Kategorie: Bez kategorii

Wirtualny spacer 360 stopni jako narzędzie do e-learningu, szkolenia bhp, szkoleń stanowiskowych

Czym jest Wirtualny Spacer 360° ?

Wirtualny spacer 360o jest narzędziem, które ma wiele zalet oraz możliwości zastosowania. Jest wykorzystywany do promocji miast, hoteli, obiektów turystycznych, muzeów, ale także do wizualizacji przestrzeni przemysłowych, pomieszczeń biurowych, terenów inwestycyjnych.

Tego rodzaju prezentacje 3D są przeznaczone na komputery stacjonarne, urządzenia mobilne, które pozwalają na zwiedzanie danej przestrzeni sprzed ekranu komputera, bez wychodzenia z domu.

Wirtualny spacer 360° może służyć także do:

  • e-learningu,
  • szkoleń,
  • szkoleń stanowiskowych, w obszarze BHP,

i innych tego rodzaju form edukacji.

Wirtualny spacer 360o pozwala na łatwiejsze przyswajanie wiedzy tak, iż nauka staje się przyjemnością, a nie trudnym obowiązkiem.

W jakich obszarach wirtualny spacer ma zastosowanie?

Wirtualny spacer podczas szkolenia czy e-learningu zachęci potencjalnych kursantów do skorzystania z oferty:

– firm organizujących wirtualne kursy językowe dla dzieci oraz dorosłych,

– e-learningu w szkołach oraz uczelniach wyższych, zwłaszcza w dobie pandemii na kierunkach i specjalnościach, gdzie wymagana jest wiedza praktyczna, takich jak: inżynieria, medycyna, budownictwo, architektura i wiele innych. Wirtualny spacer w 3D może zastąpić zajęcia praktyczne w laboratoriach,

– wirtualny spacer 3D może być także przydatny dla specjalistów: inżynierów, architektów, projektantów czy developerów, z punktu widzenia ich codziennej działalności, np. na poszczególnych etapach inwestycji czy przy podejmowaniu decyzji strategicznych; obraz w 3D może zastąpić z powodzeniem wyjazd w teren celem oceny stanu inwestycji, co przyczynia się do oszczędności kosztów i czasu oraz pozwala sprawniej zarządzać daną inwestycją,

– wirtualny spacer 3D jest przydatny w obszarze zarządzania produkcją czy logistyce, np. zarządzaniu gospodarką magazynową; wszędzie tam, gdzie wizualizacja hali produkcyjnej czy magazynowej jest szczególnie ważna; umożliwia optymalizację procesu produkcyjnego czy rozmieszczenia towaru na magazynie, z zachowaniem właściwej szerokości przejść pomiędzy maszynami, wyznaczenia dróg transportowych i innych parametrów, niezbędnych dla działalności operacyjnej czy spełnienia standardów, optymalizacji kosztów i czasu pracy.

Zalety wirtualnego spaceru 360°

Wirtualny spacer wykorzystuje nowoczesne techniki skanowania przestrzeni w 3D, takie jak skanowanie laserowe, które są niezwykle dokładne oraz umożliwiają przesył danych do systemów komputerowych i dalszą ich obróbkę.

Inne zalety wirtualnej wycieczki to:

  • niski koszt przygotowania materiału do wizualizacji,
  • o ile jego przygotowanie wymaga wiedzy technologicznej czy informatycznej oraz zasad grafiki komputerowej, o tyle z punktu widzenia użytkowników nie wymaga jakiś zaawansowanych umiejętności.

Wirtualny spacer 360° a szkolenia BHP

Tego rodzaju narzędzie jest wykorzystywane także do szkoleń z zakresu BHP – wizualizacja 3D daje zarówno Inspektorom BHP, jak i pracownikom możliwość uzyskania praktycznej wiedzy w zakresie niebezpiecznych punktów i obszarów na terenie firmy czy magazynu, co pozwala na uniknięcie wypadków czy innych niebezpieczeństw w miejscu pracy. Już na etapie szkolenia BHP pracownik lepiej zapoznaje się z tego rodzaju zagrożeniami.

W pracy biurowej spacer w 3D pozwala zaprezentować dobre praktyki w zakresie:

  • higieny pracy,
  • zasad ergonomii na stanowisku pracy przy biurku, co jest przyczynia się do zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia.

Dzięki spacerom 360o można dotrzeć ze swoim komunikatem do większego grona pracowników, np. umieszczając duży ekran dotykowy przy wejściu do zakładu pracy, prezentując np. zasady ewakuacji.

Wirtualny spacer a optymalizacja stanowisk

Odrębnym obszarem szerszego zastosowania wirtualnego spaceru 3D jest optymalizacja stanowisk pracy – odwzorowanie przestrzeni oraz powierzchni hal czy powierzchni biurowych z niemal idealną jakością obrazu, pozwala na szybkie pomiary odległości i rozmieszczenie stanowisk w sposób najbardziej optymalny, bez dezorganizacji pracy, tak jak ma to miejsce z zastosowaniem tradycyjnych metod pomiarów. Przy pomocy filmu wirtualnego spaceru można zaprezentować także wzorcowe stanowisko pracy,

Procesy rekrutacji a wirtualny spacer w 3D

Kolejne zastosowanie wirtualnego spaceru 3D – tym razem w procesie rekrutacji oraz tzw. procedurach wdrażania do pracy. Prezentacja w formie wirtualnego spaceru może być wykorzystana do:

  • przedstawienia poszczególnych stanowisk i zakresu obowiązków pracowników;
  • zaprezentowania członków zespołu nowym jego pracownikom, co ułatwi tzw. „onboarding” ,
  • ułatwia orientację w danej firmie, przekazując tak podstawowe informacje, jak to w którym pokoju siedzi kierownik, co powoduje, że nowy pracownik od pierwszego dnia wie, gdzie i do kogo się zgłosić.

Taki wstępnie przeszkolony pracownik za pomocą wirtualnego spaceru w 3D jest mniej zestresowany, szybciej zapoznaje się z firmą i sprawniej wdraża do pracy.

Firmy wykorzystują wirtualne spacery 3D do nie tylko do rekrutacji, ale takę przyciągnięcia potencjalnych kandydatów do pracy oraz budowania marki pracodawcy.

Wirtualny spacer jako wszechstronne narzędzie do przekazywania wiedzy

Tradycyjne prezentacje stały się przestarzałym narzędziem, a wizualizacje 3D w formie wirtualnego spaceru dają szereg nowych możliwości, wykorzystują innowacyjne technologie w zakresie technik wizualizacji, grafiki czy oprogramowania.

Wirtualny spacer jest bardzo pojemnym medium.

Można go wykorzystać między innymi do:

wdrożenia i szkolenia nowych pracowników,

prezentacji poszczególnych faz montażu elementów,

przedstawienia trudnych sytuacji i jak sobie z nimi poradzić,

oprowadzenia wirtualnie nowego pracownika po zakładzie pracy.

Dzięki możliwości rozglądania się dookoła w 360 stopniach można odpowiadać na pytania zadawane przez pracowników w trakcie szkolenia i wskazać konkretne, ważne miejsca w spacerze 3D.

Wirtualny spacer może wykorzystywać technologię VR, która pozwala wyświetlić prezentację na specjalnych goglach.

Zasady przygotowania szkolenia e-learning z wykorzystaniem wirtualnego spaceru 3D.

  • jest to nie tylko obraz, ale także dźwięk i możliwość zadawania pytań,
  • szkolenie z wykorzystaniem tego rodzaju metody może być dostępne nawet dla kilku tysięcy pracowników czy kursantów.

E-learning może przyjmować formę synchroniczną lub asynchroniczną, przy czym w tym drugim przypadku uczenie się odbywa się samodzielnie i tutaj wirtualny spacer może być bardzo przydatny.

Wykorzystanie wirtualnego spaceru do e-learningu oznacza bardziej spersonalizowaną i ukierunkowaną naukę. Uczenie z wykorzystaniem wirtualnego szkolenia można określić mianem wirtualnego, interaktywnego e-learningu.

Experimential learning a wirtualny spacer

Tego rodzaju metoda jest także bardzo użyteczna w szkoleniach pilotów czy sterowania obiektami bezzałogowymi, np. dronami, gdyż wirtualny obraz 3D oddaje rzeczywistą przestrzeń i perspektywę. Jest to tzw. experimential learning, który ma także zastosowanie przy szkoleniu lekarzy, pielęgniarek czy ratowników medycznych, wszędzie tam, gdzie wymiar praktyczny przekazywanej wiedzy jest niezwykle istotny.

Techniki e-learningu z wykorzystaniem wirtualnego spaceru

Inne techniki e-learningu z wykorzystaniem wirtualnego spaceru to:

  • zdobywanie kolejnych poziomów wiedzy (ang. leveling up) – w trakcie odtwarzania filmu poprzez zadawanie pytań i prawidłową lub nie odpowiedź, kursant może przejść do kolejnego etapu po zaliczeniu wcześniejszych,
  • możliwość dodawania testów/ quizów,
  • możliwość śledzenia wyników.

Wirtualny spacer w e-learningu daje także wysokie poczucie obecności (ang. presence), subiektywny stan bycia obecnym w danej rzeczywistości, którą prezentuje wizualizacja wirtualnego spaceru 3D. Pozwala to na przyzwyczajenie się osoby szkolonej do realnych warunków pracy, minimalizuje poziom stresu, z jakim spotka się w rzeczywistej sytuacji, co jest niezwykle istotne w niektórych zawodach czy stanowiskach, takich jak wspomniany już pilot w czasie lotu czy lekarz podczas operacji. Możliwość sterowania obrazem podczas oglądania wirtualnego filmiku powoduje, ze efekty szkolenia są jeszcze większe.

Wykorzystując wirtualny spacer 3D mamy do czynienia z tzw. doświadczeniem edukacyjnym czy eksperymentem edukacyjnym. Jest to swego rodzaju trening psychomotoryczny.

Wirtualny spacer 3D zapewnia możliwość nawigacji, co do:

  • tempa przyswajania informacji i wiedzy prezentowanej za pośrednictwem wirtualnego spaceru,
  • wyboru treści, która jest dla nas nowa i interesująca,
  • minimalizowanie strat czasu na treści, które są nam znane.

Z punktu widzenia korzyści dla firmy z e-learningu z wykorzystaniem wirtualnego spaceru, to nie wymaga organizowania tradycyjnych szkoleń czyli wynajmu sali czy odrywania pracowników od codziennej pracy i zadań,

Zobacz przykłady

Otwórz na pełnym ekranie. Przykład pochodzi z oficjalnej strony 3dVista

Dowiedz się więcej o możliwościach oprogramowania 3dVista na podstronie Dedykowany wirtualny spacer.

wirtualne-spacery

Realizuję wirtualne spacery 3D w technologii Matterport PRO

Udostępnij w mediach społecznościowych
Autor wpisu
wirtualne-spacery

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.