fbpx

Wirtualny spacer Koszalin

Wirtualny spacer Koszalin

Historia Miasta

wirtualny spacer KoszalinKoszalin powstał w 1266 roku jako biskupstwo i stolica księstwa kamieńskiego. Pierwsza wzmianka pochodzi jednak już z roku 1214.

Geneza nazwy Miasta oraz Herb

Książę Bogusław II nadał wieś Cossalitz klasztorowi premonstrantów z Białoboków. Badacze twierdzą dziś, że była to zniekształcona, słowiańska nazwa Koszalice lub Koszelice. Trudno z całą pewnością stwierdzić skąd pochodzi nazwa Miasta. Jedna z legend mówi, że pochodzi:

 • od imienia Koszała czy Koszela – mężczyzny o imieniu wywodzącym się od słowa kosz.

 • inna – jakoby od słów „kosz pełen linów”, które rzekomo miały pochodzić z pobliskiego jeziora.

Koszalin wirtualny spacerHerb Miasta z kolei nie ma nic wspólnego z rybami. Jest to rycerz na białym koniu z następującymi elementami symbolicznymi:

 • proporcem z czerwonym gryfem pomorskim,

 • tarczą z białym orłem piastowskim.

Jednak dawny herb miał jeszcze inną symbolikę – była to głowa Św.Jana Chrzciciela.

Sprawdź pozytywne opinie o naszych usługach w wizytówce firmy
Wirtualny spacer w Google Moja firma

wirtualny spacer firma w Kielcach
matterport kielce

Z czym kojarzy się Koszalin?

 • Park Książąt Pomorskich

 • Góra Chełmska

 • Zabytki: Dom Kata, Kościół Zamkowy, Mury obronne

 • Katedra Niepokalanego Poczęcia NMP

Rozwój Miasta Koszalin

Koszalin, jak wiele innych, podobnych miast przechodził dramatyczne chwile. Były nimi wojny, pożary czy epidemie. Nie ominęły one Koszalina. I tak:

 • w 1535 roku wybuchła epidemia dżumy, w której zmarła więcej niż połowa mieszkańców,

 • w 1690 roku z kolei wystąpił wielki sztorm, który zniszczył port, a co gorsze kanał łączący Jezioro Jamno z morzem,

 • w 1718 wybuchł pożar, który zniszczył niemal całe miasto,

 • także kolejne wojny nie oszczędziły Miasta.

W roku 1831 Koszalin funkcjonował pod rządami burmistrza Augusta Ernsta Brauna. W 1820 roku rozebrano wschodnią część murów miejskich i wybudowano ponad 30 domów mieszkalnych tworzących między dzisiejszą ul. Grodzką i placem Wolności nową dzielnicę nazwaną przedmieściem Fryderyka Wilhelma. W 1827 roku rozebrano ponad stuletni ratusz i w jego miejscu wybudowano nowy. W tym okresie Koszalin rozwijał się gospodarczo.

W mieście powstawały nowe formy uprzemysłowienia, takie jak:

 • hamernie (warsztaty kowalskie z młotami napędzanymi mechanicznie),

 • odlewnie,

 • fabrykę maszyn rolniczych,

 • papiernię założoną w 1834 roku przez Heinricha Schlutiusa.

Historia Koszalina jest stosunkowo dobrze znana, także ta z wieków przeszłych. Jest tak dlatego, że w mieście tym żył znany ówcześnie Kronikarz – Johann David Wendland (1691–1756), który pochodził z mieszczańskiej rodziny. Napisał w języku niemieckim rodzaj encyklopedii, kompendium na temat Koszalina podzielone na dziesięć tematycznych rozdziałów. Co ważne, kronikarz ten opierał się na dokumentach, manuskryptach, które następnie spłonęły. Zatem jest to bardzo ważne źródło informacji o historii rozwoju Koszalina.

Atrakcje turystyczne – wirtualny spacer Koszalin

1. Ratusz

Ratusz wzniesiono w 1308 roku. Pierwszy budynek Ratusza spalił się w pożarze, wspomnianym już wcześniej, w 1504 roku. Obok Ratusza znajdował się pierwotnie pierwszy budynek sądu do 1591 roku i kwatera gwardii.

Nowy ratusz także spłonął w kolejnych dużym pożarze w 1718 roku. Odnaleziono jednak wówczas pieczęć Miasta, która przedstawiała:

 • bramę miejską oraz

 • osobę biskupa w szatach pontyfikalnych.

 • tarczę herbową z gryfem oraz z lwem.

Na pieczęci widniał napis: SIGILLUM CIVITATIS CUSSALIN.

2. Kościół i Katedra

Pierwsze wzmianki o budowie Kościoła, który następnie stał się Katedrą zawiera dokument wspomnianego już Kronikarza, który uważał, że obiekt pierwszego kościoła istniał już w 1331 roku. Ale dokument fundacyjny klasztoru cysterek z 1278 roku wspomina kościół parafialny, który był drewnianą świątynią.

W 1512 roku Kościół Mariacki w swoim wnętrzu posiadał:

 • XVI-wieczną ambonę,

 • ołtarz z 1708 roku z tryumfującym Chrystusem,

 • tryptyk Andreusa Wentzela z 1512 roku, z rzeźbionymi postaciami Maryi z Dzieciątkiem

Katedra natomiast istniała już w 1612 roku.

3. Domek Kata

Specyficzny budynek dobrze zachowany. Jedna z historycznych atrakcji Miasta.

Dom jest przykładem gotyckiej kamienicy z XV wieku. Jest symbolem niezależności mieszkańców wobec jurysdykcji. Budynek jest specyficzny, gdyż został zaprojektowany na bazie trapezu. Po okresie wojny przywrócono mu pierwotny wygląd. Jest to siedziba Teatru Propozycji „Dialog”.

4. Skansen Ziemi Jamneńskiej

Powstał w 1982 roku. W skansenie znajdują się eksponaty:

 • kultury jamneńskiej,

 • kultury pomorskiej,

 • sztuki ludowej i rękodzieła.

Jamno była to wieś, która kojarzona jest z tamtejszym jeziorem, położona na bagnach. Była trudno dostępna, gdyż można było się do niej dostać albo zimą, po lodzie, albo latem, w czasie suszy. Stąd przez długi czas zachowała się tam kultura i rękodzieło.

Do pozostałych zabytków, wartych zauważenia należą:

 • Mury obronne,

 • Muzeum w Koszalinie – powstało z inicjatywy Towarzystwa Naukowego. Za początek Muzeum uważa się rok 1912, kiedy odbyła się pierwsza wystawa w ratuszu staromiejskim. Początkowo muzeum (Heimatmuseum) funkcjonowało w pomieszczeniach Domu Miejskiego, następnie w 1929 roku, następnie jeszcze przed II wojną światową zyskało nową siedzibę.

 • Neogotycka poczta – znajduje się przy ul. Racławickiej. Powstała w 1884 roku. a w latach 1906-1908 dobudowano jeszcze skrzydła wschodnie.

 • Papugarnia.

Mimo, iż Miasto nie leży nad morzem, uznawane jest za centrum tej części Pomorza. Jest to Miasto posiadające duże obszary zieleni.

Park Książąt Pomorskich w Koszalinie. Powstał w XVII wieku a dzisiejszej formie w latach 1933-34. Jest to park miejski, złożony z 2 części, takich jak:

 • Część A – Staw Zamkowy z przepływającą przez niego rzeką Dzierżęcinką. Zobaczyć tu możemy najstarsze drzewo w Mieście – klon jawor.

 • Część B – bardziej rozłożysty na większej powierzchni – obejmuje około 3,65 ha z wieloma rzadkimi gatunkami drzew i krzewów.

Zobacz nasze ostatnie realizacje w okolicach. woj. Zachodniopomorskie

More Spacer:

Mapa realizacji wirtualnych spacerów – nasze portfolio

Województwo zachodniopomorskie – największe miasta:

Szczecin, Koszalin, Stargard, Kołobrzeg, Police, Goleniów, Gryfice, Gryfino, Kamień Pomorski, Szczecinek, Myślibórz, Świnoujście, Sławno, Drawsko Pomorskie, Pyrzyce, Wałcz, Świdwin, Białogard, Choszczno, Łobez

zdjecia 360 na booking com

Zdjęcia panoramiczne 360° na booking.com

W branży noclegowo-hotelarskiej konkurencja jest na porządku dziennym. W miejscowościach turystycznych jest po kilkadziesiąt ofert noclegowych. Turystów co prawda...
wirtualny spacer hotel

Wirtualny spacer – prezentacja obiektów noclegowych

Internet jest największą bazą informacyjną, dźwignią handlu i usług. Ofert jest tak wiele, że trzeba wyróżnić się w internecie....
fotograf wnętrz Kraków

Zdjęcia HDR nieruchomości

Środowisko fotografów od pewnego czasu spiera się na temat HDR -ciekawej techniki zdjęciowej, która dla jednych jest wyżyną sztuki...
wirtualny spacer pokoje na wynajem

Mieszkanie inwestycyjne – mieszkania na pokoje

Rynek nieruchomości przechodzi nieustanne przemiany. Nadal jest to opłacalna inwestycja kapitału, ponieważ ceny mieszkań rosną, a zainteresowanie klientów nie...
wirtualny spacer google

Fotograf Google – Wizytówka firmy w Google Maps

Jeszcze parę lat temu wystarczyło mieć stronę internetową, dodać kilka ogłoszeń na różnych portalach ogłoszeniowych i promocja w internecie...
interaktywny wirtualny spacer

Interaktywny wirtualny spacer 360°

Wirtualne spacery są doskonałą i nietuzinkową formą promocji miast, nieruchomości, firm, placówek oświatowych , szpitali, obiektów turystycznych, przestrzeni przemysłowych,...
wirtualny spacer deweloper

Oferta dla developerów Prezentacja osiedla i bloku mieszkalnego

Oferta dla developerów Prezentacja osiedla i bloku mieszkalnego CORDIA „Wirtualne spacery” są formą promocji, która doskonale nadaje się do wykorzystania przez...
wirtualny spacer vr

Wirtualny spacer VR – 3dvista Oculus offline

Wirtualne wycieczki zrewolucjonizowały myślenie o rzeczywistości wirtualnej. Stały się realizacją marzeń o zwiedzaniu świata bez wielkich kosztów podróży, nie...
wirtualny spacer elearning

Interaktywne szkolenie pracowników 360° E-learning

Bez kursów pracownicy nie podnoszą swoich kompetencji, a szef nie widzi, czy nie popełniają błędów. Dobrze, żeby były one...
wirtualny spacer elearning

Wirtualny spacer 360 stopni jako narzędzie do e-learningu, szkolenia bhp, szkoleń stanowiskowych

Czym jest Wirtualny Spacer 360° ? Wirtualny spacer 360o jest narzędziem, które ma wiele zalet oraz możliwości zastosowania. Jest wykorzystywany...