkopolski. W 1253 roku Miasto otrzymało lokację na prawie magdeburskim. Ustanowiono wówczas Radę Miejską i urząd wójta oraz zorganizowano pierwsze cechy. Ponadto Poznań, z racji rozbudowy Miasta został przeniesiony na lewy brzeg Warty, Poza murami znajdowało się zaplecze gospodarcze miasta złożone z kilkunastu wsi położonych na obu brzegach Warty.

Tak bogatą historię Miasta można przedstawić w ramach wirtualnego spaceru.

„Złoty wiek” Poznania

Rozwojowi Poznania sprzyjały przywileje i prawa nadawane przez panujących, jak na przykład zrzeczenie się dochodów z kramówa: kupieckich, szewskich, piekarskich czy kuśnierskich. Poznańscy kupcy byli zwolnieni z ceł. Miasto posiadało prawo bicia własnej monety oraz prawo składu. Stworzyło to dogodne warunki do rozwoju kupiectwa i rzemiosła, które wraz z wymianą handlową stały się podstawą rozwoju ekonomicznego miasta.

W XIV i XV w. miasto stało się ważnym ośrodkiem handlowym w Europie, gdyż łączył dwa szlaki handlowe: wschód-zachód oraz północ-południe. W tym czasie w Pozwaniu rozwijał się handel: futrami, solą i wołami, import sukna i korzeni oraz eksport skór i wosku. W XVI wieku Poznań przeżywał swój złoty wiek.

Warto ten „Złoty Wiek” Poznania uwiecznić wirtualnym spacerem 3D.

Dalszy rozwój Poznania

Na początku XVI w. Poznań stał się także znaczącym ośrodkiem nauki. W 1519 roku założono Akademię Lubrańskiego stanowiącą drugą wyższą szkołę w kraju, a następnie Kolegium Jezuickie, które później zostały połączone. W tym okresie nastąpił gwałtowny rozwój demograficzny Poznania. Liczba ludności podwoiła się w ciągu 100 lat.

Ponad 70% mieszkańców było narodowości polskiej, reszta to osoby pochodzenia niemieckiego i żydowskiego. Postępował rozwój urbanistyczny i przestrzenny miasta.

Dynamiczny rozwój Poznania trwał do pierwszej połowy XVII wieku i został przerwany wojnami szwedzkimi, a także przez inne problemy i rozłamy w tym okresie. Zmniejszyła się wówczas liczba ludności, a wypłacane kolejnym wojskom kontrybucje ostatecznie załamało finanse miasta. Ze zniszczeń Poznań podnosił się przez kilkanaście lat, do końca XVIII wieku.

Dalszy rozwój przerwały rozbiory Polski i Poznań został włączony do Prus, które wdrażały w XIX wieku koncepcję przeobrażenia Poznania w miasto – twierdzę, ale to z kolei ograniczyło rozwój miasta pozamilitarny na prawie 80 lat.

Później jednak Poznań zaczął się rozwijać w kierunku miasta przemysłowo-handlowego.

Rozwijała się także infrastruktura miejska.

Niemcy zajęli Poznań 10 września 1939 roku. Podczas okupacji hitlerowskiej Poznań wcielono do Niemiec jako stolicę tzw. Werthegau, część polskiej ludności wysiedlono do Generalnego Gubernatorstwa. Opracowano nowy plan zagospodarowania przestrzennego miasta.

Każdy z tych okresów historycznych znajduje odzwierciedlenie w zabytkach, jakie pozostały, które warto uwiecznić w wirtualnym spacerze 3D.

Co warto zwiedzić w Poznaniu? wirtualny spacer

Poznań to stolica Wielkopolski, w którym znajdziemy wiele obiektów wartych zwiedzenia

w realu lub w ramach wirtualnego spaceru 3D:

1. Rynek

to trzeci co do wielkości rynek w Polsce, znajduje się na Starym Mieście, powstał dzięki księciu Przemysławowi I i Bolesławowi Pobożnemu. Wokół Rynku znajdują się restauracje i kawiarenki z przepiękną architekturą wraz z domkami Budniczymi ( wąskie z XVI wieku ).

Oprócz tego na Rynku zobaczyć można:

  • cztery fontanny ( Apollo, Mars, Prozerpiny i Neptuna ),

  • figurę św. Jana Nepomudsena,

  • studzienkę Bomberki z 1915 r, przeznaczoną dawniej jako poidło dla koni,

  • waga miejską stojąca w miejscu Nowego Ratusza zniszczonego podczas II wojny światowej.

2. Ratusz

to 800-letni symbol miasta. To tam na wieży ratuszowej zderzają się słynne na całą Polskę koziołki i można również z Ratusza codziennie usłyszeć hejnał Poznania

Podczas II wojnie światowej Ratusz został niemal kompletnie zniszczony, a odbudowa zajęła prawie 10 lat. Obecnie znajduje się w nim:

  • Muzeum historii miasta,

  • zegar stołowy z herbem Poznania, pochodzącym z XVI wieku,

  • XVII wieczna szklanica cechu szewców.

Poznański ratusz poza funkcją estetyczną i reprezentacyjną pełni również funkcję edukacyjną – bowiem na jego fasadzie mieści się sentencja łacińska:

Najlepsze miasto jest to, które posiada dobrych obywateli”.

3. Ostrów Tumski

to wyspa na Warcie otoczona przez rzeki – Wartę i Cybinę. Największą atrakcją Ostrowa Tumskiego jest Bazylika Archikatedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła, która jest jedną z najstarszych świątyń w Polsce. W katedrze pochowano Księcia Przemysława II. Obok Bazyliki znajduje się Kościół Najświętszej Maryi Panny z XV wieku oraz Pałac Arcybiskupi – siedzibą archidiecezji poznańskiej.

4. Zamek w Poznaniu

Zamek Przemysława jest od XVI wieku siedzibą Starostów Wielkopolskich.

Podczas II wojny światowej został zniszczony tak, iż zachowały się jedynie mury. Zamek odbudowano i mieści się w nim Muzeum Sztuki Użytkowej. Niedaleko Zamku mieści się słynny Hotel, z którego Ignacy Jan Paderewski przemawiał 26 grudnia 1918 roku, co poprzedzało wybuch powstania wielkopolskiego i wyzwolenia ziem poznańskich.

6.Stary Browar

został wybudowany w 1876r. przez niemieckiego piwowara ze Schwaldzwaldu. W 1890 r. został rozbudowany o Warzelnię, Słodownię i Suszarnię.

Po II wojnie światowej Stary Browar został upaństwowiony jako Zakłady Piwowarskie. W 1998 roku zakłady zostały sprywatyzowane, a w 2003 roku przekształcono je w Atrium z ponad 100 sklepami i lokalami gastronomicznymi. Otwarto tam również Dziedziniec Sztuki. Stary Browar należy do najpiękniejszych galerii handlowych w Polsce.

7. Plac Wolności

Na tym placu znajduje się Biblioteka Raczyńskich, niedaleko budynek Muzeum Narodowego. Plac i park im. Adama Mickiewicza to dawna Dzielnica Cesarska.

Mieszczą się tu:

  • Zamek Cesarski,

  • Filharmonia,

  • Teatr Wielki,

  • Uniwersytet Adama Mickiewicza,

  • pomniki Kryptologów i ofiar czerwca z 1956 r.

Warto odwiedzić te wszystkie miejsca spracerując w formie wirtualnego spaceru 3D.

8. Zamek Cesarski

jest to zamek wybudowany dla ostatniego cesarza Wilhelma II przed I wojną światową. Cesarz był w tym zamku tylko trzy razy. Po I wojnie światowej w siedzibie pałacu działał Wydział Matematyczny Uniwersytetu Poznańskiego, którego absolwenci złamali w latach 30-tych XX wieku kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.

Obecnie Zamek stanowi Centrum Kultury.

Niedaleko Zamku znajduje się Pomnik Kryptologów.

9. Jezioro Maltańskie

Jest to sztuczny zbiornik wodny powstały w 1952 r. w wyniku spiętrzenia wód rzeki Cybiny. Jest to popularne miejsce rekreacji mieszkańców Poznania. Znajdują się ścieżki spacerowo-rowerowe oraz pływalnia „Termy Maltańskie”, a także sztuczny stok. W sezonie można przejechać się Maltanką – tak nazywana jest kolejka wąskotorowa.

Targi Poznańskie symbolem Miasta

Powstałe po I wojnie światowej Targi Poznańskie stały się symbolem Miasta.

Pierwszy Targ Poznański otwarto 28 maja 1921 roku. Wystawa okazała się dużym sukcesem, zarówno pod względem liczby wystawców (1200), jak i dużej frekwencji odwiedzających. Celem stworzenia Targów Poznańskich było nawiązywanie kontaktowych handlowych i zawiązywanie współpracy gospodarczej oraz odbudowa więzi gospodarczo-ekonomicznych. W roku 2021 Targi obchodziły 100-lecie istnienia.

Współcześnie Targi zajmują ważne miejsce w życiu miasta.

Strategia rozwoju Miasta Poznań 2030 Wirtualny spacer dla Firm

Poznań był jednym z pierwszych polskich miast, które po transformacji ustrojowej podjęło się strategicznego planowania własnego rozwoju. Pierwsza strategia Poznania we współczesnym rozumieniu została opracowana już w 1994 roku.

Atuty Poznania, które zasługują na podkreślenie to:

  • akademickość Poznania – jako podstawowy czynnik rozwoju miasta w sferach:

ekonomicznej, społecznej i czynnik budujący pozycję Poznania w wymiarze krajowym i europejskim

  • gospodarka oparta na przedsiębiorczości mieszkańców,

– stabilna,

– zróżnicowana,

– kreatywna,

– otwarta na inwestorów zagranicznych.

  • otwartość Poznania na świat” – wynikająca np. z tradycji miasta targów międzynarodowych.

Założeniem strategii jest hasło:

„Poznań miastem metropolitalnym o silnej gospodarce i wysokiej jakości życia, opierającym swój rozwój na wiedzy”.

Podstawowym założeniem Strategii Rozwoju Poznania jest współzarządzanie – które oznacza kierowanie rozwojem miasta poprzez koordynację działań wielu różnorodnych partnerów. Zakłada partnerskie współdziałanie wielu podmiotów na poziomie administracyjnym, gospodarczym i społecznym. Poziom umiejętności współpracy samorządu miasta z zewnętrznymi partnerami zdecyduje o dalszym rozwoju Poznania i konkurencyjnej pozycji w stosunku do innych metropolii.

Nowa strategia obejmuje sześć priorytetów, takich jak:

  • zielone, mobilne miasto;

  • osiedla o wyjątkowym charakterze;

  • globalna lokalność;

  • wspólnotowość i dialog społeczny;

  • nowoczesna przedsiębiorczość.

Warto zwiedzić Poznań i obejrzeć nowoczesne Miasto z wukorzystaniem wirtualnych spacerów.

Zobacz nasze ostatnie realizacje w okolicach. Województwo wielkopolskie

Mapa realizacji wirtualnych spacerów – nasze portfolio

Województwo wielkopolskie – największe miasta:

Poznań, Konin, Kalisz, Ostrów Wielkopolski, Gniezno, Leszno, Piła, Szamotuły, Września, Wągrowiec, Słupca, Oborniki, Turek, Kościan, Nowy Tomyśl, Jarocin, Śrem, Koło, Środa Wielkopolska, Kępno, Krotoszyn, Ostrzeszów, Gostyń, Czarnków, Wolsztyn, Złotów, Pleszew, Rawicz, Grodzisk Wielkopolski, Chodzież, Międzychód

Wirtualny spacer 3D Matterport po mieszkaniu do remontu

W dobie cyfryzacji rynek nieruchomości prężnie korzysta z nowych technologii, a wirtualne spacery 3D to jeden z najlepszych przykładów na...

Wynajem ekranów led na targi eventy konferencje itp wydarzenia

Jak Ekran LED może przyspieszyć sukces twojego stoiska targowego W dynamicznym świecie targów, gdzie każda sekunda i najdrobniejszy szczegół mają znaczenie,...

Nabór wniosków na dotacje EU Kultura, Działania FENX.07.01 Infrastruktura kultury i turystyki kulturowej

Ruszył nabór do dotacji z funduszy europejskich na infrastrukturę kultury i turystyki kulturowej (czerwiec 2024) Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Instytucja...

Wirtualny spacer bez opłaty rocznej za utrzymanie ?

Utrzymanie wirtualnego spaceru Jeżeli obawiasz się dodatkowych, rocznych kosztów związanych z utrzymaniem wirtualnego spaceru, w niniejszym artykule przedstawimy metody, które pozwolą...

Digitalizacja 3D wystaw. IIDB dla Akademii Sztuk Pięknych

Realizacja digitalizacji 3D jako wirtualny spacer w technologii Matterport na Międzynarodowej Biennale Wzornictwa Wnętrz 2024 Międzynarodowa Biennale Wzornictwa Wnętrz, odbywająca się...

Wirtualny spacer z dotacji HoReCa. Nowoczesny marketing.

W branży HORECA, która obejmuje hotele, restauracje, pensjonaty, domy wczasowe, ośrodki i motele, znalezienie nowych sposobów na przyciągnięcie klientów jest...

Obsługa stanowiska VR na targach, eventach

Wirtualna rzeczywistość na targach – przenieś swoje stoisko na nowy poziom! Szukasz innowacyjnego sposobu na wyróżnienie się na tle konkurencji podczas...

Wirtualny Showroom – Nowoczesna Prezentacja osiągnięć i oferty Firm

W dobie cyfrowej transformacji, wirtualne showroomy stają się coraz bardziej popularne w różnych branżach, od instalacyjnej, poprzez fotowoltaikę, aż po...

Odkryj przewagę wirtualnych spacerów w promocji Twojego obiektu noclegowego

Dziś mamy dla Was niezwykle istotny temat: jak efektywnie wykorzystać wirtualne spacery do marketingu obiektów noclegowych. Niezależnie od tego, czy...

wirtualny spacer. Dotacje z funduszy regionalnych i europejskich

Wirtualne spacery 360° / 3D mogą być przydatne w wielu różnych dziedzinach, w tym w odbiorze realizacji zadania z dotacji,...

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.